Πυρετός


rudy

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2011
155
11
θεσ-νικη
Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης ουδεμια ιδεα ειχα οτι τα σκυλια ανεβαζουν πυρετο!να ομως που ο μικρος μου βγηκε κ χτικιαρης μαζι με τα αλλα!ξυπνησε λοιπον το πρωι στις 7.30 :eek: ενω ξυπναει στις 12(φτου φτου μην το ματιαξω!)κ απο κεινη την ωρα...μιλαμε για ΠΟΛΥ κλαμα!μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κλαμα!βρε καλο μου,βρε χρυσο μου τιποτα!ετρωγε κ εκλαιγε(αλλα ετρωγε ο βοειδας!δεν πα να χε πυρετο),επινε νερο κ εκλαιγε,κατουρουσε κ εκλαιγε,του πετουσα το μπαλακι,το φερνε κλαιγοντας!κ εκει κατα τις 6 ηρθε ο φιλος μου κ βρηκε το ρουντυ (μαντεψτε!) να κλαιει κ μενα διπλα του να χω σκεφτει ολους τους πιθανους τροπους δολοφονιας σκυλου που θα φανουν ως ατυχημα!τον παει στο γιατρο,γυρναει περιχαρης,"το παιδι εχει πυρετο,γιαυτο γκρινιαζε!"λεει.κ με κοιταει σαν να βλεπει την μηδεια μπροστα του σε σκυλογονιο!:eek:που να το φανταστω ρε παιδια?εφαγε,κακα κανονικα,νερο επινε..νομιζα μου κανει κονξες!αποτελεσμα?1/4 synulox 2 φορες τη μερα κ ενα matacam καθε βραδυ.αυτος μια μερα μετα εξακολουθει να γκρινιαζει κ εγω περιορισα τις..εγκληματικες μου σκεψεις με το να του μπουκωνω τα χαπια μεσα στο λαιμο καθως μεσα σε μεζεδακι τα ξεχωριζει κ τα φτυνει!βοηθεια μας!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ο πυρετος ειναι συμπτωμα,η διαγνωση ποια ειναι?
Περαστικα του!
 


rudy

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2011
155
11
θεσ-νικη
κρυωσε γιατι μας επιασε τρελη βροχη στη βολτα κ μεχρι να γυρισουμε σπιτι να τον στεγνωσω την αρπαξε..εγω ουτε καν ηξερα οτι κρυολογουν.μου ειπε οτι μπορει να φταιει που πριν λιγο καιρο ξεμπερδεψαμε με δεμοδηκωση κ ριχνει λιγο το ανοσοποιητικο.οσο ζω μαθαινω!(παρεπιπτοντως,μιλαμε οτι φτερνιζεται κανονικοτατα! : )
 






ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Κ βέβαια ανεβάζουν πυρετο! Εγω το καταλαβαίνω απο το αν καίνε οι αυταρες της. Αν περάσεις κ συ ωωωωρες τριβοντας το αυτί στα δάχτυλα σου θα καταλαβαίνεις όποια αλλαγή στη θερμοκρασία αμέσως! ;) Επίσης φταρνιζονται, βηχουν, ονειρεύονται... Δυστυχώς δν μιλάνε κ πρέπει να μάθουμε μεις να βλέπουμε τί έχουν, αποκωδικοποιώντας σημάδια... ;)

Περαστικά κ αγύριστα!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Περαστικά σας!
Κι εγώ γέλασα με τον τρόπο που τα περιέγραψες ;)
Το metacam είναι αντιφλεγμονώδες ή το matacam που αναφέρεις είναι άλλο;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
κρυωσε γιατι μας επιασε τρελη βροχη στη βολτα κ μεχρι να γυρισουμε σπιτι να τον στεγνωσω την αρπαξε..εγω ουτε καν ηξερα οτι κρυολογουν.μου ειπε οτι μπορει να φταιει που πριν λιγο καιρο ξεμπερδεψαμε με δεμοδηκωση κ ριχνει λιγο το ανοσοποιητικο.οσο ζω μαθαινω!(παρεπιπτοντως,μιλαμε οτι φτερνιζεται κανονικοτατα! : )
Είσαι σίγουρη πως ανέφερε για κρυολόγημα ?
 


rudy

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2011
155
11
θεσ-νικη
kyveli metacam λεγεται,εκανα λαθος στο γραψιμο.kango1 τι να πω,ετσι μου ειπε ο γιατρος..τον ψηλαφισε κοιλια,αδενες/ ειδε στομα,αυτια/ τον ακροαστηκε κ τελος μπηκε κ το θερμομετρο!μου ειπε οτι η φυσιολογικη θερμοκρασια ειναι 38,8 κ αυτος ειχε κοντα 40.σημερα ομως δεν εχει τιποτα.ευχαριστω για τα περαστικα σας!CHILLI τι να κανω που ειναι γενικα κλαψιαρης παναθεμα τον..που θα μου παει,θα τον μαθω!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι αλλά η άνοδο της θερμοκρασίας δεν συνδέεται με το κρυολόγημα όπως το έχουμε πολλές φορές εμείς οι άνθρωποι.., μπορεί να είναι μία άλλη ενόχληση του οργανισμού, όχι όμως κρυολόγημα..

Τα σκυλιά δεν κρυολογούν !
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μην εισαι απολυτος πανω σε αυτο ...

Τα περαστικα μου και απο μενα !
Λυπάμαι αλλά είμαι !
Στα ζώα δεν υφίσταται η έννοια του κοινού κρυολογήματος και όταν παρατηρούνται παρόμοια συμπτώματα, πάντοτε αποτελούν εκδηλώσεις σοβαρών τοπικών ή συστηματικών παθολογικών καταστάσεων. Ετσι λοιπόν πταρμοί, πάσης φύσεως ρινικό έκκριμα (καταρροή), βήχας και δύσπνοια χρήζουν άμεσης διερεύνησης και αντιμετώπισης, με άλλα λόγια, δεν χωράει αναμονή, αλλά άμεσα πρέπει τα ζώα να οδηγούνται στον κτηνίατρο.
Υπάρχει κρυολόγημα στα ζώα;
 




rudy

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2011
155
11
θεσ-νικη
Ναι αλλά η άνοδο της θερμοκρασίας δεν συνδέεται με το κρυολόγημα όπως το έχουμε πολλές φορές εμείς οι άνθρωποι.., μπορεί να είναι μία άλλη ενόχληση του οργανισμού, όχι όμως κρυολόγημα..

Τα σκυλιά δεν κρυολογούν !
kango1 επειδη με ανησυχησες διαβασα ο,τι υπαρχει στο ιντερνετ για το θεμα κ ειδα οτι ολα συμφωνουν μαυτο που λες.ετσι ξαναπηρα τον χτικιαρη μου παραμασχαλα κ τον πηγα σηκωτο στο γιατρο.πυρετο δεν εχει,το φτερνισμα κρατησε μια μερα..του ειπα τι διαβασα κ μου απαντησε οτι προκειται για ιο(εξ ου κ τα αντιφλεγμονωδη),το ειπε απλοικα στον φιλο μου για να του δωσει να καταλαβει με απλα λογια περι τινος προκειται κ να ηρεμησειι.ηταν καθετος ομως πως δεν προκειται για κατι σοβαρο,ειναι συχνο φαινομενο μου ειπε αλλα συνηθως δεν το καταλαβαινουμε παρα μονο αν συνοδευεται απο ανορεξια.ευχαριστω για το...ξεστραβωμα! :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ίσως αναφέρθηκε απλοϊκά !Το καλό είναι πως δόθηκε η κατάλληλη θεραπεία, αυτό έχει σημασία..!! :)