Πρόβλημα στο συκώτι.


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Συμφωνώ και επαυξάνω. Ας μη ξεχνάμε ομως και τα κληρονομικά προβλήματα. Δε ξέρουμε σίγουρα ποσα απο τα σκυλια με προβλημα σε νεφρα, συκωτι κλπ το έχουν κληρονομήσει. Απο κει και πέρα σίγουρα η διατροφή παιζει ρόλο. Αλλα δεν ειναι παντα δυστυχώς ο μόνος παράγοντας. Η Μιλβα πχ γεννήθηκε με μικρο συκωτι. Δε θα άλλαζε κατι οτι και να έκανα/οτι και να τάισα. Απλα μετρούσε αντίστροφα απο όταν γεννήθηκε.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καταλαβα τι εννοεις,
αλλα τα στατιστικα μου ξεκινησα να τα μαζευω αφου την επαθα με δικο μου σκυλο...
οποτε γνωριζω πολυ καλα τι και ποσο προσεχα......
απλα καποτε γνωριζαμε οτι η γιουκανουμπα ειναι απο τις καλυτερες ( 1994) και τωρα την θεωρουμε ουτε καν προς συζητηση
το ιδιο μαλλον συμβαινει και με τις παραπανω τροφες που προσωπικα δεν τις εχω καθολου σε υποληψη και μακαρι να με ακουγαν περισσοτεροι και να ταιζαν λιγοτεροι...
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Άντε να πω κι εγώ το "το μακρύ και το κοντό μου"... αν και, επίσης, δεν είμαι σίγουρος (συναισθηματικά - και ζητώ συγγνώμη) ότι είναι το κατάλληλο θέμα...

Και εγώ έδινα Acana (στη Μόκα ανελλειπώς - 2 χρόνια περίπου) μέχρι που καταλάβαμε (άμεσα σχεδόν) ότι ο Κάσπερ είχε δυσανεξία (έντερο) και την κόψαμε... και προχωρήσαμε με διάφορες άλλες, εναλλάσσοντας... δεν είναι της παρούσης το ποιές και πόσες... και, κατόπιν, ωμή διατροφή παρασκευασμένη στο σπίτι... η οποία τους αρέσει και πιθανότατα τα ωφελεί περισσότερο...

Αλλά, ο Πέτρος (@GRDANE ) μου θύμισε την επίμονη σκέψη που κάνω κατά καιρούς, όλα αυτά τα χρόνια "τι σκατά τους δίνουμε και τρώνε"... και την επίμονη τάση (δική μου, κυρίως), να μην "συνηθίζουν" μία συγκεκριμένη ξηρά, αλλά να τις εναλλάσσουμε...
Άσχετος, θα μου πείτε? Ίσως...:)

Υ.Γ. Αυτό που παρέθεσε ο Πέτρος, σίγουρα δεν είναι στατιστική (μιάς και το είπε και ο ίδιος, ότι το δείγμα είναι μικρό)... αλλά, είναι μία παρατήρηση που την παίρνω σοβαρά υπόψη...

Υ.Γ.2. Πέτρο, για τη στατιστική σου: Η Νίνα μου... 5,5 χρονών, από (χρόνια) νεφρική ανεπάρκεια... αν εξαιρέσω τους 3 τελευταίους μήνες... Hill's...:cool::)
 
  • Like
Reactions: Aslan


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Υ.Γ.2. Πέτρο, για τη στατιστική σου: Η Νίνα μου... 5,5 χρονών, από (χρόνια) νεφρική ανεπάρκεια... αν εξαιρέσω τους 3 τελευταίους μήνες... Hill's...:cool::)
και η hill's τη δεκαετια του 90 θεωρουνταν κορυφαια τροφη, αλλα τωρα...ταιζα κι εγω τη δικη μου κονσερβα...
 
  • Like
Reactions: johnk


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Γενικά πιστεύω ότι αν ταίζουμε κάτι μόνιμα, π.χ. την τάδε τροφή ή barf κλπ. θα πρέπει να παρακολουθούμε κατά πόσο επηρεάζει νεφρά/συκώτια. Π.χ. μια εξέταση μετά από 4-5 μήνες από την εφαρμογή της νέας τροφής μπορεί να μας προειδοποιήσει.
 
  • Like
Reactions: Aslan


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το θέμα της διατροφής δεν το έχω.
Είμαι σκραπας.
Αυτό όμως που παρατηρώ είναι πως τα τελευταία αρκετά χρόνια ενθουσιαζομαστε με ο,τι καινούργιο βγει και ταυτόχρονα ρίχνουμε άκυρο σε αυτα που για χρόνια ταιζαμε. Παρασυρομαστε ίσως εύκολα;
Πολύ πιθανό.
Κάνουμε καλά;
Ο χρόνος θα δείξει.
Και αυτό δεν αφορα μόνο την ξηρά τροφή που εφευρέθηκε για την ευκολία μας.

Έχουν ήδη ξεκινήσει και βγαίνουν μελέτες για την ωμή διατροφή πχ ή ακόμα και για το μαγειρευτο που οι κτηνίατροι μας φτιάχνουν.
Ζήτω συγνώμη προκαταβολικά από όσους δεν το έχουν με τα αγγλικά, αλλά θεωρώ πως αξίζει τον κόπο να το παραθεσω

http://www.instituteofcaninebiology.org/blog/the-poop-about-dog-diets
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
(Συγνώμη για την ώρα, είμαι αγχωμένη με την βιοψία της μικρής μου και δε μπορώ να κοιμηθώ).
Προσωπικά έδινα τις τροφές acana/orijen γιατί 1.τις έβγαλαν στο εμπόριο ως "βιολογικές", 2.είμαι λίγο θύμα του ότι "ότι πληρώνεις παίρνεις" (χωρίς να διαφωνώ με την άποψη ότι μερικές φορές πληρώνεις τη μάρκα κι όχι τη ποιότητα ή ότι κάτι το οποίο δεν είναι πανάκριβο δεν έχει και ποιότητα) και 3.(κάτι που παίζει μεγάλο ρόλο για μένα) στην επίσημη σελίδα της η acana δηλώνει ότι ΔΕΝ κάνει εργαστηριακά τεστ σε ζώα (πράγμα το οποίο από όσο γνωρίζω οι τροφές hills/royal canin κάνουν) και υποστηρίζει ότι κάνουν ΜΟΝΟ τεστ που κι εσύ θα έκανες στο σκυλί σου (τύπου αν αρέσει η γεύση κλπ από ότι φαντάζομαι χωρίς να γνωρίζω τι και κατά πόσο ισχύει). Προσωπικά έχω τεράστιο κόμπλεξ με το να μη χρησιμοποιώ ΤΙΠΟΤΑ το οποίο πειραματίζεται σε ζώα.
ΟΜΩΣ για να είμαι ειλικρινής επειδή είμαι και γατομάνα όταν έψαχνα τροφές για τα γατιά μου είχα διαβάσει σε διάφορα forum ότι άνθρωποι που δίναν acana στις γάτες τους είχαν επίσης πολλά θέματα με συκώτια/νεφρά. Τώρα το αν φταίει η πολύ πρωτείνη ή το αν δεν είναι και τόσο "βιολογικές" όσο ισχυρίζονται δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο αυτοί το ξέρουν.
Εγώ προσωπικά δε θα συνεχίσω να δίνω acana ούτε στις γάτες μου ούτε στο σκυλί μου, αλλά προσωπικά δε θέλω και να πέσω στη royal canin. Τη θεωρώ μια εταιρία μου κατά κύριο λόγο βγάζει τροφές για το κάθε τι (μάρκα,μέγεθος,ηλικία ζώου κλπ), ενώ στη πραγματικότητα απλά μας δουλεύει με τα ταμπελάκια στις συσκευασίες. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Θεωρώ ότι ίσως το να του μαγειρεύεις εσύ να είναι η καλύτερη λύση στο τέλος της ημέρας, αλλά ακόμα και με τα κρέατα από το χασάπη ρε παιδιά πλέον, ξέρεις και πάλι τι τρώει το σκυλί? Εδώ δε ξέρουμε τι τρώμε εμείς οι ίδιοι... Τη περασμένη βδομάδα πήρε το αγόρι μου μια κονσέρβα κεφτεδάκια κι όπως έτρωγε μου δείχνει τη συσκευασία και γράφει πάνω "μπορεί να περιέχει καρκινογόνες ουσίες". Τι να πω...
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλυτερα τώρα με τις τιμές του συκωτιου να συνεχίσεις να δίνεις φαρμακευτική royal ή τη hills και ξεκίνα να διαβάζεις για μαγειρευτό σε σκυλο με πρόβλημα στο συκώτι. Αυτή τη στιγμή ο σκυλος σου χρειάζεται ειδική διατροφή και δεν εχει νόημα να δώσεις κάτι αν δεν εισαι 100% σίγουρη.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Η κροκέτες και ειδικά οι ακριβές ειναι υπερσυμπικνομενες τροφές
και χρειάζονται πολυ προσοχή στην δοσολογία.
Θυμάμαι οταν θέλησα να δοκιμάσω απο Φαρμινα τιμ μπριτερ σε
Φαρμινα ND γκρέιν φρί ο αντιπρόσωπος μου ειπε: "ΠΡΟΣΟΧΗ
στην ποσότητα θα δίνεις πολυ λιγοτερο και μονο αν δεις οτι
αδυνατίζουν θα ανεβάζεις την ποσότητα αλλιως θα τους τινάζεις
τα συκώτια". Πιος πετσοπας θα στο πει αυτο; Δύσκολα.
Νομίζω πρώτα απο ολα πρεπει να κατηγορήσουμε την ποσότητα.
Βλεπω και απο τον δικό μου που έφτασα να τον δίνω ενα ποτήρι
πρωί και ενα βράδυ δηλ. 400-500gr την ημέρα και δεν χάνει.
Και μάλιστα τροφή για δίαιτα. Το μπέρδεμα μεγαλώνει οταν το
σκυλί δεν πέρνει βάρος γιατι ειναι τέτοιο το σκαρί του και ξεγελιόμαστε και συνεχίζουμε να το φορτώνουμε παραπάνω.
 




MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Καλυτερα τώρα με τις τιμές του συκωτιου να συνεχίσεις να δίνεις φαρμακευτική royal ή τη hills και ξεκίνα να διαβάζεις για μαγειρευτό σε σκυλο με πρόβλημα στο συκώτι. Αυτή τη στιγμή ο σκυλος σου χρειάζεται ειδική διατροφή και δεν εχει νόημα να δώσεις κάτι αν δεν εισαι 100% σίγουρη.
Εννοείται πως θα της δίνω ειδικές για το συκώτι. Απλά στο λίγο που έψαξα είδα ότι υπάρχουν και λιγότερο εμπορικές μάρκες από hills/royal canin με κλινικές δίαιτες και θα τις ψάξω σίγουρα. Προς το παρών θα μείνω στη royal κυρίως γιατί είναι η 1η τροφή που τρώει :love:
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Η κροκέτες και ειδικά οι ακριβές ειναι υπερσυμπικνομενες τροφές
και χρειάζονται πολυ προσοχή στην δοσολογία.
Θυμάμαι οταν θέλησα να δοκιμάσω απο Φαρμινα τιμ μπριτερ σε
Φαρμινα ND γκρέιν φρί ο αντιπρόσωπος μου ειπε: "ΠΡΟΣΟΧΗ
στην ποσότητα θα δίνεις πολυ λιγοτερο και μονο αν δεις οτι
αδυνατίζουν θα ανεβάζεις την ποσότητα αλλιως θα τους τινάζεις
τα συκώτια". Πιος πετσοπας θα στο πει αυτο; Δύσκολα.
Νομίζω πρώτα απο ολα πρεπει να κατηγορήσουμε την ποσότητα.
Βλεπω και απο τον δικό μου που έφτασα να τον δίνω ενα ποτήρι
πρωί και ενα βράδυ δηλ. 400-500gr την ημέρα και δεν χάνει.
Και μάλιστα τροφή για δίαιτα. Το μπέρδεμα μεγαλώνει οταν το
σκυλί δεν πέρνει βάρος γιατι ειναι τέτοιο το σκαρί του και ξεγελιόμαστε και συνεχίζουμε να το φορτώνουμε παραπάνω.
Προσωπικά είμαι υστερική με τις ποσότητες. Φαντάσου ότι έχω μικρή ζυγαριά κουζίνας (ηλεκτρονική) και ζυγίζω την ποσότητα όλων μου των ζώων. Είμαι πολύ αυστηρή με το πόσο τρώνε ανάλογα με το βάρος τους και φυσικά πάντα ακολουθώ τις δοσολογίες των συσκευασιών κατά γράμμα. Οπότε δε νομίζω πως είναι μόνο η ποσότητα που φταίει στη συγκεκριμένη τροφή. Υποσημείωση: Επειδή αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με μία από τις γάτες μου που είναι υπέρβαρη, το μόνο πράγμα το οποίο είχε αποτέλεσμα ήταν τροφές metabolic (purina/hills). Δε ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για σκύλο, αλλά ψάξτο άμα θες.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Και να μας πεις πως πήγε όταν επιστρέψετε
Πήγε καλά!! (βέβαια ο γιατρός με πέταξε έξω για να της κάνει νάρκωση γιατί κόντευα να λιποθυμήσω και δε του περίσσευε κάνα κλουβί :p). Με έπιασε λίγο πανικός γιατί τη κρατήσανε εκεί να συνέλθει και να τη παρακολουθήσουν λίγο, πράγμα το οποίο εγώ δεν είχα καταλάβει (νόμιζα ότι θα πηγαίναμε θα το κάναμε και θα φεύγαμε) ε, και μου ρθε λίγο απότομο αν σκεφτεί κανείς ότι δεν την έχω ξαναφήσει ποτέ πουθενά. Ακόμα και στις διακοπές ή την έπαιρνα μαζί ή την άφηνα στο πατρικό με τους γονείς μου. Πουθενά αλλού. Στις 8 θα πάμε να τη πάρουμε :love::love: Τα αποτελέσματα μας είπανε σε 10 μέρες αν θυμάμαι καλά κι ότι θα έχει κι ένα ραμματάκι που θα πρέπει να βγάλει σε 10 μέρες. Επίσης μας είπαν ότι μπορεί να ξεκινήσουμε μια αντιβίωση στο ενδιάμεσο, πράγμα το οποίο με χαροποίησε γιατί αντιβίωση σημαίνει ότι προφανώς είναι κάτι θεραπεύσιμο. Ανυπομονώ να πάρω το κορίτσι μου πίσω:love:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ασχετο αλλα μιας που αναφερθηκε, κτηνιατρος ειχε πει οτι η κροκετα στα γατια εχει αλλο ενα κινδυνο: αλατα σαν πετρα στην ουροδοχο κ παπαλα, εχει κανει λεει πολυ ευθανασια για αυτο. Πολυ ευπαθεστερα λεει τα γατια απ τα σκυλια στο συγκεκριμενο. Το μεταφερω παντως με καθε επιφυλαξη...
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Ασχετο αλλα μιας που αναφερθηκε, κτηνιατρος ειχε πει οτι η κροκετα στα γατια εχει αλλο ενα κινδυνο: αλατα σαν πετρα στην ουροδοχο κ παπαλα, εχει κανει λεει πολυ ευθανασια για αυτο. Πολυ ευπαθεστερα λεει τα γατια απ τα σκυλια στο συγκεκριμενο. Το μεταφερω παντως με καθε επιφυλαξη...
Πέτρα στην ουροδόχο παθαίνουν κυρίως οι αρσενικοί και κυρίως από τη στείρωση (η κακής ποιότητας κροκέτα είναι ο 2ος λόγος). Προσωπικά έχω γάτο με σύνδρομο του ουροποιητικού, τρώει κλινική τροφή και είναι μια χαρά :).
 








MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Λοιπόν έκανα μια μικρή και γρήγορη έρευνα και σχετικά με τροφές για το συκώτι βρήκα τα εξής: Πέρα από royal canin/hills και το μαγειρευτό, έχουμε τη farmina vet life με τροφή hepatic και την hepatic της equilibrio (προσωπικά δε γνωρίζω και δεν έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τις συγκεκριμένες μάρκες).
Επίσης είδα ότι κλινικές δίαιτες για σκύλους έχει και η animonda και η purina (έχω χρησιμοποιήσει δίαιτες και από τις 2 εταιρίες στις γάτες μου και ήμουν πολύ ικανοποιημένη) αλλά δε κατάφερα να βρω δίαιτα hepatic στις συγκεκριμένες... (τουλάχιστον όχι στις ελληνικές σελίδες).
Όποιος γνωρίζει για τις μάρκες farmina vet life/equilibrio ας μου δώσει λίγα φώτα, αν και υποπτεύομαι ότι δε θα είναι/"θεωρούνται" τόσο καλές όσο οι royal canin/hills.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3