Πρωινή λαχτάρα


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!:)

Απο το πρωί είμαστε σε συναγερμό γιατί ο Ροκάκος μας λαχτάρησε!
Αφου γύρισε απο τη πρωινή βόλτα με τον άντρα μου,τον άφησα καμμιά ώρα να ηρεμήσει και μετά του έβαλα να φάει!
Μόλις τελείωσε τον άκουγα που πήγαινε πέρα δωθε στο σπίτι,ήταν ανήσυχος και είχε αναγούλες!
Κατάλαβα ότι μάλλον έφαγε λαίμαργα και του κάθησε στο φαι στο στομάχι! Προσπαθούσε να κάνει εμετό αλλά τίποτα! Συχρόνως ψιλοέκλαιγε οπότε η κατάσταση ήταν σοβαρή!
Τον κατεβάσαμε στο κήπο,γιατί μας έδειξε με το τρόπο του ότι ήθελε να κατέβει,κι άρχισε να τρώει με μανία ότι χόρτο έβρισκε μπροστά του,ακόμα και το γκαζόν!
Μετά απο αρκετή ώρα κι αφού ανεβήκαμε πάνω,ελαττώθηκαν οι αναγούλες,ήπιε νερό και κάθησε ξαπλωμένος προσπαθώντας να το ξεπεράσει!
Τρόμαξα τόσο πολύ που πήγε το μυαλό μου στο χειρότερο! Μήπως έπαθε συστροφή? Μήπως έφαγε στη βόλτα τίποτα και ήταν φόλα? Ξέρω βέβαια τα συμπτώματα και στις δυο περιπτώσεις,αλλά δεν ήμουν σίγουρη!
Τη κτηνίατρο δεν την ενεημέρωσα για να είμαι ειλικρινής γιατί και πάλι στο παρελθόν που το είχε ξαναπάθει και την είχα πάρει μου είχε πει ότι είναι διαταραχή του στομάχου για αυτό τρώει χόρτα!
Προς το παρόν δείχνει να έχει ηρεμήσει αλλά τον παρακολουθώ και αν δω πάλι κάτι ύποπτο κατευθείαν τηλέφωνο!
Μερικές φορές έχει το κακό ελλάτωμα και τρώει λαίμαργα και μετά κάνει εμετό όπου είναι σχεδόν αμασητες οι κροκέτες! Κι όχι τίποτα άλλο,αλλά είναι μεγαλύτερες σε μέγεθος αυτές που το δίνω απο ότι ήταν οι προηγούμενες!

Τα χρειάστηκα πρωί πρωί δεν σας κρύβω,αλλά τώρα δείχνουν να ήρέμησαν τα πράγματα! Ουφ!!!!!!!!!!
 


barbie_s2k

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
241
3
44
Αθήνα - Μαρούσι
Καλημέρα και καλό μήνα!!
Είναι και πρωταπριλιά....μην μας κοροιδέψει κανείς ;)

Αααχ αυτά τα λαίμαργα σκυλάκια μας τι θα τα κάνουμε. Κι εμάς το είχε πάθει αυτό η μικρή. Έτρωγε λαίμαργα και μετά απο ένα λεπτό έκανε εμετό και όπως λες κι εσύ, ήταν οι κροκέτες αμάσητες. Και όχι μόνο αυτό, έπεσε κάτω για ένα δευτερόλεπτο σαν λιποθυμία και ξανασηκώθηκε μόνη της.
Η εκτροφέας που την πήρα αμέσως τηλέφωνο μου είπε αυτό ακριβώς το πράγμα.Ότι ήταν από την λαιμαργία της γιατί ως γνωστό είναι το χαρακτηριστικό αυτών των σκυλιών.
Αφού τώρα είναι καλά, αυτό είναι ευχάριστο. Έτσι μας τα κάνουν για να περνάμε εμείς τις λαχτάρες!
Και πάλι καλό μήνα!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η προσπάθεια να κάνει εμετό χωρίς να βγάζει τίποτα είναι δείγμα συστροφής, λογικό είναι που τρόμαξες, παρακολουθησε τον για κάποια ώρα ακόμη και αν δεις ότι συνεχίζεται αυτό πήγαινε τον στον γιατρό.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Μόλις πήρα τη κτηνίατρο και μου είπε ότι αν ήταν συστροφή δεν θα ηρεμούσε καθόλου και θα πρηζόταν η κοιλιά του! Μάλλον ήταν απο τη λαιμαργία του,οπότε θα τον παρακολυθώ και με το παραμικρό που θα δω κατευθείαν στο γιατρό!!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ίσως θα ήταν καλύτερα να βρέχεις με νερό τις κροκέτες και μετά να τις λειώνεις πριν του της δώσεις. Και να τον ταίζεις μικρές ποσότητες αλλά πιο πολλές φορές την ημέρα για να μη πεινάει πολύ και τρώει λαίμαργα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ίσως θα ήταν καλύτερα να βρέχεις με νερό τις κροκέτες και μετά να τις λειώνεις πριν του της δώσεις. Και να τον ταίζεις μικρές ποσότητες αλλά πιο πολλές φορές την ημέρα για να μη πεινάει πολύ και τρώει λαίμαργα.
Δυστυχώς είναι κάποια σκυλιά όπως ο δικός μου που καταπίνουν, δεν μασάνε καν. Όσες φορές και να τον ταίσω έτσι κάνει. Δεν ξέρω για τον Ρόκυ της Βιβής βέβαια.
Εγώ απλά τον ταίζω και τον έχω σε απομόνωση μία ώρα μετά αλλά πολλές φορές το φαγητό του πέφτει βαρύ έτσι όπως τρώει και μετά ρεύεται σαν φορτηγατζής..
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Τις μεγάλες κροκέτες συνήθως τις μασάνε ακόμα και τα πιο λαίμαργα, με τις μικρές υπάρχει πρόβλημα... Συμφωνώ κι εγώ με το να μην ταίζουμε 1 φορά την ημέρα, πέφτει λιγότερο "βαρύ" στο στομάχι. Γενικά έχει ευαισθησία ο Rocky;​
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Εγώ τον ταίζω δυο φορές τη μέρα,οπότε μοιράζω τη ποσότητα φαγητου που πρέπει να τρώει,γι αυτό το λόγο,και ύστερα απο συμβουλή της κτηνιάτρου!
Αλλά παρόλα αυτά πάλι τρώει λαίμαργα! Βέβαια δε το κάνει πάντα,αλλά όταν γίνεται αυτό ακουλουθούν τα σημερινά αποτελέσματα!

Οσο γι αυτό που λες Κατερίνα δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ! Θα τις τρώει όμως μουλιασμένες? Δε ξέρω...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ακριβως τα ιδια συμπτωματα ειχαμε και μεις πριν μια βδομαδα επειδη εβαλε τη μουρη του σε ενα θαμνο οπου υπηρχε στρατια απο καμπιες....
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Ακριβως τα ιδια συμπτωματα ειχαμε και μεις πριν μια βδομαδα επειδη εβαλε τη μουρη του σε ενα θαμνο οπου υπηρχε στρατια απο καμπιες....
Ναι είναι κι αυτό που πρέπει να προσέχουμε τώρα,με τις κάμπιες!!!
Του κράτησαν πολύ αυτά τα συμπτώματα Αμαλία?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ναι είναι κι αυτό που πρέπει να προσέχουμε τώρα,με τις κάμπιες!!!
Του κράτησαν πολύ αυτά τα συμπτώματα Αμαλία?
Εκανε 3 εμετους σε διαστημα δυο ωρων... δεν ταισα καθολου εκεινη την ημερα και ολα καλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981