Πως θα ήταν το σκυλοπάρκο των ονείρων σας?


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Έχω βρει εκεί και δυο μικράκια αδέσποτα και τα ταϊζω παίζουν λίγο (γτ αυτά είναι της ξάπλας) και όλα καλά. Τα ονόμασα ΔΕΗ και ΟΤΕ. :D
... και νόμιζα ότι είχα ακούσει τα πιο άκυρα ονόματα και τίποτα δε θα μου έκανε εντύπωση πια :LOL:
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Έχω βρει εκεί και δυο μικράκια αδέσποτα και τα ταϊζω παίζουν λίγο (γτ αυτά είναι της ξάπλας) και όλα καλά. Τα ονόμασα ΔΕΗ και ΟΤΕ. :D
Επειδη πιστευω (κρυφα :p ) στη σημασιολογια των ονοματων, προσεχε μη σε ξεπαραδιασουν! :)
 
  • Like
Reactions: Ondine and Aslan




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Γι΄ αυτό το λόγο τους έδωσα αυτά τα ονόματα. Τα έχω συμπεριλάβει στα πάγια έξοδα του μήνα!
Off topic: Δεν βάζεις στο πρόγραμμα και την στείρωσή τους;
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Με το 90% των ιδιοκτητών σκύλων να είναι ακατάλληλοι και να έχουν προβληματικά σκυλιά και με την παρουσία φυλών που έχουν στα χαρακτηριστικά τους μια αρνητική προδιάθεση απέναντι σε άλλα σκυλιά (ιδίου η αντίθετου φύλου),το ιδανικό σκυλοπάρκο μοιάζει να είναι αυτό του Σήζαρ Μίλαν..

Η μόνη λειτουργική περίπτωση που θα μπορούσα να σκεφτώ,είναι αυτής του κλειστού club.Όπως πχ το Εκάλη club,αλλά σε σκύλους..με επιλεκτικές προσκλήσεις δηλαδή.
Ελιτίστικη άποψη,αλλά δε βλέπω πως αλλιώς μπορείς να αποφύγεις τον κυρ Παντελή του καθημερινού πάρκου,που βλέπει τον αρσενικό του να προσπαθεί να καβαλήσει τα θηλυκά και καμαρώνει ..
 






Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Η μόνη λειτουργική περίπτωση που θα μπορούσα να σκεφτώ,είναι αυτής του κλειστού club.Όπως πχ το Εκάλη club,αλλά σε σκύλους..με επιλεκτικές προσκλήσεις δηλαδή.
Ελιτίστικη άποψη,αλλά δε βλέπω πως αλλιώς μπορείς να αποφύγεις τον κυρ Παντελή του καθημερινού πάρκου,που βλέπει τον αρσενικό του να προσπαθεί να καβαλήσει τα θηλυκά και καμαρώνει ..
δηλαδή σε φάση να λειτουργεί με ραντεβού? Η τάδε παρέα ξέρω γω κλείνει την τάδε ώρα και μέρα?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Με δυο λόγια το τέλειο σκυλόπαρκο είναι ιδιωτικό:)

Στα περισσότερα σκυλόπαρκα (αν όχι σε όλα) και τις περισσότερες ώρες (όχι όλες) κυριαρχεί μια απίστευτη ανευθυνότητα και στ@ρχιδισμος από τους ιδιοκτήτες ο οποίος κακώς εκλαμβάνεται από τους "νέους" (στο πάρκο) ως εμπιστοσύνη στον τέλεια εκπαιδευμένο σκύλο.

(Κάποια στιγμή μου είχε πει κάποιος εδώ -που δε θυμάμαι το nick του, ζήτω συγγνώμη, έχουν περάσει και χρόνια- ότι τα σκυλόπαρκα καταστρέφουν κουτάβια, το βίωσα στο πετσί μου):coffee:

Οπότε η ιδέα της παραχώρησης του χώρου σε συγκεκριμένα άτομα κάθε φορά , από εμένα έχει +1. Σίγουρα θα με εξυπηρετούσε πολύ.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δλδ τζαμπα ζηλευα εγω τοσα χρονια οσους ειχαν σκυλοπαρκα κοντά να πηγαινουν?
Συμφωνω σε οσα ειπωθηκαν, περι ανευθυνων ιδιοκτητων, προβληματικων σκυλιων κλπ κ γιαυτο εχω πει οτι η Ηρα εχει συγχρωτιστει με σκυλια μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου...αλλα το βλεπεις, στο κανει ξεκαθαρο η ιδια, οτι της λειπει η σκυλισια επαφη, την αποζηταει...καλώς ή κακώς ουτε να τρέξω ουτε να παιξω μπορω οπως ενα σκυλι!
Αποσα σκυλια συνανταμε στον δρομο κλαιει για το 80% , πολλες φορες στηλωνει κ τα ποδια του στυλ "τι θα κανεις μωρη ρουφιανα, θα αναγκαστεις να με πας"..., ενα 10% της περναει αδιαφορο κ στο τελευταιο 10% χμ χμ ας πουμε απλα οτι δεν αντιδραει κ πολυ ευγενικά!
Αλλα ειχα την εντυπωση οτι κ στο σκυλοπαρκο να πας, θα επιλεξεις με ποιο σκυλι θα επιτρεψεις να ερθει σε επαφη...εαν δε ειναι κ ενα οργανωμενο σκυλοπαρκο θα ναι ακομη πιο ευκολο καθως (υποθετω) οτι αυτη η αποφαση θαχει ηδη γινει για σενα απο εναν ειδικο (οπως δλδ ειχα πει κ σε προηγουμενο μνμ μου "ενας χωρος για μεγαλοσωμα καλοτροπα σκυλια")
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Λοιπον, νομιζω οτι ο @vas τα ειπε πιο σωστα απο ολους. Το καλυτερο σκυλοπαρκο ειναι το ιδωτικο, καθοτι εμπεριεχει τον καθαρισμο των χωρων, το προσωπικο που αναγνωριζει προβληματικες συμπεριφορες σε σκυλους, την σωστη περιφραξη και διαμορφωση χωρων κτλπ!
Τωρα αν απλα θελετε ενα παρκο σκυλων....τοτε δεν εχετε παρα αν κανετε μια εγγραφη δηλωση στον δημο....οτι θελετε να σας παραχωρισει ενα χωρο 250-300 τμ μεσα σε καποιο ηδη υπαρχον παρκο....και οτι εσεις απο και περα θα αναλαβετε την εξολοκληρου διαθεση χρηματων για περιφραξη, καθως και για κανα ξυλινο παιχνιδακι τυπου agility, και φυσικα 2-3 καδους για να πετατε τις ακαθαρσιες.
Κατι τετοιο..οπως περιγραφεται παραπανω....δεν θα ταν ασχημο σαν ιδεα..και οσο αφορα το νερο...επειδη ο δημος δεν θα σας βαλει βρυση...θα εχετε ενα μπουκαλακι εμφιαλωμενο μαζι σας. και οσο αφορα για φωτισμο κατα τις βραδινες ωρες....θα πρεπει δυστυχως να ζητησετε χωρο του παρκου που να εχει εκει κοντα καποια στηλη φωτισμου.
Επισης επειδη αναφερθηκατε σε εθελοντικη εργασια....το να συμφωνησετε οτι οσοι εχουν παλετες ξυλινες που δεν τις θελουν, να τις κανουν μικρα κοματια και να τις ενωσετε ωστε να γινουν ενα ειδος φραχτη...δεν ειναι κακη ιδεα, δεδομενουνου οτι θα σας ριξει το κοστος περιφραξης.
Απο την αλλη...επειδη εχει ξεκινησει ενα προγραμμα σχετικα με την δημιουργια παρκων σκυλων (πιλοτικα σε καθε δημο της αττικης) θεωρω οτι αν πιεσετε τον δημαρχο της περιοχης...να το αναλαβει ο δημος το θεμα αυτο....με πολλη πιεση στο τελος θα τα καταφεετε!
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Η παραχώρηση χώρου από το δήμο είναι σαν να λέμε ότι σου ενοικιάζει χώρο?
Αυτά τα πιλοτικά μόνο στην Αθήνα θα γίνουν?
Πάντως σε μια μεγάλη πόλη που μπορεί να έρχεται ο καθένας στο δημοτικό σκυλοπάρκο (σε σύγκριση με επαρχία που όλοι γνωριζόμαστε πάνω κάτω) είναι αρκετά επίφοβο να αφήσεις το σκυλί σου χωρίς να υπάρχει κάποιος υπεύθυνος να "επιβάλλει την τάξη", σε ανάλογες περιστάσεις.


[Μπα μη το λες. Αν σκεφτείς ότι ο συγκεκριμένος έχει δει στο δρόμο σκυλί να κατουράει και έκανε φασαρία...Εδώ τον παρακαλάνε πόσα χρόνια να φτιάξει το (μοναδικό) γήπεδο μπάσκετ που υπάρχει στην πόλη (μέχρι και στην τοπική εφημερίδα στείλανε φωτογραφίες από τα χάλια του γηπέδου) και δεν συγκινήθηκε.]
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Η παραχωρηση χωρου απο τον δημο ΔΩΡΕΑΝ! Σε καποιο ηδη υφισταμενο πρασινο χωρο του δημου...να σας δωθει..μια εκταση που θα περιφραχτει και θα γινει παρκο σκυλων. Το ιδιο γινεται και στην αττικη...στα ηδη υπαρχοντα παρκα....περιφρασσεται ενας χωρος...και μπαινει μια ταμπελα..παρκο σκυλων και απο κει και περα ειναι θεμα δημου αν θα βαλει μεσα...βρυση για νερο,ξυλινα παιχνιδια,παγκακια, κτλπ. Ολοι ξεκινανε με δεδομενο οτι περιφρασσεται ενας χωρος καποιου παρκου, τοποθετουνται και 2-3 κουβαδες αποριματων, και καπου στην περιφραξη υπαρχει πορτα για εισοδο και εξοδο στο χωρο αυτο.! Ετσι λειτουργουν τα παρκα εδω. Μπορεις να δεις και σχετικα νηματα...
1) http://www.dogforum.gr/community/threads/Σκυλοπάρκο-Αργυρούπολης-Ελληνικού.29922/

2) http://www.dogforum.gr/community/threads/Σκυλοπάρκο-Στην-Ηλιούπολη.27801/

3) http://www.dogforum.gr/community/threads/Σκυλοπάρκο-Χολαργού.24046/

4) http://www.dogforum.gr/community/threads/Παρκο-Για-Σκυλους-Ν-Προαστια-Π-Φαληρο.27733/
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Η παραχωρηση χωρου απο τον δημο ΔΩΡΕΑΝ! Σε καποιο ηδη υφισταμενο πρασινο χωρο του δημου...να σας δωθει..μια εκταση που θα περιφραχτει και θα γινει παρκο σκυλων. Το ιδιο γινεται και στην αττικη...στα ηδη υπαρχοντα παρκα....περιφρασσεται ενας χωρος...και μπαινει μια ταμπελα..παρκο σκυλων και απο κει και περα ειναι θεμα δημου αν θα βαλει μεσα...βρυση για νερο,ξυλινα παιχνιδια,παγκακια, κτλπ. Ολοι ξεκινανε με δεδομενο οτι περιφρασσεται ενας χωρος καποιου παρκου, τοποθετουνται και 2-3 κουβαδες αποριματων, και καπου στην περιφραξη υπαρχει πορτα για εισοδο και εξοδο στο χωρο αυτο.! Ετσι λειτουργουν τα παρκα εδω. Μπορεις να δεις και σχετικα νηματα...
1) http://www.dogforum.gr/community/threads/Σκυλοπάρκο-Αργυρούπολης-Ελληνικού.29922/

2) http://www.dogforum.gr/community/threads/Σκυλοπάρκο-Στην-Ηλιούπολη.27801/

3) http://www.dogforum.gr/community/threads/Σκυλοπάρκο-Χολαργού.24046/

4) http://www.dogforum.gr/community/threads/Παρκο-Για-Σκυλους-Ν-Προαστια-Π-Φαληρο.27733/
Μου φαίνεται παράξενο να σου παραχωρεί ο δήμος χώρο δωρεάν :unsure:. Θα το ρωτήσω όπως και να χει.
Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες(y)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το ξεθαβω...
βασικα για να ρωτησω...αν κ το target group μου ειναι καπως μικρο!

Κ κατα καποιο τροπο δινεται κ η απαντηση στην marion russel

Νικαιωτες Νικαιωτισσες
Ποιος εχει παει στο σκυλοπαρκο που φιλοξενειτε στο Κηποθεατρο?
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εγώ πολύ συχνά....

Θέλει προσοχή...έχει μερικούς πάρα πολύ καλούς ιδιοκτήτες και σκυλιά,αλλά δεν είναι όλοι έτσι....

Επίσης υπάρχουν μέρες και ώρες που είναι πάρα πολλά τα σκυλιά...κάτι Κυριακές με καλό καιρό... εκεί έχει τύχει να τρέχουν πχ και να πέφτουν το ενα πάνω στο άλλο...

Σαν χώρος 2 ελαττώματα..πρώτον δεν έχει προθάλαμο στη πόρτα και δεύτερον πολύ αφράτο χώμα,σηκώνεται πάρα πολύ σκόνη με αποτέλεσμα να γίνονται χάλια τα σκυλιά, να γκρινιάζουν οι εκτός πάρκου συχνά πυκνά και να αναπνέεις πολύ πολύ χώμα...Όμως είναι καλό για τα πόδια τους...
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Σιγα μην πηγαινω οποτε σκανε ολοι οι αλλοι,πανω κατω αυτα ειναι προβλεψιμα
αν κ δε θα με χαλαγε να βρισκα 1 2 μεγαλοσωμα ισορροπημενα να παιζουν να ξεσκαει η μικρη...βλεπει σκυλι κ βαζει τα κλαματα...τοσο πολυ ξεπεσε...
αλλα για κατι πρωινα καμιας καθημερινης μια χαρα μου καθεται
γιατι οποτε κατεβαινουμε βολοδερνουμε σα τις αδικες καταρες πανω κατω
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Έτσι το κάνουμε και εμείς. Έχουμε σταμπάρει τις ώρες μας.
Υπάρχουν μια χαρά μεγάλα και ισορροπημένα (η κόρη μου πχ χάχα)...αν τα ξέρεις περνάς πολύ ωραία. Αν δεν ξέρεις τη πατάς...
Την επόμενη φορά που θα έρθετε λοιπόν στείλε μου πμ ή για ραντεβού ή να σου πω πάνω κάτω τις καλές ώρες!
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3