Πόσο συχνά κάνει εμετό ο σκύλος σας?


Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Καλησπέρα παιδιά.Ο μικρός κάνει πολύ συχνά εμετούς.Κι όταν λέω πολύ συχνά,εννοώ μια φορά το μήνα σίγουρα.Ωφείλεται σ'αυτά που τρώει κατά καιρούς μάλλον,κι εγώ προσπαθώ να μην δίνω ιδιαίτερη σημασία,αλλά είναι χάλια πάλι,και δεν μπορώ να τον βλέπω έτσι.Τρέχουμε συνέχεια στους κτηνιάτρους.Τις περισσότερες φορές,μετά από δυο μέρες είναι τελείως καλά,αλλά πόσα ν'αντέξει πια κι αυτό το στομάχι?Υπάρχει κάποια εξέταση που μπορώ να του κάνω έστω και προληπτικά για να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται?(το στομάχι πάντα).
Εσάς κάνουν εμετό τόσο συχνά?
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δηλαδη τι ειναι αυτα που τρωει κατα καιρους, οπως λες, και κανει εμετο? Αυτο πρεπει να προσεξεις.

Αν τα σκυλια φανε χορτα απο εξω πολλες φορες το κανουν για να προκαλεσουν τα ιδια τον εμετο τους. Εγω εχω παρατηρησει οτι εχει πολυ να κανει με την τροφη και πως του καθεται στο γαστρεντερικο του συστημα. Παλιοτερα ο Λανς με αλλες τροφες ετρωγε χορτα μια φορα την εβδομαδα τουλαχιστον και ξερνουσε. Πλεον δεν θυμαμαι ποτε το εκανε τελευταια φορα. Ο κτηνιατρος μου ειχε πει πως μεχρι ενος βαθμου ειναι φυσιολογικο.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Tοσο συχνα μια φορα το μηνα? :confused:
Εφοσων τον εχει δει κτηνιατρος και ειναι οκ εγω δεν θα ασχολιομουν καν!
 


Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Κατά καιρούς έχει φάει πολλά,όπως κάλτσες κα.Πραγματικά προσέχω όσο περισσότερο μπορώ,αλλά είναι απίστευτα λαίμαργος.Στη βόλτα τρώει πολύ συχνά βλακείες όπως χαρτιά από σουβλάκια,αλλά και άλλα περιτυλίγματα φαγητού,χαρτοπετσέτες κτλπ.Μια φορά το μήνα σίγουρα θα κάνει εμετό και μια,δυο μέρες αδιαθεσία.Το γνωρίζω αυτό με τα χόρτα και προηγούμενος στην βόλτα αυτό ακριβώς έκανε,κι όταν γυρίσαμε σπίτι (ξανά)έκανε εμετό.Διαβάζω,βλέπω ακούω ότι είναι συχνό φαινόμενο στα σκυλιά,και να μην δίνουμε σημασία,αλλά εγώ ανησυχώ που συμβαίνει τόσο συχνά.
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Εμενα δεν κανει εμετο, πολυ πολυ σπανια.
Οταν την ειχα παρει , εκανε πολυ συχνα.

Μην το αφηνεις να τρωει διαφορα απο το δρομο
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Εμένα πέντε μηνών δεν έχει κάνει ούτε μια φορά εμετό μέχρι τώρα. Αλλά δεν την αφήνω να βάλει στο στόμα της τίποτα εκτός από τις κροκέτες της, τις λιχουδιές της και τα κοκαλάκια της. Πρόσεχε να μην το αφήνεις να τρώει ό,τι βρίσκει... μπορεί να γίνει επικίνδυνο κάποια στιγμή...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mια φορά το μήνα για τον δικό μου hoover δεν είναι συχνά. Μια φορά τις δύο μέρες όταν είχε την γαστρίτιδα προ καιρού είναι συχνά.
Εξέταση για το στομάχι εμείς την μόνη που είχαμε κάνει είναι ακτινογραφία , περίμενα να βρω τους θησαυρούς του σολομώντα μέσα εκεί , παραδόξως δεν είχε κάτι ανησυχητικό.
Και μένα τρώει χαρτοπετσέτες, περιτιλύγματα, κλπ κλπ κλπ στην βόλτα, όχι πάντα . Ιδιαίτερα όταν πεινάει. Τα πολύ λαίμαργα σκυλιά σαν τα δικά μας είναι τρομερό πρόβλημα .
΄Οσο για εσάς που συμβουλεύετε "μην την αφήνεις να τρώει τίποτα από τον δρόμο" :p ελάτε να εμποδίσετε τον δικό μου αν σας βαστάει! (δεν εννοώ ότι θα σας δαγκώσει, εννοώ ότι το κάνει με την ταχύτητα του φωτός και όσο σε εγρήγορση και να είσαι καμιά φορά δεν μπορείς να το αποφύγεις).
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
καλα εμένα με τις σκονες που τρώει οταν μπαινει κάτω απο κρεββάτι τον ακουώ που τα βγάζει και τα καταπίνει πάλι. για iq μηδέν λέμε :p
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
καλα εμένα με τις σκονες που τρώει οταν μπαινει κάτω απο κρεββάτι τον ακουώ που τα βγάζει και τα καταπίνει πάλι. για iq μηδέν λέμε :p
χαχαχαχ αγελαδα σου βγηκε το yorkie!!Εμενα τα εβγαζε τον χειμωνα συχνα-πυκνα γιατι πηγαινε και κολλουσε την μουρη της στην καυτη σομπα και μετα ζαλιζοτανε και βρισκαμε μετα τις βρωμοδουλειες της.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Εμάς ο Γερμανικός Ποιμενικός έχει μια συνήθεια να καταπίνει πέτρες! Δύο φορές έκανε εμετό και τις έβγαλε! Ευτυχώς τώρα τελευταία την έκοψε αυτήν την συνήθεια!

Που και που πάντως άμα τρώει καμια φορά χορταράκια θα τον κάνει τον εμετό του!
 


Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Αχ ρε Kyvelli πραγματικά είναι απελπιστική η κατάσταση.Εγώ πλέον σκέφτομαι το φίμωτρο πολύ σοβαρά.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να μην τρώει από κάτω.Αυτή τη φορά διαγνώστηκε με γραστενερίτιδα. :/ Θα του την κάνω κι εγώ την ακτινογραφία.
(πάω σε σχετικό θέμα να πω τον πόνο μου).

Πάντως και κάτι να μην έχει φάει θα τον κάνει τον εμετό,ο οποίος θα αποτελείται από άσπρα ή κίτρινα υγρά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως και κάτι να μην έχει φάει θα τον κάνει τον εμετό,ο οποίος θα αποτελείται από άσπρα ή κίτρινα υγρά.
Aυτού του τύπου ο εμετός σημαίνει απλά ότι ο σκύλος είναι νηστικός και βγάζει γαστρικά υγρά. Εγώ στην μεγάλη μου που είχε αυτό το θέμα το έλυσα μην αφήνοντας την νηστική πολλές ώρες.
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
΄Οσο για εσάς που συμβουλεύετε "μην την αφήνεις να τρώει τίποτα από τον δρόμο" :p ελάτε να εμποδίσετε τον δικό μου αν σας βαστάει! (δεν εννοώ ότι θα σας δαγκώσει, εννοώ ότι το κάνει με την ταχύτητα του φωτός και όσο σε εγρήγορση και να είσαι καμιά φορά δεν μπορείς να το αποφύγεις).
Όντως αστραπιαία γίνεται.. Ο μικρος είναι 3,5+ μηνών και μέσρι να πω μή "που τον κάνει και το φτύνει" αυτος το κατάπιε και γλύφεται.. Πλέον έχω γίνει πολύ εκνευριστικός μετά τα τελευταία και δυστυχώς τον κόβω και όταν δεν υπάρχει λόγος. Btw μας είπε και χοντρούς ο γιατρός ενώ τρώει λίγο λιγότερο από την συνιστόμενη δόση
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Mια φορά το μήνα για τον δικό μου hoover δεν είναι συχνά. Μια φορά τις δύο μέρες όταν είχε την γαστρίτιδα προ καιρού είναι συχνά.
Εξέταση για το στομάχι εμείς την μόνη που είχαμε κάνει είναι ακτινογραφία , περίμενα να βρω τους θησαυρούς του σολομώντα μέσα εκεί , παραδόξως δεν είχε κάτι ανησυχητικό.
Και μένα τρώει χαρτοπετσέτες, περιτιλύγματα, κλπ κλπ κλπ στην βόλτα, όχι πάντα . Ιδιαίτερα όταν πεινάει. Τα πολύ λαίμαργα σκυλιά σαν τα δικά μας είναι τρομερό πρόβλημα .
΄Οσο για εσάς που συμβουλεύετε "μην την αφήνεις να τρώει τίποτα από τον δρόμο" :p ελάτε να εμποδίσετε τον δικό μου αν σας βαστάει! (δεν εννοώ ότι θα σας δαγκώσει, εννοώ ότι το κάνει με την ταχύτητα του φωτός και όσο σε εγρήγορση και να είσαι καμιά φορά δεν μπορείς να το αποφύγεις).
,,,
να τον πας αμεσως σε εκπαιδευτη θετικης εκπαιδευσης,,, θες βοηθεια,,, απορω πως το αμελησες τοσο καιρο ==))
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα και μπριτζολα να βρει κατω θα γυρισει να με κοιταξει,,, αν δεν πω παρτο αρχιζει στριφογυρνα χτυπιεται γαυγιζει πηδαει επανω μου αλλα δεν τολμαει ουτε να την γλυψει,,, ξερει οτι θα την φαει το σκοταδι ετσι και τολμησει ==))
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κι εμενα ο μεγαλος μου ειχε αυτο το προβλημα επειδη εμενε πολλες ωρες νηστικος κι ετρωγε αποτομα. Μηπως κι αυτο συμβαλλει στην περιπτωση σας?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Κι εμενα ο μεγαλος μου ειχε αυτο το προβλημα επειδη εμενε πολλες ωρες νηστικος κι ετρωγε αποτομα. Μηπως κι αυτο συμβαλλει στην περιπτωση σας?

...

Sent from my iPad using Tapatalk HD
'''
....
τι εννοεις πολλες ωρες νηστικος ο μεγαλος...?? καθε 12 ωρες αν τρωει ειναι μια χαρα και κατι παραπανω ,,, για ενηλικο σκυλο....
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εννοω οτι ετρωγε 1-2 φορες τη μερα, κι αυτες με μικρη αποσταση μεταξυ τους. Πχ 17:30 και 20:00, πολλες ωρες νηστικος κ ξαφνικα με μεγαλη ποσοτητα φαγητου δηλαδη, με αποτελεσμα να βγαζει γαστρικα υγρα. Τωρα που το ρυθμισαμε, κανει πια σπανια :)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Εγώ τον ταϊζω στις 11 το πρωί και μετά γύρω στις 10 το βράδυ.Όμως σκέφτομαι να το χωρίσω σε 3 γεύματα πάλι,μιας και είναι και λαίμαργος και κατεβαίνει αμάσητη η κροκέτα,να μην του πέφτει πολύ βαριά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.806
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf