Σιβηρικά Χάσκυ - Οι ιστορικοί εκτροφείς


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@GAIA LYKAIA
...κι έλεγα... πόσον καιρό ακόμα θα σωπαίνει!
:D

Εγώ κόλλησα κύριέ μου στην λεπτομέρεια! Και δεν καταλαβαίνω την μομφή Σας... αφού είστε πιο πολύ της λεπτομέρειας από μένα και ξέρετε πως οι σάλτσες προσθέτουν γεύση στο φαγητό!

Αφήστε δε που το Outbreeding είναι πιο Outcrossing από το ίδιο το Outcrossing!

Άσχετο αλλά welcome back κι από εμένα Γιαννάκο!
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
....θα σωπαίνει κ΄άλλο....

Αυτά που κάνετε εσείς στις φυλές σας (2x4, 3x1, 6x4, κλπ), δεν έχουν θέση στις δικές μας πρωτόγονες φυλές... εμείς είμαστε τόσο ετεροζυγωτοί, που μπορούμε να ζευγαρώνουμε όπως θέλουμε (σχεδόν!!!).... :cool:

Και το Linebreeding μπορεί να είναι πιο Inbreeding & από το Inbreeding.... είπαμε, αρκεί να θέλει κάποιος... μπορεί να συνδυάσει τα χειρότερα από 2 σκυλιά!!!

Φίλε Νίκο, υπό άλλες συνθήκες θα χαιρόμουν να σου απαντήσω, και κατ΄ιδίαν όποτε θές... αλλά όχι μέσα από αυτές τις σελίδες πλέον... έχω πει μερικά πράγματα...
 


Landser

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
74
0
Μαραθωνας
Πες μας τουλαχιστον Gaia αν ο λογος που μετανοιωσε ηταν επειδη υπαρχουν και χασκυ πλεον με γαλαζια ματια και ασπρομαυρο χρωμα...
 




Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω. Welcome back, Γιάννη. :)

Πληροφορίες για την συνεισφορά της Lorna B. Demidoff στη φυλή καθώς και φωτογραφία των δύο σκυλιών πού αναφέρει ο Gaia, εδώ:

http://siberian-husky-bloodlines.seppalasleddogs.com/monadnock.htm

Πάντως ο "Σεππαλιστής" J. Jeffrey Bragg πού ξεκίνησε μιά "ιστορική αποκατάσταση της αλήθειας" με το The Seppala Siberian Sleddog Project του, αναφέρεται σχεδόν υποτιμητικά στις σημερινές γραμμές των σκυλιών πού γενικά αναγνωρίζουμε μορφολογικά ως εκθεσιακά Σιβηρικά (δείτε τις υποτιμητικές αναφορές του στην Eva B. Seeley και στην Lorna B. Demidoff πού "τόλμησαν" να αποκλίνουν από το πρότυπο των εργασιακών σκυλιών Seppala).
Το ρεζουμέ του Bragg είναι "πανέμορφα μεν τα σημερινά Σιβηρικά, αλλά αν τα βάλεις μπροστά από ένα έλκηθρο τι γίνεται ?"

Η ερώτηση αυτή βέβαια σηκώνει σελίδες συζήτησης, καθώς περνάμε σε φιλοσοφικά θέματα όπως "Ποιές φυλές (από τις εργασιακές) χρησιμοποιούνται πλέον για τον αρχικό σκοπό γιά τον οποίο αναπτύχθηκαν" ?
Ποιός χρειάζεται έλκηθρο την σήμερον ημέρα για μεταφορές ?
Εχει δει κανένας ροτβάϊλερ να κυνηγάει πρόβατα ως τσοπανόσκυλο πού υποτίθεται ότι είναι ?
Ποιά θα είναι η μελλοντική εξέλιξη μιάς φυλής όταν το "εργασιακό της αντικείμενο" παύει πλέον να υφίσταται ?
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Αυτά που κάνετε εσείς στις φυλές σας (2x4, 3x1, 6x4, κλπ), δεν έχουν θέση στις δικές μας πρωτόγονες φυλές... εμείς είμαστε τόσο ετεροζυγωτοί, που μπορούμε να ζευγαρώνουμε όπως θέλουμε (σχεδόν!!!).... :cool:
Μαγκιά σας! :D

Αν και η αλήθεια είναι πως κι εμείς οι πιο εξελιγμένοι (κατά το "λιγότερο προτόγονοι") ζευγαρώνουμε όπως θέλουμε (σχεδόν)... με σαφώς βαρύτερο τίμημα...

Η αλήθεια είναι πως ζηλεύουμε την πολυτέλειά σας αυτή!

Θα είχε ενδιαφέρον όμως κύριε Πρόεδρε να ειπωθεί, χωρίς προσωπική εκτίμηση/τοποθέτηση όλος ο συλλογισμός της Lorna Taylor Demidoff και γενικότερα τι επικρατεί στην "πιάτσα" σχετικά με
- το αν λειτούργησε εις βάρος της χρήσης το όραμα της τελευταίας (και της Seely ενδεχομένως)?
- τον ισχυρισμό κάποιων πως τα Monadrock τελικά είναι Sepalla (χωρίς προσωπική εκτίμηση για το αν οι χειρισμοί της Demidoff την κάνουν να δικαιούται το προσωνύμιο του γενάρχη)
- τι είναι αυτό το περιβόητο "percentage problem" που αναφέρεται σχετικά με τα εκθεσιακά σκυλιά σε σχέση με τα εργασιακά?

Είπαμε χωρίς προσωπική τοποθέτηση... για την ενημέρωση ρε γαμώτο!

Υ.Γ.: Αν δεν ενημερώσεις από εδώ θα φροντίσω να σε ρωτάει όλος ο κόσμος κατ' ιδίαν - με εμένα πρώτο!

Edit:με πρόλαβε εν μέρει ο φίλος Whitefang
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
- το αν λειτούργησε εις βάρος της χρήσης το όραμα της τελευταίας (και της Seely ενδεχομένως)?
- τον ισχυρισμό κάποιων πως τα Monadrock τελικά είναι Sepalla (χωρίς προσωπική εκτίμηση για το αν οι χειρισμοί της Demidoff την κάνουν να δικαιούται το προσωνύμιο του γενάρχη)
Όταν είσαι στο γραφείο γράφεις, κλείνεις, μετά ξαναμπαίνεις για να διαβάζεις τι έγραψες και τραβάς τα μαλλιά σου (στην δική μου περίπτωση του Διευθυντή Πωλήσεων, διότι εγώ δεν έχω)!

Προφανώς αναφερόμουν στην Eva Seeley κι όχι σε κάποια "Seely" ενώ επίσης ήθελα να γράψω και Monadnock κι όχι "rock" όπως εσφαλμένα έπραξα!
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
http://netpets.com/dogs/reference/genetics/bragg4.html#An Example from One Breed

To παραπανω αρθρο μου ειχε φανει τρομερα ενδιαφερον (ειναι αρκετα μεγαλο στο συνολο του).

Το παραπανω κομματι αφορα το παραδειγμα μια φυλης (Σιβηρικα Χασκυ).

Ολοκληρο το αρθρο με περιεχομενα ειναι εδω:
http://netpets.com/dogs/reference/genetics/bragg.html#toc
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
....Αυτά που κάνετε εσείς στις φυλές σας (2x4, 3x1, 6x4, κλπ), δεν έχουν θέση στις δικές μας πρωτόγονες φυλές...
εμείς είμαστε τόσο ετεροζυγωτοί, που μπορούμε να ζευγαρώνουμε όπως θέλουμε (σχεδόν!!!).... :cool:...
Αυτό που συνέβη στο Καναδικό Κυνολόγιο, είναι ακριβώς ο λόγος που έκανα την παραπάνω επισήμανση...

Αν τα Σιβηρικά δεν ήταν τόσο ετεροζυγωτικά σαν υποπληθυσμός, μέσα σε μερικές γενεές θα είχαν ανακύψει τρομερά γενετικά προβλήματα, βάση του τρόπου αναπαραγωγής του αρχικού στοκ...