Πύρρος - Μετσοβίτικο τσοπανόσκυλο


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εδώ και κάτι μήνες έχω υπό την φροντίδα μου τον Πύρρο.
Πίσω από την δουλειά μου, έχω ένα κτήμα τέσσερα στρέμματα, με κότες και κουνέλια των οποίων είναι πλέον υπεύθυνος ασφαλείας.
Πέρα από την άπλα που έχει, παίζω δυό - τρείς φορές την ημέρα μαζί του (συνολικά κανα 2ωρο) και δυο - τρεις φορές την εβδομάδα πάμε και βόλτα εκτός (η οποία τον ξενερώνει....)
Είναι τσοπανόσκυλο Μετσοβίτικης καταγωγής. Δεν ταιριάζει απολύτα σε κανένα από τα πρότυπα ελληνικών ποιμενικών του ΚΟΕ (Ποιμενικός, Λευκό τσοπανόσκυλο, Μολοσσος), Αν και είναι πιο κοντά στον Ποιμενικό.
Όταν μεγαλώσει κι άλλο, θα φανεί και πιο πολύ ο φαινότυπος.
Τώρα είναι 5 μηνών, 52 cm ακρώμιο, και 25 kg.
Μέχρι στιγμής του έδινα αρκετή τροφή, αλλά όχι ανάπτυξης, φοβούμενος δυσπλασίες, κ.λ.π
Έχω αρχίσει να αυξάνω πρωτείνη για να πάρει λίγο ύψος ακόμα, τώρα που μπαίνει στην εφηβία.
Στις φωτογραφίες είναι 2, 3, και 5μηνών

Αυτά για τώρα, θα σας τρελάνω στις ερωτήσεις!!!!
 

Attachments



Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Αγαπητό μέλος,

Διάβασε τους κανονισμούς και τις προϋποθέσεις ανάρτησης θέματος στην συγκεκριμένη ενότητα, που υπάρχουν και σαν υπομνήματα στην αρχή της (τα πρώτα μηνύματα).

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΩΝ

Αν επιθυμείς να ανοιχθεί και να συνεχιστεί το παρόν νήμα στείλε διορθωμένο και με βάση τους κανονισμούς κείμενο με π.μ. στο μέλος admin και θα αναρτηθεί διορθωμένο και προς συζήτηση.

Ευχαριστούμε πολύ!
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Από sea-mol

Εδώ και κάτι μήνες έχω υπό την φροντίδα μου τον Πύρρο.
Είναι τσοπανόσκυλο Μετσοβίτικης καταγωγής, και τον πήρα από τσομπάνη.
Δεν ταιριάζει απολύτα σε κανένα από τα πρότυπα ελληνικών ποιμενικών του ΚΟΕ (Ποιμενικός, Λευκό τσοπανόσκυλο, Μολοσσος), Αν και είναι πιο κοντά στον Ποιμενικό.
Όταν μεγαλώσει κι άλλο, θα φανεί και πιο πολύ ο φαινότυπος.
Τώρα είναι 5 μηνών, 52 cm ακρώμιο, και 25 kg.
Μέχρι στιγμής του έδινα αρκετή τροφή, αλλά όχι ανάπτυξης, φοβούμενος δυσπλασίες, κ.λ.π
Έχω αρχίσει να αυξάνω πρωτείνη για να πάρει λίγο ύψος ακόμα, τώρα που μπαίνει στην εφηβία.
Στις φωτογραφίες είναι 2, 3, και 5μηνών.
Με τους ανθρώπους είναι μάλλον παθητικός, ενώ είναι πολύ πιο interactive με άλλα ζώα.Δεν του αρέσουν τα χάδια, και μετατρέπει όλα τα παιχνίδια σε πάλη και κυριαρχία.Έτσι δεν θα παέι με ευκολία να μυρίσει ξένο άνθρωπο ή άλλο ζώο όταν είναι εκτός έδρας, και είναι μάλλον επιφυλακτικός στις βόλτες. Εντός έδρας είναι άλλο σκυλί. Γαυγίζει από μικρός με μπάσα φωνή σε όποιον πλησιάζει (εκτός περίφραξης), και ιδιαίτερα σε ξένα σκυλιά. (Όταν ήταν τριών μηνών, είχε έρθει ένας φίλος με presa canario και ο Πύρρος τον είχε στο γρύλισμα και το γάβγισμα μέχρι να φύγει)
Πίσω από την δουλειά μου, έχω ένα κτήμα τέσσερα στρέμματα, με κότες και κουνέλια των οποίων είναι πλέον υπεύθυνος ασφαλείας.
Πέρα από την άπλα που έχει, παίζω δυό - τρείς φορές την ημέρα μαζί του (συνολικά κανα 2ωρο) και δυο - τρεις φορές την εβδομάδα πάμε και βόλτα εκτός (η οποία τον ξενερώνει....)
Έχει μάθει ήδη το: Όχι, πάμε μαζί, κάτω, ξάπλα, όρθιος, μείνε, εδώ, άστο(το τελευταίο είναι το πιο χρήσιμο)
Είναι εκπαιδεύσιμος λοιπόν, αλλά δεν έχει την ζωντάνια και την ανάγκη για εντολή που έχουν άλλα σκυλιά. Όσο και να προσπάθησα οι εντολές και οι επιβραβεύσεις του είναι μάλλον ρουτίνα...

Αυτά για τώρα, θα σας τρελάνω στις ερωτήσεις!!!!
 




Κώστας Δαγρές

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2011
80
0
36
ARGOS,ARGOLIDA
φιλε πανεμορφος ο σκυλος σου!!άπαιχτος φαίνεται!!!έκανες την καλυτερη επιλογη στο να εχεις υπεύθυνο ασφαλείας έναν τέτοιο σκύλο~~~~~
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ευχαριστώ Έλλη! Η Γυναίκα μου ήθελε jack russel αλλά τι να την κάνουμε τόση ενέργεια?
Τελικά πήραμε τον τσομπαναraver που είναι πιο ράθυμος και δεν κυνηγάει μόνο ποντίκια!
Στα δύο άκρα ε?
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Τελείως στα δύο άκρα!!! Δεν πειράζει άντε να μεγαλώσει ο μικρός και με το καλό εύχομαι το δεύτερο να είναι russellini, θα κάνει γυμναστική στον τσοπάνο μια χαρά!:D Να δω τέτοιο συνδυασμό......:p

Πάντως μιας και είμαστε κοντογειτονιά το καλοκαίρι να σας φέρω την Μαίρα, να κάνετε ένα crash test!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κοντογειτονιά?
Δηλαδής?
Φέρ'τη σίγουρα, θα χαρούμε και εμείς, θα τρέξει και ο μπουνταλάς....
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Πρέβεζα δεν είπες? Σύβοτα αράζω όλο το καλοκαίρι! Μωρέ αν θα τρέξει... Κούταβος θα είναι ακόμα... μην τον ξετινάξει η μικρή φοβάμαι:p

Με τα μεγαλόσωμα τα πάει καλύτερα από ότι με μικρόσωμα γιατί τους ξεφεύγει εύκολα!!!

Απλά μην σε κυνηγάει η γυναίκα σου για την επιλογή και σου ζητάει jack russell εδώ και τώρα:D
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ο μικρός τα πάει σχετικά καλά με τις θηλυκές, αλλά κάνει συνεχώς προσομοιώσεις......:(

Τον πήρα από έναν BYB που μαζεύει κουτάβια από τσομπάνους.....
Πριν αρχίσει το ξύλο, να διευκρινίσω οτι ο Αρκτούρος δίνει μόνο σε Βοσκούς, ο ΟΦΕΠ δίνει τον τύπο του σκύλου της Elenib, και σκυλιά με αίματα πιο mix (μπάσταρδα τσομπανόσκυλα) σαν τον δικό μου, δεν βρίσκει κανείς σε εκτροφείο...
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ωραία! Δεν θα έχουμε άγχος ατυχήματος, αλλά προβλέπω να τον αρπάζει από τα μούτρα:D
Περιμένω...
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Θα του ξεφύγει μην ανησυχείς... Είναι τσεκαρισμένη σε τέτοια! Απλά μπορεί πάνω στο παιγχνίδι να τον βάλει στην θέση του! Πάντως είναι καλή εως φοβική οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μακάρι!
Ο δικός μου είναι φοβικός και κυριαρχικός μαζί!
Τον πήγαμε παραλία με μια φίλη μου που έχει θυληκό cocer spaniel και αφού την έπρηξε λίγο με γαυγίσματα και καβαλήματα, το cocer τον πήγε καροτσάκι μέχρι την ακροθαλασσιά....
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Να σου ζήσει ο Πύρρος ο κούκλος !!! :):):) Να σε ρωτήσω, πρόκειται για το τυπικό τσοπανόσκυλο του Μετσόβου, ή άπλώς τον πήρες από το Μέτσοβο και για αυτό τον λές Μετσοβίτη ; Σε ρωτώ γιατί κοιτάζω τις φωτογραφίες των ποιμενικών που μπαίνουν στο φόρουμ, και παρατηρώ διαφορές από περιοχή σε περιοχή. Πάντως είναι μία γλύκα !!! :D:D
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τον πήρα από το Μέτσοβο, από τσοπάνο, και λογικά πρέπει να βγεί σαν τα υπόλοιπα Μετσοβίτικα. (Συνήθως μεσότριχα, με ρύγχος πιο χοντρό από ΕΠ και αρκετά βαριά). Ορισμένα από αυτά έχουν ακόμα πιο μολοσσοειδή χαρακτηριστικά. Κοντότριχα, βραχυκέφαλα, με σωματικές αναλογίες πιο τετράγωνες.
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Άρα δεν είναι λογικό να μιλάμε για ημίαιμο, έτσι δεν είναι ; Πρόκειται για Μετσοβίτη ποιμενικό. :):)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf