Ρούχα για σκυλάκια


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
anyway βαρεθηκα ..ο καθενας κανει οτι θελει και οτι πιστευει..οπως ειπε και η φρανσυ τα ιδια ελεγε μεχρι που το πιστεψε..

τι να λυσουμε το Κυπριακο εχεις την αποψη σου και εγω την δικη μου..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
θα με τρελάνεις.

ΠΟΥ παθαίνουν εύγκαυμα.

ξαναρωτάω

σε ΑΞΥΡΙΣΤΟ ΄σκύλο σου είπε να βάζεις αντιηλιακό??????????
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
LUNA07 said:
ΜΑΚΗΣ said:
ξαναρωτάω

σε σκυλί ΑΞΥΡΙΣΤΟ σου είπαν να βάζεις αντιηλιακο??????????
:lol: :lol: :lol: οντως ειναι τρελο τελειως,δεν μπορω φευγω εχω σκασει στα γελια παιδια χωρις παρεξηγηση :lol: :lol:

εχω φανταστει την παραλια και ενα westy με coppertone αρωμα καρυδα στην ξαπλωστρα και δεν μπορω να σταματησω να γελαω :lol: :lol: :lol: :lol:
με μια φραπεδια αραχμενος να κοιταει γκομενες και ενα στεφανι τυπου χαβαη..γυρω απο τον λεμο..

οχι Σοφακι..δεν μιλαμε για τον σκυλο μου γιατι οπως ειπα εγω φροντιζω να τον εχω παντα στην σκια..
αλλο σκυλι κοιτα..και αν το κανεις εσυ στο μαλτεζακι σου και το εχεις κατω απο τον ηλιο..ρωτα πρωτα τον γιατρο..
φιλικα στο λεω.. :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει είναι σίγουρο.

το θέμα είναι αν αυτό που κάνει είναι το σωστό και εαν βοηθάει το σκυλί του.

όταν δηλαδή κάποιος ξυρίζει το σκυλί το καλοκαίρι γιατί ΄πρέπει΄και γιατί θα ζεστένετε το κάνει γιατί θέλει να βοηθήσει.

βοηθάει όμως???????

αυτή είναι η ερώτηση.

ή άλλη ερώτηση είναι

ξέρεις γιατί τα σκυλιά χάνουν τρίχωμα 2φορές το χρόνο ???

μια την Άνοιξη και μια το Φθινόπωρο???

γιατί χάνουν??

γιατί 2 και όχι μια??

ή τρείς????
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ΜΑΚΗΣ said:
θα με τρελάνεις.

ΠΟΥ παθαίνουν εύγκαυμα.

ξαναρωτάω

σε ΑΞΥΡΙΣΤΟ ΄σκύλο σου είπε να βάζεις αντιηλιακό??????????
βαρεθηκα αυτην την ατοπη συζητηση οχι δεν μιλαω για ξυρισμενο..οκ τωρα?

και μενα μου φενοντε κουλα τα επιχειρηματα σου αλλα δεν το κανω τοσο θεμα..

την αποψη μου για το θεμα του τοπικ το ειπα..δεν εχω κατι αλλο να πω..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Παιδιά ρίξτε μια ματιά σε ένα παλαιότερο θέμα:Free …Κολούμπο!

Νομίζω πως κάποιες δημοσιεύσεις εκεινου του θέματος, συμπληρώνουν το παρόν.
Η γνώμη μου σχετικά με αυτού του είδους τους καλλωπισμούς εκφράζεται σύντομα και περιεκτικά στην υπογραφή του φίλου μου του ΜΑΚΗ:

"Μάθετε να ζείτε ΜΕ τα σκυλιά σας.

Ούτε ΑΠΟ αυτά αλλά και ούτε ΓΙΑ αυτά."


Για 'μένα είναι μότο ζωής….
 




STELLAKI

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2008
96
0
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
tasosrules said:
Καλησπέρα. Μία ακόμη πολύ... σοβαρή μου απορία :p
Τα ρουχαλάκια που κυκλοφορούν για τα σκυλακια εξιζει να τους τα φοραμε για λογους πχ αποφυγης κρυοματος η ειναι απλες ανοησιες για λογους διασκεδαστικους? εχω δει και παπουτσια να κυκλοφορουν αλλα διαφωνω με αυτο γιατι πιστευω οτι το σκυλι πρεπει να παταει στη γη για να υπαρχει αυτη η τριβη με το εδαφος και να παραμενουν τα νυχια του στο ιδιο περιπου μεγεθος
Γειά σου!
πρόσφατα πήραμε ένα παγκ και τόσο εκτροφέας όσο και ο κτηνίατρος μου τόνισαν οτι τις ψυχρές μέρες θα πρέπει να φοράει οπωσδήποτε ένα φούτερ ή μπουφάν, γιατί όπως μου είπαν τα κοντότριχα σκυλιά κρυώνουν πολύ εύκολα.
Τώρα σε σχέση με τα παπουτσάκια, έχεις απόλυτο δίκιο!
 


eleytheria

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
44
αθηνα-γερακας
εγω παλι επειδη το κουρευω το δικο μου...
γιατι εχει πολυ μαλλι+πικνο...
του φοραω μετα ρουχαλακι...γιαυτον τον λογο..>>ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΥΩΝΕΙ
θα μου πειτε γιατι το κουρευεις...???
γιατι τον χειμωνα μαδαει..και ολες τις τριχες τισ τρωμε...και μαζευονται στα χαλια!!!(και επειδη εχω και μωρακι...καταληγουν στο στομα του)

ενω ειναι αναφισφητητα...με το μαλλι του πιο ωραιο...αναγκαστηκα το κουρευω..καθε 3-4μηνες...:)
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
εγω αναγκαστικα να κουρεψω το μαλτεζακι μου για χ λογους.της πηρα ενα μπλουζακι σε περιπτωση που κανει πολυ κρυο η βρεξει.προσωπικα πιστευω πως τα ρουχα δεν κανουν κακο στα σκυλακια.το δικο μου ας πουμε,ειναι απο τα σκυλακια με πολυ τριχωμα,να ομως που το κουρεψα.οσο και να πεις μια διαφορα στην θερμοκρασια σπιτιου-δρομου υπαρχει.δεν ειπαμε να βαλεις ζακετακι σε ενα ποιμενικο η σε ενα χασκι,αλλα ενα αδιαβροχο για να μην βρεχεται γιατι οχι?????? δεν θα παθει τιποτα με το νερο της βροχης πανω του και βασικα πιστευω πως δεν θα κρυωσει καν,απλα γινεται η ζωη σου πιο ευκολη.δεν τρεχεις να το σκουπισεις και δεν τιναζεται το σκυλι επι μιση ωρα για να στεγνωσει.του βγαζεις το αδιαβροχο και εληξε!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
εγω αναγκαστικα να κουρεψω το μαλτεζακι μου για χ λογους.της πηρα ενα μπλουζακι σε περιπτωση που κανει πολυ κρυο η βρεξει.προσωπικα πιστευω πως τα ρουχα δεν κανουν κακο στα σκυλακια.το δικο μου ας πουμε,ειναι απο τα σκυλακια με πολυ τριχωμα,να ομως που το κουρεψα.οσο και να πεις μια διαφορα στην θερμοκρασια σπιτιου-δρομου υπαρχει.δεν ειπαμε να βαλεις ζακετακι σε ενα ποιμενικο η σε ενα χασκι,αλλα ενα αδιαβροχο για να μην βρεχεται γιατι οχι?????? δεν θα παθει τιποτα με το νερο της βροχης πανω του και βασικα πιστευω πως δεν θα κρυωσει καν,απλα γινεται η ζωη σου πιο ευκολη.δεν τρεχεις να το σκουπισεις και δεν τιναζεται το σκυλι επι μιση ωρα για να στεγνωσει.του βγαζεις το αδιαβροχο και εληξε!
Όλα αυτά είναι παντελώς άχρηστα για τα σκυλιά μας. Αν τα αγαπάμε πραγματικά και σεβόμαστε τη φύση τους, δεν χρειάζεται να τα κάνουμε καραγκιόζηδες. ;)
:)
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Μου έχει δημιουργηθεί 1 απορία.
Τα σκυλιά πως και δεν τα μασουλάνε τα ρουχαλάκια- ζακετάκια κλπ?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όλα αυτά είναι παντελώς άχρηστα για τα σκυλιά μας. Αν τα αγαπάμε πραγματικά και σεβόμαστε τη φύση τους, δεν χρειάζεται να τα κάνουμε καραγκιόζηδες. ;)
:)
Όχι Κατερίνα, ένα ζακετάκι για τη βόλτα δεν κάνει το σκύλο Καραγκιόζη... τη στιγμή που όταν βγαίνει απ' το σπίτι τον βλέπεις να τρέμει.
Όλα αυτά αν έχει κουρευτεί (και κυρίως... ξυριστεί) χειμώνα.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος ένας μη εκθεσιακός σκύλος να κουρευτεί χειμωνιάτικα αν έχει τη σωστή περιποίηση.

Α! Επίσης ένα ζακετάκι είναι χρήσιμο όταν ο σκύλος έχει πυρετό και ρίγη. Προσωπικά προτιμώ να τον αφήνω κοντά σε θερμοφόρα με κουβέρτα, καθώς το ζακετάκι δεν καλύπτει και τόσο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Tο αδιάβροχο πραγματικά είναι σωτήριο για τα μακρύ τρίχα σκυλιά..
Πόσες φορες έχω βγει στην βροχή γιατί δεν το είχα μαζί και έπρεπε να πάω να το στεγνώσω με το μπιστολάκι σαν να τον είχα κάνει μπάνιο..
Με το αδιάβροχο γλιτώνεις κόπο και χρόνο..
Τώρα όσον αφορά το θέμα αυτό αν και το έχουμε εξαντλήσει δεν είναι ότι θα πρόσθετα κάτι επιπλέον απλά νομίζω ότι ακραία παραδείγματα καθώς και η μόδα που βγαίνει σε σκυλιά οδηγεί σε εσφαλμένα συμπεράσματα που για κάποιους θεωρούνται πρακτικά.
Νομίζω ότι ο καθένας λογικός ανθρωπος ξέρει το σκυλί του και πράττει ανάλογα..
Ο παράλογος για μένα είναι αυτός που ενώ το σκυλί του βάζει την κοιλια στο μάρμαρο αυτός θεωρεί ότι έχει κρύο έξω και του βάζει μπουφάν..
Δεν θα ξεχάσω ποτε που για για μένα όλα αυτά πήραν την απόδειξη του καθαρά στην πράξη σε ακραίες καιρικές συνθήκες όπως πέρσι που είχε χιονίσει σε όλη την Ελλάδα και έβγαλα το westie μου με μπουφάν ναι μεν ,αλλα μετά από λίγο και ενώ ήμασταν στο αυτοκίνητο εκείνος έτρεμε..
Τον πήρα αγκαλιά και άρχισα να του τρίβω τα ποδαράκια που είχας σχεδόν κοκαλώσει..(ήταν μια μέρα που μαζί με χιόνι είχε πολύ μα πολύ κρύο για δεδομένα Αθηνας οποιος θυμάται..)
Τώρα ο καθένας ας λέει ότι θέλει ,εγώ ξέρω ότι το σκυλί μου έχει συγκεκριμενα bar θερμοκρασίας και αντέχει μέχρι εκεί..
Βεβαια ζει και σε ένα σπίτι που είναι 24 ώρες το 24 ορο στους 23 βαθμούς οποτε η αλλαγή θερμοκρασίας έχει να κάνει και με το περιβάλλον που ξυπνάει και κοιμάται κάθε μέρα..
Το σκυλί το δικό μου δεν είναι ίδιο με το σκυλί του γείτονα που το βάζει μονο μέσα στο σπίτι σε ακραίες καιρικές συνθήκες.
Τέλος πάντων για μένα ένα είναι το θέμα..παν μέτρον άριστον..
Τωρα αν με δει κανενας να βγαζω το σκυλι μου με αδιαβροχο κατω απο την βροχη ας με πει καραγκιοζη αλλα μετα ας ερθει αυτος να σκουπισει και να στεγνωσει την φλωκατι μου..:p:p:D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Παιδιά σέβομαι την άποψη σας, αλλά επιστέψτε μου να έχω και εγώ τη δική μου. :)
Θεωρώ τελείως παράλογο να πάρω ένα σκύλο και να τον κουρέψω γουλί στα καλά καθούμενα και μετά να τον φασκιώσω με σκυλορουχα για να μην ...κρυώνει! :shock: Για να μην κρυώνει του χάρισε η φύση τη γούνα του.

Κάτια, άλλο βάζω στο σκύλο αδιάβροχο για να γλιτώσω το μπελά του καθαρίσματος της φλοκάτης και άλλο του βάζω αδιάβροχο γιατί ωφελείται ο σκύλος. ;)
 




tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Τα σκυλια ρε παιδια δε κρυωνουν(σε λογικο κρυο)Το τριχωμα τους δρα σαν μονωση δεν περναει ουτε το κρυο ουτε η ζεστη και σε μερικες ρατσες ουτε το νερο(σε λογικες παντα θερμοκρασιες,που στην Ελλαδα αυτες εχουμε)Το καλοκαιρι κουρευουν τα σκυλια για να μη μαδαν οχι για να μην ζεστενονται.Ασε που και για τα ιδια τα σκυλια καπου διαβασα οτι δεν τους κανουν καλο τα ρουχαλακια νιωθουν ασχημα και "ντρεπονται"(το ντρεπονται με πολλα εισαγωγηκα)Ρουχα χρησιμοποιουνται μονο σε σκυλια επιδηξεων για την προστασια του τριχοματος
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βεβαίως και κρυώνουν τα σκυλιά! Όπως όλα τα θερμόαιμα θηλαστικά...
Κι ένα ξυρισμένο κανίς για παράδειγμα, το χειμώνα κρυώνει πολύ.
Η λύση είναι να έχουν τα ζωάκια το τρίχωμά τους, αλλά πραγματικά απορώ γιατί τόση αντίρρηση για μια ζακετούλα που μπορεί να βοηθήσει ένα ευπαθές ή ηλικιωμένο σκυλάκι?
Αν θεωρείτε ότι δεν μπορεί άλλο...
Πάντως ούτε καραγκιόζη το κάνει ούτε του στερεί κάτι απ' τη σκυλίσια του φύση.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
tassos277 πες μου πιο είναι το λογικό κρύο τώρα πια..??
Πέρσι δεν ήταν ακραίο αυτό το χιόνι που είχαμε στην Αθηνα μένω νότια προάστια και χιόνι είχε να ρίξει 15χρονια..
Το λογικό είναι πάντα υποκειμενικό γιατί σε άλλες καιρικές συνθήκες ζω εγώ ,σε άλλο κάποιος στην Κρήτη και σε άλλο καποιος στην Θεσσαλονίκη..
Δηλαδή αν έχουμε συνηθίσει σε έναν καιρό πάνω κάτω χειμώνα στους 10-15 βαθμούς με το πιο κρύο 7-8..και πάει ξαφνικά 1-2..ε θα παγώσουμε και εμείς και τα σκυλιά μας..
Ποσο μάλιστα όταν το σπίτι μας έχει συνεχώς ζεστη..
Δεν υποστηρίζω τις ακραίες περιπτώσεις που φοράνε ρουχαλάκια και κοντομανικα για μόδα..
αλλα το να φορέσεις στα χιονια ένα μπουφάν δεν λέει κάτι όταν στην πράξη βλέπεις το σκυλί σου μετά από ένα δυο λεπτά και εφόσοσν έχει βραχεί από το χιόνι να τρέμει..
η σε ηλικιωμένα σκυλάκια που δεν είναι και για πολλά πολλά..

Οσον αφορα το αδιάβροχο είναι παρα πολύ πρακτικό..,φυσικά και δεν παθαίνουν κάτι τα σκυλιά από την βροχή και μάλιστα σε πολλά σκυλιά αρέσει..
αλλα αν έχεις μακρυτριχα πραγματικά ειναι πολυ χρησιμο επειδή γίνετε λάσπη μετά και θέλει ολόκληρο μπάνιο..
Ε δεν νομίζω ότι θα πάθει κάτι για 5-10 λεπτά να φορέσει ένα αδιάβροχο και να κάνει την ανάγκη του..
Μην συνδέουμε τις άρρωστες περιπτώσεις που έχουν ολόκληρη ντουλάπα στα σπίτια τους με το να έχεις ένα μπουφανακι για κάποιες καιρικές συνθήκες..
Αλλο το ένα και άλλο το άλλο..

Τώρα για το ότι τα κουρεύουν πραγματικά δεν έχω καταλάβει για ποίες περιπτώσεις μιλάτε?
Για αυθαίρετα κουρέματα η για grooming που είναι βάση της φυλης του σκυλιού..
Κάποια σκυλάκια που πάνε και τα κουρεύουνε γουλί φυσικά και το κάνουν είτε για να μην τα χτενίζουν ,είτε για να είναι πιο εύκολα στο μπάνιο ,αγνοώντας φυσικά αν κάτι τέτοιο είναι καλο για το σκυλί η όχι..
Οταν έχεις μακρυτριχο σκυλί οφείλεις τουλάχιστον να έχεις ένα σκυλί περιποιημένο καθαρό και με μαλλί ξεμπερδεμένο..
Αν δεν μπορείς να ασχοληθείς με την περιποίηση του τότε μην πάρεις μακρυτριχο η ένα σκυλί με μαλακό τρίχωμα..
Αυτο μου θυμίζει σαν καποιους που επειδη μαδάει το σκυλί το έχουν έξω στο μπαλκόνι..
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Βεβαίως και κρυώνουν τα σκυλιά! Όπως όλα τα θερμόαιμα θηλαστικά...
Κι ένα ξυρισμένο κανίς για παράδειγμα, το χειμώνα κρυώνει πολύ.
Η λύση είναι να έχουν τα ζωάκια το τρίχωμά τους, αλλά πραγματικά απορώ γιατί τόση αντίρρηση για μια ζακετούλα που μπορεί να βοηθήσει ένα ευπαθές ή ηλικιωμένο σκυλάκι?
Αν θεωρείτε ότι δεν μπορεί άλλο...
Πάντως ούτε καραγκιόζη το κάνει ούτε του στερεί κάτι απ' τη σκυλίσια του φύση.

Αμα κρυωναν τα σκυλια τα χασκι στην αλασκα θα περεπε να τα φορουσαν γουνα,γαντια και κασκολ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3