Σκυλιά στα αεροπλάνα


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αυτό δεν εξαρταται από την εταιρεία αλλά από τον handling agent στο συγκεκριμένο αεροδρομιο, που μπορεί ίδιος με αυτόν της lufthansa, aegean, klm ή what ever
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ερωτηση:

αν πρεπει να μεταφερθει κουταβι με αεροπλανο,και μεχρι τελευταια στιγμη "παιζεται" το βαρος του (μαζι με το box μεταφορας),τι κλεινεις στην αεροπορικη εταιρια ? Μπορεις να κλεισεις και καμπινα και αποσκευες ? Και επισης αν τελικα μπει σε ενα απο τα δυο(αλλα αυτο θα το δεις στο αεροδρομιο),τα χρεωνεσαι και τα 2 ?
Δεν χρεώνεσαι και τα 2 αλλά αυτό που θα χρησιμοποιήσεις τελικά. Ίσως όμως να εξαρτάται και από την εταιρία αυτό.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Δεν χρεώνεσαι και τα 2 αλλά αυτό που θα χρησιμοποιήσεις τελικά. Ίσως όμως να εξαρτάται και από την εταιρία αυτό.
Απο οτι μου ειπαν και απο την Aegean,οντως,αυτο συμβαινει.Απλως μου προτειναν οταν σιγουρευτω για το ενα,να ακυρωσω το αλλο,σε περιπτωση που υπαρχει καποιος αλλος που το χρειαζεται,μην ειναι πιασμενο χωρις λογο.

Και κατι αλλο αν γνωριζετε,ρωτησα επισης κατα προσεγγιση να μου πουνε ενα ποσο για την μεταφορα ασυνοδευτου κουταβιου απο το εξωτερικο στην Ελλαδα,αλλα με εστελναν απο τον εναν στον αλλον (τηλεφωνικα) και τελικα μου ειπαν να επικοινωνησω με εταιρια μεταφορων του εξωτερικου(δεν το εκανα γιατι ημουν με το κινητο).Γνωριζει κανεις περιπου ποσο κοστιζει η συγκεκριμενη ενεργεια(στο περιπου) ?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Αυτό δεν εξαρταται από την εταιρεία αλλά από τον handling agent στο συγκεκριμένο αεροδρομιο, που μπορεί ίδιος με αυτόν της lufthansa, aegean, klm ή what ever
Έχεις δίκιο, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση που θυμάμαι και αφρίζω μάλλον θέμα της air berlin ήταν κατά βάση, έγινε ένα τουρλουμπούκι αμίμητης βλακείας σε πτήσεις και αεροδρόμιο μετεπιβίβασης που με έκανε να μην ξαναματαπάρω air berlin από τότε.

Για την ακρίβεια (ενώ είναι off topic θα το πω γιατί μπορεί να ξανασυμβεί και να μην αφορά βαλίτσα αλλά σκυλί):

- Έχω πτήση για Βερολίνο, μέσω άλλης γερμανικής πόλης, δε θυμάμαι πού ακριβώς γιατί ήταν αποκλειστικά air berlin το lounge που κατέβηκα και δεν έχω ξαναδεί το περιβάλλον από τότε (αφού δεν ξαναπάτησα σε air berlin πτήση), νομίζω Μόναχο, δεν παίρνω κι όρκο.
- Καθυστερεί να φύγει η πτήση μια ώρα από δω και έχω μια ώρα διάστημα ανάμεσα στις πτήσεις. Άρα φτάνω οριακά και αν.
- Ζητάω στο αεροπλάνο όπως κάνουν πολλές εταιρείες στις καθυστερήσεις μήπως μας πουν από πάνω τα gates για τα connection flights.
- Μου λένε δε μπορούμε να μάθουμε (οκ, δεν είναι και απαραίτητο, δεν το υποστηρίζουν όλες, αλλά δεν έχω πετύχει άλλη μη low cost που να μην το κάνει, αλλά οκ).
- Πατάω πόδι στο αεροδρόμιο, σε κομμάτι αποκλειστικό της air berlin, 5 λεπτά πριν την αναχώρηση της επόμενης πτήσης, το προσωπικό εδάφους δεν έχει ιδεά τι παίζει με την άλλη πτήση που εν τέλει είναι 2 gates παραπέρα, αλλά κι αυτό οκ.
- Τρέχω σαν τρελή να βρω πίνακα, βλέπω πως η επόμενη πτήση έχει κι αυτή καθυστέρηση μια ώρα και πανηγυρίζω. Περιμένοντας μαθαίνω ότι όλες ανεξαιρέτως οι πτήσεις της air berlin σε εκείνο το αεροδρόμιο είχαν εκείνη τη μέρα καθυστέρηση μιας ώρας γιατί κάτι είχε γίνει το πρωί και φύγαν όλες από την 1η της ημέρας μια ώρα πιο μετά (άρα και αυτή που ήρθε Θεσ/νίκη και με την οποία έφυγα εγώ).
- Μετά από μια ώρα καλούν για boarding, πάω κιουρία, περνάω το εισητήριο και το μηχάνημα βαράει. Με ψάχνει η κοπελίτσα και μου λέει "επειδή είχατε καθυστέρηση σας βάλανε στην επόμενη πτήση για σιγουριά". "Μα δεν είχαν ΟΛΕΣ οι πτήσεις εδώ σήμερα μια ώρα καθυστέρηση??? Γιατί να το κάνουν άρα"?? "Ναι είχαν, τι να σας πω, δίκιο έχετε, δεν ξέρω κι εγώ". "Δηλαδή τη θέση μου την καλύψατε από stand bys ή υπάρχει ακόμα? Μήπως μπορώ ακόμα να φύγω με αυτήν"? Με σιγουριά: "Όχι δεν την καλύψαμε αλλά δε μπορούμε να σας βάλουμε τώρα γιατί η βαλίτσα σας έχει βγει και έχει μπει για να φορτωθεί στην επόμενη πτήση". Καλά λέω, μη χάσουμε και τη βαλίτσα, ας περιμένω την επόμενη (4 ώρες μετά + 1 που ηδη περίμενα).
- Μπαίνω στην επόμενη πτήση, φτάνω Βερολίνο καιαιαιαιαι γυρνάει γυρνάει η ζώνη εκφόρτωσης, βαλίτσα πουθενά. Γιατί την είχανε βάλει κανονικά στην πτήση την προηγούμενη που ήταν να πετάξω αλλά δε μ'αφήσανε να μπω γιατί 'δεν είχαν φορτώσει τη βαλίτσα' :mad::mad:
- Μεχρι να τη βρούνε μετά πέρασε και μια μερούλα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αυτα μπορούν να συμβούν και με τις καλύτερες εταιρείες. Δεν ξερω για ποια εποχή μιλάς, αλλα ο κανόνας ειναι οτι το αεροπλάνο δεν φεύγει με αποσκευές χωρις τον επιβάτη. Λάθη παντού μπορούν να γίνουν.

Υ.Γ. Έχω δουλέψει σε αεροδρόμιο
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Σόρρυ, δεν πρόλαβα το 15λεπτο.

Μπορεί να φταίει το αεροδρόμιο μετεπιβίβασης (αν ήταν το Μόναχο υποτίθεται ότι είναι πολύ καλό, αν και ας μην αρχίσω τη γκρίνια για μικρά πραγματάκια σε γερμανικά αεροδρόμια) αλλά το clueless προσωπικό αέρος και εδάφους (ειδικά το τελευταίο σε lounge αποκλειστικό της air berlin δεν έχει καμία σχέση με την air berlin? δεν ξέρω κιόλας), το ποιος ελέγχει και ποιος όχι τους επιβάτες και τις πτήσεις (τους) (= ποιος μου άλλαξε την πτήση και "φρόντισε" - με υποχρέωσε - για τη βαλίτσα? Δεν εμπλέκεται η εταιρεία σε αυτό?), και κυρίως το αν ξέρουν όντως πού βρίσκονται αυτά που έχουν φορτώσει (που φαινόταν υποτίθεται στο σύστημα ότι η βαλίτσα μου δεν ήταν πάνω στην πτήση με απόλυτη σιγουριά), δεν είναι καθόλου θέμα της εταιρείας?

Απλά το είπα γιατί σκέφτομαι αυτό αντί για βαλίτσα να συμβαίνει με ζωντανό και φρίττω..

εντιτ:
Α σορρυ πάλι, απάντησες, δεν πρόλαβα, είχα γράψει ήδη (δε μου λύνεις και τις παράνω απορίες?)

Πέρσι ή πρόπερσι έγινε αυτό.
 


asteroskoni

New Member
28 Απριλίου 2014
1
0
35
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας!
Σκοπεύω να μεταφέρω Σουηδία την σκυλίτσα μου, η οποία είναι 24 κιλά και δεν είναι ράτσας.
Είμαι απο Θεσσαλονίκη και θέλω να μάθω για τα κόστη και λεπτομέρειες για τη μεταφορά απο άτομο με αντίστοιχη εμπειρία, γιατί στις αεροπορικές δεν ήταν σαφείς άλλα εντελώς απληροφόρητοι.
Όσων αφορά το κλουβί, πόσο ζυγίζει περίπου, πόσο μεγαλύτερο πρέπει να ναι απ το σκυλί και αν μπορεί να ναι σιδερένιο ή κλειστό και πλαστικό. Πετάω με ΣΑΣ και η πτήση θα ναι 3 ωρες περίπου, το σκυλί το παίρνω μετα την πτήση ή μετά απο καποιες μερες? Είναι ασφαλές? Γιατί τρομαξα λιγο με αυτα που είδα παραπανω, για θανατους κτλ
Μηπως ξερει κανεις καποιον φθηνο κτηνιατρο για τα το τσιπακι, αντιλυσσικο εμβολιο, διαβατηριο κτλ και απο που να παρω φθηνο κλουβι, αυτο βρηκα στο ebay ( http://www.ebay.co.uk/itm/Dog-Cage-...den_Kitchen_Toasters&var=&hash=item19e32f46ab ) λετε να κανει? Απο την εταιρεια μου ειπαν οτι για τα κιλα της σκυλιτσας μου πρεπει να χω κλουβι με διαστασεις 125-75-85. Ευχαριστω εκ των προτερων!
 




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Τί εννοείς ΙΑΤΑ approved, Alexia ; Γιατί δεν κάνει το συγκεκριμένο ; Το link της ΙΑΤΑ που παραθέτεις γράφει : IATA does not certify, approve, endorse, or sell any particular pet container manufacturer, brand , make, or model.

edit: Άκυρο πόστ, νομιζα οτι εννοούσες πως δεν κάνει το πλαστικό.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: asteroskoni


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Η ΙΑΤΑ ως οργανισμος(ή οτι αλλο ειναι τελος παντων) αναφερει πως δεν πουλαει π.χ. κουτια μεταφορας,αλλα οι αεροπορικες εταιριας ζητουν το box που θα παρεις,οποιασδηποτε μαρκας,να ειναι εγκεκριμενο απο την ΙΑΤΑ.
 
  • Like
Reactions: Alexia




17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
Γεια σας εχω ενα σκυλακι cross terrier και θα ταξιδεψουμε απο Λαρνακα για Θεσσαλονικη με Aegean. Το σκυλακι μου ειναι 8,5-9 kg και δε θελω να τον παρω κατω στις αποσκευες επιεδη δεν ξαναμπηκε σε κλουβι μονος του και επισης ακουσα μερικα περστατικα και ανησυχω πολυ, ομως εκλεισα ηδη θεση για το χωρο αποσκευων. Πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν δε μπορεις να κανεις κρατηση και καμπινα και αποσκευες πρεπει να αποφασισετε σε ποιο απο τα 2. Μηπως ξερει κανεις αν μπορω να τον βαλω σε υφασματινη τσαντα και να δοκιμασω να τον παρω στη καμπινα μαζι μου? Η υφασματινη τσαντα πρεπει να εχει κ αυτη συγκεκριμενες διαστασεις? (ειναι λιγο ψηλος). Επισης αν παει κατω στις αποσκευες θα μου το παρουν απο την ωρα που θα κανω check-in ,δηλαδη 2 ωρες πριν τη πτηση? Ευχαριστω πολυ
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γεια σας εχω ενα σκυλακι cross terrier και θα ταξιδεψουμε απο Λαρνακα για Θεσσαλονικη με Aegean. Το σκυλακι μου ειναι 8,5-9 kg και δε θελω να τον παρω κατω στις αποσκευες επιεδη δεν ξαναμπηκε σε κλουβι μονος του και επισης ακουσα μερικα περστατικα και ανησυχω πολυ, ομως εκλεισα ηδη θεση για το χωρο αποσκευων. Πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν δε μπορεις να κανεις κρατηση και καμπινα και αποσκευες πρεπει να αποφασισετε σε ποιο απο τα 2. Μηπως ξερει κανεις αν μπορω να τον βαλω σε υφασματινη τσαντα και να δοκιμασω να τον παρω στη καμπινα μαζι μου? Η υφασματινη τσαντα πρεπει να εχει κ αυτη συγκεκριμενες διαστασεις? (ειναι λιγο ψηλος). Επισης αν παει κατω στις αποσκευες θα μου το παρουν απο την ωρα που θα κανω check-in ,δηλαδη 2 ωρες πριν τη πτηση? Ευχαριστω πολυ
στην καμπίνα επιτρέπονται μόνα τα σκυλιά που ζυγίζουν 8 κιλά μαζί με την τσάντα οπότε δεν μπορείς να το πάρεις μέσα αλλά μόνο στις αποσκευές ή μάλλον έχουν στο αεροπλάνο έναν ειδικό χώρο με κανονική θερμοκρασία για τα ζώα.
 


17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
στην καμπίνα επιτρέπονται μόνα τα σκυλιά που ζυγίζουν 8 κιλά μαζί με την τσάντα οπότε δεν μπορείς να το πάρεις μέσα αλλά μόνο στις αποσκευές ή μάλλον έχουν στο αεροπλάνο έναν ειδικό χώρο με κανονική θερμοκρασία για τα ζώα.
Ξερεις αν παιρνουν το σκυλακι πριν ξεκινησει η πτηση? εννοω αν θα ειναι μονο του 2 ωρες πριν τη πτηση και που θα ειναι
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ξερεις αν παιρνουν το σκυλακι πριν ξεκινησει η πτηση? εννοω αν θα ειναι μονο του 2 ωρες πριν τη πτηση και που θα ειναι
Δυστυχώς δεν ξέρω, τα δικά μου είναι μικρά και πάντα ταξιδεύουμε στην καμπίνα.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Φτάνοντας στο αεροδρόμιο θα πας πρώτα από τα γραφεία της Aegean για να προσκομίσεις τα απαραίτητα χαρτιά (διαβατήριο και βιβλιάριο υγείας) και να πληρώσεις. Ο σκύλος επίσης πρέπει να είναι τσιπαρισμένος και εμβολιασμένος κατά της λύσσας.
Από την στιγμή που θα ταξιδέψει στο χώρο των αποσκευών, θα τοποθετηθεί σε κλουβί, το οποίο θα πρέπει να έχεις προμηθευτεί εσύ. Φαντάζομαι ότι τα γνωρίζεις όλα αυτά ή σε έχει ενημερώσει η αεροπορική.
Το αν θα τον πάρουν από την στιγμή που θα τσεκάρεις, δεν το γνωρίζω κι εγώ, αλλά πιθανολογώ πως ναι.
Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Ξερεις αν παιρνουν το σκυλακι πριν ξεκινησει η πτηση? εννοω αν θα ειναι μονο του 2 ωρες πριν τη πτηση και που θα ειναι
Θα σου δώσουν από το αεροδρόμιο ειδικό κλουβί το οποίο και το αγοράζεις, τον βάζουν μέσα και ο σκύλος παραδίδεται στο γκισέ αποσκευών όπως θα έκανες και με μια απλή βαλίτσα.Άρα αρκετή ώρα ώρα πριν την πτήση και το κλουβί το έχουν όπου και οι υπόλοιπες βαλίτσες. Μαζί με βαλίτσες υπολοίπων μεταφέρουν κλουβί στο αεροσκάφος, στον ιμάντα αποσκευών το παραλαμβανεις μετά την πτήση.
Εγώ δικιά μου της είχα δώσει ηρεμιστικό χαπάκι αλλά δεν έκανε απολύτως τπτ και είχε άγχος τρελό γιατί δεν ήταν μαθημενη σε κρειτ.
 
  • Like
Reactions: archodea


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Φτάνοντας στο αεροδρόμιο θα πας πρώτα από τα γραφεία της Aegean για να προσκομίσεις τα απαραίτητα χαρτιά (διαβατήριο και βιβλιάριο υγείας) και να πληρώσεις. Ο σκύλος επίσης πρέπει να είναι τσιπαρισμένος και εμβολιασμένος κατά της λύσσας.
Από την στιγμή που θα ταξιδέψει στο χώρο των αποσκευών, θα τοποθετηθεί σε κλουβί, το οποίο θα πρέπει να έχεις προμηθευτεί εσύ. Φαντάζομαι ότι τα γνωρίζεις όλα αυτά ή σε έχει ενημερώσει η αεροπορική.
Το αν θα τον πάρουν από την στιγμή που θα τσεκάρεις, δεν το γνωρίζω κι εγώ, αλλά πιθανολογώ πως ναι.
Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ
Τώρα είδα ότι γράφουμε πάνω κάτω ίδια...
 




Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Δηλαδη καμια πιθανοτητα να δοκιμαζω για τη καμπινα με υφασματινη τσαντα ? :(
Θα στην ζυγίσουν όμως και αφού 8μισή ξεπερνάει το όριο ήδη.

Εμένα ταρα τότε ήταν 33 κιλά και επειδή με λυπήθηκε υπάλληλος στο γκισέ μου χάρισε τα 3 κιλά για να πληρώσω ένα 15ε λιγότερο. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι διατεθειμενοι Νά κάνουν τα στραβά μάτια στην περίπτωση τη δική σου.
Είναι και άλλη τιμολογιακή πολιτική όταν πάει ο σκύλος αποσκευές, σαφώς ακριβότερη φάση οπότε την εταιρεία την συμφέρει να παραδώσεις σκύλο σου στις αποσκευές...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf