Πως θα ήταν το σκυλοπάρκο των ονείρων σας?


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εμ τι κότες τι γαλοπούλες Eτσι κι αλλιώς καταχρηστικά τοβαλα! Άχρηστο είναι!
Τα λεφτά τα πληρώνει ο σκυλογονιός, οχι ο σκύλος!
Σιγά μη του δινα του Κάστορα 30 ευρώ για να δει γαλοπούλες και μαζί μ αυτόν κι εγώ...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Φίλη μου θα σε στενοχωρήσω.
Δυστυχώς, είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο, να στηθεί με επιτυχία, ένας υπερ-ασφαλής, τέτοιος χώρος. Μόνο ως ιδιωτική επιχείρηση, με πολλούς αυστηρούς, κανόνες λειτουργίας.
Αν ποτέ καταλήξετε [που στο εύχομαι] σε κάτι τέτοιο, ευχαρίστως να σου δώσω τα φώτα μου.
Οτιδήποτε άλλο, θα αποτύχει παταγωδώς, αν όχι άμεσα, στο άμεσο μέλλον. Και αν έχουν δαπανηθεί και αρκετά χρήματα [που είναι παραπάνω από σίγουρο] θα κλάψει πολύς κόσμος.
 




Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Φίλη μου θα σε στενοχωρήσω.
Δυστυχώς, είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο, να στηθεί με επιτυχία, ένας υπερ-ασφαλής, τέτοιος χώρος. Μόνο ως ιδιωτική επιχείρηση, με πολλούς αυστηρούς, κανόνες λειτουργίας.
Αν ποτέ καταλήξετε [που στο εύχομαι] σε κάτι τέτοιο, ευχαρίστως να σου δώσω τα φώτα μου.
Οτιδήποτε άλλο, θα αποτύχει παταγωδώς, αν όχι άμεσα, στο άμεσο μέλλον. Και αν έχουν δαπανηθεί και αρκετά χρήματα [που είναι παραπάνω από σίγουρο] θα κλάψει πολύς κόσμος.
Τι εννοείς ότι θα αποτύχει παταγωδώς? Από την άποψη της μη οργάνωσης και μη ύπαρξης κανόνων λειτουργίας?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αφου λοιπόν μιλάμε για "ιδιωτικής πρωτοβουλίας" χώρο, ποιος θα ελέγχει βιβλιάρια? ποιος θα επιβλέπει αν το α σκυλι είναι φοβικό και πρέπει να πάει στον δίπλα χώρο ή αν το β είναι επιθετικό και πρέπει να αποβληθεί απαξ διαπαντός? Και αν αποβληθεί σκυλι, ποιος θα επιστρέψει στο αφεντικό την όποια συνδρομη?
Ποιος θα διαχειρίζεται τις συνδρομές ή τα "εισητηρια" για το σκυλοπάρκο? Και τι θα αντιπροσωπεύουν αυτα? Γιατι 3 ευρω τη φορά (ή 30 για μήνα) για έναν χώρο μάζωξης μου φαίνονται ανούσια.
Και προσωπικά θα ελεγα όσο το δυνατόν λιγότερα παγκακια και καμια συσκευή να μπλοκάρει σημα wifi και 3/4g στα κινητά μπας και κάποτε ασχοληθούν με τα σκυλιά τους ορισμένοι και δεν μ@λακίζονται με αλλους σκυλοϊδιοκτητες.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αφου λοιπόν μιλάμε για "ιδιωτικής πρωτοβουλίας" χώρο, ποιος θα ελέγχει βιβλιάρια? ποιος θα επιβλέπει αν το α σκυλι είναι φοβικό και πρέπει να πάει στον δίπλα χώρο ή αν το β είναι επιθετικό και πρέπει να αποβληθεί απαξ διαπαντός? Και αν αποβληθεί σκυλι, ποιος θα επιστρέψει στο αφεντικό την όποια συνδρομη?
Ποιος θα διαχειρίζεται τις συνδρομές ή τα "εισητηρια" για το σκυλοπάρκο?
ετσι! Κ εγω τα σκεφτομουν αυτα...
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Αφου λοιπόν μιλάμε για "ιδιωτικής πρωτοβουλίας" χώρο, ποιος θα ελέγχει βιβλιάρια? ποιος θα επιβλέπει αν το α σκυλι είναι φοβικό και πρέπει να πάει στον δίπλα χώρο ή αν το β είναι επιθετικό και πρέπει να αποβληθεί απαξ διαπαντός? Και αν αποβληθεί σκυλι, ποιος θα επιστρέψει στο αφεντικό την όποια συνδρομη?
Ποιος θα διαχειρίζεται τις συνδρομές ή τα "εισητηρια" για το σκυλοπάρκο? Και τι θα αντιπροσωπεύουν αυτα? Γιατι 3 ευρω τη φορά (ή 30 για μήνα) για έναν χώρο μάζωξης μου φαίνονται ανούσια.
Και προσωπικά θα ελεγα όσο το δυνατόν λιγότερα παγκακια και καμια συσκευή να μπλοκάρει σημα wifi και 3/4g στα κινητά μπας και κάποτε ασχοληθούν με τα σκυλιά τους ορισμένοι και δεν μ@λακίζονται με αλλους σκυλοϊδιοκτητες.

Κάθε φορά που διαβάζω απάντησή σου έχω την εντύπωση ότι φωνάζεις:confused:
Εύλογες οι απορίες σου και πολύ χρήσιμες για φιντμπακ.

Για την αξιολόγηση της συμπεριφοράς των σκύλων κτλ που ανέφερες θα υπάρχει κάποιο άτομο με χρόνια εμπειρίας στα σκυλιά, το οποίο θα βοηθάται και από τον ιδιοκτήτη, ώστε να φτιάχτεί το προφίλ του κάθε σκύλου (ίσως έχω και στο μυαλό μου τη μικρή κοινωνία της επαρχίας, όπου λίγο πολύ όλοι οι σκυλογονείς γνωριζόμαστε και μου φαίνεται σχετικά εφικτό αυτό).

Ένα σκυλί το οποίο θα επιτίθεται σε άλλα σκυλιά και γενικά παρουσιάζει επιθετική συμπεριφορά ή θα αποβληθεί απαξ δια παντός ή που θα έρχεται στο πάρκο μόνο του. Τώρα για την επιστροφή της συνδρομής αυτό είναι το λιγότερο..

Τις συνδρομές και τα εισιτήρια θα τα διαχειρίζεται, επίσης ο "υπεύθυνος" του σκυλοπάρκου. Την ερώτησή σου "τι θα αντιπροσωπεύουν τα εισιτήρια-συνδρομες" δεν την καταλαβαίνω. Από τη στιγμή που θα είναι "επιχείρηση" θα πρέπει να πληρώσεις.
Εμένα προσωπικά δε μου φαίνονται καθόλου ανούσια, γιατί όταν έχεις σκύλο που θέλει πολλή εκτόνωση και δεν υπάρχει πουθενά στην περιοχή σου ένα ασφαλές μέρος να το αξιοποιήσεις ανάλογα, περιορίζεσαι απλά στη βόλτα.

Όσο για τα παγκάκια δε νομίζω να είναι τόσο τραγικό, όταν είσαι με παρέα που γνωρίζεστε να χαλαρώσεις λίγο και να αφήσεις τα σκυλιά να παίξουν (εννοείται πως έχεις πάντα το νου σου).
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κάθε φορά που διαβάζω απάντησή σου έχω την εντύπωση ότι φωνάζεις:confused:
Εύλογες οι απορίες σου και πολύ χρήσιμες για φιντμπακ.

Για την αξιολόγηση της συμπεριφοράς των σκύλων κτλ που ανέφερες θα υπάρχει κάποιο άτομο με χρόνια εμπειρίας στα σκυλιά, το οποίο θα βοηθάται και από τον ιδιοκτήτη, ώστε να φτιάχτεί το προφίλ του κάθε σκύλου (ίσως έχω και στο μυαλό μου τη μικρή κοινωνία της επαρχίας, όπου λίγο πολύ όλοι οι σκυλογονείς γνωριζόμαστε και μου φαίνεται σχετικά εφικτό αυτό).

Ένα σκυλί το οποίο θα επιτίθεται σε άλλα σκυλιά και γενικά παρουσιάζει επιθετική συμπεριφορά ή θα αποβληθεί απαξ δια παντός ή που θα έρχεται στο πάρκο μόνο του. Τώρα για την επιστροφή της συνδρομής αυτό είναι το λιγότερο..

Τις συνδρομές και τα εισιτήρια θα τα διαχειρίζεται, επίσης ο "υπεύθυνος" του σκυλοπάρκου. Την ερώτησή σου "τι θα αντιπροσωπεύουν τα εισιτήρια-συνδρομες" δεν την καταλαβαίνω. Από τη στιγμή που θα είναι "επιχείρηση" θα πρέπει να πληρώσεις.
Εμένα προσωπικά δε μου φαίνονται καθόλου ανούσια, γιατί όταν έχεις σκύλο που θέλει πολλή εκτόνωση και δεν υπάρχει πουθενά στην περιοχή σου ένα ασφαλές μέρος να το αξιοποιήσεις ανάλογα, περιορίζεσαι απλά στη βόλτα.

Όσο για τα παγκάκια δε νομίζω να είναι τόσο τραγικό, όταν είσαι με παρέα που γνωρίζεστε να χαλαρώσεις λίγο και να αφήσεις τα σκυλιά να παίξουν (εννοείται πως έχεις πάντα το νου σου).
Ξεκινάω με τη σειρά...
1) αφού ηρεμήσω από τα γελια!!! Όχι δεν φωνάζω. Σας έχω "τρομοκρατήσει" ε?
2)Όταν έχεις εναν σκύλο που χρειάζεται πολλή εκτόνωση, το να μ@λακίζεται σε ενα πάρκο με αλλα σκυλια προσωπικά μου είναι σχεδόν αποφευκτέο. Αλλά εμενα γενικά δεν είναι του γούστου μου τα πάρκα πλέον. Καποτε ναι, που θεωρούσα ότι θα εκτονωθεί η μικρή (terrier γαρ) με αλλα σκυλια, τώρα όχι. Είναι ο πλέον εύκολος τρόπος να τσιμπήσει λάθος συμπεριφορές, να εμπλακεί σε καυγά εν ριπή οφθαλμου (και τότε ακόμα και αν χωριστουν τα σκυλια από τον "υπεύθυνο" η ζημιά θα έχει ήδη γίνει). Οπότε ένα σκέτο πάρκο με περίφραξη για σκυλομαζώξεις -παρόλο που και στην πάτρα, δεν εχουμε την πολυτέλεια περιφραγμένων χώρων- για εμένα περισσότερους κινδύνους κρύβει, παρά εκτόνωση. Δεν λέω ότι δεν μπορεί να επιτύχει, αλλά θέλει πολλά... και μόνο που σκέφτομαι καμια εξαρση kennel cough (καλώς ή κακώς, στο βιβλιάριο που θα ελεγχθεί, δεν θα αναγράφεται ότι νοσεί από kennel cough τη δεδομένη στιγμή ή από κανα δερματικό κλπ)
3) εμ αυτό ειναι το θέμα! Δεν εννοείται τίποτα! ΔΥΣΤΥΧΩΣ
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ολα τα προηγουμενα σχολια + οταν δεν ειναι αδειο να εχει ιδιοκτητες με την νοοτροπια του forum μας! Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο το να ακους κεραμιδες οταν προσπαθεις να διασκεδασεις με τον σκυλο σου... Γενικα μπορεις να παρεις ιδεες απο το www.puppiespark.gr, οι ανθρωποι του φαινεται να εχουν κανει καλη δουλεια.

Edit: @ghelly Γιαγκουλας ονομα και πραγμα!
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Ξεκινάω με τη σειρά...
1) αφού ηρεμήσω από τα γελια!!! Όχι δεν φωνάζω. Σας έχω "τρομοκρατήσει" ε?
2)Όταν έχεις εναν σκύλο που χρειάζεται πολλή εκτόνωση, το να μ@λακίζεται σε ενα πάρκο με αλλα σκυλια προσωπικά μου είναι σχεδόν αποφευκτέο. Αλλά εμενα γενικά δεν είναι του γούστου μου τα πάρκα πλέον. Καποτε ναι, που θεωρούσα ότι θα εκτονωθεί η μικρή (terrier γαρ) με αλλα σκυλια, τώρα όχι. Είναι ο πλέον εύκολος τρόπος να τσιμπήσει λάθος συμπεριφορές, να εμπλακεί σε καυγά εν ριπή οφθαλμου (και τότε ακόμα και αν χωριστουν τα σκυλια από τον "υπεύθυνο" η ζημιά θα έχει ήδη γίνει). Οπότε ένα σκέτο πάρκο με περίφραξη για σκυλομαζώξεις -παρόλο που και στην πάτρα, δεν εχουμε την πολυτέλεια περιφραγμένων χώρων- για εμένα περισσότερους κινδύνους κρύβει, παρά εκτόνωση. Δεν λέω ότι δεν μπορεί να επιτύχει, αλλά θέλει πολλά... και μόνο που σκέφτομαι καμια εξαρση kennel cough (καλώς ή κακώς, στο βιβλιάριο που θα ελεγχθεί, δεν θα αναγράφεται ότι νοσεί από kennel cough τη δεδομένη στιγμή ή από κανα δερματικό κλπ)
3) εμ αυτό ειναι το θέμα! Δεν εννοείται τίποτα! ΔΥΣΤΥΧΩΣ

Εμείς το πιο κοντινό σε σκυλοπάρκο που είχαμε είναι το λιμάνι στο κέντρο, αλλά πλέον λόγω καλοκαιριού μας έχουν απαγορεύσει την είσοδο, συν ότι η δικιά μου έχει βρει πατέντα και ξεγλιστράει μέσα από τα κάγκελα :cautious:
Με τη σκυλοπαρέα που είχαμε δημιουργήσει δεν ειχαμε κανένα πρόβλημα. Ακόμη κ όταν έρχονταν και καινούριοι στην παρέα, το μόνο πρόβλημα μπορεί να ήταν με τα αρσενικά. Τώρα όσον αφορά αυτό με τις αρρώστιες κτλ μου φαίνεται λίγο υπερβολικό, αλλά αν σκεφτείς ότι θα σκας λεφτά, καταλαβαίνω ότι θα θες όλα να λειτουργούν στην εντέλεια. Εγώ προσωπικά δε μπορώ να διανοηθώ ότι δε μπορώ να την ξαναφήσω ελεύθερη να τρέξει και να παίξει με άλλα σκυλιά, γιατί έτσι πρέπει να γίνεται. Δε νομίζω να θεωρείς ότι δεν έχουν την ανάγκη να παίζουν μεταξύ τους.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εντέλει... γιατι αφού όπως λές εχετε άτομο με χρόνια εμπειρίας
Ολα τα προηγουμενα σχολια + οταν δεν ειναι αδειο να εχει ιδιοκτητες με την νοοτροπια του forum μας! Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο το να ακους κεραμιδες οταν προσπαθεις να διασκεδασεις με τον σκυλο σου... Γενικα μπορεις να παρεις ιδεες απο το www.puppiespark.gr, οι ανθρωποι του φαινεται να εχουν κανει καλη δουλεια.

Edit: @ghelly Γιαγκουλας ονομα και πραγμα!
Μα πραγματικά...

(εχω και αλλο παρατσουκλι το τελευταίο 8μηνο...Ζωίτσα)
 
  • Like
Reactions: Aslan


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Ολα τα προηγουμενα σχολια + οταν δεν ειναι αδειο να εχει ιδιοκτητες με την νοοτροπια του forum μας! Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο το να ακους κεραμιδες οταν προσπαθεις να διασκεδασεις με τον σκυλο σου... Γενικα μπορεις να παρεις ιδεες απο το www.puppiespark.gr, οι ανθρωποι του φαινεται να εχουν κανει καλη δουλεια.

Edit: @ghelly Γιαγκουλας ονομα και πραγμα!
χμ... ευχαριστώ! Το έχετε επισκεφτεί?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι κ όμως, δεν είμαι της αποψης "παιχνίδι μεταξύ τους". Είμαι του συγχρωτισμού και της αλληλεπίδρασης (μυρίσματα/πλησιάσματα), αλλά όχι να τρέχουν δεξιά αριστερά παίζοντας κλπ. Προτιμώ δλδ σε τέτοια σκηνικά να κάθομαι με το σκυλί μου έξω από τον περιφραγμένο χώρο που μέσα παίζουν και να χρησιμοποιώ τα αλλα σκυλιά σαν "αυξημένης" κλιμακας ερέθισμα ώστε να ασχολείται το νίντζα μαζί μου!
Οι περιφραγμένοι χώροι μου αρεσουν για να παίζω μπαλάκι με τη μικρή.
 
  • Like
Reactions: ptf and Aslan


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Ναι κ όμως, δεν είμαι της αποψης "παιχνίδι μεταξύ τους". Είμαι του συγχρωτισμού και της αλληλεπίδρασης (μυρίσματα/πλησιάσματα), αλλά όχι να τρέχουν δεξιά αριστερά παίζοντας κλπ. Προτιμώ δλδ σε τέτοια σκηνικά να κάθομαι με το σκυλί μου έξω από τον περιφραγμένο χώρο που μέσα παίζουν και να χρησιμοποιώ τα αλλα σκυλιά σαν "αυξημένης" κλιμακας ερέθισμα ώστε να ασχολείται το νίντζα μαζί μου!
Οι περιφραγμένοι χώροι μου αρεσουν για να παίζω μπαλάκι με τη μικρή.
γιατί αυτό?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Είχε συζητηθει στο παρελθόν και ειναι κριμα να χαλάσουμε το thread σου επαναφέροντας το.
Απλά θεωρώ εν τάχει ότι είναι προτιμότερο το σκυλι μου, να εχει εμένα σαν επίκεντρο και να μην κάνει "περιστασιακές" αγέλες παιχνιδιου που ανα πάσα στιγμή μπορεί να κλιμακωθεί η ένταση τους.
 
  • Like
Reactions: johnk and GRDANE


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Είχε συζητηθει στο παρελθόν και ειναι κριμα να χαλάσουμε το thread σου επαναφέροντας το.
Απλά θεωρώ εν τάχει ότι είναι προτιμότερο το σκυλι μου, να εχει εμένα σαν επίκεντρο και να μην κάνει "περιστασιακές" αγέλες παιχνιδιου που ανα πάσα στιγμή μπορεί να κλιμακωθεί η ένταση τους.
θυμάσαι τον τίτλο του??
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@Marion_Russel Οχι δεν εχω προσωπικη εμπειρια γι' αυτο ειπα "φαινεται", απλα εχω δει συνεντευξεις των υπευθυνων και εχω ακουσει καλα λογια απο γνωστους. Οπως και να 'χει, νομιζω πως ειναι μια πολυ καλη πηγη ιδεων και νοοτροπιων ενος ιδανικου επι πληρωμη σκυλοπαρκου.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel






Ondine

Active Member
31 Ιουλίου 2015
31
58
35
Ούτε εμένα μου φαίνεται καλή ιδέα δυστυχώς!
Φοβάμαι πολύ και τα μεγαλόσωμα σκυλιά αλλά και τους ιδιοκτήτες τους! :p

Έχω βρει μια παραλία στην Αττική που ακόμη και στην καρδιά του καλοκαιριού είναι άδεια. Πάμε με το Λουκά κατά τις 12 το βράδυ και τον λιώνω στο παιχνίδι. Έχω βρει εκεί και δυο μικράκια αδέσποτα και τα ταϊζω παίζουν λίγο (γτ αυτά είναι της ξάπλας) και όλα καλά. Τα ονόμασα ΔΕΗ και ΟΤΕ. :D

Αλλά αν ιδανικά υπήρχε ένα τέτοιο πάρκο, θα ήθελα να μην είχε μέσα ακραίους φιλόζωους. Αρχίζω και τους αντιπαθώ πιο πολύ από όλους!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3