Σκυλί γειτόνισσας γαβγίζει ασταμάτητα.


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με την απίστευτα ανεύθυνη γειτόνισσα μου που πρόσφατα αποφάσισε να πάρει σκυλί. Το πρόβλημα είναι ότι το σκυλί γαβγίζει δυνατά και για πολλή ώρα αλλά κυρίως τα απογεύματα, με αποτέλεσμα, απ' όσο ξέρω, να μη μπορεί η αστυνομία να κάνει κάτι τουλάχιστον άμεσα.

Το σκυλί είναι τις περισσότερες ώρες τις ημέρας κλειδωμένο και περιορισμένο σε μια μικρή αυλή και η μοναδική βόλτα που πάει είναι 5 μέτρα μακρυά από την είσοδο του σπιτιού, αφού η ιδιοκτήτρια μία φορά το πρωί και μία φορά το απόγευμα του βγάζει την αλυσίδα και απλά το αφήνει να βγει εκεί μπροστά στην είσοδο του σπιτιού της. Επίσης, τις περισσότερες ώρες της ημέρας λείπουν όλοι από το σπίτι αφήνοντας το μόνο του. Παρεμπιπτόντως, το πρωί μας ξυπνάει από τις 6 γιατί τότε αποφασίζει να του ανοίξει τη πόρτα για να βγει έξω.

Της έχουμε κάνει τρεις φορές ευγενική παρατήρηση. Τη πρώτη φορά μας είπε θρασύτατα "και εσείς αν είχατε σκυλί θα κάναμε υπομονή", τραγικά ειρωνικό μιας και εμείς δε πήραμε σκυλί ποτέ για να αποφευχθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Με τη ζέστη, το να έχεις να ακούς ένα σκυλί να γαβγίζει ασταμάτητα όλο το απόγευμα είναι πάρα πολύ ενοχλητικό και το να κλείσεις παράθυρα η πόρτες είναι θανατηφόρο.

Εγώ, λοιπόν, θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ να κινηθώ ποινικά εναντίον της μέσω κάποιου κρατικού φορέα η κάποιας φιλοζωικής. Γαβγίζει και σε ώρες κοινής ησυχίας αλλά δε σταματάει καθόλου τα απογεύματα. Οποιαδήποτε πρόταση/συμβουλή είναι θερμά αποδεκτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Προσωπικά θα έμενα περισσότερο στο γεγονός ότι αν είναι όντως όπως τα περιγράφεις και ο σκύλος είναι συνέχεια δεμένος σε αυλή τότε μιλάμε για κακοποίηση και λιγότερο στο γάβγισμα καθεαυτό. Και η δικιά μου γαβγίζει σε κάποιες φάσεις και σε ώρες μη κοινής ησυχίας και φαντάζομαι και πολλοί σκύλοι εδώ. Οπότε αν υπάρχουν όντως υποψίες κακοποίησης πήγαινε στη φιλοζωική της περιοχής σου, περιέγραψε τις συνθήκες διαβίωσης του σκύλου όπως τις εχεις παρατηρήσει και εκείνοι θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις,
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εγω θα προτεινα να κινηθεις δια της "πλαγιας οδου".Καταγγελια στην αστυνομια για παθητικη κακοποιηση ζωου εφοσον ειναι ολη τη μερα δεμενο σε αλυσιδα,να εξακριβωθει αν το σκυλι φερει μικροτσιπ,αν υπαρχει ενημερωμενο βιβλιαριο υγειας,να τιμωρηθει ο ιδιοκτητης επειδη αφηνει το σκυλι του να εξερχεται απο την οικια του χωρις συνοδο και λουρι,προστιμο γιατι ο ιδιοκτητης δεν μεριμνα (αν οντως ισχυει και το σκυλι βγαινει εξω για να παρει λιγο "αερα" και για να κανει τις αναγκες του) να περισυλλεξει τα κοπρανα του σκυλου.Πολλα απο αυτα εδω ειναι 300 ευρω το καθενα,και συμφωνα με παλιοτερους νομους οι οποιοι δεν ειμαι σιγουρος αν εχουν ακομα ισχυ,ο ιδιοκτητης του σκυλου πρεπει να μεριμνα το σκυλι του να ειναι ησυχο καθ'ολη τη διαρκεια του 24ωρου.
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Προσωπικά θα έμενα περισσότερο στο γεγονός ότι αν είναι όντως όπως τα περιγράφεις και ο σκύλος είναι συνέχεια δεμένος σε αυλή τότε μιλάμε για κακοποίηση και λιγότερο στο γάβγισμα καθεαυτό. Και η δικιά μου γαβγίζει σε κάποιες φάσεις και σε ώρες μη κοινής ησυχίας και φαντάζομαι και πολλοί σκύλοι εδώ. Οπότε αν υπάρχουν όντως υποψίες κακοποίησης πήγαινε στη φιλοζωική της περιοχής σου, περιέγραψε τις συνθήκες διαβίωσης του σκύλου όπως τις εχεις παρατηρήσει και εκείνοι θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις,
Στάθηκα τυχερός. Λεπτά μετά την ανάρτηση του θέματος, κατέβηκαν δύο γείτονες και μάλωσαν μαζί της xD

Θα δείξει τώρα αν πήρε τίποτα το μυαλό της...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Οκ με το γάβγισμα..το θέμα είναι όμως και κάποιος να της πει οτι το να κρατάει το σκύλο της συνέχεια δεμένο (αν όντως έτσι είναι) και έξω στη αυλή είναι κακοποίηση
 




jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Οκ με το γάβγισμα..το θέμα είναι όμως και κάποιος να της πει οτι το να κρατάει το σκύλο της συνέχεια δεμένο (αν όντως έτσι είναι) και έξω στη αυλή είναι κακοποίηση
Όλα ευτυχώς ειπώθηκαν κατά τη διάρκεια της φασαρίας πριν λίγο. Ελπίζω για το καλύτερο..
 
  • Like
Reactions: noni_papa


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Για τα υπόλοιπα προσωπικά θα αποφύγω να δώσω συμβουλές ή τρόπους σε ένα account που η πρωτη επαφή του με το φόρουμ είναι αυτή η ερώτηση. Δεν μπορώ να γνωρίζω αν αληθεύουν όσα λέει, αν όντως υπάρχει πρόβλημα ή απλά ενοχλείται από την ύπαρξη σκύλου και μόνο, τηχόν προςωπικές προςτριβές με το γείτονα κλπ, κλπ, αλλά γνωρίζω καλά πως σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως χαμένος βγαίνει ο σκύλος.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Για τα υπόλοιπα προσωπικά θα αποφύγω να δώσω συμβουλές ή τρόπους σε ένα account που η πρωτη επαφή του με το φόρουμ είναι αυτή η ερώτηση. Δεν μπορώ να γνωρίζω αν αληθεύουν όσα λέει, αν όντως υπάρχει πρόβλημα ή απλά ενοχλείται από την ύπαρξη σκύλου και μόνο, τηχόν προςωπικές προςτριβές με το γείτονα κλπ, κλπ, αλλά γνωρίζω καλά πως σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως χαμένος βγαίνει ο σκύλος.
Έτσι ακριβώς είναι. Συνήθως τα σκυλιά την πληρώνουν.

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.
2 μικρόσωμα σκυλιά σε μπαλκόνι δίπλα στο σπίτι μου τα οποία η κοπέλα που τα έχει χώρισε και δεν μένει κανένας πλέον στο σπίτι. Έρχεται μια φορά την μέρα για να τα ταισει και όλη την υπόλοιπη μέρα γαβγιζουν ασταμάτητα. Ειδικά κάτι Κυριακές πρωί έχω ρίξει άπειρες κατάρες (στην μαλακω όχι στα σκυλια).
Έχω πολλές φορές σκεφτεί να κάνω κάτι αλλά φοβάμαι για το μέλλον των σκύλων και δεν κάνω τίποτα.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Για τα υπόλοιπα προσωπικά θα αποφύγω να δώσω συμβουλές ή τρόπους σε ένα account που η πρωτη επαφή του με το φόρουμ είναι αυτή η ερώτηση. Δεν μπορώ να γνωρίζω αν αληθεύουν όσα λέει, αν όντως υπάρχει πρόβλημα ή απλά ενοχλείται από την ύπαρξη σκύλου και μόνο, τηχόν προςωπικές προςτριβές με το γείτονα κλπ, κλπ, αλλά γνωρίζω καλά πως σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως χαμένος βγαίνει ο σκύλος.
Καλο ειναι να γνωριζουν οι ιδιοκτητες των σκυλων τις υποχρεωσεις τους απεναντι στο νομο και απεναντι στους συνανθρωπους τους.Αν οσα προανεφερα ισχυουν,ο σκυλος δεν νομιζω να αντιμετωπισει καποιο προβλημα.Αν δεν ισχυουν,νομιζω πως ο σκυλος ηδη αντιμετωπιζει προβλημα με τον ιδιοκτητη που εχει και ο οποιος ενδεχομενως τον αντιμετωπιζει σαν ενα ζωντανο συναγερμο (ουκ ολιγες οι περιπτωσεις που ισχυει κατι τετοιο).Αν εκανε την ερωτηση ενα παλιο μελος,θα ειχε λαβει μια διαφορετικη απαντηση ; Παντως και εγω οπως και ο @manolo καθε μερα βλαστημαω αλλα δεν εχω κανει τιποτα για τετοια αναλογα θεματα,δεν σημαινει ομως πως πρεπει να μενουμε και απραγοι ενω οι αλλοι κανουν απλως τη δουλεια τους,πετανε ενα πιατο φαι στο σκυλι και ολη την υπολοιπη μερα ειναι σαν να μην υπαρχει.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τι γίνεται αν ο σκύλος παραμελείται; Προβλέπεται απομάκρυνση; Και αν ναι, πού καταλήγει; Και τι γίνεται αν ο σκύλος απλά ενοχλεί με το γάβγισμα; Ειχαμε παρόμοιο περιστατικό στη γειτονιά (γάβγισμα πρωινες ώρες νωρίς και απόγευμα) που κατέληξε στο να αλλάξει ο σκύλος σπίτι και για να πω την αλήθεια είχα στεναχωρεθεί για το σκυλάκι και τους ιδιοκτήτες του, γιατί δεν ήταν παραμελλημένο, ήταν απλώς φασαριόζικο, υπήρχαν αντικειμενικοί λόγοι που οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να είναι μαζί του αυτές τις ώρες, και αναρρωτιέμαι αν τελικά κατέληξε σε οικογένεια που θα το φροντίζει το ίδιο.
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ειχαμε παρόμοιο περιστατικό στη γειτονιά (γάβγισμα πρωινες ώρες νωρίς και απόγευμα) που κατέληξε στο να αλλάξει ο σκύλος σπίτι και για να πω την αλήθεια είχα στεναχωρεθεί για το σκυλάκι και τους ιδιοκτήτες του, γιατί δεν ήταν παραμελλημένο, ήταν απλώς φασαριόζικο, υπήρχαν αντικειμενικοί λόγοι που οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να είναι μαζί του αυτές τις ώρες, και αναρρωτιέμαι αν τελικά κατέληξε σε οικογένεια που θα το φροντίζει το ίδιο.
  1. Υποθετω οτι για να το ακουγες, το σκυλι δεν ηταν εντος διαμερισματος...
  2. Κανενα σκυλι δεν ειναι τοσο "απλως" φασαριοζικο απο μονο του.Ο σκυλος εχει λογο που γαβγιζει. Επισης το γαβγισμα περιοριζεται...Αλλα πρεπει να ασχοληθεις, οχι να παρατησεις το σκυλι στην βεραντα. "Δεν ηταν παραμελλημενο" και "ηταν απλως φασαριοζικο" δεν στεκουν στην ιδια προταση.
  3. "Αντικειμενικοι λογοι"; απο την στιγμη που οι αντικειμενικοι λογοι δεν τους επιτρεπουν να ασχοληθουν οσο πρεπει με τον σκυλο τους και ο σκυλος δημιουργει προβλημα, να μην επαιρναν σκυλο. Το δικο τους αντικειμενικο προβλημα πρεπει να γινει προβλημα της γειτονιας;
  4. "οικογενεια που θα το φροντιζει το ιδιο"; αφου η οικογενεια του δεν το φροντιζε οσο/οπως θα επρεπε...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τι γίνεται αν ο σκύλος παραμελείται; Προβλέπεται απομάκρυνση; Και αν ναι, πού καταλήγει; Και τι γίνεται αν ο σκύλος απλά ενοχλεί με το γάβγισμα; Ειχαμε παρόμοιο περιστατικό στη γειτονιά (γάβγισμα πρωινες ώρες νωρίς και απόγευμα) που κατέληξε στο να αλλάξει ο σκύλος σπίτι και για να πω την αλήθεια είχα στεναχωρεθεί για το σκυλάκι και τους ιδιοκτήτες του, γιατί δεν ήταν παραμελλημένο, ήταν απλώς φασαριόζικο, υπήρχαν αντικειμενικοί λόγοι που οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να είναι μαζί του αυτές τις ώρες, και αναρρωτιέμαι αν τελικά κατέληξε σε οικογένεια που θα το φροντίζει το ίδιο.
Για μένα αν ξέρεις ότι ο σκύλος σου όταν λείπεις είναι φασαριόζικος και επειδή δεν σου φταίνε και οι υπόλοιποι - σκυλόφιλοι και μη- τον αφήνεις μέσα στο σπίτι σου και αν χρειάζεται και σε crate ή κάτι σχετικό (για να αποφύγεις ζημιές το τελευταίο).
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τι γίνεται αν ο σκύλος παραμελείται; Προβλέπεται απομάκρυνση; Και αν ναι, πού καταλήγει; .
Αυτό σκέφτομαι και εγώ όταν πολλές φορές έχω έρθει στο αμήν να κάνω καταγγελία (και δεν μιλάω μόνο για την περίπτωση που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου).
Η κατάληξη που θα έχει ο κάθε σκύλος μετά από καταγγελία θα είναι για το καλό του; Επειδή έχω δει από κοντά τις εγκαταστάσεις που φιλοξενούν σκυλιά είτε αδέσποτα είτε από παρόμοιες περιπτώσεις, δεν έχω κάνει πολλές καταγγελίες που αν ζουσαμε σε μια πιο σοβαρή χώρα, δεν θα το σκεφτόμουν καν.

@epial Είσαι κακός και έχεις βρώμικο μυαλό,αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι ;):D
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Για μένα αν ξέρεις ότι ο σκύλος σου όταν λείπεις είναι φασαριόζικος και επειδή δεν σου φταίνε και οι υπόλοιποι - σκυλόφιλοι και μη- τον αφήνεις μέσα στο σπίτι σου και αν χρειάζεται και σε crate ή κάτι σχετικό (για να αποφύγεις ζημιές το τελευταίο).
Δεν μπορω να ξέρω γιατί ο καθένας δεν έχει το σκύλο μέσα ή πόσο ενοχλεί και μέσα, δεδομένου ότι δε μένουν όλοι σε μονοκατοικία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάω για σκυλί δεμένο ή μπαλκονόσκυλο, αλλα ναι ήταν έξω κάποιες ώρες και γάβγιζε, με το πιο ενοχλητικό κατα τις 6μιση το πρωί, όπου τα αφεντικά έφευγαν. Ήταν ομως σαφώς σκυλί που το πρόσεχαν, γι αυτό αναρρωτιεμαι αν η αλλαγή σπιτιού είναι παντα για το καλύτερο, από τη σκοπιά του σκύλου.
To σκυλί σε crate μεσα 8 ώρες που ο άλλος δουλεύει, δεν μπορώ καν να το διανοηθώ και ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη. Είναι μέσα το σκυλί και δε φαίνεται για να ενοχλήσει το θέαμα, αλλά για μένα και πολύ άλλο κόσμο είναι σε πολύ χειρότερη μοίρα από το μπαλκόνι για ένα 8 ωρο. Δεν εννοω ως προς την ενόχληση των άλλων, εννοώ για το σκυλί. Οπότε αν αυτή πχ ήταν η μοίρα του συγκεκριμένου σκυλιού σε ένα νέο σπιτικό, το θεωρώ τραγωδία. Κι ας μην ενοχλεί τους γείτονες.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
  1. Υποθετω οτι για να το ακουγες, το σκυλι δεν ηταν εντος διαμερισματος...
  2. Κανενα σκυλι δεν ειναι τοσο "απλως" φασαριοζικο απο μονο του.Ο σκυλος εχει λογο που γαβγιζει. Επισης το γαβγισμα περιοριζεται...Αλλα πρεπει να ασχοληθεις, οχι να παρατησεις το σκυλι στην βεραντα. "Δεν ηταν παραμελλημενο" και "ηταν απλως φασαριοζικο" δεν στεκουν στην ιδια προταση.
  3. "Αντικειμενικοι λογοι"; απο την στιγμη που οι αντικειμενικοι λογοι δεν τους επιτρεπουν να ασχοληθουν οσο πρεπει με τον σκυλο τους και ο σκυλος δημιουργει προβλημα, να μην επαιρναν σκυλο. Το δικο τους αντικειμενικο προβλημα πρεπει να γινει προβλημα της γειτονιας;
  4. "οικογενεια που θα το φροντιζει το ιδιο"; αφου η οικογενεια του δεν το φροντιζε οσο/οπως θα επρεπε...
Δηλαδή όσοι εργάζονται, σπουδάζουν κλπ παραμελούν τα σκυλιά τους; Γιατί τα σκυλιά γαβγίζουν και ενοχλούν και μέσα και έξω. Εκτός αν είσαι σε μονοκατοικία, με μεγάλο κήπο και τα παράθυρα μόνιμα κλειστά. Είναι μία άποψη και αυτή, ότι πρέπει να έχεις σκύλο μόνο αν δεν έχεις απασχόληση εκτός σπιτιού, αλλά είναι λίγο ακραία.
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
@genie Κοιτα,εγω προσωπικα ειμαι αρνητικα προκατειλημμενος απεναντι σε ανθρωπους που εχουν τα σκυλια σε αυλες.Αυτο το αναφερω γιατι πιστευω πως ο οποιοσδηποτε θα μπορουσε να εχει εναν σκυλο εντος σπιτιου(ασχετως με το μεγεθος του σκυλου).Δεν ειναι μονο το γαυγισμα,ειναι οτι ο σκυλος ειναι εντελως εκτεθειμενος στις ορεξεις του καθενος.Τις 8 ωρες στο crate (ή εντος σπιτιου σε περιορισμενο χωρο) μην τις θεωρεις απαραιτητα κακες,αναλογα με τη φυλη και τις αναγκες του καθε σκυλου,υπαρχουν διαφορες.Εχω παραδειγματα απο σκυλια που ευχαριστιοταν απολυτα να μενουν μονα και δεν υπηρχε ποτε προβλημα με το να μεινουν αρκετες ωρες εντος σπιτιου.Απλα καθε απογευμα ο ιδιοκτητης τα πηγαινε για τρεξιμο 5-10 χιλιομετρων.Το να καθονται σε μια αυλη ή ενα μπαλκονι (που παλι μονα τους θα ειναι),το μονο που θα καταφερουν κατ'εμε ειναι να βρισκονται σε διαρκη υπερενταση λογω των πολλων ερεθισματων,με οτι συνεπαγεται αυτο.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
τι φοβασαι;βουρ στον πατσα ρεεεε
Έχω να δηλώσω πως είμαι πιστός και δεν κάνω τέτοια.
Έτερον ήμισυ αν δεις το παρόν θέμα αυτούς να λένε. Εγώ είμαι πιστός.
Η γειτονισα αν και κούκλα, δεν υπάρχει περίπτωση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf