Πως θα του αυξησω την ορεξη για φαι


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
Ειναι γεγονός οτι και εγώ σε νηστείες που έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές χωρίς να καταφύγεις σε υπερβολές με ένα κλικ μπορεί να αλλάξει το σκηνικό και να ξεκινήσει το σκυλί να τρώει,οπότε είμαι λίγο επιφυλακτικός με την επιμονή στην νηστεία και πολλές φορές η ανορεξία μπορεί να δείχνει προβλημα υγείας.
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Η μικρή σου τι ηλικία έχει;
Δεν έχει γενικά όρεξη ή δεν θέλει να φάει το φαγητό που έτρωγε;
Είναι στειρωμένη;
Τι εξετάσεις έκανε η κτηνίατρος;
Δεν έχει γενικά όρεξη για το οτιδήποτε.αιματολογικες κάναμε και θερμομετρο.ειναι 5 μηνών
 


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
Πέρα απο την όρεξη για φαγητο έχει και κακή διάθεση;
Βλέπεις μήπως κανένα πρήξιμο πίσω μήπως ετοιμάζει τον πρώτο οίστρο;
Κάνει τίποτα περίεργες κινήσεις με τα πίσω πόδια και την βλέπεις να αλλάζει πλευρό;
Νερό πίνει όσο έπινε πρίν;
Τα κακά της είναι κανονικά;
Πόσες μέρες έχεις παρατηρήσει την αλλαγή στην διάθεση;
Δώσε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς

Οι αιματολογικές δεν θα περίμενα να δείξουν κάτι τόσο γρήγορα, πιο πολύ πάει το μυαλό μου μήπως έφαγε κάτι ή μήπως έχει κάτι να κάνει με τον οιστρικό κύκλο.
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Νερό πίνει όσο πριν..η διάθεση της για όλα τα υπόλοιπα είναι σταθερή..κοινώς,τρελοκομειο..δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρήξιμο η κάτι άλλο..μερικές φορές τρώει κανονικά .το βραδινό της πχ το έφαγε κανονικά..
 


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
Σε γενικές γραμμές και τα δικά μου αυτή την περίοδο ένεκα και της ζέστης τρώνε λιγότερο και χάνουν βάρος,μήπως την τάιζες πολύ και απλα ρυθμίζει το διαιτολόγιο της στις ανάγκες της;

Θα το παρακολουθούσα μερικές μέρες μειώνοντας την ποσότητα του φαγητού που προσφέρεις στο σκυλί για να δείς αν μπαίνει πάλι σε πρόγραμμα σε λογικά πλαίσια πάντα.

Παρακολούθησε να δείς αν χάνει βάρος μπορεί απλά να κλείνει και κάποιος κύκλος ανάπτυξης μιάς και είναι και μικρόσωμη και να θέλει λιγότερη τροφή.
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Θα την παρατηρήσω ..λόγω ηλικίας της παρέχω 3 γεύματα.αναλογα με τις αναλογίες που αναγράφονται στο κουτί .μήπως ήρθε η ώρα να τα κάνω 2;;παίζει κάποιο ρόλο αυτό;;
 


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
Ναί παίζει ρόλο ο αριθμός των γευμάτων,γενικά το πόσο θέλει να φάει ένα σκυλί και το πόσο συχνά στο δείχνει.
Κάθε σκυλί ειναι διαφορετικό και οι φόρμουλες είναι ένας μπούσουλας απο εκεί και πέρα το πώς δείχνει το σκυλι αν είναι αδύνατο η όχι το πόση όρεξη έχει,πως είναι τα κακά του, είναι σημάδια που πρέπει να δείς και να ρυθμίσεις ανάλογα την διατροφή του και την συχνότητα.

Τα 2 γεύματα στην ηλικία της και για μικρόσωμο μου φαίνονται καλά.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
και μεις παντως που ειχαμε μια ανορεξικη ¨νυστεια και προσευχη ¨ εφαρμοσαμε.
τωρα μονο προσευχεται.......
μιας που λετε για προσευχη, η δικια μου εχει αρχισει ραμαζανι.
τροφη μονο μετα τη δυση του ηλιου. το πρωι ο,τι και αν εβαζα δεν ερχοταν καν στο πιατο να δει τι ειναι.
ζεστη, κουραση (δουλευει βραδυ η καημενη...) οποτε υπνο ολη μερα και ξυπναει κατα το απογευματακι.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ψιλοκομενο σαλαμι της doca ,,,,,,,,, ελληνικη εταιρια,,,,,,,,,,, για κουταβι ανακατεμενο μεσα στην ξηρα ανοιγει την ορεξη,,,, ειναι και πληρης τροφη,,,,, το καλοκαιρι με την ζεστη πολλα δεν τρωνε παρα μονο αν τους βαλεις κατι καλο,,, η το απογευμα με την δροσια,,,,,,,,, βασικο να εχει παντα αφθονο φρεσκο νερο,,,,,,,,,,,,,,,,,
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3