Πως θα του αυξησω την ορεξη για φαι


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Διαβασα με μεγαλο ενδιαφερον το παρων νημα!
Μου φαινεται, οτι πολλοι απο σας, δεν εχουν κανει με πραγματικα μιζερα σκυλια!

Σκυλια, τα οποιοα δεν τρωνε με κανεναν τροπο την κροκετα τους- και ας μεινουν και μια εβδωμαδα και παραπανω νηστικα-να χανουν μεχρι και 2 κιλα ( απο 13!!)και να σερνονται πια απο την αδυναμια!
Το εχω ζησει με την πρωτη μου γαλλιδα! Ηταν παααρα πολυ δυσκολη με το φαγητο.
Γιαουρτη, ζωμο, τριμμενο τυρι??? Πλακα κανετε!!
Ουτε δευτερη ματια δεν του εριχνε.
Το μονο που ετρωγε παντα ηταν κρεας και ψαρι- αλλα σκετο. Μολις ειχε υποψια οτι μπορει να ανακατεψα και καμια κροκετα- αφηνε ολο το γευμα! Το ιδιο και με ρυζι η μακαρονι.
Εμεις τοτε βρηκαμε την υγιεα μας με το BARF! Απο ακρος μιζερο το σκυλι μου εγινε αρκετα φαγανο!

Τα τωρινα μου γαλλικα ειναι και αυτα αρκετα δυσκολα- αλλα εαν μενουν νηστικα τρωνε - αλλα με φανερη απεχθεια και περιφρονιση και ριχνοντας μου βλεμματα μισος- που τολμισα να τους δωσο ξανα αυτο το απαισιο φαγητο-εστω καποια ποσοτητα απο το γευμα τους.

Της προαλλες τους ειχα παρει αλλα κοτοπουλα απο αυτα που παιρνω συνηθος ( ειχα παει παρα πολυ πρωι στην βαρβακειο και ο συνηθησμενος μας κοτοπουλας ηταν κλειστος ακομα) και δεν τα ηθελαν - παρα μονο με το ζορι. Αποτελεσμα οτι τα 3 απο τα 4 μου εκαναν αρκετη διαρροια, οποτε εδινα! Τα πεταξα στο τελος και πηρα αλλα. Μαλλον κατι ξερουν!!

Καταλαβαινω απολυτος την αγωνια σου Sad-Sam!!
Αλλα δεν ειναι ολα τα σκυλια τοσο ευκολα, οπος νομιζετε μερικοι!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και κατι ακομα για την εκλεπτισμενη γευση των γαλλικων gourmet μου:
Στα σκυλια μου γενικος αρεσει το τυρι! Τρωνε τα παντα. Απο Μοτσαρελλα, Brie/Camenbert, μπλε τυρι, φετα, τυρια κρεμα, κεφαλοτυρι, παρμεζανα, γραβιερα και ολα τα κιτρινα τυρια - εκτος απο το Gouda σε φετες που εχει το Lidl ( Σε λιωμενη μορφη σε τοστ κλπ το τρωνε)!!! Το αλλο - που ειναι σε κοματια - το τρωνε και "ωμο". Επισης και ολες οι αλλες goudes που τους εχω δοκιμασει. Αλλα αυτο το ενα- ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!
 
  • Like
Reactions: sad_sam


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εσενα ξεκινουσε να τρωει. Ο δικος μου αν του βαλω π.χ κροκετα με ζωμο απο κρεας, θα παει θα το μυρισει (οχι παντα) και μετα θα παει να ξαπλωσει.

Το αστειο ειναι οτι οταν μαγειρευω ψαρια (για εμας) ειναι στα ποδια μου και περιμενει να φαει (δεν του δινω ποτε). Αν υποψιαστω οτι ο κ@λ@ς του θελει τσιπουρα και σολωμο, δεν θα το αντεξω :p
Aν ο σκυλος ειναι γκουρμεδιαρης κ γουσταρει σολωμο, πηγαινε σε ενα mega Βασιλοπουλο, κ παρε κεφαλια σολωμου. Τα δινουνε 1ε/τμχ. Οι δικες μου που ειναι κοντα 50κιλα, με 3-4κεφαλια κ λιγο ρυζι ειναι κομπλε. Κοστολογικα ερχεται μια η αλλη με μια καλη ξηρα.
Δοκιμασε το......
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Πάντως επειρεαζει αρκετά η ζέστη.... Αλλιώς ενας σκυλος τρώει το χειμώνα και αλλοιώς τωρα:censored:
 


sad_sam

Active Member
8 Φεβρουαρίου 2011
31
5
FrenchieFan μπορει οι ρατσες με γαλλικη καταγωγη να ειναι πιο επιλεκτικες απο τις αλλες :)

Παντως ασχετα με την πλακα. Εχουμε προβλημα. Ειναι πολυ αδυνατος. Αν δεν φαει 2-3 μερες φαινονται τα κοκαλα τις λεκανης του. Αν τον βλεπατε στην βολτα θα με κατηγορουσατε για κακοποιηση σκυλου.

Τελοσπαντων εχτες εφαγε την γιαουρτι του με κροκετα. Οταν το βαρεθει θα δοκιμασω και τα υπολοιπα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Το γιαούρτι μείωνέ του το σταδιακά. Οχι 5λιτρο σε κάθε γεύμα. Γιατί εκτός του κόστους, μετά, θα θέλει μόνο γιαούρτι. Μην τον λυπάσαι. Κανένας υγιής κατοικίδιος σκύλος, δεν πέθανε ποτέ, από ασιτία. Και ας φαίνονται τα κόκκαλά του, τώρα. Για το μέγεθός του και για τις ζέστες του καλοκαιριού, είναι ότι καλύτερο :)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Πότε καταλαβαίνουμε ότι έχουμε να κάνουμε με ένα "μίζερο" σκύλο;

Σε ποια ηλικία αρχίζει η "μιζέρια" του;

Ο "μίζερος" σκύλος γεννιέται ή γίνεται;
 
  • Like
Reactions: d-friend


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πότε καταλαβαίνουμε ότι έχουμε να κάνουμε με ένα "μίζερο" σκύλο;
Οταν δεν του κανουμε κανενα χαρτιρη- τον αφηνουμε νηστικο και πεινασμενο- ενω παρολα αυτα δεν τρωει??

Σε ποια ηλικία αρχίζει η "μιζέρια" του;
Οι δικες μου, οταν της πηρα 6-7 μηνων απο τον εκτροφεα τους- ηταν ηδη αρκετα "εκλεκτικα". Μονο το ενα, που πηρα 2 μηνων τρωει πιο καλα ( αλλα ειναι αυτο, που δεν τρωει την γουντα απο τα Lidl).

Ο "μίζερος" σκύλος γεννιέται ή γίνεται;
Σε πολλες περιπτοσεις σιγουρα φταινε οι ιδιοκτητες και "γινεται".
Αλλα αυτο δεν το αποδεχομαι στην δικια μου περιπτοση. Δεν ειμαι "καινουργια" - ξερω "ολα τα κολπα" και παλι δεν επιασαν σε ολα τα σκυλια. Αρα εως ενα βαθμο γεννιεται?

@Sad Sam- δοκιμασε ισως και καμια Παστα οπος CaloPet- Nutrical- η Anima Strath. Ανοιγουν την ορεξη!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ο "μίζερος" σκύλος γεννιέται ή γίνεται;
Εγώ πιστεύω και τα δύο. Ξέρω ιδιοκτήτες με περισσότερα σκυλιά που τυχαίνει κάποια να είναι μίζερα και κάποια κάδοι ανακύκλωσης! Δεν νομίζω πως ένας ιδιοκτήτης συμπεριφέρεται διαφορετικά στο κάθε σκυλί όταν βάζει τροφή στο μπολ τους. Απ' την άλλη όμως πιστεύω πως οι ιδιοκτήτες συμβάλλουν αρκετά στη "μιζέρια" του σκύλου τους, και μπορούν να αλλάξουν αυτήν την συμπεριφορά αν αλλάξουν τη δική τους.
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το Κοκερ μας ειναι σιγουρα καδος ανακυκλοσης!! Τρωει τα παντα- χωρις να τα μυρισει καν- και οταν τελειωνει το δικο της φαι - ΤΡΕΧΕΙ στην κουζινα να τσεκαρει εαν εχουν αφησει εστο και ιχνη στα πιατα τους οι αλλες. Ειναι τοσο λαιμαργη που την ταιζουμε σε σε αλλο δωματιο με κλειστη την πορτα- επειδη τελειωνει σε κλασματα δευτερολεπτων και μετα θα πλακονονταν με της γαλλικες κυριες που ενω η κοκερινα εχει τελεωσει και γλυψει και το πιατο της- αυτες ακομα να εξεταζουν τις μεριδες τους με λεπτομερια, μυριζοντας, κοιτοντας και γλυφοντας- και δυσκολευονται να αποφασισουν εαν πρεπει να το φανε η οχι!!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εγω νομίζω ότι γεννιέται απλώς καποια χειροτερευουν με την ανοχη του ιδιοκτητη.
Εγω είχα ενα πολυ μιζερο σκυλί το πιτ μου απο την πρωτη μερα που το έφερα στο σπίτι,
ειχε καταντηση κοκκαλιαρικο σαν κακοποιημενο αδεσποτο και εκανε εμετους συνεχεια.
Μπορουσε να μεινει πολλές μερες νηστικη μετα να φαει ενα γευμα και να συνεχιση την νηστεία ακόμα και σε μαγειρευτό οταν την γυρισα μετα απο καποια γευματα σταματαγε να τρωει.
Τεσσερα χρόνια μιζερη και κοκκαλιαρα και λυθηκε το προβλημα όταν εφερα στο σπιτι το σκουπακι το αμσταφ μου ;)
Ο Δικαστης ειναι μιζερος ελαχιστες φορές εχει φαει με όρεξη συνηθως τα βγαζει όλα εξω τα μοιραζει στο πατωμα και μετα κανει 30 με 50 λεπτα να φαει και χανει και καποια γευματα μεσα στην εβδομαδα και αυτός απο την αρχη.
Δεν του εκανα κανενα χατηρι ποτέ δεν του εβαλα συμπληρωματα με βολευε να μεινει και σε χαμηλο βαρος, εφτιαξε λιγο με την μπαρφ αλλα και παλι εκτός απο το αρνι και το κουνελι που το τσακιζει με ταχυτητα και ορεξη τα αλλα τα τρωει μιζερα και αργα.
Όλα τα υπολοιπα σκυλια μου, θα μπορουσαν να φανε και εμενα αν καθομουν μεσα στο πιατο τους :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δαφνάκι: τσιμπάει 5 κροκετούλες, φεύγει γρήγορα μόνο με πίσω βήματα, κάνει οπισθογωνία, τις απλώνει πάνω στο μαξιλάρι της και τις τρώει μία-μία! Αυτή είναι η ρουτίνα της, ανελλιπώς. Μπορεί να της έπαιρνε και 1,5 ώρα να φάει μια χούφτα κροκέτες, αν την άφηνα. Και εννοείται, η όλη διαδικασία σταματάει, κάθε φορά που είμαι στον χώρο. Περιμένει με υπομονή να φύγω. Στο τέταρτο, και αφού έχει αρχίσει η πίεση και ανεβαίνει, της το παίρνω, και όσο έφαγε-έφαγε. Λιχουδιά για να πάρει από το χέρι, μπορεί και να σε πάρει ο ύπνος με το χέρι απλωμένο :mad:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εχω και εγώ μίζερο σκύλο με το φαγητό του.

Ολα ξεκίνησαν όταν ήταν 3.5 - 4 μηνών.
Κατέβασε διακόπτη.
Επειδή ήταν ήδη αδύνατος και ήταν στην ανάπτυξη - που είναι τρομερά σημαντικό, επιλέξαμε να του κάνουμε πιο θελκτικές τις κροκέτες.
Τυράκι τριμμένο, ζωμό, πατέ, κυμά κλπ κλπ. Για 1-2 μέρες έτρωγε, μετά μας έκανε τον δύσκολο.
Επέλεγε το έξτρα και άφηνε τις κροκέτες.
Δοκιμάσαμε σκέτο μαγειρευτό. Πότε έτρωγε, πότε όχι. Ανάλογα την όρεξή του.

Ετσι καταφύγαμε στο force feeding.
Κροκέτα κροκέτα στο στόμα.
1.5 έτους περίπου δοκιμάσαμε την μέθοδο που λέει ο Dj.
Πείνα.
Πιάτο κάτω για 5 λεπτά και ό,τι έφαγες έφαγες.
Σε 10 μέρες, ο σκύλος έχασε 300 γραμμάρια (από 2.9 με 3 κιλά πήγε στα 2.6) Πήγαινε τσίμπαγε όσες ήθελε για να συντηρείται και αυτό ήταν...

Εκτοτε είμαστε με force feeding. Σαν τα μωρά. Κάθετε δίπλα στη γυναίκα μου και τον ταϊζει στο στόμα κροκέτα κροκέτα.

Πρόβλημα υγείας δεν έχει - οι εξετάσεις του είναι καθαρές.
Η κλινική του εικόνα μια χαρά.


Ο "μίζερος" σκύλος γεννιέται ή γίνεται;
Εγώ πιστεύω πως και τα 2.
Μπορεί και να γεννιέται έτσι ένας σκύλος, αλλά μπορεί και εμείς να συμβάλλουμε, δίνοντάς του εναλλακτικές.

Αν έχετε καμιά άλλη εναλλακτική πολύ ευχαρίστως να την ακούσω και να την δοκιμάσω.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Δηλαδή, στα σκυλιά που περιγράφεται ως "extreme μίζερα" λείπει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης;

Θα πεθάνουν αλλά δεν θα φάνε;

Δεν μου έχει "τύχει" κάτι τέτοιο, αλλά πάλι δεν πιστεύω πως είναι θέμα τύχης (έχω φιλοξενήσει "μίζερο" σκύλο που δεν έμεινε "μίζερος" για πάνω από 24 ώρες...και επανήλθε στην "μιζέρια" του μόλις πήγε πίσω στον ιδιοκτήτη του).
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μπορεί Dj να διαισθάνονται την αδυναμία του ιδιοκτήτη τους και το άγχος του. Οσο πιο χαλαρός είσαι και δεν σε νοιάζει, τόσο το καλύτερο.
Από την άλλη, όπως λέει και η Berna, εμείς έχουμε 4 σκυλιά. Ολοι τρώνε και είναι κοιλιόδουλοι ΕΚΤΟΣ από αυτόν. Ακόμα και να πάνε να του φάνε το φαγητό, δεν τον νοιάζει. Αδιαφορεί πλήρως.

Ομολογώ δεν ξέρω.
Τα έχω κάνει σκατά :( και στεναχωριέμαι γιατί στρεσάρεται. Ανοίγουμε την ντουλάπα που είναι μέσα η τροφή και όλοι τρέχουν και περιμένουν με τα σάλια να τρέχουν και ο άλλος κρύβεται...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
όχι δεν νομίζω ότι θα πεθανουν, απλως θα φανε το ελαχιστο που χρειαζεται και θα ειναι παντα πολυ ή παρα πολυ κατω απο το ελάχιστο βαρος τους.
Με το πιτ μου πραγματικά ειχα ανχωθει ηταν ο πρωτος μου σκυλος που ηταν μιζερος σε φαγητό και το ειχα τρελλανει στις εξετασεις :D με τον τωρινο που με βολευει αφανταστα γιατι τον θελω στο ελαχιστο βαρος του, υπαρχουν μερες που θα παει να το μυρίσει και μετά θα παει διπλα να ξαπλωσει αδιαφορα τότε του το παίρνω, ξερω οτι δεν θα φαει και δεν με νοιαζει δεν του κανω κανενα χατηρι, και όταν εχουμε αρνι ΄που του αρεσει μετα χανει 2 γευματα σιγουρα :D και πολλες φορές ακουω το στομαχι του να γουργουριζει και κανει εμετό υγρα.
Αφου του κανω εξετασεις και ειναι οκ ας τρωει όσο νομιζει αυτός οτι χρειαζεται :D
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Από την άλλη, όπως λέει και η Berna, εμείς έχουμε 4 σκυλιά. Ολοι τρώνε και είναι κοιλιόδουλοι ΕΚΤΟΣ από αυτόν. Ακόμα και να πάνε να του φάνε το φαγητό, δεν τον νοιάζει. Αδιαφορεί πλήρως.

Ομολογώ δεν ξέρω.
Τα έχω κάνει σκατά :( και στεναχωριέμαι γιατί στρεσάρεται. Ανοίγουμε την ντουλάπα που είναι μέσα η τροφή και όλοι τρέχουν και περιμένουν με τα σάλια να τρέχουν και ο άλλος κρύβεται...
Καταλαβαινω ΑΚΡΙΒΟΣ πως νιωθεις.
Ετσι ειμασταν με την πρωτη μου γαλλιδα!
Την ταιζα 2 χρονια με το ζορι! Μουλιαζα την κροκεττα και της την εχωνα μπουκια-μπουκια στο στομα.
Ερχομουνα με το μπολακι- και η σκυλα ετρεχε να κρυφτει και ετρεμε!

Εμεις τοτε σωθηκαμε με την ωμη διατροφη! Αρχισε και ετρωγε - και μαλιστα με μεγαλη ορεξη! Μεχρι και τα λιομενα λαχανικα/φρουτα κατεβαζε μαζι με λιγο κιμα ή γιαουρτι/Cottage Chese.
Εγλυφε και το πιατο της.

DJ- δεν νομιζω οτι ειχε υποαναπτυγτο το αισθημα αυτοσυντηρησης- εαν εμεινε 2-3 μερες νηστικια μπορει να ετρωγε 10 κροεττες ( μετρημενες!! απο της 200 ???που αναλογουσαν στην μεριδα της) και να της ετρωγε με τα χιλια ζωρια. Μονο και μονο για να μην πεθανει. Ισα για να συντηρηθει.
ΟΠΟΤΕ δοκιμαζα να την αφησω να πεινασει, εχανε 10-15 % του σωματικου της βαρος σε μια εβδωμαδα, κατι που δεν νομιζω να ειναι πολυ καλο. Και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν της εδινε κανενας αλλος τιποτα κρυφα, επειδη τυχαινε να κανω το "πειραμα" και σε εποχες που ελειπαν ολα τα υπολοιπα μελη της οικογενειας για μερες.

Και μετα ετρωγε μια χαρα- καθε μερα κανονικη μεριδα με ορεξη.
Απλα δεν της αρεσε η διατροφη??
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Όταν υπάρχει το ένστικτο αυτοσυντήρησης και επιβίωσης (και νομίζω δεν λείπει από κανένα ζώο) τότε απλά βρισκόμαστε απέναντι σε μια χειριστική συμπεριφορά ενός περισσότερο ή λιγότερο πεισματάρη σκύλου...και εδώ όλα διορθώνονται.

Αρκεί να είμαστε εμείς σωστοί και ψύχραιμοι και να μη "τραγικοποιούμε" τα πράγματα. Όχι μόνο θα τον αφήσω νηστικό, όχι μόνο θα τρώω παϊδάκια μπροστά του και φυσικά δε θα του δίνω ούτε μπουκιά...αλλά θα τον τρέξω, θα παίξω, θα τον κάνω να πεινάει τόσο που τα γαστρικά του υγρά θα χωνεύουν και πέτρες...:D

Μετά την νηστεία του (για 24 ώρες και με νερό πάντα διαθέσιμο) και μετά τις βόλτες, τα παιχνίδια και την κούραση του (θα έχει ξεκουραστεί), θα τον αφήνω να βλέπει τα άλλα σκυλιά που τρώνε καθώς και εμένα. Αφού τελειώσουν οι υπόλοιποι το φαγητό, θα του δώσω από το χέρι μου 5-6 μπουκιές φαγητό και θα επιβραβεύω με "Μπράβο" και χάδια όταν τρώει...Ξανά το ίδιο μοτίβο μετά από 4-5 ώρες και καθόλου φαγητό ενδιάμεσα.

Την επόμενη μέρα ξανά τα ίδια, μόνο που τώρα θα φάει από το πιάτο του, δίπλα μου, 1/3 της ημερήσιας ποσότητας...Όσο τρώει του λέω "Μπράβο" και τον χαϊδεύω...Μόλις σταματήσει και αν έχει μείνει τροφή, απομακρύνω το πιάτο. Αν φάει όλη την τροφή "Μπράβο" και χάδια. Επαναλαμβάνω άλλες 2 φορές το ίδιο.

Ακολουθώ το ίδιο μέχρι η τροφή να εξαφανίζεται από το πιάτο...Δε νομίζω να χρειαστεί πάνω από 3-4 μέρες, αν όλα γίνονται σωστά.