Σαρ-πέι, ένας μοναδικός σκύλος!


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
αχ αυτη η μουσουδαααααααααα... εχει πολυ πλακα οταν πινει νερο, αυτος ο παφλασμος του κυματος που ακουγεται (και σε ταξιδευει σε μερη μαγικα αν εχεις κλειστα τα ματια σου) βεβαια μολις τελειωσει ερχεται ολο χαρα κοντα μου και τιναζεται μπροστα μου (αν εξακολουθεις να εχεις κλειστα τα ματια σου σκανε στο προσωπο σου σταγονες απο το "κυμα", μιλαμε για live fantasy) τον σκουπιζω και δινω ενα φιλακι σε αυτη την υπεροχη μουσουδα, βεβαια πολλες φορες την πληρωνει ο Rorry που τυχαινει να περναει κοντα απο τον Ζαροφ την ωρα που πινει νερο οποτε παει και σκουπιζεται πανω του ! ! !
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Εμενα κανουν το καλυτερο, αφου ποιουν νερο και σταζει ερχονται και ακουμπουν την μουσουδα τους
στα ποδια μου με μουλιαζουν και μετα τρωω και τις ρουχλες στην μουρη απο το τιναγμα!
Οσο σιχαμενο κ αν ακουγεται δεν θα το αλλαζα με τιποτα!!!
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Πολλοι θα σιχαινοντουσαν και μονο στην ιδεα αυτων που περιγραφουμε και ισως απομακρυνουμε υποψηφιους "γονεις" της φυλης με τα σχολια μας, αλλα ειναι πραγματικα υπεροχοι χαρακτηρες. Τον Ζαροφακο δεν θα τον αλλαζα με κανεναν και ας εχει τα προβληματακια του και ας σφουγγαριζουμε 3 και 4 φορες την μερα το σαλονι (εκει ειναι τα μπωλ του), ειλικρινα δεν με ενοχλει κανενα απο τα "κουσουρια" που εχει αυτη η ρατσα. Τον αγαπω γι'αυτο που ειναι, οπως και να ειναι.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ο υποψηφιος σωστος γονιος πρεπει να ξερει και τα "στραβα" (τα οποια ειναι τοσο γλυκα)
και τα ομορφα της φυλης! Εξαλλου ζωντας με ενα sharpei καταλαβαινεις το μεγαλειο αυτου
του σκυλου! :)

Ασε που υπαρχουν και αλλες φυλες με πολυ περισσοτερα σαλια! :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.747
αυτο που λες το εχω ξαναδιαβασει καπου αλλα με αυτο το σκεπτικο μηπως θα επρεπε να απομακρυνουμε και το μπωλ του νερου οταν τρωει? αν πιει νερο αμεσως μετα το φαγητο δεν υπαρχει κινδυνος για συστροφη στομαχου μιας και θα γινει η αναμειξη ουτως η αλλως μεσα στο στομαχι του?
Όταν πρωτοδιάβασα το πρόβλημα με το κιτρικό οξύ το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα αλλά φαίνεται ότι είναι εντελώς διαφορετικό για το στομάχι του σκύλου η μουλιασμένη τροφή από το νερό που θα πιει μετά το φαγητό του. Αν διαβάσεις και το αγγλικό κείμενο λέει ότι έαν η τροφή είναι μουλιασμένη πριν το τάισμα κλπ κλπ.

Πολλοι θα σιχαινοντουσαν και μονο στην ιδεα αυτων που περιγραφουμε και ισως απομακρυνουμε υποψηφιους "γονεις" της φυλης με τα σχολια μας, αλλα ειναι πραγματικα υπεροχοι χαρακτηρες. Τον Ζαροφακο δεν θα τον αλλαζα με κανεναν και ας εχει τα προβληματακια του και ας σφουγγαριζουμε 3 και 4 φορες την μερα το σαλονι (εκει ειναι τα μπωλ του), ειλικρινα δεν με ενοχλει κανενα απο τα "κουσουρια" που εχει αυτη η ρατσα. Τον αγαπω γι'αυτο που ειναι, οπως και να ειναι.
Εγώ προσωπικά απολαμβάνω τον τρόπο που μιλάτε για τα σκυλάκια σας και πόσο τα αγαπάτε, καθόλου σιχαμερές δεν είναι οι περιγραφές σας , μόνο αστείες.:p
 


lab retriever

Active Member
9 Μαϊου 2011
32
0
Καταρχήν γειά σας.Είμαι 14 χρονών και επειδή όπως πολλά παιδιά οι γονείς τους δεν τα αφήνουν να έχουν σκύλο αλλά εγώ τρελαίνομαι για αυτούς είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα πάρω όταν είμαι φοιτητής.Ήθελα από μικρός σκύλο αλλά όπως είπα δεν με άφηναν... Έτσι λοιπόν άρχιζα να μαζεύω χρήματα έτσι ώστε να αγοράσω όταν θα είμαι φοιτητής (και έχω μαζέψει αρκετά 3.500 ευρω) για να το αγοράσω από εκτροφέα επειδή το είχα ψάξει αρκετά το θέμα και με τα pet shop αλλά και με τις ανάγκες των σκυλιών και είμαι απολύτως σίγουρος πως μπορώ να τις καλύψω!Για το τι ράτσα θα πάρω το έψαχνα ένα χρόνο και τελικά κατέλιξα (όπως θα καταλάβατε και από το όνομα) στο λαμπραντορ ριτρίβερ.Πίστευα πως είχα ψάξει για όλες τις ράτσες αλλά από ότι φαίνεται είχα ψάξει μόνο για τις περισσότερες.Όταν είδα λοιπόν αυτό το θέμα και έψαξα και λίγο παραπάνω για τα shar-pei τι να πω μου έκαναν ένα κλικ!!(περισσότερο για τον χαρακτήρα τους)Και έτσι λοιπόν τώρα θέλω να ρωτήσω είναι κατάλληλο το shar-pei για έναν φοιτητή που σίγουρα είναι διατεθιμένος να κάνει πολλές θυσίες;;;Και αν ναι αρσενικό-θηλυκό,με μακριά ή κοντή τρίχα;;;;;;;;;;;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Απο λαμπραντορ σε shar pei ειναι σαν να λεμε σχεδον απο την μερα στην νυχτα!

Απο την στιγμη που εχεις θεληση και ορεξη να ασχοληθεις με τον σκυλο θεωρω οτι τα
περισσοτερα ειναι καταλληλα! Αν το κοινωνικοποιησεις σωστα, εισαι πειθαρχημενος και
προγραματισμενος δεν βλεπω το λογο γιατι οχι.

Εγω που εχω και τα δυο, το θηλυκο ειναι πιο τρυφερο αλλα το αρσενικο μου πιο υπακουο.
Πιστευω ομως και στο πιο απο τα κουταβια θα σου κανει κλικ και αναλογα με τον χαρακτηρα
σου θα σου προτεινε και ο εκτροφεας.

Τωρα αναμεσα στα κοντοτριχα και στα μακρυτριχα εγω προτιμω το δευτερο! καθαρα θεμα
γουστου! και το ενα μαδαει και το αλλο!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
επαναφέρω το θέμα και ελπίζω να γίνει έναυσμα για τους ιδιοκτήτες σαρ πέι που δεν έχουν γράψει εδώ ,να μας γράψουν!Επίσης θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τα κατατοπιστικότατα ποστ των μελών που έγραψαν και πως με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ!Τώρα.. απο ανάγκες άσκησης τα σαρ πέι τι λένε; θα μπορούσε να μας πει κάποιος ιδιοκτήτης ένα ενδεικτικό ημερίσιο πρόγραμμα όπως επίσης και πόσες ώρες λείπει απο το σπίτι; όταν είδα πως είναι τόσο δεμένα με τον ιδιοκτήτη τους σκέφτηκα: θα είναι δυστυχισμένο το σκυλί αν μένει 7-8 ώρες μόνο του(δουλειά) ;
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
και κάτι ακόμα, το άσπρο δεν είναι αναγνωρισμένο χρώμα ,ωστόσο αν κάποιος το θέλει για πετ(οχι εκθέσεις) αποκλείεται να βρει γέννα με άσπρο σκυλί;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Το ασπρο ειναι εκτος προτυπου. Μηπως εννοεις ξανθο?

Οσον αφορα την ασκηση με δυο βολτες την ημερα, μια πρωι και μια βραδι απο
45 με μια ωρα και παιχνιδι στο σπιτι εισαι καλλυμενη.
Να ξερεις τα κοντοτριχα εχουν πιο πολυ ενεργεια αρα χρειαζονται και πιο πολυ εκτονωση.

Εγω ας πουμε λειπω λογω εργασιας γυρω στης 9 ωρες. . . Αρα η εκτονωση μας ειναι
αρκετο παιχνιδι στον κηπο και το απογευμα βολτα!

Οχι δεν θα ειναι δυστυχισμενα. . .Τα shar pei ειναι προσαρμοσιμα σκυλια που τους αρεσει
πολυ η ρουτινα της καθημερινοτητας. Αν τα μαθεις απο μικρα να μενουν μονα τους καποιες
ωρες δεν θα εχουν κανενα απολυτως προβλημα.

Τα θυληκα θεωρω οτι ειναι πιο τρυφερα και πιο υπακουα απο τα αρσενικα τα οποια ειναι καπως
πιο ανεξαρτητα.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ευχαριστώ για τις πληροφορίες,όχι για το λευκό λέω,δεν υπάρχει περίπτωση να βγει εκτροφικό απο κάποιο γονίδιου προπροπροπάππου ε;52_chinese-shar-pei.jpg
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μπορει να βγει αλλα οπως σου ειπα δυστυχως ειναι εκτος προτυπου και σιγουρα δεν συνανταται συχνα. . .


Σαν χρωματα υπαρχουν παρα πολλα και εξισου εντυπωσιακα.μπορεις να δεις και περισσοτερα εδω www.sharpeiclub.gr

Αλλα μην στεκεσαι τοσο στο χρωμα οσο στον χαρακτηρα και στη υγεια διοτι υπαρχουν καποιες κληρονομικες ασθενειες τις οποιες θα πρεπει να γνωριζεις πριν αποφασισεις οτι το shar pei ειναι ο σκυλος που θες να σε συντροφευσει!
 


den23

Member
29 Αυγούστου 2012
13
0
επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό!! υπάρχει πρόβλημα άμα το sharpei δεν κοιμάται μέσα στο σπίτι?? ούτε απομονωμένο βεβαια, αλλα στην πρώην αποθήκη πίσω από το σπίτι... θα είναι πρόβλημα για τον σκύλο έστω αυτές οι 6-7 ακόμα και αν το μάθω από μικρό??
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Είναι σημαντικό για όλα τα σκυλιά,τη νυχτερινή ξεκούραση να την κάνουν με την αγέλη τους.Δηλαδή εσένα,η την οικογένειά σου
Άν απομονώσεις ένα σκυλί κ το αφήσεις να κοιμάται μόνο,του δημιουργείς διάφορα αρνητικά συναισθήματα όπως η ανασφάλεια.Θα είναι δυστυχισμένο.Άν το κάνεις να συνηθίσει μια τέτοια κατάσταση(θα το συνηθίσει κάποια στιγμή δε λέω),θα κάνει ρουτίνα του αυτή τη μίζερη γι΄αυτό κατάσταση.Η συνήθεια μιας κατάστασης δεν συνεπάγεται και το ευ ζην.

Πώς είναι οι καταπιεσμένες γυναίκες του τρίτου κόσμου,που μεγαλώνουν σε ανδροκρατούμενες οικογένειες,με μόνο σκοπό της ζωής τους να είναι δούλες σε έναν άντρα?Έχουν συνηθίσει αυτή τη ζωή.Ο δυτικός πολιτισμός το θεωρεί βαρβατότητα κ εξαθλίωση αυτό.

Το ίδιο ακριβώς πρέπει να αισθάνεσαι κ εσύ,αν θεωρείς τον εαυτό σου φιλόζωο,για το σκύλο.Είναι το μοναδικό πλάσμα που αγαπάει τον ιδιοκτήτη του περισσότερο από τον εαυτό του.Ζει για να σε ικανοποιεί κ εσύ θέλεις να το κάνεις να συνηθίσει να κοιμάται σε μια αποθήκη πίσω από το σπίτι μόνο του?Δεν είναι σκληρό στα μάτια σου αυτό?

Κανένα σκυλί δεν πρέπει να κοιμάται σε αποθήκες η να είναι παρατημένο σε οικόπεδα,τα shar pei κιόλλας που είναι ιδιαίτερα ανθρωποκεντρικά είναι σαν να τα τιμωρείς.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.749
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π