Πόσο συχνά κάνει εμετό ο σκύλος σας?


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
jesuss ειναι κατι ειδικα πιατα για λαιμαργα σκυλια.Εχουν κατι προεξοχες και τα εμποδιζουν στο να καταπινουν την τροφη αμασητη.Μπορεις να δοικιμασεις κατι τετοιο,αν θεωρεις οτι κανει εμετους απο την λαιμαργια του.
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
jesuss ειναι κατι ειδικα πιατα για λαιμαργα σκυλια.Εχουν κατι προεξοχες και τα εμποδιζουν στο να καταπινουν την τροφη αμασητη.Μπορεις να δοικιμασεις κατι τετοιο,αν θεωρεις οτι κανει εμετους απο την λαιμαργια του.
Θέλουν λίγο ακονισμα οι προεξοχες γιατί σε μας δεν κανουν τίποτα
Μόνο το γιαούρτι τον καθυστερεί λίγο :p

Powered by Nexus 4
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
jesuss ειναι κατι ειδικα πιατα για λαιμαργα σκυλια.Εχουν κατι προεξοχες και τα εμποδιζουν στο να καταπινουν την τροφη αμασητη.Μπορεις να δοικιμασεις κατι τετοιο,αν θεωρεις οτι κανει εμετους απο την λαιμαργια του.
Δεν κάνουν τίποτα. Στον δικό μας τον σκύλο μόνο άγχος προκαλούσαν το οποίο έφερνε μεγαλύτερη λαιμαργία.

Jesuss εγώ αφού βεβαιώθηκα ότι ο εμετός προέρχεται από την απίστευτη λαιμαργία του με ξηρή τροφή απλά σταμάτησα την ξηρή. Όσο λαίμαργα και να φάει μαγειρεμένο φαγητό ή κονσέρβα δεν του ερεθίζει το στομάχι όσο οι ξερές κροκέτες.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Jesuss εγώ αφού βεβαιώθηκα ότι ο εμετός προέρχεται από την απίστευτη λαιμαργία του με ξηρή τροφή απλά σταμάτησα την ξηρή. Όσο λαίμαργα και να φάει μαγειρεμένο φαγητό ή κονσέρβα δεν του ερεθίζει το στομάχι όσο οι ξερές κροκέτες.
Καλημέρα Κυβέλη,
εμείς την ξηρά την μουλιάζουμε σε χλιαρό νερό για αρκετή ωρίτσα! Αυτό μας συμβούλεψε ο εκτροφέας άσχετα με την ηλικία του σκύλου και να μη το σταματήσουμε να το κάνουμε! Το παγκ που είναι τρομερά λαίμαργο και τρώει σε χρόνο dt έκανε συχνά εμετούς την ξηρά και από τότε που τη μουλιάζουμε δεν έχει ξανακάνει ποτέ!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλημέρα Κυβέλη,
εμείς την ξηρά την μουλιάζουμε σε χλιαρό νερό για αρκετή ωρίτσα! Αυτό μας συμβούλεψε ο εκτροφέας άσχετα με την ηλικία του σκύλου και να μη το σταματήσουμε να το κάνουμε! Το παγκ που είναι τρομερά λαίμαργο και τρώει σε χρόνο dt έκανε συχνά εμετούς την ξηρά και από τότε που τη μουλιάζουμε δεν έχει ξανακάνει ποτέ!
Kαλημέρα Δημήτρη :)
είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που λέω , όταν η τροφή δεν είναι ξερές κροκέτες όσο λαίμαργα και να την τρώει ο σκύλος δεν προκαλεί εμετούς. Το μούλιασμα είναι μια πολύ καλή λύση για τα σκυλιά φαταούλες, κοίτα μόνο η τροφή που του δίνεις να μην έχει κιτρικό οξύ για συντηρητικό.
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Σπάνια θα έλεγα.
2 φορές αν θυμάμαι καλά έχει κάνει στους 5 μήνες που τον έχω και τις 2 κάτι είχε φάει που δεν έπρεπε...
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Καλησπερα στην παρέα!!
Έχω έναν ελληνικό ποιμενικό 18 μηνών.Γενικά είναι λιγόφαγος..ακόμα και απο μπριζόλες περνάει απο πάνω στις βόλτες μας και ουτε που γυριζει να τις κοιτάξει.
Από πέρσυ που ήταν κουτάβι ακόμα έκανε συχνά εμετούς. Του έχω αλλάξει αρκετές τροφές μέχρι να βρω ποια θα του κάτσει καλύτερα (royal canin large puppy,orijen, acana) και εδώ και αρεκτούς μήνες του δίνω την Arden Grange large breed.
Πέρσυ του έκανα και έναν υπέρηχο (καρδιά, στομάχι, κλπ) και ήταν όλα οκ και εξετάσεις αίματος που και εκεί ήταν ολα ευτυχως εντάξει.
Το πρόβλημα είναι ότι ενω δεν τρώει απ'εξω ΤΙΠΟΤΑ, ολο και καποιο χορτο θα γλείψει ψιλιάζομαι..
Οι εμετοι όμως είναι περιπου μια φορα τον μήνα.
Ο κτηνίατρος του (που πιστεύω ότι πλεον θα βλεπει το κινητο μου στο κινητο του και θα μου βαλει φραγη :D ) δεν θεωρεί ότι είναι κάτι ανησυχητικο και μου λεει οτι απλα έχει ευαισθησία.
Σας φαίνεται φυσιολογικό νεαρό σκυλί να κάνει τουλάχιστον μια φορα τον μηνα εμετό χωρις να τρωει κιολας τιποτα εκτος απο την ξηρα του?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Σου κάνω quote ένα κομμάτι από άρθρο που είχα διαβάσει στο Ίντερνετ, το οποίο είναι γραμμένο από κτηνίατρο.
"Για ένα σκύλο, ο εμετός δεν είναι τόσο σπάνιο φαινόμενο όσο για τον άνθρωπο, οπότε μπορούμε να δεχτούμε, ότι ένας με δύο έμετοι κατά τη διάρκεια ενός μήνα μπορούν να τυχαίνουν σε ένα σκύλο που κατά τα άλλα είναι υγιής".
http://pet-news.gr/o-εμετός-του-σκύλου/
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Σου κάνω quote ένα κομμάτι από άρθρο που είχα διαβάσει στο Ίντερνετ, το οποίο είναι γραμμένο από κτηνίατρο.
"Για ένα σκύλο, ο εμετός δεν είναι τόσο σπάνιο φαινόμενο όσο για τον άνθρωπο, οπότε μπορούμε να δεχτούμε, ότι ένας με δύο έμετοι κατά τη διάρκεια ενός μήνα μπορούν να τυχαίνουν σε ένα σκύλο που κατά τα άλλα είναι υγιής".
http://pet-news.gr/o-εμετός-του-σκύλου/
Σε ευχαριστώ πολύ και για την αμεση απαντηση σου και για την βοηθεια σου!!!
Το διαβασα και εχει τυχει να το εχω ξαναδιαβασει..το θεμα ειναι οτι ο δικος μου δεν τρωει ουτε κλαρακια, ουτε αλλες τροφες..δεν υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχει καποιο ξενο σωμα στο στομαχι του..ασε που απο περσυ που ηταν ακομα κουταβι εκανε συχνα εμετους..εκει το ειχαμε αποδωσει στην orijen και στην acana που ναι μεν ειναι αριστες τροφες, απο την αλλη μπορει να πεφτουν και βαριες στο στομαχι σκυλου. Γενικα με την arden grange δεν εχω τα ιδια προβληματα (για την συχνοτητα μιλαω) αλλα και παλι κανει μια φορα τον μηνα και χωρις λογο..
Ο κτηνιατρος οταν επεμεινα μου ειπε (οπως και στο αρθρο που μου εστειλες) οτι ο μονος τροπος να εισαι 100% σιγουρη αφου εχουμε κανει και υπερηχο και δεν ειχε κατι, ειναι η γαστροσκοπιση αλλα δεν θεωρει οτι πρεπει να υποβαλλουμε τον σκυλακο σε τετοια ταλαιπωρια για μερικους εμετους.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
οταν λες εμετο εννοείς με τροφή ή μόνο υγρά;

(εφόσον ο κτηνίατρος δεν ανησυχεί, δεν χρειάζεται ούτε εσύ να τρελαίνεσαι ;) )
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
οταν λες εμετο εννοείς με τροφή ή μόνο υγρά;

(εφόσον ο κτηνίατρος δεν ανησυχεί, δεν χρειάζεται ούτε εσύ να τρελαίνεσαι ;) )
Καλησπερα Νόνη.
Σημερα το πρωι πχ που τους εκανε μετα την βολτα, ειχε να φαει απο χτες το βραδυ, οι 2 εμετοί ηταν με λιγο χυλο..δεν ειχε κατι αλλο μεσα, ουτε ηταν μονο υγρα..
 






Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Άμα μπορείς και θες, πάντως, ζήτησε την άποψη κι άλλου κτηνιάτρου.:)
Σε ανησυχει κατι??
Σκεφτεσαι κατι δηλαδη??
Και εγω το σκεφτομαι σοβαρα να ρωτησω και αλλο κτηνιατρο.
Απλα μεχρι τωρα εκτος του οτι μεχρι τωρα μου εχει δειξει οτι η γνωμη του ειναι σωστη (εχω και 3 γατες και εχει σωσει και ενα γατακι μιας φιλης μου που αλλοι κτηνιατροι ειχαν παραδωσει οπλα..) μου τον ειχαν συστησει απο πολλες φιλοζωικες οτι εχει σωσει και κανει καλα πολλα ζωακια..
 




Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Όχι, εγώ το λέω περισσότερο για εσένα, μήπως ηρεμήσεις άμα σου πει τα ίδια και κάποιος άλλος.:)
Ο δικός μου σκύλος πιο παλιά έκανε εμετό κάθε εβδομάδα, επειδή έτρωγε γρήγορα το φαγητό του, το κατέβαζε σαν να μην υπάρχει αύριο, και διάφορες χαζομάρες από κάτω. Ευτυχώς οι εμετοί περιορίστηκαν, τώρα μόνο μετά από πολύ τρέξιμο φτύνει κάτι σαλάκια ή άμα φάει κανένα κομμάτι από το σχοινί του και δεν το βγάλει από την άλλη οδό.:p
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Όχι, εγώ το λέω περισσότερο για εσένα, μήπως ηρεμήσεις άμα σου πει τα ίδια και κάποιος άλλος.:)
Ο δικός μου σκύλος πιο παλιά έκανε εμετό κάθε εβδομάδα, επειδή έτρωγε γρήγορα το φαγητό του, το κατέβαζε σαν να μην υπάρχει αύριο, και διάφορες χαζομάρες από κάτω. Ευτυχώς οι εμετοί περιορίστηκαν, τώρα μόνο μετά από πολύ τρέξιμο φτύνει κάτι σαλάκια ή άμα φάει κανένα κομμάτι από το σχοινί του και δεν το βγάλει από την άλλη οδό.:p
Ουφ και αγχωθηκα ετσι οπως το διαβασα!!! :)
Παλι καλα που εσενα περιορίστηκαν!!
Εμενα ομως ουτε τρωει απο κατω, ουτε τρωει τιποτα εκτος της ξηρας του..αυτο ειναι και αυτο που με ανησυχει..ασε που, και το φαγητο του, 18 μηνες τωρα, του λεω παραμυθια να το φαει..δεν τρωει ΠΟΤΕ γρηγορα (κανει κανενα 10λεπτο να φαει) και τις πιο πολλες φορες του λεω οτι θα ερθει η μια γατα να του το φαει, και ετσι ξεκιναει να φαει..ειναι λιγοφαγος πολυ..οοοτι τροφη και να του βαλεις (εκτος απο ψαρι που έχει τυχει να του δωσει 2 φορες πολυυυ μικρα κομματακια που εκει ξεχναει και εμενα και οποιον ειναι διπλα του! :D )
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ναι ειναι και η ωρα του μεσημεριανου..χαχαχα
Ναι σαν κιτρινο χυλο με σαλια...
@Jennaouska Τα υγρά αυτά χωρίς φαϊ και κίτρινα είναι γαστρικά υγρα. Συνήθως γίνεται όταν ο σκύλος έχει μείνει παραπάνω ώρες από όσες αντέχει νηστικός. Κάθε φορά τέτοιο σου κάνει;
 
Last edited:


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Η Arden είδα βγάζει και sensitive έκδοση. Την έχεις δοκιμάσει αυτή;
Ειχα επικοινωνησει με την arden και μου ειχαν στειλει δειγματακια απο τις τροφες που κρινανε αυτοι με βαση την ευαισθησια του σκυλου μου (με ευαισθητο γαστρεντερικο).
Μεσα στα δειγματα ηταν και η sensitive αλλα δεν την τρωει ο δικος μου..
Και αυτη που τρωει τωρα ενω την ετρωγε λιιγο πιο ευχαριστα απο τις αλλες που ειχα δοκιμασει στο παρελθον, τωρα την βαρεθηκε προφανως και πρωι βραδυ του βαζω 2 κουταλιες ζωμο κοτοπουλου και ετσι τρωει με ορεξη...αλλα ναι..την sensitive δεν την ακουμπησε καν οσες φορες την δοκιμασα...(σε ευχαριστω πολυ κιολας που το εψαξες!!Αληθεια!! :) )
 
  • Like
Reactions: Tri


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf