Πρόβλημα Acana;


dimbeco

Member
6 Απριλίου 2012
17
0
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλα για τις ημέρες,
δίνω εδώ και κάποιες ημέρες στο κουτάβι μου (15 εβδομαδων) Γερμανικό ποιμενικό την Acana Puppy and Junior, έχω το πρόβλημα ότι τα κόπρανα του είναι συνέχεια τσιρλιπιπι και μυρίζουν και πάρα πολύ. Εν τω μεταξύ το ταϊζω δυο φορές την ημέρα μαι το πρωϊ και μια το βράδυ(κάνω σωστά;). Λέτε να φταίει η τροφή; Τι να κάνω - βοηθήστε με;
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Στον κτηνίατρο πήγες;
Ψάξε και λίγο τα θέματα με τη διατροφή και αυξημενη πρωτείνη στην τροφή, είσαι στο 33% τώρα.
 




Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Πόσες μέρες του δίνεις την τροφή? Πρίν ποια έδινες? Η αλλαγή τροφής πόσο σταδιακή ήταν? Τα gr που δίνεις είναι τα προβλεπόμενα για την ηλικία του (όπως γράφει η τροφή)? Κανονική ανάκριση!!:rolleyes:

Εκτός όλων των παραπάνω, υπάρχει περίπτωση ο οργανισμός του να μην τη δέχεται λόγω υψηλής πρωτεϊνής. Οπότε αν δεν έχει γίνει κάτι λάθος με τα παραπάνω, να χρειαστεί να την αλλάξεις.
 


dimbeco

Member
6 Απριλίου 2012
17
0
Καλημέρα και πάλι,
ναι έχω κάνει αποπαρασίτωση - πριν έδινα την Orijen αλλά λόγω κόστους δεν την ξαναχρησιμοποίησα (κάποια στιγμή μέχρι να παρω την Αcana της έδινα την Tonus της Pro plan, και τα κακά της ήτανε πολύ σκληρά και ψιλομαύρα). Σκέφτομαι να πάρω και την Tonus και να της δίνω μισή - μισή, τι λέτε; έχω τώρα περίπου καμία εβδομάδα που της δίνω την συγκεκριμένη τροφή.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Την αλλαγή έπρεπε να την κάνεις σταδιακά.
ΠΧ μιά ή ακόμα καλύτερα δυό μέρες 90% απο την παλιά και μόνο 10% από την νέα, έπειτα 80% με 20%, μετά 70% με 30% και πάει λέγοντας μέχρι να καταλήξεις να δίνεις 100% από την νέα.

Καλύτερα μέχρι περίπου 6+ μηνών να το ταίζεις 3 φορές την ημέρα
 
Last edited:


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Απ΄ότι κατάλαβα την αλλάγη την έκανες πολύ γρήγορα και λογικά για αυτό δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Ο σωστός τρόπος περιγράφηκε πιο πάνω απο epial. Και αν θες την κάνεις ακόμα πιο αργή. Θέλει πολύ προσοχή, γιατί όπως είπαμε είναι τροφές υψηλής πρωτεϊνης.
Γιατί να δίνεις μισή μισή τροφή? Δεν υπάρχει λόγος. Βρες την κατάλληλη για τον οργανισμό του κουταβιού σου, αν συνέχισει τα ίδια με την Acana!

Καλή Ανάσταση!!!
 




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
χαμηλωσε την ποσοτητα που του δινεις στα 3/4 ή ακομα και στο μισο για να δεις αν φταιει η πολλη πρωτεινη ή καποιο αλλο συστατικο.
Πολλα σκυλια δεν δεχονται την ακανα, συμπεριλαμβανομενου και του δικου μου.