Πρωτο διατροφικο συστατικο.


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
Εχω διαβασει ολα τα θεματα που αφορουν πως κοιταμε τα συστατικα και τη περιεχουν.Μου εχει λοιπον δημιουργηθει η εξης απορια.Λεμε οτι οταν εχει σαν πρωτο συστατικο το καλομποκι δεν κανει.Ναι αλλα εαν μετα λεει οτι η περιεκτικοτητα ειναι 35% σε αρνι και 5 εαν θυμαμαι καλα σε ρυζι,τη διαφορα εχει με καποια που εχει ιδιες περιπου αναλογιες αλλα το καλαμποκι σαν 2-3 συστατικο. Ξερουμε εαν και κατα ποσο αληθευουν αυτα που γραφουν και οπως τα γραφουν??
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
Και συνεχιζω....... Η ιδια μαρκα στο site της γραφει, ( Lamb Meal, Brewers Rice, Rice Flour, Corn Gluten Meal ) την γλουτενη καλαμποκιου την εχει τεταρτο συστατικο..Στην σακουλα ομως γραφει αλεσμενο καλαμποκι σαν 1 συστατικο. Τι τελικα ισχυει?Παιζει?ρολο,ξερουν και οι ιδιοι τελικα τι εχουν βαλει μεσα??? Δεν εξεταζω πια μαρκα ειναι, ουτε τα υπολοιπα συστατικα, ουτε εαν ειναι καλη η κακη. Εαν παιζει (και ποσο)ρολο το πρωτο συστατικο εξεταζω. Αυτα προς αποφυγειν παρεξηγησεως...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν το πρωτο συστατικο ακολουθειται απο 3-4 ειδη διαφοφων δημητριακων, φυσικα ειναι κοροιδεια- γιατι στο συνολο θα βγει πολυ περισσοτερο δημητριακο.

Τωρα αν αληθευουν τα αναγραφομενα συστατικα- εξαρταται μαλλον απο πια χωρα προερχεται η τροφη- και ποσο αυστηροι ειναι οι ελεγχοι εκει περα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
ΜΑΝΟ διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά αυτό το θέμα:
Τα συστατικά των ξηρών τροφών

…και μετά πέτα την τροφή που ταΐζεις το σκύλο σου.
Εάν η τροφή έχει ως πρώτο συστατικό το καλαμπόκι είναι για κουνέλια και όχι για σκυλιά.
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
ROTTIE said:
ΜΑΝΟ διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά αυτό το θέμα:
Τα συστατικά των ξηρών τροφών

…και μετά πέτα την τροφή που ταΐζεις το σκύλο σου.
Εάν η τροφή έχει ως πρώτο συστατικό το καλαμπόκι είναι για κουνέλια και όχι για σκυλιά.
Δεν με καταλαβες.Δεν ταιζω αυτη την τροφη!!!Απλα σε ερευνα αγορας που κανω,και κοιταω τη γραφουν στη ετικετα,μου δημιουργηθηκε αυτη η απορια.Να το πω απλα.Εαν εχουμε δυο τροφες οι οποιες εχουν 40% σε κρεας αλλα και καλαμποκι και οι δυο ,παιζει σημασια νεαν ειναι πρωτο η δευτερο.Ανταποκρινεται αυτο στο οτι εχει περισσοτερη ποσοτητα το πρωτο συστατικο???? Βεβαια,θα μου νπεις,αφου ετσι και αλλιως δεν πρεπει να εχει καθολου καλαμποκι,οποτε τι ψαχνω! να βρω!!!
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
FrenchieFan said:
Αν το πρωτο συστατικο ακολουθειται απο 3-4 ειδη διαφοφων δημητριακων, φυσικα ειναι κοροιδεια- γιατι στο συνολο θα βγει πολυ περισσοτερο δημητριακο.

Τωρα αν αληθευουν τα αναγραφομενα συστατικα- εξαρταται μαλλον απο πια χωρα προερχεται η τροφη- και ποσο αυστηροι ειναι οι ελεγχοι εκει περα.
Συμφωνω και επαυξανω!!!!Ναι αυτο με τους ελεγχους μπορει να παιζει και ετσι. :-k :-k
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
ΜΑΝΟ διάβασες προσεκτικά την παλαιότερη συζήτηση που σου πρότεινα? Τα ερωτήματα σου τα έχουμε ήδη απαντήσει στο θέμα που αφορούσε στα συστατικά των ξηρών τροφών. :wink:
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
ROTTIE said:
ΜΑΝΟ διάβασες προσεκτικά την παλαιότερη συζήτηση που σου πρότεινα? Τα ερωτήματα σου τα έχουμε ήδη απαντήσει στο θέμα που αφορούσε στα συστατικά των ξηρών τροφών. :wink:
Mωρε εγω τα διαβασα,αλλα εχω μπερδευτη απιστευτα. Γιατι στο dogfood analysys, στην 3 κατηγορια υπαρχουν τροφες που εχουν καλαμποκι.Γιατι εταιριες με παρομια προβληματικα συστατικα εχουν διαφορετικη θεση.Πως και με τι κριτηρια βγαινουν τα αποτελεσματα.... Υ.Γ Τα ερωτηματα αυτα αφορουν ολες της κατηγοριες εκτος 1 και 2 που οντως ειναι κορυφη.Απο εκει και κατω ομως????Πολλη μπερδεμα.... Anyway....Ο αγωνας συνεχιζεται.....
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εχει σημασία η πηγή που αναφέρεται, πόσο 100% είναι παράγωγο - υποπροιόν και όλα τα άλλα συστατικά ... αν είναι ίδια αλλά ένας κωδικός έχει πχ έλαια από φύκι βόρειου ατλαντικού :lol: :lol: την ανεβάζει όχι την τροφή αλλά τον κωδικό, κατηγορία ...
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
denis said:
Εχει σημασία η πηγή που αναφέρεται, πόσο 100% είναι παράγωγο - υποπροιόν και όλα τα άλλα συστατικά ... αν είναι ίδια αλλά ένας κωδικός έχει πχ έλαια από φύκι βόρειου ατλαντικού :lol: :lol: την ανεβάζει όχι την τροφή αλλά τον κωδικό, κατηγορία ...
Ναι οντως παιζει και αυτο..... :-k ........