Σέρνει τον κώλο του κάτω...


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
Kαλησπερα ...ηθελα να ρωτησω κατι εχει απο χτες το σκυλι μου σερνει στο πατωμα τον κωλο του και δεν μπορει ευκολα να κανει κακα αυριο 8α παω κτηνιατρο αλλα μπορω να το κανω κατι αυτην την στιγμη να νοιωσει καλυτερα?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μπορει να εχει θεμα με τους πρωκτικους αδενες.
Αν δεν ξερεις να τους αδειαζεις καλυτερα στον κτηνιατρο για να μην γινει ζημια.
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Kαλησπερα ...ηθελα να ρωτησω κατι εχει απο χτες το σκυλι μου σερνει στο πατωμα τον κωλο του και δεν μπορει ευκολα να κανει κακα αυριο 8α παω κτηνιατρο αλλα μπορω να το κανω κατι αυτην την στιγμη να νοιωσει καλυτερα?
Εκτός θέματος αλλά ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ
 


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
Ασχετο εδω το 8εμα μου αλλα δεν βρηκα καπου αλλου να μπορω το πω....πρεπει λεει κτηνιατρο εγω δεν μπορω να κανω κατι απλα ελεγα μηπως μπορουσα αμα την ανακουφιζα λιγο γτ δεν μπορω να την βλεπω να σερνετε
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Μερικά σχόλια...

Οι πρωκτικοί αδένες βρίσκονται στις δύο πλαϊνές πλευρές του πρωκτού και ανάμεσα στους μυς του πρωκτού για αυτό και δεν είναι ορατοί. Εκκρίνουν μια ιδιαίτερα "ευωδιαστή" ουσία, σαν λάδι που πιθανόν εξυπηρετεί ή εξυπηρετούσε τα ζώα στο να οριοθετούν (σημαδεύουν) την περιοχή τους.

Όταν ο σκύλος αφοδεύει, αν και εφόσον τα κόπρανα έχουν την σωστή σύσταση και μορφή, οι γεμάτοι υγρό αδένες θα αδειάσουν με τις πιέσεις που ασκούνται στην περιοχή για να περάσουν τα κόπρανα. Έτσι πρέπει να λειτουργούν τα πράγματα και χωρίς παρεμβάσεις.

Τα σκυλιά όμως δεν έχουν πάντα σωστά κόπρανα και αυτό διότι δεν τρέφονται πάντα σωστά. Επίσης, τα σκυλάκια είναι συχνά παχύσαρκα και "αγύμναστα" με αποτέλεσμα το πάχος (το λίπος) στην περιοχή και η έλλειψη μυικού τόνου να μην επιτρέπουν στους αδένες να αδειάσουν.

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που η αδένες έχουν "εκ γενετής" λάθος θέση που δυσκολεύει το φυσιολογικό άδειασμα τους ή έχουν τραυματιστεί.

Οι τραυματισμοί μπορούν να συμβούν από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν πως, στην προσπάθεια τους να τους αδειάσουν (είτε είναι ιδιοκτήτες, groomers ή κτηνίατροι).

Καλό είναι να αποφεύγουμε το άδειασμα των αδένων και να προσπαθούμε να έχουμε ένα σκύλο που ζει, γυμνάζεται και τρέφεται σωστά και έχει σωστό βάρος και μυικό τόνο.
 
Last edited:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μερικά σχόλια...

Οι πρωκτικοί αδένες βρίσκονται στις δύο πλαϊνές πλευρές του πρωκτού και ανάμεσα στους μυσ του πρωκτού για αυτό και δεν είναι ορατοί. Εκκρίνουν μια ιδιαίτερα "ευωδιαστή" ουσία, σαν λάδι που πιθανόν εξυπηρετεί ή εξυπηρετούσε τα ζώα στο να οριοθετούν (σημαδεύουν) την περιοχή τους.

Όταν ο σκύλος αφοδεύει, αν και εφόσον τα κόπρανα έχουν την σωστή σύσταση και μορφή, οι γεμάτη υγρό αδένες θα αδειάσουν με τις πιέσεις που ασκούνται στην περιοχή για να περάσουν τα κόπρανα. Έτσι πρέπει να λειτουργούν τα πράγματα και χωρίς παρεμβάσεις.

Τα σκυλιά όμως δεν έχουν πάντα σωστά κόπρανα και αυτό διότι δεν τρέφονται πάντα σωστά. Επίσης, τα σκυλάκια είναι συχνά παχύσαρκα και "αγύμναστα" με αποτέλεσμα το πάχος (το λίπος) στην περιοχή και η έλλειψη μυικού τόνου να μην επιτρέπουν στους αδένες να αδειάσουν.

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που η αδένες έχουν "εκ γενετής" λάθος θέση που δυσκολεύει το φυσιολογικό άδειασμα τους ή έχουν τραυματιστεί.

Οι τραυματισμοί μπορούν να συμβούν από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν πως, στην προσπάθεια τους να τους αδειάσουν (είτε είναι ιδιοκτήτες, groomers ή κτηνίατροι).

Καλό είναι να αποφεύγουμε το άδειασμα των αδένων και να προσπαθούμε να έχουμε ένα σκύλο που ζει, γυμνάζεται και τρέφεται σωστά και έχει σωστό βάρος και μυικό τόνο.
ποτέ δεν χρειάστηκε να το κάνω στα δικά μου αλλά ξέρω αρκετούς που τα αδειάζουν τακτικά είτε μόνοι τους είτε ο κτηνίατρός τους
 


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τς χρησιμες πληροφοριες δεν μπορω σγρ να το κανω μονη μου για αυτο αυριο το πρωι 8α παω στον κτηνιατρο ...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τς χρησιμες πληροφοριες δεν μπορω σγρ να το κανω μονη μου για αυτο αυριο το πρωι 8α παω στον κτηνιατρο ...
Ελπίζω να εννοείς Παρασκευή γιατί απεργούν σήμερα....
 






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Kαλησπερα ...ηθελα να ρωτησω κατι εχει απο χτες το σκυλι μου σερνει στο πατωμα τον κωλο του και δεν μπορει ευκολα να κανει κακα αυριο 8α παω κτηνιατρο αλλα μπορω να το κανω κατι αυτην την στιγμη να νοιωσει καλυτερα?
@sea-mol "κολλάει" λοιπόν και η απάντηση της @Μάρθα & Σίλβα :)

Αν και το λαδάκι μπορεί να "ταιριάζει συνειρμικά" στην δυσκοιλιότητα, ουσιαστικά βοηθούν περισσότερο οι ίνες (πουρές κόκκινης κολοκύθας, βρώμη, φρούτα, κ.α.), τα γαλακτοκομικά (το γάλα μπορεί να ονομαστεί και "σκυλίσιο καθαρτικό"- το ξυνόγαλα ή το γιαούρτι έχει και άλλες θετικές επιδράσεις), βοηθά η κίνηση (τρέξιμο ή γρήγορο περπάτημα) και φυσικά το νερό.

Τι το ταΐζεις @bianca14 και γενικότερα ποιες οι συνήθειες σας (πόσες φορές φαγητό, νερό, βόλτα, κλπ.);
 
Last edited:


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
Καλησπερα μολις γυρισα απο κτηνιατρο εκανε ακριβως οτι εκανε στο βιντεακι που μ εστειλαν πιο πανω ειναι σαν πυον και μ ειπε 8ελει κα8ε 3 με 4 μηνες να κα8αριζεις τους σακους ...
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ποιος θέλει; :D

Μόνο αυτό σου είπε;

Εσύ ρώτησες κάτι άλλο (σύμφωνα με αυτά που γράφτηκαν κι εδώ);
 
  • Like
Reactions: GRDANE


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
βασικα μονο αυτο ειναι δεν χρειαζεται να μου πει και τπτ αλλο περι αυτου του 8εματος το ειδα και μονη μου ειχε πυον το εβγαλε και κα8ε τοσο 8ελει κα8αρισμα δεν εχει κατι αλλο να πεις...
 
  • Like
Reactions: canis


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Έτσι ρώτησα... Μήπως υπήρχε κάποιο έξτρα tip... Εσύ πάντως έπραξες σωστά! :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έτσι ρώτησα... Μήπως υπήρχε κάποιο έξτρα tip... Εσύ πάντως έπραξες σωστά! :)
Ας πούμε ήθελες να της εξηγήσει για την τροφή και πώς επηρεάζει τα κόπρανα και κατά συνέπεια τους αδένες ώστε να μην "θελει" κάθε 3/4 μήνες άδειασμα ε? (και αμοιβή στον κτηνιατρο για την "αγγαρεία")
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πραγματικό περιστατικό:

εχω μια γνωστή με γιορκι που ανέκαθεν η σκυλίτσα εκανε συχνά ασχημάτιστα μαλακά κοπρανα. Κάποια στιγμή την επιασε μια μποχα και πήγε κτηνιατρο. Της είπε πως ανα 2 μήνες πρέπει να πηγαίνει το σκυλί να του αδειάζει τους αδένες. Και έτσι όντως έκανε η κοπέλα....
Κάποια στιγμή, επειδή ειχε βαρεθεί να μιρμιράει την τροφή το σκυλί, άλλαξε ξηρά... τα κόπρανα έσφιξαν και έτρωγε και με περισσότερη όρεξη. Οπότε η τροφή παρέμεινε. Πήγε λοιπόν κτηνιατρο στο ραντεβου και έφυγε όπως μπήκε... 9 μήνες μετά, ακομα δεν εχει χρειαστεί να αδειάσει τίποτα...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αγαπητέ @canis ευχαριστώ!

Δεν τα ήξερα όλα αυτά...

Εδώ και 3-4 χρόνια μας είχαν πει πως είναι κάτι που πρέπει να γίνεται, απλά για ένα τσεκ(!), αλλά μου άνοιξες τα μάτια.

Διαβάστε και αυτό

Ευχαριστώ και πάλι :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf