Πως θα του αυξησω την ορεξη για φαι


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
μπορεί αλλα μπορεί και όχι !
θα φαει καποιες μερες και μετα θα μιζεριασει παλι, ειναι στον σκυλο αλλα δεν θα πεθανει απο την πεινα απλως θα ειναι αδυνατος.
Εγω νομιζω ότι αν μου ξανατυχει δεν θα ασχοληθω καθόλου απλως θα εχω εναν αδυνατο σκυλο ...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Δε θέλω να είμαι απόλυτος οπότε δε θα διαφωνήσω μαζί σου...Δε το έχω ζήσει πάντως.

Από εκεί και πέρα, θα έλεγα πως καλό είναι τα σκυλιά μας να τρώνε λίγο λιγότερο από όσο χρειάζεται και να είναι πιο κοντά στο "μικρότερο επιτρεπτό βάρος" (να φαίνονται τα πλευράκια του σκύλου) παρά στο "υψηλότερο επιτρεπτό βάρος".

Πάντα χωρίς υπερβολές...:)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
DJ- Ισως να πιασει σε καποια σκυλια!

Στην δικια μου ΔΕΝ!
Θα ετρωγε την πρωτη μερα λιιιγο- και την επομενη παλι τιποτα!!

Εγω τωτε κουβαλουσα και φιλοξενουσα μεχρι και σκυλους απο φιλους και τους αφηνα να φανε απο το πιατο της- μπροστα της- ενω ηταν ηδη 3 μερες νηστικια!
Μπας και ζηλεψει- αλλα τιποτα!
Καθοταν και κοιτουσε με απορια, σαν να σκεφτοταν " βλιαχχχ- πως μπορεις να το φας αυτο"- και στο τελος φαινοταν οτι το χαρηκε καιολας που ο αλλος εφαγε το απαισιο αυτο φαι- ωστε να μην χρειαστει να το φαει ιδια!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
σίγουρα πρεπει να ειναι χαμηλα στο βαρος τους δεν σου λεω γιαυτό όμως.
Ο Ντρεντ ειναι αυτην την στιγμη 37 κιλα και θα επρεπε να ειναι 50+ αντε σε χαμηλο βαρος 47 και ειναι 38 απο μονος του, σαν σκύλος δεν τρωει παραπανω σου ειπα και δεν τον κυνηγαω γιατι με βολευει που ειναι αδυνατος.
Απο την αλλη μερια δεν εχει και φουλ εξασκηση γιατι δεν κανει για τα ποδια του έχει μεγαλες βολτες και λιγο παιχνιδι στον κηπο μαζι μου ή με τις αλλες.
Το πιτ μου πριν αρχισει να τρωει ήταν 22-23 κιλά και μετα πηγε 27 και ηταν αδυνατη (φαινοντουσταν ταπλευρα της αλλα οχι τα κοκκαλα της λεκανης ) και αυτη ειχε καθημερινη εξασκηση μεγαλες βολτες πολυ παιχνίδι, 4 φορες την εβδομαδα προπονηση.
Αλλα νομιζω ότι αν ο σκυλος δεν εχει καποια αρρωστια που του κοβει την ορεξη δεν θα πεθάνει απο αφαγία και για αυτο ειπα ότι δεν θα ασχοληθω.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ο Ντρεντ θα έπρεπε να είναι 50+ κιλά;...Ποιός το λέει αυτό;...Φυλή;...
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ροτ και ψηλος το λεει ο εκτροφεας του και ο κτηνιατρος μου ότι αν μπορουσα να τον εχω στο βαρος του τοσο θα ηταν ο πατερας του ηταν 48 και ηταν πιο κοντος αν με ρωτησεις εμενα που εχω μια μανια με τα ψιλολιγνα μια χαρα ειναι ;)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@mareco

Για τους τηλεθεατές που δεν μας παρακολουθούν φανατικά...:D

Για αυτό δεν μιλώ σαν να γνωρίζω (tromara mu)...:D

@vek

...και ύψος; (υπάρχουν κάπου φωτογραφίες...Όχι για εμένα, για αυτούς που δεν ξέρουν...:D)

13 κιλά λιγότερα από το κανονικό είναι πολλά...Φαντάζομαι πως μιλάμε για 13 κιλά κάτω από το μάξιμουμ (ίσως και να μην ήθελα ποτέ τον Ντρεντ 50 κιλά...και ας μην τον ξέρω...:D).

Δώσε και pedigree να δούμε γραμμές...ή pedigree name...:)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco and vek


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το αν θα φάει ένας σκύλο ή όχι, το αν θα γίνει μίζερος ή όχι είναι θέμα χειρισμού!
Όπως θέμα χειρισμού είναι το αν θα τρελαίνεται με ό,τι τροφή του δώσεις!;)

Κάπου εδώ να πούμε ότι άλλο ολιγόφαγος σκύλος και άλλο μίζερος/επιλεκτικός κτλ κτλ.
 
  • Like
Reactions: d-friend


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
@mareco

Για τους τηλεθεατές που δεν μας παρακολουθούν φανατικά...:D

Για αυτό δεν μιλώ σαν να γνωρίζω (tromara mu)...:D

@vek

...και ύψος; (υπάρχουν κάπου φωτογραφίες...Όχι για εμένα, για αυτούς που δεν ξέρουν...:D)

13 κιλά λιγότερα από το κανονικό είναι πολλά...Φαντάζομαι πως μιλάμε για 13 κιλά κάτω από το μάξιμουμ (ίσως και να μην ήθελα ποτέ τον Ντρεντ 50 κιλά...και ας μην τον ξέρω...:D).

Δώσε και pedigree να δούμε γραμμές...ή pedigree name...:)
υψος 67 εκατοστα τα υπολοιπα με πμ για λογους που θεωρω εγω σωστους ;)
φωτο για αυτους που δεν ξερουν καποιες εδω (ειναι το μαυροπυρηνο :D)
http://www.dogforum.gr/community/threads/Έστω-και-αργά-ας-συστηθούμε-και-εμείς.26270/
ουτε εγω θα τον ηθελα 50 κιλα αλλα καμμια 45 θα ηταν μια χαρα :cool:
 
Last edited:




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Βρε τον ομορφουλη τον Ντρεντ....ειναι λιγο περισσοτερο απο την ροτυ (36,5kg) και στις φωτο τον εκανα για τουλαχιστον 40-42! Εχει μποι ο ατιμος και ξεγελαει!
----Σορυ για το οφ τοπικ---
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Τις τελευταίες 5 μέρες η μικρή μου δεν τρώει όπως πριν..την πήγα κτηνίατρο να δει αν έχει τπτ όλα οκ..δοκίμασα γιαούρτι ,της άρεσε τα πρώτα 2 λεπτά μετά πάλι τα ίδια..απεργία πείνας..ότι κ αν κάνω τρώει μια δυο μπουκες.και μετά τπτ μυρίζει και απομακρύνεται από το μπολ της..τι άλλο μπορώ να κάνω;;;
 


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
Η μικρή σου τι ηλικία έχει;
Δεν έχει γενικά όρεξη ή δεν θέλει να φάει το φαγητό που έτρωγε;
Είναι στειρωμένη;
Τι εξετάσεις έκανε η κτηνίατρος;
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
και μεις παντως που ειχαμε μια ανορεξικη ¨νυστεια και προσευχη ¨ εφαρμοσαμε.
τωρα μονο προσευχεται.......
την τελευταία φορά που το εφηρμοσα εγώ αυτό παντως, κατεληξε η μικρή στη νηστεία και εγώ στην προσευχή... Εκανε μια υπογλυκαιμια, όνειρο!
 
  • Like
Reactions: d-friend and pouf










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3