Ρούχα για σκυλάκια


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αμα κρυωναν τα σκυλια τα χασκι στην αλασκα θα περεπε να τα φορουσαν γουνα,γαντια και κασκολ
Αν έμενες και εσύ στην Aλασκα και ζούσες εκεί τότε και εσύ θα ευγενές έξω και θα έκανες και ηλιοθεραπεία..
Πήγαινε τωρα ομως μια βόλτα από εκεί και μετά τα λέμε για το ποσα ρούχα θα βάλεις για να αντέχεις..
Τότε και ένας έγχρωμος ανθρωπος στην Ελλάδα θα εσκαγε ..
δεν πάει έτσι..
Για ότι και να προορίζεται η φύση σου ο οργανισμός έχει την τάση παντα να προσαρμόζεται..
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Αν έμενες και εσύ στην Aλασκα και ζούσες εκεί τότε και εσύ θα ευγενές έξω και θα έκανες και ηλιοθεραπεία..
Πήγαινε τωρα ομως μια βόλτα από εκεί και μετά τα λέμε για το ποσα ρούχα θα βάλεις για να αντέχεις..
Τότε και ένας έγχρωμος ανθρωπος στην Ελλάδα θα εσκαγε ..
δεν πάει έτσι..
Για ότι και να προορίζεται η φύση σου ο οργανισμός έχει την τάση παντα να προσαρμόζεται..

Ε για αυτο μιλησα για χασκι στην Αλλασκα και δε μιλησα για τσιουαουα στην ανταρκτικη.Και οι λογικες θερμοκρασιες ειναι οι λογικες θερμοκρασιες το -20 ας πουμε δεν ειναι λογικη θερμοκρασια για την Ελλαδα ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ. Αλλα ακομα και να κρυωνουν τα ρουχα που ειναι για σκυλακια ετσι οπως ειναι δε νομιζω να τα ζεστενουν και ιδιαιτερα απλα το τριχωμα τους προστατευει
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Για αυτο μιλησα για τωρα πια λογικες θερμοκρασιες δεν υπαρχουν..
Αν ειχες συνηθισει το -20 δεν θα εκανες ετσι..
Ετσι λοιπον και ενας οργανισμος που δεν έχει συνηθίσει το χιόνι πολύ πιθανόν να αντίδρασει..
Αν το τσιουαουα που λες ειχε γεννηθει στην ανταρκτικη δεν θα ειχε τοσο μεγαλο προβλημα..
Τις παραμετρους τις μετραμε βαση στις συνθηκες που μεγαλωσαμε και ζουμε ,οχι για το τι προοριζομαστε..
Επισης κατι βασικο..
Τα σκυλια που εχουν τριχα ,δεν αναπνεουν απο την τριχα..
Ενας λογος που δεν υδρωνουν..
Αρα δεν περνουν και την θερμοκρασια απο την τριχα ,ειτε ειναι ζεστη ,ειτε κρυο..
Θα το παρουν ομως απο τις πατουσες, τα αυτια ,την κοιλια..
Αρα θεωρητικα δεν τα προστατευει το τριχωμα τους..
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Υπάρχουν σκυλιά που μπορεί να χρειάζονται και πουλοβεράκι ακόμα και για το χειμώνα της Ελλάδας (Chinese crested,Peruvian hairless dog,Mexican hairless dog) γιατί δεν έχουν τρίχωμα και λίπος για να τα προστατεύσει.

Υπάρχουν σκυλιά που κουρεύοντας τα και διατηρώντας τα το χειμώνα στους +26C τους αφαιρούμε την προστασία απέναντι στο κρύο της Ελλάδας (Maltese,Pekingese,etc.).

Υπάρχουν όμως και φυλές που ότι και να κάνουμε δεν τους λέει τίποτα ο ελληνικός χειμώνας.

Ειδικότερα τώρα...

Ένα West Highland White Terrier , μία ράτσα από την Σκωτία,με χρησιμότητα στο κυνήγι στις συνθήκες της Σκωτίας (υψηλά επίπεδα υγρασίας και πολύ περισσότερο κρύο από την Ελλάδα) χρειάζετε πουλοβεράκι στην Αθήνα?

Μήπως χρειάζετε άλλα πράγματα?

Επίσης ένα Poodle , μία Γερμανική φυλή με χρησιμότητα και αυτή στο κυνήγι και μάλιστα στο νερό στις γερμανικές συνθήκες,χρειάζετε πουλοβεράκι στην Αθήνα?

Μήπως και αυτό θέλει κάτι άλλο?

Δηλαδή αν το πουλοβεράκι το χρησιμοποιούμε για την αντιμετώπιση του κρύου στην Ελλάδα,ίσως υπάρχουν κάποιες άλλες μέθοδοι και τρόποι που μπορούμε να εφαρμόσουμε για την αντιμετώπιση του κρύου,που να είναι και λιγότερο ενοχλητικοί από το πουλόβερ για τον σκύλο...Μη πώ πως μπορεί να είναι και ευχάριστοι για τον σκύλο...Του τονώσουν την αυτοπεποίθηση και του "θυμίζουν" τις δυνατότητες του.
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Θα το παρουν ομως απο τις πατουσες, τα αυτια ,την κοιλια..
Αρα θεωρητικα δεν τα προστατευει το τριχωμα τους..
Δε καταλαβες τι ειπα.Λεω ακομα και αν κρυωνουν τα ρουχα των σκυλων ετσι οπως ειναι φτιαγμενα δε τα ζεσταινουν(και λογο υλικου αλλα και επειδη δε καλιπτεται ολοκληρο το σκυλι)απλα ντινοντας το προστατευεις ουσιαστικα το τριχωμα τους μονο
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δηλαδή αν το πουλοβεράκι το χρησιμοποιούμε για την αντιμετώπιση του κρύου στην Ελλάδα,ίσως υπάρχουν κάποιες άλλες μέθοδοι και τρόποι που μπορούμε να εφαρμόσουμε για την αντιμετώπιση του κρύου,που να είναι και λιγότερο ενοχλητικοί από το πουλόβερ για τον σκύλο...Μη πώ πως μπορεί να είναι και ευχάριστοι για τον σκύλο...Του τονώσουν την αυτοπεποίθηση και του "θυμήσουν" τις δυνατότητες του.
Σαν τι?
για πες?
Παιδια αυτα με το προστατευει το τριχωμα τους δεν ισχυει ..
Αν ηταν ετσι για να δανιστω δικα σας παραδειγματα οι λυκοι αλσατιας και τα χασκοι θα ειχαν πολυ μακρια τριχωματα..
Και ολες οι φυλες προς τα κατω θα ηταν γουλι..
τα μαλτεζακια δε θα ηταν για τον βορειο πολο..

Θα το παρουν ομως απο τις πατουσες, τα αυτια ,την κοιλια..
Αρα θεωρητικα δεν τα προστατευει το τριχωμα τους..
Δε καταλαβες τι ειπα.Λεω ακομα και αν κρυωνουν τα ρουχα των σκυλων ετσι οπως ειναι φτιαγμενα δε τα ζεσταινουν(και λογο υλικου αλλα και επειδη δε καλιπτεται ολοκληρο το σκυλι)απλα ντινοντας το προστατευεις ουσιαστικα το τριχωμα τους μονο
Ναι δεν εχεις αδικο σε αυτο..
Απλα καποια ρουχαλακια καλυπτουν ενα μερος απο κατω και κοντα στις μασχαλιτσες και καλυπτει ενα μερος της κοιλιας..
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μη πώ πως μπορεί να είναι και ευχάριστοι για τον σκύλο...Του τονώσουν την αυτοπεποίθηση και του "θυμίζουν" τις δυνατότητες του.
Τί εννοείς ?

ΥΓ καλά η συζήτηση για τα χάσκι δεν υπάρχει :p :p :p
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Νομίζω ότι ο Dogo εννοεί οποιαδήποτε δραστηριότητα θυμίζει στο σκύλο ότι είναι σκύλος: Βόλτα στο βουνό, ιχνηλασία, τρέξιμο, παιχνίδι, κολύμπι ακόμα και μέσα στο χειμώνα και όχι κούρεμα, πουλοβεράκι και καναπές. ;):)

Ακόμα και για τους ανθρώπους ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπιστεί το κρύο είναι η άσκηση! Θυμάμαι πεζοπορία στη Νεράιδα πάνω από τη λίμνη Πλαστήρα με θερμοκρασία -5 και 3 μέτρα χιόνι και ήμουν με σορτς και φανελάκι! :D
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
οκ εγω κουρεψα το μαλτεζακι μου για χ λογους.και θα το παω το χειμωνα στην εξοχη.ρωτω δεν θα κρυωνει??????? να του βαλω ενα μπλουζακι ναι η οχι????? γιατι εδω στην αθηνα ισως και να μην κρυωνει αλλα καπου σε ενα ορεινο μερος?????? και μιλαμε για χειμωνα οχι για τωρα που ο καιρος παλευεται.εγω παντως θα του τα φορεσω,αλλα θα ηθελα και μια δευτερη αποψη.
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
επησεις παπουτσια για τις πατουσες, κασκολ στο λαιμο και σκουφι στα αυτια (σερνοντε και ωτιτιδες)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Mην τον κοροϊδεύετε τον ανθρωπο τέρατα..:p:p

Μην πας προκατειλημμένα..
Για να κρυώσει θα πρέπει να κάνει πολύ κρύο και αυτό θα το καταλάβεις αν είναι εκείνη την ώρα από το ίδιο το σκυλί..
Δηλαδή αν βγείτε έξω και τρέμει τότε ναι βάλτου..
Στο χιόνι είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες μιας και βρέχονται και μετά ξεπαγιάζουν..
Στην ουσία την συμπεριφορά του σκυλιού μας βλέπουμε όχι του καιρού..
Τώρα αν το δεις με σημερινές καιρικές συνθήκες να κρυώνει τότε μάλλον θα θέλει να το δει κάποιος γιατρός..:):)
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Τώρα να πω κι εγώ ότι φέτος θα βάλω και στους δύο αδιάβροχο!
Μη γελάσετε πολύ...:D
Ο Μαλτέζος μου θα φορέσει γιατί είναι παππούλης και δεν θέλω να βρέχεται και ο Dante διότι έχει γούνα και το καλοκαίρι είχε βραχεί και άργησε να στεγνώσει (δηλ. από μέσα ήταν βρεγμένος για πολύ ώρα) και καταλήξαμε με αντιβίωση και σιρόπια για το βήχα...:rolleyes:
Άσε που τρελαινόμαστε κιόλας για βόλτα στη βροχή!!!;)
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Σαν τι?
για πες?
Τί εννοείς ?
Νομίζω ότι ο Dogo εννοεί οποιαδήποτε δραστηριότητα θυμίζει στο σκύλο ότι είναι σκύλος: Βόλτα στο βουνό, ιχνηλασία, τρέξιμο, παιχνίδι, κολύμπι ακόμα και μέσα στο χειμώνα και όχι κούρεμα, πουλοβεράκι και καναπές.
Το "έπιασε" το νόημα η ROTTIE... :)

Εννοώ πως δεν είναι ανάγκη να ξυρίζουμε τον σκύλο για δική μας ευκολία/γούστο παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (ιατρικές συνήθως).
Πρέπει να φροντίζουμε να είναι το τρίχωμα του σε καλή κατάσταση ώστε να μπορεί να αντιμετωπίσει και κρύο και ζέστη,με άλλους,ενδεδειγμένους τρόπους (καλή διατροφή,βούρτσισμα,πλύσιμο με σωστό τρόπο σε σωστή συχνότητα).

Να μη διατηρούμε τα σκυλιά μας στους 20- το καλοκαίρι και στους 26+ το χειμώνα,δεν κάνει καλό ούτε σε αυτά,ούτε σε εμάς,ούτε στο περιβάλλον.

Να κάνουμε δραστηριότητες με τα σκυλιά μας ανάλογες της φυλής τους και ανάλογες με την εποχή.

Να μη ταΐζουμε υπερβολικά (πολύ λίπος=πολύ ζέστη),ούτε πολύ φτωχά (λίγο λίπος=καθόλου προστασία στο κρύο).

οκ εγω κουρεψα το μαλτεζακι μου για χ λογους.και θα το παω το χειμωνα στην εξοχη.ρωτω δεν θα κρυωνει??????? να του βαλω ενα μπλουζακι ναι η οχι????? γιατι εδω στην αθηνα ισως και να μην κρυωνει αλλα καπου σε ενα ορεινο μερος?????? και μιλαμε για χειμωνα οχι για τωρα που ο καιρος παλευεται.εγω παντως θα του τα φορεσω,αλλα θα ηθελα και μια δευτερη αποψη.
Και εγώ θα σου πρότεινα στην συγκεκριμένη περίπτωση να του βάλεις και οι προλαλήσαντες που πρότειναν κάτι περισσότερο (παπουτσάκια,κλπ.),μπορεί να το είπαν χιουμοριστικά αλλά δεν έχουν και άδικο.
Μόνο το πουλοβεράκι δεν προφυλάσει πλήρως ένα ξυρισμένο Μαλτέζ από πολύ χαμηλές θερμοκρασίες αν οι βόλτες είναι μεγαλύτερες του "Το κάνω το τετράγωνο να κάνει κακάκια.".
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εννοώ πως δεν είναι ανάγκη να ξυρίζουμε τον σκύλο για δική μας ευκολία/γούστο παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (ιατρικές συνήθως).....................
....................
Να μη διατηρούμε τα σκυλιά μας στους 20- το καλοκαίρι και στους 26+ το χειμώνα,δεν κάνει καλό ούτε σε αυτά,ούτε σε εμάς,ούτε στο περιβάλλον.
+1
Συμφωνώ απόλυτα!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Eγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι κάπου..κάπως.., στην ουσία όλοι κάπου συμφωνούμε..
Που η λέξη κλειδί είναι το παν μέτρον άριστον..

Να πω μονο ότι δεν χρειάζεται τον χειμώνα να είμαστε πάνω από 26 βαθμούς..
Αν είναι 24 ώρες το 24 ωρο το σπίτι στους 22-23 βαθμούς φτάνει στον να συνηθίσει ο οργανισμός σε μια σίγουρη θερμοκρασια..
και μην ξαχνάμε ότι δεν έχουμε όλοι την ευκολία να γίνουμε φυσιολάτρες στην καθημερινότητα μας..
Αλλωστε και εγώ έκανα όταν ήμουν στο σχολειό πεζοπορία στον Ολυμπο και είχα βράσει με όλα αυτά που φόραγα..
Αλλα η αναγκαία βόλτα σε καιρικές συνθήκες πολύ χαμηλές ίσως χρειαστεί μια άλλη προφύλαξη..
Εγώ το τονίζω ότι τα σκυλιά μας βλέπουμε ,όχι τον καιρό και όπως ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστος άλλος κρυώνει ,άλλος ζεσταίνεται ..έτσι και τα σκυλιά κάποια ίσως να τρέμουν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες..,όχι του αθλητή που τρέχουν μαζί κάθε μέρα στο βουνό..
Αλλα ίσως ένα που ναι..έχει την καθημερινότητα της πόλης συνηθισμένο σε καθαρά στάνταρ θερμοκρασίες..
Αν μπορέσω να πηγαίνω κάθε εβδομάδα εκδρομή στα βουνά ,θα κάνω καλο και στο σκυλί και σε εμενα..