Πως θα του αυξησω την ορεξη για φαι


sad_sam

Active Member
8 Φεβρουαρίου 2011
31
5
Θελω την συμβουλη σας.
Ο σκυλος μου διαγνωστηκε προσφατα με ερλιχειωση. Ευτυχως εκανε την θεραπεια του και ολα πηγαν καλα.
Απλα εχει χασει καποια κιλα και θελω να τον επαναφερω στα κανονικα του κιλα.
Το προβλημα μου ειναι οτι εχω το πιο μιζερο σκυλο του κοσμου και η ζεστη επιδεινωνη την κατασταση.
Οσο εκανε την θεραπεια ετρωγε συκωτι μοσχαρισιο (με λιγη κροκετα) ή κιμα μοσχαρισιο (με λιγη κροκετα) ή μπιφτεκια.
Οπως καταλαβατε του αρεσει το μοσχαρι. Το κοτοπουλο το τρωει με πολυ δυσκολια.... Εχω δοκιμασει να αλλαξω κροκετα αλλα τιποτα...
Εχω δοκιμασει να του αφηνω το πιατο για λιγη ωρα και μετα να το περνω... αποτελεσμα εμεινε νηστικος 4 μερες και μετα εφαγε κιμα :)
Επειδη εχουμε ξεπουληθει για να φαει ο σκυλος εχετε καμια αλλη ιδεα πως θα τον πεισω να φαει;

(σημειωση: Μιλαμε για σκυλο 50 κιλων ...)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Το κρέας που λες, μαγειρευτό το έτρωγε;
Αν του γεμίσεις το πιάτο με τις κροκέτες του, πασαλειμένες με ωραιότατο και δροσερότατο γιαουρτάκι; Μια κουταλιά της σούπας είναι αρκετή, να τις καλύψει όλες. Εχεις δοκιμάσει;
 
  • Like
Reactions: dnassib


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Επισης αφου θελεις να τον παχυνεις κρατας τον ζωμο απο οτι κρεας βραζετε (διατηρειτε ωραιοτατα και στην καταψυξη σε παγοκυψελες) και βαζεις τις κροκετες να κολυμπησουν μεσα. Αφου μουλιασουν 2-3 λεπτα σερβιρεις και βουαλα θα γλυψει και τα πατωματα. Τι σκυλος ειναι το γομαρακι σας?
 
  • Like
Reactions: Berna and mareco


sad_sam

Active Member
8 Φεβρουαρίου 2011
31
5
Το κρέας που λες, μαγειρευτό το έτρωγε;
Αν του γεμίσεις το πιάτο με τις κροκέτες του, πασαλειμένες με ωραιότατο και δροσερότατο γιαουρτάκι; Μια κουταλιά της σούπας είναι αρκετή, να τις καλύψει όλες. Εχεις δοκιμάσει;
Ναι το κρεας μαγειρευτο. Αυτο με το γιαουρτι δεν το εχω δοκιμασει. Θα κανω μια δοκιμη και θα σας πω.

Επισης αφου θελεις να τον παχυνεις κρατας τον ζωμο απο οτι κρεας βραζετε (διατηρειτε ωραιοτατα και στην καταψυξη σε παγοκυψελες) και βαζεις τις κροκετες να κολυμπησουν μεσα. Αφου μουλιασουν 2-3 λεπτα σερβιρεις και βουαλα θα γλυψει και τα πατωματα. Τι σκυλος ειναι το γομαρακι σας?
Αυτο με το ζωμο δεν πετυχαινει στη δικη μας περιπτωση. Εχω ενα Dogue de bordeaux.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Και δεν πετυχαινει ο ζωμος?:eek: Εγω τον εχω για σιγουρακι. Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις τυρι σε κρεμα και κεφιρ για να βαζεις πανω στις κροκετες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ναι το κρεας μαγειρευτο.
Λογικό είναι, να μην θέλει την κροκέτα του. Καλόμαθε και θέλει τον χρόνο του, να ξεμάθει. Ακόμη κι αν μένει νηστικός. Θα πεινάσει...θα πεινάσει...στο τέλος θα φάει ;)

Αυτο με το γιαουρτι δεν το εχω δοκιμασει. Θα κανω μια δοκιμη και θα σας πω.
Ξεκίνα την δοκιμή, με μικρές ποσότητες, γιατί η κροκέτα δεν καθαρίζει από το γιαούρτι και είναι αμαρτία, να πετάξεις μεγάλη ποσότητα, σε περίπτωση που δεν του αρέσει. Αν και, δεν το νομίζω να είναι τόσο μίζερος πια :)
 
  • Like
Reactions: matilda


sad_sam

Active Member
8 Φεβρουαρίου 2011
31
5
Μακαρι να φαει.
Το "σκατοσκυλο" εννοειται οτι εχει καλομαθει αλλα πρεπει να παρει λιγο τα πανω του.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Σχέδιο "Α"

Από αυτή την στιγμή δε του δίνεις καθόλου φαγητό.

Παίζεται αρκετά, πηγαίνετε βόλτα, τον τρέχεις, τον κουράζεις, τον ευχαριστείς...Δεν τον ταΐζεις.

Εσείς τρώτε κανονικά και δεν του δίνεται να φάει.

Αύριο πρωί βολτούλα και παιχνίδι.

Το μεσημέρι και αφού έχετε φάει εσείς, του βάζεις φαγητό. Μίση ποσότητα από την κανονική και την αφήνεις διαθέσιμη για 2 λεπτά. Την μαζεύεις όση και αν έχει φάει.

Βόλτα, παιχνίδι, κλπ...Το βράδυ βάζεις την άλλη μισή ποσότητα και πάλι για 2 λεπτά.

Μια φορά στις 10 ημέρες κάνε του μια μέρα νηστείας (μόνο νερό).

Έχουμε και "Σχέδιο Βου" αλλά θα το αποκαλύψουμε μόνο αν δε πιάσει το "Σχέδιο Α"...:D
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


nouki00

Active Member
9 Νοεμβρίου 2009
42
20
Αθήνα
Καταρχήν καλησπέρα και από εμένα. Επειδή και η δικιά μου ήταν πολύ μίζερη (ίδια ράτσα), το κόλπο που μας βοήθησε εμάς ήταν μόλις τελείωνε το φαγητό της να της δίνουμε ένα dentastix. Αν δεν το τελειώνε, δεν της το δίναμε. Μια-δυο, το κατάλαβε και τώρα δεν την προλαβαίνουμε.
 


sad_sam

Active Member
8 Φεβρουαρίου 2011
31
5
Σχέδιο "Α"

Από αυτή την στιγμή δε του δίνεις καθόλου φαγητό.

Παίζεται αρκετά, πηγαίνετε βόλτα, τον τρέχεις, τον κουράζεις, τον ευχαριστείς...Δεν τον ταΐζεις.

Εσείς τρώτε κανονικά και δεν του δίνεται να φάει.

Αύριο πρωί βολτούλα και παιχνίδι.

Το μεσημέρι και αφού έχετε φάει εσείς, του βάζεις φαγητό. Μίση ποσότητα από την κανονική και την αφήνεις διαθέσιμη για 2 λεπτά. Την μαζεύεις όση και αν έχει φάει.

Βόλτα, παιχνίδι, κλπ...Το βράδυ βάζεις την άλλη μισή ποσότητα και πάλι για 2 λεπτά.

Μια φορά στις 10 ημέρες κάνε του μια μέρα νηστείας (μόνο νερό).

Έχουμε και "Σχέδιο Βου" αλλά θα το αποκαλύψουμε μόνο αν δε πιάσει το "Σχέδιο Α"...:D
Το plan Α το εχω δοκιμασει. 4 μερες εμεινε νηστικος. Το μενου ηταν κροκετα με κιμα κοτοπουλο βρασμενο με ρυζι. Μετα δεν αντεξα λυγισα και του εφτιαξα κατι αλλο με μοσχαρι (παντα :) ) για να φαει.

Θελω αρχικα να παρει μερικα κιλα γιατι τωρα φαινονται τα πλευρα του και μετα θα κανω παλι προσπαθεια να τον στρωσω.

Για πες και το plan Β
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Θελω αρχικα να παρει μερικα κιλα γιατι τωρα φαινονται τα πλευρα του και μετα θα κανω παλι προσπαθεια να τον στρωσω.
Εγώ θα έλεγα, να την κάνεις τώρα την προσπάθεια, ακόμη κι αν χάσει τελικά, ακόμη 1-2 κιλά και να μπεις σε μια σειρά από τώρα, μια και καλή.
 
  • Like
Reactions: nouki00


sad_sam

Active Member
8 Φεβρουαρίου 2011
31
5
Καταρχήν καλησπέρα και από εμένα. Επειδή και η δικιά μου ήταν μίζερη (ίδια ράτσα), το κόλπο που μας βοήθησε εμάς ήταν μόλις τελείωνε το φαγητό της να της δίνουμε ένα dentastix. Αν δεν το τελειώνε, δεν της το δίναμε. Μια-δυο, το κατάλαβε και τώρα δεν την προλαβαίνουμε.
Εσενα ξεκινουσε να τρωει. Ο δικος μου αν του βαλω π.χ κροκετα με ζωμο απο κρεας, θα παει θα το μυρισει (οχι παντα) και μετα θα παει να ξαπλωσει.

Το αστειο ειναι οτι οταν μαγειρευω ψαρια (για εμας) ειναι στα ποδια μου και περιμενει να φαει (δεν του δινω ποτε). Αν υποψιαστω οτι ο κ@λ@ς του θελει τσιπουρα και σολωμο, δεν θα το αντεξω :p
 
  • Like
Reactions: d-friend


nouki00

Active Member
9 Νοεμβρίου 2009
42
20
Αθήνα
Εσενα ξεκινουσε να τρωει. Ο δικος μου αν του βαλω π.χ κροκετα με ζωμο απο κρεας, θα παει θα το μυρισει (οχι παντα) και μετα θα παει να ξαπλωσει.

Το αστειο ειναι οτι οταν μαγειρευω ψαρια (για εμας) ειναι στα ποδια μου και περιμενει να φαει (δεν του δινω ποτε). Αν υποψιαστω οτι ο κ@λ@ς του θελει τσιπουρα και σολωμο, δεν θα το αντεξω :p
Κοίταξε κι εμείς μέχρι να καταλήξουμε τί θα κάνουμε είχε μείνει νηστική αρκετές φορές. Στην αρχή σκέψου την τάιζα με το χέρι :confused:. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να λυπάσαι και στο τέλος να ενδίδεις στα καπρίτσια του σκύλου, όμως έτσι δουλειά δεν γίνεται. Άστον νηστικό και κάποια στιγμή θα φάει.

Υ.Γ. Προσωπική μου άποψη, το ότι φαίνονται τα πλευρά του δεν είναι κακό. Μιας και μιλάμε για αρκετά βαριά και νωχελικά σκυλιά, καλύτερα να είναι πιο αδύνατα παρά πιο "γεμάτα". Και στην δικιά μου φαίνονται τα πλευρά και είναι μια χαρά ενεργητική και "ζωντανή" σε αντίθεση με όταν είχε κάποια κιλά περισσότερα. Αυτό ξαναλέω είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη.
 
  • Like
Reactions: DjSoukis and mareco


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
όταν λες προσφατα ? εχεις κανει εξετασεις μετα την θεραπεία ?
υπαρχουν περιπτωσεις, που δεν ξεμπερδεύεις με την μία και χρειαζεσαι και αλλη αντιβίωση.
Απλως το λεω μην τυχόν και δεν ειναι καπριτσια .....
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@sad_sam

Ακόμα και αν έχεις ακολουθήσει ακριβώς τα βήματα που σου έγραψα, κάνε το ξανά και γράψε μας μεθαύριο τι ακριβώς έκανες (πόση ώρα βόλτα, τι παίξατε και πόσο, πως αντέδρασε όταν τρώγατε και ήταν νηστικό, αν έφαγε, πως και πόσο, κλπ) και τι αποτελέσματα είχες.

french 01.jpg french 02.jpg french 03.jpg
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Παντως αν του αρεσει το ψαρι υπαρχει και η σαρδελα και ο γαυρος δεν χρειαζεται να του δωσεις τσιπουρα ή σολωμο. Επισης μπορεις να του βαλεις και τονο σε κονσερβα ανακατεμενη με την ξηρα αφου την στραγγιξεις και την ξεπλυνεις καλα.

Αυτα αφου δοκιμασεις τα plan των αποπανω που θα τον βοηθησουν να αναθεωρησει το ποσο δεδομενο ειναι το φαι του και θα σου λυσει δια παντος τα χερια.
 
  • Like
Reactions: dnassib


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Λοιπον τι κανω εγω...επειδη την λυπαμαι...οχι οτι εχει αναγκη,ισα ισα που μου την λενε κ χοντρη
στην ξηρα..
γιαουρτι (προβειο)
γαλα (κατσικισιο)
τονο (κονσερβα)
αυγο (ωμο-αλλα απο δικες μας κοτες εε,των σουπερ μαρκετ κλπ ουτε καν)
σολωμελαιο (λιγο ψεκασμα απο πανω)

εε μετα παντα υπαρχει το μαγειρευτο,που ομως εμενα τα τρωει ολα -κ συμφερει:LOL:- δλδ προχθες της εφτιαξα στυλ μανεστρα με κολοκυθι μεσα,λιγο σκορδο,ηλιελαιο,ντοματα κ κιμα μιξ...κ για επιδορπιο εφαγε κ μισο αγγουρι:LOL: (εχει περιεργα γουστα)
Κ ψαρια,ναι,τους αρεσουν,μια φορα την βδομαδα της παιρνω 1 κιλο γαυρο ή σαρδελα κ της δινω (ωμα) κ αμα δε βρω κ της παρω καποιο μεγαλυτερο ή μου πιασουν οι ψαραδες του σπιτιου:ROFLMAO: της το βραζω λιγο(τα μεγαλα δε της αρεσουν ωμα),το ξεκοκκαλιζω κ εξαφανιζεται εν ριπη οφθαλμου:)
 


sad_sam

Active Member
8 Φεβρουαρίου 2011
31
5
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις ιδεες. Σημερα εφαγε (με αρκετη ορεξη) κροκετα με γιαουρτι. Θα δοκιμασω τις επομενες μερες και τις υπολοιπες συνταγες.
Το ξερω εχετε δικιο οτι με εκμεταλευεται αλλα ακομα δεν ειμαι ετοιμη να του κανω νηστεια. :p

Πρεπει να το ξεπερασω πρωτα εγω :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άσ'τον νηστικό...

Ό,τι και να τον βάζεις μέσα απλά διευρύνεις την γκάμα γεύσεων...

Αν δεν είσαι έτοιμη να του κάνεις νηστεία τότε δεν θα δεις χαΐρι...
Την ύπαρξη του topic δεν μπορώ να καταλάβω...το να βάζεις στον σκύλο διάφορες μυρωδιές/γεύσεις στο φαΐ του τον κάνεις ακόμα πιο επιλεκτικό.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Άσ'τον νηστικό...

Ό,τι και να τον βάζεις μέσα απλά διευρύνεις την γκάμα γεύσεων...

Αν δεν είσαι έτοιμη να του κάνεις νηστεία τότε δεν θα δεις χαΐρι...
Την ύπαρξη του topic δεν μπορώ να καταλάβω...το να βάζεις στον σκύλο διάφορες μυρωδιές/γεύσεις στο φαΐ του τον κάνεις ακόμα πιο επιλεκτικό.
Συμφωνώ Στέλιο κι εγώ είμαι πολύ αυστηρή στο θέμα του φαγητού αλλά πχ εμείς τώρα στην αρχή της ψευδοκύησης + την ζέστη που την ενοχλεί έκανε να φάει μέρες..Οπότε της έβαλα και λίγο ζωμό στην κροκέτα και πάλι έφαγε λίγο ...Αλλά απ το καθόλου...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf