Πρόβλημα με διάρροιες & εμετούς


Status
Κλειδωμένο θέμα

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δηλαδή αν ενας γονιός μείνει ανεργος δίνει τα παιδιά του για υιοθεσία???????
Αυτό, ας σου το απαντήσουν, όσοι έχουν παιδιά. Η σε φόρουμ για γονείς. Η...στο site του χαμόγελου του παιδιού.


Εκτός αν θεωρείτε το σκυλί αξεσουάρ όπως το αυτοκινητο, που αν δεν μπορείς να το συντηρήσεις το δίνεις!!
Τον σκύλο, για να αποφασίσεις να τον αποκτήσεις, πρέπει να είσαι σίγουρος, ότι μπορείς να τον συντηρήσεις. Εχει πάρα πολλά έξοδα. Δεν ζει με αέρα κοπανιστό. Αυτό, πρέπει ο κόσμος, να το καταλάβει. Αν μόλις, τα φέρνεις εσύ βόλτα, όχι...να μην αποκτήσεις σκύλο. Εκτός...αν βρεθεί κάποιο τόσο κακόμοιρο στον δρόμο σου, που από το τίποτα, ακόμη και ο αέρας ο κοπανιστός θα είναι κάτι, που θα του γεμίσει το στομάχι.

Γιάννη δεν αφορά εσένα αυτό το σχόλιο. Μην τρέξεις να προσβληθείς.


Θα πρότεινα ρυζι βρασμενο σε ζωμό απο κοτόπουλο, για τις δυσκολες μερες που δεν θα εχεις ουτε εσυ να φας, Γιαννη και ο Θεός μαζί σου.
Το τι θα κάνει ο κάθε Γιάννης, για να χορτάσει την πείνα του, δεν το σχολίασε κανείς άλλος. Αν αυτό, εσένα δεν σου φαίνεται προσβλητικό, για τον ίδιο, τι να πω...συνέχισε να συγκρίνεις τα παιδιά με τα σκυλιά.
 






GiannisF

Member
21 Οκτωβρίου 2013
15
0
GiannisF καλό για σένα και το σκυλάκι σου θα ειναι να μείνεις
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά ο τρόπος που εξελίχτηκε αυτή η συζήτηση με έχουν αποτελειώσει, η ψυχολογία μου δεν είναι καλά και δεν έχω λόγο να γράφω, θα παρακολουθώ συζητήσεις που ίσως με ενδιαφέρουν. Αφού δεν διαγράφεται ο λογαριασμός μου, ποτέ μη λες ποτέ, μπορεί να ξαναγράψω.

Τα πράγματα δεν εξελίχτηκαν καθόλου καλά ούτε και για μένα, όταν ήρθε υπευθύνη μου το σκυλάκι μου (Νόρα την λένε δεν το έχω πει τόση ώρα), είχα χρήματα και με το παραπάνω, 500 ευρώ το μήνα συντηρείς τον εαυτό σου και τον σκύλο σου, αν δεν έχεις νοίκι και πολλούς λογαριασμούς. Σε απάντηση προς τον mareco (όλα καλά δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστούν οι παρεξηγήσεις πίσω από το pc)

Ξανά άλλη μια συγνώμη και στους δύο και σε όποιον προσέβαλα...
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εχουνε γινει πολλα λαθη στην περιπτωση του σκυλου..

Οταν ενα σκυλι κανει διαρροια το αφηνουμε μια μερα χωρις φαγητο. Μετα , κι εφοσον οι διαρροιες δε συνεχιζονται, του δινουμε ειτε κτηνιατρικη τροφη (πχ hills id) ειτε ρυζι με κοτοπουλο. Αυτη τη διατροφη την ακολουθουμε 4-5 μερες αναλογως και τα συμπτωματα. Μετα για 2-3 μερες δινουμε 50-50 και τελος επανερχομαστε πληρως στην κανονικη τροφη.

Αυτος ειναι ενας γενικος μπουσουλας για τετοιες περιπτωσεις. Αν τα παραπανω γινουν με βιασυνη, ή δε γινουν σωστα, τοτε το εντερο δε στρωνει και τα προβληματα συνεχιζονται. Το flagyl ερχεται μετα σαν λυση, σε περιπτωσεις συνηθως κολιτιδας.

Εφοσον τα συμπτωματα συνεχιζονται ειναι επιτακτικη αναγκη να γινει καλλιεργεια κοπρανων & ενδεχομενως αιματολογικες. Οι κτηνιατροι που βλεπουνε ενα προβλημα να συνεχιζεται τοσο καιρο και δεν κανουν εξετασεις ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!

Ισως το σκυλακι να χει ευαισθητο γαστρεντερολογικο και να σηκωνει ορισμενες τροφες, αλλα αυτο χωρις εξετασεις και σωστη διαχειριση δε θα το μαθετε.

Αν εισαι Αθηνα, σου προτεινω σαν κτηνιατρο τον Αποστολο Κεστη, στο Χαλανδρι. Δεν ειναι μονο καλος επιστημονας, αλλα και οικονομικος.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Τον σκύλο, για να αποφασίσεις να τον αποκτήσεις, πρέπει να είσαι σίγουρος, ότι μπορείς να τον συντηρήσεις. Εχει πάρα πολλά έξοδα. Δεν ζει με αέρα κοπανιστό. Αυτό, πρέπει ο κόσμος, να το καταλάβει. Γιάννη δεν αφορά εσένα αυτό το σχόλιο. Μην τρέξεις να προσβληθείς.
Όταν ο ανθρωπος κανει σχεδια, ο Θεός γελάει.
Πόσο χρονων είσαι? Δεν το εχεις εμπεδώσει ακομη αυτό?

Γιάννη, συμφωνω με aoumbae.
 
Last edited:


GiannisF

Member
21 Οκτωβρίου 2013
15
0
Εχουνε γινει πολλα λαθη στην περιπτωση του σκυλου..

Οταν ενα σκυλι κανει διαρροια το αφηνουμε μια μερα χωρις φαγητο. Μετα , κι εφοσον οι διαρροιες δε συνεχιζονται, του δινουμε ειτε κτηνιατρικη τροφη (πχ hills id) ειτε ρυζι με κοτοπουλο. Αυτη τη διατροφη την ακολουθουμε 4-5 μερες αναλογως και τα συμπτωματα. Μετα για 2-3 μερες δινουμε 50-50 και τελος επανερχομαστε πληρως στην κανονικη τροφη.

Αυτος ειναι ενας γενικος μπουσουλας για τετοιες περιπτωσεις. Αν τα παραπανω γινουν με βιασυνη, ή δε γινουν σωστα, τοτε το εντερο δε στρωνει και τα προβληματα συνεχιζονται. Το flagyl ερχεται μετα σαν λυση, σε περιπτωσεις συνηθως κολιτιδας.

Εφοσον τα συμπτωματα συνεχιζονται ειναι επιτακτικη αναγκη να γινει καλλιεργεια κοπρανων & ενδεχομενως αιματολογικες. Οι κτηνιατροι που βλεπουνε ενα προβλημα να συνεχιζεται τοσο καιρο και δεν κανουν εξετασεις ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!

Ισως το σκυλακι να χει ευαισθητο γαστρεντερολογικο και να σηκωνει ορισμενες τροφες, αλλα αυτο χωρις εξετασεις και σωστη διαχειριση δε θα το μαθετε.

Αν εισαι Αθηνα, σου προτεινω σαν κτηνιατρο τον Αποστολο Κεστη, στο Χαλανδρι. Δεν ειναι μονο καλος επιστημονας, αλλα και οικονομικος.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Ευχαριστώ πολύ και θα απαιτήσω εξετάσεις γιατί πάει πολύς καιρός με το πρόβλημα. Σε λίγες ώρες κιόλας θα πάω σε άλλον γιατρό, θα έχω και τον κύριο Κέστη στο νου μου, για την επόμενη φορά. Δυστυχώς και χωρίς να μου το πείτε, δεν εμπιστεύομαι τον γιατρό μου, αν και έχει καλή φήμη στην περιοχή μου.

(Δεν λέω να σταματήσω να γράφω στο site, αλλά δεν μπορώ να το κάνω αν δεν σταματήσει η συζήτηση. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. ΟΛΕΣ.)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Όταν ο ανθρωπος κανει σχεδια, ο Θεός γελάει.
Μπορώ να σου απαντήσω πάρα πολύ εύκολα σ'αυτή την βλακεία που λες [όσον αφορά το συγκεκριμένο τουλάχιστον θέμα], αλλά θα πάρει πάλι φωτιά ο Γιάννης και θ'αρχίσει ξανά τις ξένες γλώσσες. Οπότε, το αφήνω.

Πόσο χρονων είσαι? Δεν το εχεις εμπεδώσει ακομη αυτό?
Ανήλικο είμαι ακόμη. Εχω καιρό μπροστά μου, να το εμπεδώσω. Μπορείς να μου κάνεις μια λίστα, με τι άλλο πρέπει ακόμη να προσέξω μεγαλώνοντας, σε παρακαλώ; Ευχαριστώ.
 


GiannisF

Member
21 Οκτωβρίου 2013
15
0
Όταν ο ανθρωπος κανει σχεδια, ο Θεός γελάει.
Πόσο χρονων είσαι? Δεν το εχεις εμπεδώσει ακομη αυτό?

Γιάννη, συμφωνω με aoumbae.
Εγώ είμαι 23 στα 24, δυστυχώς δεν βλέπω μέλλον αλλά ελπίζω και για να δώσω τον σκύλο μου, θα πρέπει να κοντέψω να πεθάνω... Όχι ο σκύλος μου, εγώ... είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτομαι...
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Ανήλικο είμαι ακόμη. Εχω καιρό μπροστά μου, να το εμπεδώσω. Μπορείς να μου κάνεις μια λίστα, με τι άλλο πρέπει ακόμη να προσέξω μεγαλώνοντας, σε παρακαλώ; Ευχαριστώ.
ευγένεια, υπομονή, κατανοήση και να βουτάς την γλωσσα σου στο μυαλό σου πριν μιλήσεις, γιατί είναι απαραδεκτα αυτά που λες!!!!!!!!!! Ζουμε εν μεσω παγκόσμιας οικονομικής κρίσης και ο σκυλος είναι η οικογενεια μας και θα την περάσει μαζί μας.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ!!!
ΕΛΕΟΣ!!!!!
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Εν μέσω "κρίσης"...κλειδώνεται και αυτό το θέμα.

Ευχαριστούμε πολύ!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3