Πρόβλημα στο συκώτι.


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Πάντως θεωρώ ντροπή των κτηνιάτρων το γεγονός ότι δεν μπορούν να δώσουν οδηγίες ή και πολύ συγκεκριμένο σιτηρέσιο μαγειρευτού για τέτοιες περιπτώσεις όπως και νεφροπάθειες κλπ
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Σε πρώτη φάση - τώρα που είναι πιο κρίσιμη η κατάσταση και πρέπει να "πέσει" το συκώτι - θα πήγαινα με μια ασφαλή λύση όπως η hepatic ή η L/D, με την ένοια ότι έχουν "δοκιμαστεί και όντως ρίχνουν τις τιμές στο συκώτι. Μετά, αφου ξεπερνούσα την κρίση, ναι θα δοκίμαζα άλλες.
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Καλησπέρα!!! Πήραμε τα αποτελέσματα της βιοψίας σήμερα. Το κορίτσι μου έχει λιπώδη εκφύλιση του ήπατος. Ο γιατρός μας είπε ότι η αντιμετώπιση είναι αυτό που ήδη κάνουμε, να δίνουμε δηλαδή ειδική τροφή για το συκώτι. Προς το παρόν θα κάνουμε αυτό και σε 1-2 μήνες θα κάνει επαναληπτικές εξετάσεις για να δούμε πως πάνε οι τιμές που είχε ανεβασμένες :) Χάρηκα πάρα πολύ που τελικά δεν είναι και κάτι τόσο σοβαρό.. Βέβαια ο γιατρός μας είπε ότι αν το αφήναμε θα μπορούσε να γίνει..
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Καλησπέρα!!! Πήραμε τα αποτελέσματα της βιοψίας σήμερα. Το κορίτσι μου έχει λιπώδη εκφύλιση του ήπατος. Ο γιατρός μας είπε ότι η αντιμετώπιση είναι αυτό που ήδη κάνουμε, να δίνουμε δηλαδή ειδική τροφή για το συκώτι. Προς το παρόν θα κάνουμε αυτό και σε 1-2 μήνες θα κάνει επαναληπτικές εξετάσεις για να δούμε πως πάνε οι τιμές που είχε ανεβασμένες :) Χάρηκα πάρα πολύ που τελικά δεν είναι και κάτι τόσο σοβαρό.. Βέβαια ο γιατρός μας είπε ότι αν το αφήναμε θα μπορούσε να γίνει..
και εγώ χαίρομαι που όλα είναι οκ, αλλά αν κατάλαβα καλά, άργησε μια μέρα πες του.. μην μας τον παρουσιάζεις με εκφράσεις του τύπου '' βέβαια'' και σαξές στόρι γιατί εκτός από εμένα και πολλά άλλα μέλη σου έγραψαν να αλλάξεις διατροφή και εσύ μας είπες οτι σου είπε (το γνωστό σούπες-μούπες :giggle: ) να μην την αλλάξει.. άρα για λόγους ηθικής τάξεως που λένε.. τέλος καλά..όλα καλά, αλλά όχι και έτσι..
ρίξε ένα μέμο στο #13, 15, 17 και πολλά άλλα..
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
και εγώ χαίρομαι που όλα είναι οκ, αλλά αν κατάλαβα καλά, άργησε μια μέρα πες του.. μην μας τον παρουσιάζεις με εκφράσεις του τύπου '' βέβαια'' και σαξές στόρι γιατί εκτός από εμένα και πολλά άλλα μέλη σου έγραψαν να αλλάξεις διατροφή και εσύ μας είπες οτι σου είπε (το γνωστό σούπες-μούπες :giggle: ) να μην την αλλάξει.. άρα για λόγους ηθικής τάξεως που λένε.. τέλος καλά..όλα καλά, αλλά όχι και έτσι..
ρίξε ένα μέμο στο #13, 15, 17 και πολλά άλλα..
Αρχικά νομίζω ότι έχεις κάποια προβλήματα συμπεριφοράς. Γίνεσαι εύκολα αγενής.
Επίσης επειδή προσωπικά εγώ έχω τεράστια εμπιστοσύνη στους γιατρούς μου, την οποία έχουν κερδίσει με την αξία τους, δε θα δεχτώ να αμφισβητείς ή ειρωνεύεσαι με αυτόν τον ωραίο και ιδιαίτερα πλάγιο τρόπο που το κάνεις. Εκτός αν είσαι γιατρός που σε εκείνη τη περίπτωση ζητώ συγνώμη και δέχομαι σχετικές υποδείξεις.
Είχα γράψει αρκετά ξεκάθαρα από την αρχή ότι τροφή δε μας πρότειναν να αλλάξει γιατί η συγκεκριμένη τιμή που είχε ανεβασμένη θα μπορούσε να είναι και απλά από κάτι που έφαγε. Γι αυτό το λόγο όταν πια κάναμε επαναληπτικές και είδαμε ότι δεν ήταν κάτι που έφαγε κι ότι υπάρχει πρόβλημα ΤΟΤΕ αλλάξαμε τροφή, που προσωπικά το θεωρώ πολύ υπεύθυνη στάση από τη μεριά των γιατρών γιατί έχω πέσει και σ άλλους που σου κάνουν μια εξέταση και στο ενδιάμεσο μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα σου πετάνε και 5 αγωγές να δοκιμάσετε χωρίς καν να γνωρίζουν πιο είναι το πρόβλημα ή έστω αν υπάρχει.
Τέλος όταν έχουμε προσωπικά θέματα να αναγνωρίζουμε το που πρέπει να στέλνουμε τη κάθε ενέργεια. Κι εγώ έχω γυρίσει έξαλλη από τη σχολή γιατί η τεχνήτρια/συμφοιτήτρια που έκανε πρακτική πάνω μου, κόντεψε να μου φάει τα δάχτυλα αλλά δε θα κάτσω να βρω το κάθε ψεγαδάκι στον οποιονδήποτε να του βγάλω το μάτι..:) Καλή συνέχεια.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Αρχικά νομίζω ότι έχεις κάποια προβλήματα συμπεριφοράς. Γίνεσαι εύκολα αγενής.
Επίσης επειδή προσωπικά εγώ έχω τεράστια εμπιστοσύνη στους γιατρούς μου, την οποία έχουν κερδίσει με την αξία τους, δε θα δεχτώ να αμφισβητείς ή ειρωνεύεσαι με αυτόν τον ωραίο και ιδιαίτερα πλάγιο τρόπο που το κάνεις. Εκτός αν είσαι γιατρός που σε εκείνη τη περίπτωση ζητώ συγνώμη και δέχομαι σχετικές υποδείξεις.

Γιατρός ειναι καλέ... σε νεκροτομείο

Ο Τάσος κανει τα τρισάγια και εγω βάζω τα μάρμαρα απο πάνω
και τελος
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
@MaryJane ακόμα και τώρα η ειδική τροφή η συσκευασμένη είναι λάθος.. χαίρομαι που του έχεις εμπιστοσύνη αλλά μια μάστιγα της εποχής είναι η προστασία της γνώσης, υπέρτερης όλων, εμφανίζεται συνεχώς μπροστά στον ιατρό.. σκέψου και εσύ που είσαι έξω από τον χορό αν είσαι το θύμα ή ο θύτης η το πείραμα η κάτι άλλο στο βωμό του κέρδους ή κάτι άλλο, σε σχέση με το λειτούργημα του ιατρού με την μέγιστη ευθύνη ο οποίος αγνοεί ( γενικά λέμε) την διαδρομή αυτής της ευθύνης για τους ''δικούς'' του λόγους.. δεν είναι όλοι το ίδιο..
δεν έχω διάθεση ούτε για κύρηγμα αλλά και ούτε να ''κρίνω'' ιατρικά την διαδικασία στο συγκεκριμένο θέμα ( αν και αυτή είναι η δουλειά μου) αλλά όχι χωρίς στοιχεία και απλά από αυτά που έγραψες.. είναι άδικο-άτιμο.. σαν απλή συμβουλή σου έγραψα και εγώ και άλλα μέλη try something else τόσο αθώο.. και συνεχίζω.. ζήτησέ του ειδικό διαιτολόγιο να το φτιάχνεις εσύ..γιατί να είναι συσκευασμένο ? πες του δεν έχω εμπιστοσύνη στις συσκευασμένες τροφές και έχουν τόσα χημικά και άλλα μέσα που δεν θέλω να δίνω..
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
@MaryJane ακόμα και τώρα η ειδική τροφή η συσκευασμένη είναι λάθος.. χαίρομαι που του έχεις εμπιστοσύνη αλλά μια μάστιγα της εποχής είναι η προστασία της γνώσης, υπέρτερης όλων, εμφανίζεται συνεχώς μπροστά στον ιατρό.. σκέψου και εσύ που είσαι έξω από τον χορό αν είσαι το θύμα ή ο θύτης η το πείραμα η κάτι άλλο στο βωμό του κέρδους ή κάτι άλλο, σε σχέση με το λειτούργημα του ιατρού με την μέγιστη ευθύνη ο οποίος αγνοεί ( γενικά λέμε) την διαδρομή αυτής της ευθύνης για τους ''δικούς'' του λόγους.. δεν είναι όλοι το ίδιο..
δεν έχω διάθεση ούτε για κύρηγμα αλλά και ούτε να ''κρίνω'' ιατρικά την διαδικασία στο συγκεκριμένο θέμα ( αν και αυτή είναι η δουλειά μου) αλλά όχι χωρίς στοιχεία και απλά από αυτά που έγραψες.. είναι άδικο-άτιμο.. σαν απλή συμβουλή σου έγραψα και εγώ και άλλα μέλη try something else τόσο αθώο.. και συνεχίζω.. ζήτησέ του ειδικό διαιτολόγιο να το φτιάχνεις εσύ..γιατί να είναι συσκευασμένο ? πες του δεν έχω εμπιστοσύνη στις συσκευασμένες τροφές και έχουν τόσα χημικά και άλλα μέσα που δεν θέλω να δίνω..
Μα όταν μου είχε πει να αλλάξω τροφή είχα γράψει ότι μας είχε δώσει ΚΑΙ μαγειρευτή διατροφή.
Μάλιστα το συζήτησα και σε ιδιωτικό μήνυμα με ένα άλλο μέλος που τον ενδιέφερε τι διατροφή μας είπε και μας έδωσε κι εκείνος κάποιες συμβουλές.
Τη Royal Canin την επέλεξα (προς το παρόν) γιατί όπως λέω από την αρχή, με τη μικρή μου έχουμε τεράστιο θέμα με το φαγητό. Είναι περίεργη κι όταν λέω περίεργη εννοώ ότι αν της βάλεις κάτι που δε τη ψήνει θα κάτσει 3 μέρες νηστική να το κοιτάει. Εφόσον λοιπόν βρήκα ότι αυτό το τρώει αποφάσισα να της δώσω αυτό μέχρι να πέσουν οι τιμές κι όταν θα είμαστε cool (και θα έχει πάρει και λίγο βάρος) μπορεί να δοκιμάσω άλλη τροφή ή άλλη διατροφή.
Τέλος (και είναι η τελευταία φορά που θα μπω σε διαδικασία να "διακαιολογήσω" τους γιατρούς μου) όπως είπα έχουν αποδείξει σε μένα προσωπικά την αξία τους και σε καμία περίπτωση οι συγκεκριμένοι ειδικά άνθρωποι κάνουν το οτιδήποτε στο βωμό του κέρδους.
Όσο για τις συσκευασμένες τροφές, όσοι έχουμε ζώα και τις δίνουμε είμαστε θύτες. Απλό λιτό κι απέριττο. Σε κανέναν μας δε θα άρεσε να τρώμε όλη μας τη ζωή μπισκότα και μόνο αυτό (ότι κι αν περιέχουν αυτά). Όλοι μας το κάνουμε καθαρά επειδή είναι πιο εύκολο για εμάς.

Σ ευχαριστώ που δίνεις το χρόνο να ασχοληθείς με το θέμα της μικρής μου και που είσαι πρόθυμος να δώσεις και συμβουλές αλλά προσπάθησε να μην τις πετάς και στο κεφάλι του άλλου:D Στον γραπτό λόγο είναι πάντα δύσκολο να κατανοηθεί ο τρόπος με τον οποίο λες αυτό που λες και πολύ εύκολο να παρερμηνευτεί :)
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Επαναλαμβάνω απλά αυτό που σου είπε η vrmode. Συζήτησε με τους γιατρούς της και την περίπτωση να της δώσεις συμπληρώματα όπως το Liv52 ή το Livomin. Στην Shushi (την πρεσβύτερη) που είχε επίσης διαγνωστεί με λιπώδη εκφύλιση, με απλή ελάττωση των λιπαρών στο μαγειρευτό της φαγητό (εκεί να δεις παραξενιά) είδαμε θεαματικά αποτελέσματα στις τιμές των εξετάσεων και στην φυσική κατάσταση της. Για πάνω από 2,5 χρόνια και μέχρι που έπαθε το εγκεφαλικό, δεν είχαμε προβλήματα από το συκώτι της και ήταν 14 χρονών.

ΥΓ. και να σημειώσω ότι η αρχική διάγνωση (μέχρι ν' αλλάξω γιατρό) ήταν Cushing και η θεραπευτική αγωγή: " θα πεθάνει σε 6 μήνες δεν χρειάζεται αγωγή".
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Σ ευχαριστώ που δίνεις το χρόνο να ασχοληθείς με το θέμα της μικρής μου και που είσαι πρόθυμος να δώσεις και συμβουλές αλλά προσπάθησε να μην τις πετάς και στο κεφάλι του άλλου:D Στον γραπτό λόγο είναι πάντα δύσκολο να κατανοηθεί ο τρόπος με τον οποίο λες αυτό που λες και πολύ εύκολο να παρερμηνευτεί :)
την γνώση την έρευνα, την διάθεση και πολλά άλλα, και κυρίως τον ''κόπο'' που έχω κάνει για να γράψω στο φόρουμ : νόσος του LYME, πνιγμός, ασπεργίλλωση σκύλου, ακτινομυκητίαση, τέτανο, ηπατική εγκεφαλοπάθεια, πνευμονική ίνωση, αλλάντίαση, δηλητηρίαση από μονοξείδιο του άνθρακα, μετάγγιση αίματος, υπονατριαιμία και άλλα.. δεν την πετάω γιατί δεν είναι στον χαρακτήρα μου, ούτε το πλεονέκτημα το κάνω μειονέκτημα ή αυτοδιαφήμιση ή να καπελώνω προσπάθειες άλλων... μπορεί στον γραπτό λόγο να ''φάνηκε'' κάπως, αλλά ήταν στο ''κλίμα'' σε αυτά που σου έγραψαν και άλλα μέλη (τα ίδια με εμένα), οκ παρασύρθηκα και ζητάω συγνώμη (έστω και για το κομμάτι που ήταν κάπως).
εύχομαι να πάνε όλα καλά και αυτό :)
μία μεγάλη διαφορά από το εξωτερικό είναι οτι η γνώση-γνώμη που θα πεις σε ένα δικαστήριο για την ιατρική έχει σχέση με την εμπειρία τις μελέτες και άλλα και γενικά με το βιογραφικό σου και όχι απλά την στείρα εμπειρία... έτσι λοιπόν σου παρουσίασα τι έκανα όχι για διαφήμιση αλλά για απόδειξη.. η επιστήμη είναι στην καθολικότητα.
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Επαναλαμβάνω απλά αυτό που σου είπε η vrmode. Συζήτησε με τους γιατρούς της και την περίπτωση να της δώσεις συμπληρώματα όπως το Liv52 ή το Livomin. Στην Shushi (την πρεσβύτερη) που είχε επίσης διαγνωστεί με λιπώδη εκφύλιση, με απλή ελάττωση των λιπαρών στο μαγειρευτό της φαγητό (εκεί να δεις παραξενιά) είδαμε θεαματικά αποτελέσματα στις τιμές των εξετάσεων και στην φυσική κατάσταση της. Για πάνω από 2,5 χρόνια και μέχρι που έπαθε το εγκεφαλικό, δεν είχαμε προβλήματα από το συκώτι της και ήταν 14 χρονών.

ΥΓ. και να σημειώσω ότι η αρχική διάγνωση (μέχρι ν' αλλάξω γιατρό) ήταν Cushing και η θεραπευτική αγωγή: " θα πεθάνει σε 6 μήνες δεν χρειάζεται αγωγή".
Θα το συζητήσω με τους γιατρούς, αλλά για να είμαι και απόλυτα ειλικρινείς δε τα εμπιστεύομαι τα συμπληρώματα... Χωρίς να είμαι γιατρός ή βιολόγος ή δε ξέρω εγώ τι και χωρίς να έχω καμία επιστημονική γνώση, απλά από τη δική μου εμπειρία όσες φορές είχα κάποιο πρόβλημα και πήρα συμπληρώματα (από βιταμίνη C και σίδηρο μέχρι πιο ειδικά σκευάσματα) δεν είδα κανένα αποτέλεσμα. Θεωρώ τα "συμπληρώματα" απλά άλλο ένα χαπάκι που σου μπουκώνουν και μερικά λεφτά ακόμα στο ταμείο τους... επαναλαμβάνω πως κρίνω από τη προσωπική μου εμπειρία και δεν έχω καμία επιστημονική γνώση πάνω στο αντικείμενο.
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Βασικά για να θέσω τη γνώμη μου πιο σωστά. Θεωρώ πολύ πιο σημαντικό το να της κάνω σε κάποιο point μια σωστή μαγειρευτή διατροφή όπως πρότεινε και ο @ntoulis , παρά να αγοράσω από το εμπόριο ακόμα ένα χάπι να της χώνω στο στόμα.. :D
 
  • Like
Reactions: Estranged


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ουφ..τώρα θ ανοίξω το κουτί της Πανδώρας..αλλά θα το πω. Γνώμη μου είναι να μην κάνεις πειράματα κορίτσι μου με το σκύλο σου. Οκ. Κανείς μας δεν είναι υπερ των χημικών ουσιών αλλά εφόσον το σκυλί διαγνώστηκε με πάθηση στο ήπαρ και δεν είναι και κουτάβι, καλό είναι να της χώνεις το χάπι στο στόμα όπως λες. Είπαμε..παν μέτρον άριστον. Θες να κάνεις πειράματα; Κάνε. Εγω στο δικό μου σκύλο πάντως και κλινική τροφή έδινα και χάπι έδινα. Και αν δεν ήμασταν άτυχοι να τη χτυπήσει στον εγκέφαλο, ακόμα θα χοροπήδαγε τώρα. Δεν θα το ρίσκαρα. Θεωρώ πως τα μη-χημικά σκευάσματα βοηθάνε αλλά είναι αυτό ακριβώς..βοηθάνε. Δεν γίνεται να αντικαταστήσουμε τα πάντα. Άποψή μου πάντα και εύχομαι ξανά ότι καλύτερο.
 
  • Like
Reactions: Estranged


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Ουφ..τώρα θ ανοίξω το κουτί της Πανδώρας..αλλά θα το πω. Γνώμη μου είναι να μην κάνεις πειράματα κορίτσι μου με το σκύλο σου. Οκ. Κανείς μας δεν είναι υπερ των χημικών ουσιών αλλά εφόσον το σκυλί διαγνώστηκε με πάθηση στο ήπαρ και δεν είναι και κουτάβι, καλό είναι να της χώνεις το χάπι στο στόμα όπως λες. Είπαμε..παν μέτρον άριστον. Θες να κάνεις πειράματα; Κάνε. Εγω στο δικό μου σκύλο πάντως και κλινική τροφή έδινα και χάπι έδινα. Και αν δεν ήμασταν άτυχοι να τη χτυπήσει στον εγκέφαλο, ακόμα θα χοροπήδαγε τώρα. Δεν θα το ρίσκαρα. Θεωρώ πως τα μη-χημικά σκευάσματα βοηθάνε αλλά είναι αυτό ακριβώς..βοηθάνε. Δεν γίνεται να αντικαταστήσουμε τα πάντα. Άποψή μου πάντα και εύχομαι ξανά ότι καλύτερο.
Καλό είναι να διαβάζουμε καλά το τι γράφει ο άλλος πριν απαντάμε.
Χτυπιέμαι εδώ και πόσα μνματα να εξηγώ ότι προσωπικά δεν κάνω και δεν δίνω τίποτα στο σκυλί μου χωρίς πρώτα να μου το έχει συστήσει γιατρός. Δε λέμε τόση ώρα ότι οι γιατροί μου σύστησαν αγωγή κι εγώ δε θέλω να τη δώσω αλλά ακριβώς το αντίθετο. Ότι δε θα πάρω κάτι το οποίο δε μου το έχουν συστήσει οι γιατροί, αλλά μέλη σε ένα φόρουμ να το δώσω από μόνη μου. Είτε φυτικό είναι, είτε συμπλήρωμα. Εσύ που το είδες το "κάνω πειράματα με το σκύλο μου"? Γιατί για μένα κάνω πειράματα θα σήμαινε να κάνω ακριβώς το αντίθετο από αυτό που έγραψα.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Μιας και έγραψα εγώ για συμπληρώματα, να πω ότι μου το σύστησε κτηνίατρος (δύο για την ακρίβεια). Ο ένας κατόπιν δικής μου ερώτησης για το αν μπορώ να βάλω ένα χεράκι παραπάνω για να συνέρθει το συκώτι. Κάτι που επιβεβαίωσα σε φόρα με εμπειρίες άλλων μελών στο θέμα συκώτι.
Στο θέμα κτηνίατρος τώρα: Από προσωπική εμπειρία, εμπειρία άλλων μελών και με διαφορετικά περιστατικά, με "crash test" :LOL: σε αρκετά μεγάλο δείγμα του πληθυσμού των κτηνιάτρων της αττικής δεν θεωρώ ότι υπάρχει ο 100% θεός κτηνίατρος. Φυσικά και καταλήγουμε σε κάποιον ή κάποιους αλλά δυστυχώς χρειάζεται "έρευνα" και από τη δική μας πλευρά, ειδικά σε θέματα πιο δύσκολα προς διάγνωση.
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Μιας και έγραψα εγώ για συμπληρώματα, να πω ότι μου το σύστησε κτηνίατρος (δύο για την ακρίβεια). Ο ένας κατόπιν δικής μου ερώτησης για το αν μπορώ να βάλω ένα χεράκι παραπάνω για να συνέρθει το συκώτι. Κάτι που επιβεβαίωσα σε φόρα με εμπειρίες άλλων μελών στο θέμα συκώτι.
Στο θέμα κτηνίατρος τώρα: Από προσωπική εμπειρία, εμπειρία άλλων μελών και με διαφορετικά περιστατικά, με "crash test" :LOL: σε αρκετά μεγάλο δείγμα του πληθυσμού των κτηνιάτρων της αττικής δεν θεωρώ ότι υπάρχει ο 100% θεός κτηνίατρος. Φυσικά και καταλήγουμε σε κάποιον ή κάποιους αλλά δυστυχώς χρειάζεται "έρευνα" και από τη δική μας πλευρά, ειδικά σε θέματα πιο δύσκολα προς διάγνωση.
Φυσικά και χρειάζεται έρευνα. Εφόσον όμως τα τελευταία χρόνια έχουν περάσει αρκετά πολλά ζώα από τα χέρια μου, μερικά από τα οποία με αρκετά σοβαρά προβλήματα κι έχω πάει σε αρκετά πολλούς κτηνιάτρους με αυτά τα ζώα με τα αρκετά πολλά προβλήματα, πιστεύω ότι έχω έναν σχετικό μέσο όρο εμπειρίας για να κρίνω το ποιόν θεωρώ καλό κτηνίατρο. Ειδικά όταν ο κτηνίατρος τον οποίο έχω επιλέξει μου έσωσε ας πούμε και τα 2 μάτια σε μια γάτα και την έκανε περδίκι μέσα σε 3 εβδομάδες όταν σε οφθαλμολογική κλινική μου είπαν ότι το ζώο δεν έχει καμία ελπίδα και πάει για ευθανασία.

Επίσης είπα ξεκάθαρα ότι δεν έχω ούτε γνώσεις ούτε εμπειρία σε θέματα "συμπληρωμάτων" εκτός από αυτά που χρησιμοποίησα η ίδια και δε λειτούργησαν. Είπα απλά πως κατά την άποψη μου τα συμπληρώματα είναι λίγο απατεωνιές.
Δε διαφωνώ στο ότι κάποιο συμπλήρωμα μπορεί να κάνει δουλειά, αυτό στο οποίο όμως είμαι κάθετη και θεωρώ απόλυτα λογικό είναι ότι δε θα πάρω να δώσω στο σκυλί μου κάτι που μου πρότειναν μέλη στο φόρουμ χωρίς να μου το έχει προτείνει ο γιατρός μου ή έστω να το συζητήσω ακόμα κι εγώ πρώτη μαζί του.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Καλό είναι να διαβάζουμε καλά το τι γράφει ο άλλος πριν απαντάμε.
Χτυπιέμαι εδώ και πόσα μνματα να εξηγώ ότι προσωπικά δεν κάνω και δεν δίνω τίποτα στο σκυλί μου χωρίς πρώτα να μου το έχει συστήσει γιατρός. Δε λέμε τόση ώρα ότι οι γιατροί μου σύστησαν αγωγή κι εγώ δε θέλω να τη δώσω αλλά ακριβώς το αντίθετο. Ότι δε θα πάρω κάτι το οποίο δε μου το έχουν συστήσει οι γιατροί, αλλά μέλη σε ένα φόρουμ να το δώσω από μόνη μου. Είτε φυτικό είναι, είτε συμπλήρωμα. Εσύ που το είδες το "κάνω πειράματα με το σκύλο μου"? Γιατί για μένα κάνω πειράματα θα σήμαινε να κάνω ακριβώς το αντίθετο από αυτό που έγραψα.
Μάλλον δε με κατάλαβες. Άρα δεν είμαι εγώ αυτή που θα έπρεπε να διαβάσω καλύτερα πριν απαντήσω. Εγω μαζί σου είμαι. Είπα κάπου οτι κάνεις πειράματα; Αντιθέτως..σε απάντηση σε αυτά που σου πρότειναν άλλα μέλη του φόρουμ εξέφρασα τη γνώμη μου. Θεωρώ πως τα χημικά χρειάζονται πολλές φορές. Και καλώς κάνεις και δίνεις κλινική τροφή και αγωγή. Είπα πως η άποψή μου είναι να ΜΗΝ κάνεις πειράματα.

Ο καθένας μας εδω πάντως προσπαθεί να σε βοηθήσει. Με το να σου παραθέτουμε την ειλικρινή μας γνώμη δεν έχουμε ξέρεις κάποιο όφελος. Καλό θα ήταν να μην είσαι συνεχώς σε άμυνα. Άλλωστε για απόψεις γράφτηκες στο φόρουμ. Ας τις δέχεσαι χωρίς αρνητική προδιάθεση. Φιλικά πάντα.
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Μάλλον δε με κατάλαβες. Άρα δεν είμαι εγώ αυτή που θα έπρεπε να διαβάσω καλύτερα πριν απαντήσω. Εγω μαζί σου είμαι. Είπα κάπου οτι κάνεις πειράματα; Αντιθέτως..σε απάντηση σε αυτά που σου πρότειναν άλλα μέλη του φόρουμ εξέφρασα τη γνώμη μου. Θεωρώ πως τα χημικά χρειάζονται πολλές φορές. Και καλώς κάνεις και δίνεις κλινική τροφή και αγωγή. Είπα πως η άποψή μου είναι να ΜΗΝ κάνεις πειράματα.

Ο καθένας μας εδω πάντως προσπαθεί να σε βοηθήσει. Με το να σου παραθέτουμε την ειλικρινή μας γνώμη δεν έχουμε ξέρεις κάποιο όφελος. Καλό θα ήταν να μην είσαι συνεχώς σε άμυνα. Άλλωστε για απόψεις γράφτηκες στο φόρουμ. Ας τις δέχεσαι χωρίς αρνητική προδιάθεση. Φιλικά πάντα.
Νομίζω ότι το "γνώμη μου είναι να μην κάνεις πειράματα με το σκύλο σου κορίτσι μου" και το "θες να κάνεις πειράματα? κάνε" δείχνουν ακριβώς το ότι ο άλλος σε κατηγορεί ότι κάνεις πειράματα με το σκύλο σου και όχι ότι θεωρεί σωστή τη στάση σου:p
Φυσικά και στο φόρουμ γράφτηκα για να παίρνω κάποιες γνώμες και φυσικά είμαι πρόθυμη να τις δεχτώ, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω θα έπρεπε να προσέχουμε το πως εκφράζουμε την ειλικρινή μας γνώμη στο γραπτό λόγο. Επίσης νομίζω είναι λογικό να έχω αμυντική στάση όταν νιώθω ότι κάποιος άλλος έχει επιθετική....
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Ειχα διαβασει πως πριν ερθει στο σπιτι ενα μωρο πρεπει δυο μηνες πριν να γινουν γενικες εξετασεις αιματος στον σκυλο ετσι ωστε αν εχει κατι να παρει την καταλληλη αγωγη και να ειναι οκ. Ετσι λοιπον και εγω την πηγα σημερα σε εναν κτηνιατρο γνωστο εδω στη περιοχη που κανει τις εξετασεις στο ιατρειο του (vrmode τον γνωριζεις) να τον γνωρισω και εγω και για να της παρω ενα χαπι για εσωτερικα παρασιτα. Ε πιανουμε λογη κουβεντα και παιρνω το χαπι, παιρνω και pethealth conditioning tabs (γιατι εχει χασει τριχωμα απ τους κροταφους της για να την βοηθισει λιγο) και ρωταω για εξετασεις αιματος. Του λεω θελω να κανω γενικες, καλαζαρ, ερλιχιωση, νεφρα κά. Κοστος 70€. Τις παιρνει αιμα και περιμενα 10 λεπτα περιπου να βγουν τα αποτελεσματα. Ολα οκ εκτως απ το συκωτι. Τιμες οχι πολυ μεγαλες αλλα θελει λιγο προσοχη.
ALT : 103 ενω επρεπε να ειναι (10-100)
Και AST : 72 ενω επρεπε να ειναι (0-50). Δε δωσαμε φυσικα φαρμακο για τοσο λιγο διαφορα αλλα μου εδωσε μια τροφη την Trovet Hepatic HDL (απο συστατικα πρεπει να ειναι οτι ποιο χαλια εχω δει, πρωτα πρωτο καλαμποκι) αλλα τι να κανω την πηρα να την δωσω για κανα μηνα και τελος Απριλη θα παω να κανουμε ξανα εξετασεις. Μου ειπε οτι οι ταμπλετες pet conditioning θα βοηθισουν και αυτες το σκυκωτι και οτι ισως λογο συκωτιου να εχει χασει λιγο τριχωμα αν και η ρατσα της (pinscher) τα εχει αυτα με το τριχωμα. Ελπιζω να πεσουν οι τιμες και να την αλλαξω αυτη τη τροφη