Πρόβλημα με Akita Inu


Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
καλησπερα σας!! εχω ενα ακιτα ινου 2 μηνων περιπου και αντιμετωπιζω ενα σημαντικο προβλημα. θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας. ενω ακουει ολες μα ολες τισ εντολες που του δινω (αρχισα εκπαιδευση των βασικων κατευθειαν) και ειναι πανεξυπνος κανει καποια πραγματακια που με προβληματιζουν... πρωτον καβαλαει το χερι μου!! δευτερον δαγκωνει σαν τρελλο τους παντες και επισης η μοναδικη εντολη που δεν ακουει με τ ι π ο τ α ειναι το μη!! και τελος αν πας να το χαιδεψεις στο κεφαλι ( πραγμα δυσκολο γιατι δαγκωνει διαρκως ) δαγκωνει σαν τρελλο!! θα εκτιμουσα πολυ αν με βοηθουσατε!! ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ολα αυτά που λες, είναι τυπικές κουταβίσιες συμπεριφορές.
Το μόνο που έχεις να κάνεις, ειναι υπομονή να μεγαλώσει. Από 2 εως 4 μήνες ακόμη και έχει ο Θεός.
Επίσης, αυτό που πρέπει απαραιτήτως να κάνεις, είναι να αφήσεις το κουτάβι ήσυχο.
Η βασική είναι απαγορευτική τουλάχιστον για 3 με 4 μήνες ακόμη.
Κάποια ελάχιστα πράγματα ως παιχνίδι, και απολύτως τίποτα περισσότερο.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Είναι δύο μηνών. Κάνε μια αναζήτηση και κατά 99.9% θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις. Εγώ ξαναλέω ότι είναι δύο μηνών.
 


Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
αχχ παιδια συμφωνω!! απλα με φοβιζει που εκ φυσεως ειναι κυριαρχο σκυλι και θελω να εχω τον ελεγχο!! απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειχα παντα σκυλο!! το μη λοιπον εστω και για μια στιγμη το ακουγαν!! τουτο δω ειναι σαν να του λες το αντιθετο!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ετσι είναι τα ακίτα.
Το ήξερες. Προς τι η έκπληξη;

Τελικά από που το πήρες, είπαμε;
 


Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
τελικα το πηρα απο ιδιωτη! οτι το ηξερα, το ηξερα η αληθεια ειναι !! απλα ηθελα σας πω τους προβληματισμους μου μπας και υπαρχει καποια λυση!!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
... απλα ηθελα σας πω τους προβληματισμους μου μπας και υπαρχει καποια λυση!!
Ναι μωρέ, σωστά!!!
Γιατί άλλωστε, κάπου πρέπει να χαλάμε το σάλιο μας σε συμβουλές.
Τι να το κάνουμε τόσο σάλιο που παράγει ο οργανισμός μας; Περιττό υλικό :|
 


Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
χαιρομαι που χαλας το σαλιο σου λοιπον για να μου απαντησεις στις ερωτησεις μου!! να σαι καλα!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Αφού ήξερες τι λάθος πηγή, προτίμησες να την επιλέξεις. Δεν το έκανες εν αγνοία σου.

Αφού λοιπόν ξέρεις πώς να ενημερώνεσαι, ενημερώσου και για το δύο μηνών κουτάβι σου. Δεν είναι τίποτα δύσκολο.
 






Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
βλεπω εχετε θεμα εδω περα!! ο χωρος αυτος δημιουργηθηκε για ερωταπαντησεις!! μπορεσα και ενημερωθηκα οσο μπορουσα περισσοτερο για τη φυλη. εδω εστειλα να ρωτησω 2 πραγματακια μπας και μπορεσει να με βοηθησει καποιος!! σιγουρα ολα αυτα που ανεφερα δεν ειναι κατι για το οποιο πρεπει να ανησυχω η κατι που δεν θα μπορεσω στο μελλον να κουμανταρω. Πιστεψα πως καποιος απο εδω μεσα με ακιτα ειχε να μου δωσει καποια συμβουλη.προφανως κατι τετοιο δεν γινεται παρα μονο ειρωνεια!! και ναι θα ψαξω να ενημερωθω απο αλλου γιατι εδω δεν το βλεπω!!και μαλλον δεν με καταλαβατε. δεν μετανοιωσα στιγμη για την επιλογη μου!να ενημερωθω απλα ηθελα η γυναικα!!! ευχαριστω και παλι!!!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Θα πρότεινα να χαλαρώσεις και αυτό το λέω με καλή φιλική διάθεση.

Δεν έγινε κάτι κακό.

Είτε δεικτικά και με χιούμορ είτε ευθέως, εκφράστηκε η άποψη των περισσοτέρων για τον σωστό και ηθικό τρόπο απόκτησης σκύλου. Αυτό είναι το καλό με αυτό το ρημαδοφόρουμ (όπως λέει και μιά καλή μου φίλη)... πάνω απ' όλα εδω μέσα νοιάζονται για το καλό του σκύλου)...και της σκύλας.:)
 


Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
απλα δεν ειναι τροπος αυτος γιαυτο ανεβασα τους τονους!!! εχω σε μεγαλυτερη υποληψη το σκυλο απο τον ανθρωπο!! μεγαλωσα με σκυλο..απλα ποτε μου με akita... γιαυτο και οι ερωτησεις μου!!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Οι ερωτήσεις σου είναι εύλογες και θα τύχουν της καλύτερης ανταπόκρισης. Να είσαι σίγουρη. Απλά και εσύ θα πρέπει να καταλάβεις την ευαισθησία που υπάρχει εδώ μέσα για το θέμα του σωστού τρόπου απόκτησης σκύλου.
Κάποιοι φτύνουν αίμα για να μαζεύουν τα σκυλιά από ανεύθυνες γέννες, οπότε πρέπει να έχεις κατανόηση...
 




tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
χαχαχα!! οχι δεν εκανε μονο ενα!!
Την ερώτηση την έκανα επειδή υπάρχει μια τέτοια γέννα τώρα τελευταία και όποιος το πάρει το κουτάβι, θα έχει κάνει την αγορά του αιώνα...Μεγάλο κελεπούρι.....
 




Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
οχι δεν ηταν μονο ενα ειχε κανει καμια 10 αρια...αλλα αυτο που ειδα παιδια με τα ματια μου δεν θελω να το θυμαμαι...θα το τσεκαρω καλυτερα για σιγουρια και μετα θα φαει φιλοζωικη ο ιδιοκτητης της μανας!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf