Πρόβλημα στο συκώτι.


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά. Κάναμε χτες τον υπέρηχο. Ο γιατρός μας είπε ότι το συκώτι της ήταν... κάπως (μας έδωσε έναν ορισμό αλλά να είμαι ειλικρινής δε τα πάω καλά με τους ιατρικούς ορισμούς-νομίζω υπερ.. κάτι με λίγα λόγια από αυτό που είδα είχε πιο πολύ άσπρο στον υπέρηχο, σαν τη σπλήνα από ότι θα έπρεπε) αλλά μας είπε ότι δεν είναι σε άσχημη κατάσταση. Το πιθανότερο μας είπε ότι είναι κάποια χρόνια ηπατίτιδα αλλά θα κάνουμε και βιοψία για να είμαστε σίγουροι για την αγωγή. Μας είπε να αλλάξουμε την τροφή σε Royal canin-Hepatic και ήθελα να βάλω τα κλάματα γιατί είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τη τρώει και μόλις είχε αρχίσει να παίρνει λίγο βάρος.. :( Μου έδωσε και μια συνταγή που μπορώ να της φτιάχνω μόνη μου και αν δε μου φάει τη ξηρά θα το δοκιμάσω και αυτό... Αυτά προς το παρόν.. Α! Τη για τη βιοψία δεν έχουμε κανονίσει ακόμα ραντεβού, της κάναμε πρώτα μια εξέταση για τη πήξη του αίματος, να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί και περιμένουμε τα αποτελέσματα.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Καταρχήν περαστικά σας. Την ίδια δουλειά με την Hepatic κάνει και η L/D της Hills η οποία αν θυμάμαι καλά βγαίνει και σε κονσέρβα. Για το έχεις για εναλλαγή φαγητού δηλαδή...
Επίσης για να συνεφέρετε το συκώτι μια ώρα αρχύτερα ρώτα τον και για βοηθητικά συμπληρώματα σαν αυτά που έγραψα πριν. Και μένα ο κτηνίατρος μου τα συνέστησε - μαζί με ειδική διατροφή.
Θα με ενδιέφερε να γράψεις τι συνταγή για φαγητό σου έδωσε...
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Καταρχήν περαστικά σας. Την ίδια δουλειά με την Hepatic κάνει και η L/D της Hills η οποία αν θυμάμαι καλά βγαίνει και σε κονσέρβα. Για το έχεις για εναλλαγή φαγητού δηλαδή...
Επίσης για να συνεφέρετε το συκώτι μια ώρα αρχύτερα ρώτα τον και για βοηθητικά συμπληρώματα σαν αυτά που έγραψα πριν. Και μένα ο κτηνίατρος μου τα συνέστησε - μαζί με ειδική διατροφή.
Θα με ενδιέφερε να γράψεις τι συνταγή για φαγητό σου έδωσε...
Το ξέρω ότι βγάζει και η Hills και προσωπικά τη θεωρώ καλύτερη, αλλά είπαμε να δοκιμάσουμε τη Royal Canin από θέμα νοστιμιάς μπας κι έχουμε καμιά ελπίδα να το φάει... Τη Hills νομίζω πολύ λιγότερο και ειδικά κονσέρβα η δικιά μου δε τρώει καθόλου και με τίποτα. Μόνο ένα πολύ συγκεκριμένο πατέ, συγκεκριμένης μάρκας και συγκεκριμένης γεύσης (άμα σου λέω για μιζέρια στο φαί, πάμε για βραβείο γκίνες). Θα ρωτήσω και για συμπληρώματα αλλά θέλω πρώτα να κάνουμε και τη βιοψία να ξέρω στανταράκι τι έχει να κάνουμε και την αλλαγή τροφής και μετά.. Μη της έρθουν κι όλα μαζί. (Επίσης δε τρώει οτιδήποτε σε μορφή χαπιού. Κάθε τρίμηνο που παίρνουμε το χάπι της αποπαρασίτωσης γίνεται το σώσε...)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
(Επίσης δε τρώει οτιδήποτε σε μορφή χαπιού. Κάθε τρίμηνο που παίρνουμε το χάπι της αποπαρασίτωσης γίνεται το σώσε...)
Ούτε εμένα - τα κρύβω σε κομμάτι φαγώσιμο (κάτι που τους αρέσει).
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Ούτε εμένα - τα κρύβω σε κομμάτι φαγώσιμο (κάτι που τους αρέσει).
Το έχω δοκιμάσει ΚΑΙ αυτό :( Αποτέλεσμα? Τρώει το λουκανικάκι/κοτοπουλάκι/λιχουδιά και βλέπεις το χαπάκι να εκτοξεύεται από το πλάι :mad::mad::mad:
 




MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Σ ευχαριστώ πολύ!! Αν και έχω μια απορία.. οι πιο πολλοί τρόποι είναι με μεζέ και ο γιατρός μας είπε τώρα που θα αρχίσουμε την τροφή για το ήπαρ, κομμένα τα μεζεδάκια! Οπότε??? (Η ιδέα με το μελόνερο μου άρεσε και μου φάνηκε αρκετά υγιεινή θα ρωτήσω και το γιατρό μας!!).
 






MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Ολα καλα να πανε. Τπτ δε θα καταλαβει η μικρη. Θα την ακούσει στερεοφωνικά :p
Σ ευχαριστώ πολύ και μακάρι!! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει ξανακάνει νάρκωση η μικρή μου και αγχώνομαι πάρα πολύ! :eek::eek::eek:
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Σ ευχαριστώ πολύ!! Αν και έχω μια απορία.. οι πιο πολλοί τρόποι είναι με μεζέ και ο γιατρός μας είπε τώρα που θα αρχίσουμε την τροφή για το ήπαρ, κομμένα τα μεζεδάκια! Οπότε??? (Η ιδέα με το μελόνερο μου άρεσε και μου φάνηκε αρκετά υγιεινή θα ρωτήσω και το γιατρό μας!!).
Με ένα μεζεδάκι την ημέρα για το χάπι, δεν τρέχει τίποτα. Επίσης μπορείς να δώσεις "επιτρεπτά" μεζεδάκια όπως να χώσεις το χάπι σε ένα κομμάτι ανθότυροή και ζυμωμένο και σε ένα κομματάκι ψωμί που το πασαλείβεις με κάτι νόστιμο για αυτά. Δεν χριεάζεται να δώσεις μπέικον... ;-)
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Καλο θα ηταν να μη δωσει κανένα μεζεδάκι αν δε ρωτήσει το γιατρό της έστω. Εμάς μας απαγόρευαν ρητά τα παντα εκτός των ηπατικών τροφών.

Για νάρκωση μην ανησυχείς. Ειναι πιο πολυ σαν μέθη για τη βιοψία. Θα ειναι μια χαρά :)
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Καλο θα ηταν να μη δωσει κανένα μεζεδάκι αν δε ρωτήσει το γιατρό της έστω. Εμάς μας απαγόρευαν ρητά τα παντα εκτός των ηπατικών τροφών.

Για νάρκωση μην ανησυχείς. Ειναι πιο πολυ σαν μέθη για τη βιοψία. Θα ειναι μια χαρά :)
Καλά να δεις στον υπέρηχο, με ηρέμηση (διπλή γιατί η πρώτη δεν την έπιασε) και να τη κρατάμε 3 άτομα ξαπλωμένη.. :D
 










GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καταρχην ευχομαι περαστικα της.....

ενα ομως θελω να σημειωσω αν και το σκεφτηκα πολυ πριν το γραψω,.....

στα δικα μου στατιστικα στοιχεια ειναι ενα ακομα σκυλι απο αυτα αυτα που ξερω που για την ηιλικια της 10 ετων δεν ειναι μικρη αλλα ουτε μεγαλη...
εχει σπλαχνικο θεμα ( νεφρα, συκωτι ...)

ενα ακομα σκυλι απο αυτα που ζησανε τρωγοντας συστηματικα οριτζεν - ακανα ...
το πρωτο "μικρου κυβισμου"

συνολο 10 πλεον σκυλια απο τα εικοσι που εχω καταμετρησει τα τελευταια εξι χρονια
( πολυ μικρο δειγμα για συμπερασματα, αλλα....)
απο ηλικιες 4 ετων μεχρι 12 ετων ......
εν γνωση μου και ενω ξερετε οτι καθε αλλο παρα ανωνυμα γραφω.....
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
καταρχην ευχομαι περαστικα της.....

ενα ομως θελω να σημειωσω αν και το σκεφτηκα πολυ πριν το γραψω,.....

στα δικα μου στατιστικα στοιχεια ειναι ενα ακομα σκυλι απο αυτα αυτα που ξερω που για την ηιλικια της 10 ετων δεν ειναι μικρη αλλα ουτε μεγαλη...
εχει σπλαχνικο θεμα ( νεφρα, συκωτι ...)

ενα ακομα σκυλι απο αυτα που ζησανε τρωγοντας συστηματικα οριτζεν - ακανα ...
το πρωτο "μικρου κυβισμου"
δεν έχεις και άδικο..να φταίει η πολύ πρωτεΐνη που έχει;να φταίει ότι δεν ακολουθούμε κατά γράμμα τις οδηγίες ταΐσματος και δίνουμε παραπάνω από ότι πρέπει;

από την άλλη μήπως τα στατιστικά στοιχεία δεν είναι τόσο σωστά υπό την εξής έννοια...
για να δίνεις τροφή acana/orijen ίσως προσέχεις παραπάνω το σκυλί σου από το να του δίνεις τροφή 14 ευρώ τα 20 κιλά...
οπότε και τα διάφορα συμπτώματα θα ψάξεις να τα μάθεις με εξετάσεις και όχι λέγοντας καλά είναι το σκυλί απλά γερνάει...
ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ γιατί το έγραψα λίγο ακαταλαβίστικα :)