Σκυλιά στα αεροπλάνα


17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
Nα πάρεις τηλέφωνο να δηλώσεις οτι έχεις σκύλο, γιατι κάποια αεροπλάνα δεν είναι ειδικά διαμορφωμένα κάτω για να δέχονται σκύλους. Εχει τύχει μια φορά που θέλαμε να στείλουμε ενα κουτάβι στη Θεσσαλονίκη. Ευτυχώς ήταν ίσα ίσα στο όριο των 8 κιλών και μετά απο πολλά παρακάλια μας αφήσανε να το βάλουμε στην καμπίνα με την εθελόντρια που το μετέφερε. Τσιπαρισμένο δε νομίζω οτι τσεκάρουν αν είναι, εμβόλια όμως τσεκάρουν.
Oταν λες στα ορια των 8 κιλων τι ενοοεις? Επειδη εμενα ειναι 8 και κατι και δε θελω να τον βαλω με τις αποσκευες :(
 


17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
Θα στην ζυγίσουν όμως και αφού 8μισή ξεπερνάει το όριο ήδη.

Εμένα ταρα τότε ήταν 33 κιλά και επειδή με λυπήθηκε υπάλληλος στο γκισέ μου χάρισε τα 3 κιλά για να πληρώσω ένα 15ε λιγότερο. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι διατεθειμενοι Νά κάνουν τα στραβά μάτια στην περίπτωση τη δική σου.
Είναι και άλλη τιμολογιακή πολιτική όταν πάει ο σκύλος αποσκευές, σαφώς ακριβότερη φάση οπότε την εταιρεία την συμφέρει να παραδώσεις σκύλο σου στις αποσκευές...
Απλα ακουσα περιπτωσεις που ειχαν σκυλια 9 κιλων και με υφασματινη τσαντα πηγαν μαζι στη καμπινα γι΄αυτο αναρωτιεμαι αν μπορω να δοκιμασω εκει στο αεροδρομιο.Το προβλημα ειναι οτι μονο μια θεση μπορω να προκρατησω (η καμπινα η αποσκευες) και αν παρω την υφασματινη τσαντα δε θα εχω μαζι μου το κλουβι σε περιπτωση που πρεπει να παει κατω...
 




Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Απλα ακουσα περιπτωσεις που ειχαν σκυλια 9 κιλων και με υφασματινη τσαντα πηγαν μαζι στη καμπινα γι΄αυτο αναρωτιεμαι αν μπορω να δοκιμασω εκει στο αεροδρομιο.Το προβλημα ειναι οτι μονο μια θεση μπορω να προκρατησω (η καμπινα η αποσκευες) και αν παρω την υφασματινη τσαντα δε θα εχω μαζι μου το κλουβι σε περιπτωση που πρεπει να παει κατω...
Σε αυτή την περίπτωση το ρισκάρεις. Κάνεις τον Κινέζο σε περιπτωση που ζητήσουν να στο ζυγίσουν ότι και καλά δεν ήξερες το όριο και ο θεός μαζί σας...
Εγώ δεν είχα τέτοιο Δίλημμα γιατί δικιά μου πολλά κιλά έτσι κι αλλιώς οπότε αναγκαστικά κάτω αποσκευές.
Το κλουβί στο δίνουν εκεί και το αγοράζεις -παλιά τουλάχιστον έτσι έκαναν...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Oταν λες στα ορια των 8 κιλων τι ενοοεις? Επειδη εμενα ειναι 8 και κατι και δε θελω να τον βαλω με τις αποσκευες :(
Στο εγραψαν και παραπανω: σκυλος+τσαντα μεταφορας=8κ.

Επισης σου εδωσαν και το link με τις οδηγιες απο την αεροπορικη εταιρια,μπηκες να διαβασεις; Γραφει τις διαστασεις,τους περιορισμους, τα παντα....

Αυτο που γράφτηκε επισης, οτι θα σου δωσουν στο αεροδρομιο το box και θα το αγορασεις επιτόπου ΔΕΝ ισχυει! Πρεπει να εχεις δικο σου ηδη αγορασμενο, δεν πουλανε box στα αεροδρομια.....
Στην πράξη παίζει να μην σου ελεγξουν και καθολου την τσαντα με τον σκυλο μεσα και να στον περασουν στην καμπινα, παιζει να την ζυγισουν και για μισο κιλο να μην σου επιτρεψουν ή να κανουν τα στραβα ματια και να τον παρεις μαζι σου, ή (το πιο πιθανο και σωστο συμφωνα με τους κανονισμους) να ΜΗΝ σου επιτρεψουν να ταξιδεψει καμπινα.
Οποτε τι θα κανεις εκεινη την στιγμη, αν δεν εχεις κλεισει θεση στο cargo;
Στην περιπτωση cargo, ναι, σου παιρνουν τον σκυλο σα να προκειται για βαλιτσα. Τον παραδιδεις απο νωρις και τον παραλαμβανεις μαζι με τις αποσκευες.
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Στο εγραψαν και παραπανω: σκυλος+τσαντα μεταφορας=8κ.

Επισης σου εδωσαν και το link με τις οδηγιες απο την αεροπορικη εταιρια,μπηκες να διαβασεις; Γραφει τις διαστασεις,τους περιορισμους, τα παντα....

Αυτο που γράφτηκε επισης, οτι θα σου δωσουν στο αεροδρομιο το box και θα το αγορασεις επιτόπου ΔΕΝ ισχυει! Πρεπει να εχεις δικο σου ηδη αγορασμενο, δεν πουλανε box στα αεροδρομια.....
Στην πράξη παίζει να μην σου ελεγξουν και καθολου την τσαντα με τον σκυλο μεσα και να στον περασουν στην καμπινα, παιζει να την ζυγισουν και για μισο κιλο να μην σου επιτρεψουν ή να κανουν τα στραβα ματια και να τον παρεις μαζι σου, ή (το πιο πιθανο και σωστο συμφωνα με τους κανονισμους) να ΜΗΝ σου επιτρεψουν να ταξιδεψει καμπινα.
Οποτε τι θα κανεις εκεινη την στιγμη, αν δεν εχεις κλεισει θεση στο cargo;
Στην περιπτωση cargo, ναι, σου παιρνουν τον σκυλο σα να προκειται για βαλιτσα. Τον παραδιδεις απο νωρις και τον παραλαμβανεις μαζι με τις αποσκευες.
Προφανώς άλλαξαν πολιτική στο θέμα του box διότι εγώ από αεροδρόμιο το αγόρασα τότε που ταξίδεψα. Μάλιστα δεν δεχόταν και αλλου τύπου box παρα μόνο συγκεκριμένο δικό τους το οποίο ήταν και πανάκριβο. Αλλά για να το λες προφανώς άλλαξαν δεδομένα σε αυτό οπότε σωστή η διευκρίνηση για να μην υπάρχει παραπληροφορηση.
 


17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
Θα παω στο κτηνιατρο να με συμβουλεψει τι να κανω μιας και το σκυλακι μου κλαιει συνεχως οταν δεν ειναι μαζι μου και αναστατωνεται με τους διαφορους θορυβους.Επισης δε ξαναμπηκε σε κλουβι και φοβαται με το παραμικρο και μεχρι να το παρω στα χερια μου θα φρικαρω οποτε θα κανω τα παντα για να το παρω μαζι μου στη καμπινα. Θα παρω και την Aegean να μαθω σιγουρα αν υπαρχουν κλουβια εκει για αγορα ,αλλιως θα δω τι θα κανω. Ευχαριστω πολυ
 


17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
Προφανώς άλλαξαν πολιτική στο θέμα του box διότι εγώ από αεροδρόμιο το αγόρασα τότε που ταξίδεψα. Μάλιστα δεν δεχόταν και αλλου τύπου box παρα μόνο συγκεκριμένο δικό τους το οποίο ήταν και πανάκριβο. Αλλά για να το λες προφανώς άλλαξαν δεδομένα σε αυτό οπότε σωστή η διευκρίνηση για να μην υπάρχει παραπληροφορηση.
Δηλαδη ποσο κοστιζε το κλουβι απο εκει?
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ο κτηνίατρος τι να σε συμβουλέψει; το πολύ πολύ να σου δώσει ηρεμιστικά για τον σκύλο. Καλό θα ήταν, να αγοράσεις νωρίτερα το κλουβί μεταφοράς και να κανεις δοκιμές να το συνηθισει και ο σκυλάκος, μη του έρθουν απότομα όλα μαζί.
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Δηλαδη ποσο κοστιζε το κλουβι απο εκει?
150 ευρώ. Αλλά όκ εμένα επειδή λυκόσκυλο ήταν μεγάλο.Σε μικρόσωμα προφανώς μικρότερο box οπότε και σαφώς πιο οικονομικό.
Αλλά αφού Τωρα πλέον δεν το πουλάνε αεροδρόμιο πρόσεξε αν αγοράσεις να είναι αυτό που πληρεί τις προδιαγραφές.
 


17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
150 ευρώ. Αλλά όκ εμένα επειδή λυκόσκυλο ήταν μεγάλο.Σε μικρόσωμα προφανώς μικρότερο box οπότε και σαφώς πιο οικονομικό.
Αλλά αφού Τωρα πλέον δεν το πουλάνε αεροδρόμιο πρόσεξε αν αγοράσεις να είναι αυτό που πληρεί τις προδιαγραφές.
Οκαυ ευχαριστω πολυ !!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Θα το ξαναπω...το καθε αεροδρομιο προφανως εχει διαφορετικες παροχες και δυνατοτητες. Δε μπορει να βασιστεις οτι θα πας εκει και θα αγορασεις επιτοπου...ακομα και αν πουλανε στο αεροδρομιο που πετας (που δε νομιζω οτι ισχυει, αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος 100% κραταω και μια επιφυλαξη), αν εχουν παει αλλοι 2 πριν απο σενα και τα αγορασουν, τι θα κανεις;
Τελος,ο κτηνιατρος δεν θα σε βοηθησει καθολου, εκτος απο το να σου δωσει καμια χημεια...
Για αυτο λεμε οτι μαθαινουμε στον σκυλο μας να μενει και μονος του, να μην ειναι αυτοκολλητος....να εχει μαθει και το box....
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Θα το ξαναπω...το καθε αεροδρομιο προφανως εχει διαφορετικες παροχες και δυνατοτητες. Δε μπορει να βασιστεις οτι θα πας εκει και θα αγορασεις επιτοπου...ακομα και αν πουλανε στο αεροδρομιο που πετας (που δε νομιζω οτι ισχυει, αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος 100% κραταω και μια επιφυλαξη), αν εχουν παει αλλοι 2 πριν απο σενα και τα αγορασουν, τι θα κανεις;
Τελος,ο κτηνιατρος δεν θα σε βοηθησει καθολου, εκτος απο το να σου δωσει καμια χημεια...
Για αυτο λεμε οτι μαθαινουμε στον σκυλο μας να μενει και μονος του, να μην ειναι αυτοκολλητος....να εχει μαθει και το box....
Όταν ταξίδεψα εγώ το έκανα μέσο πρακτορείου και κάναμε αίτηση στην εταιρεία για το ότι θέλω να μεταφέρω και σκύλο μου. Η έγκριση δόθηκε λίγες εβδομάδες πριν την αναχώρηση και αυτομάτως σου κάναν κράτηση και ένα box το οποίο το παραλαμβανες από το αεροδρόμιο και στο συναρμολογουσαν επί τόπου. . Οπότε δεν έπαιζε το ενδεχόμενο να σου πουν α δεν έχουμε, μας τελείωσαν τα box.
Τότε δεν επιτρεπόταν να φέρεις δικό σου εκτός και αν είχες ίδιο ακριβώς από παλαιότερο ταξίδι.
Αφού όμως τώρα μπορεί να αγοράσει από πριν ακόμη καλύτερα, να το συνηθίσει κιόλας ο σκύλος της.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Να πω και εγω την εμπειρία μου. Ο σύζυγος λόγο δουλειάς αναγκάζεται να κάνει πολλά ταξίδια λίγων ημερών. Όποτε παίρνει μαζί του μόνο μια 8κιλη βαλίτσα. Όταν αποφασίσαμε πέρσι να πάμε οικογενειακό ταξίδι πήγαμε και αγοράσαμε 8 πανομοιότυπες βαλίτσες, με αυτές που ταξίδευε τόσο καιρό ο σύζυγος, για να μην μας δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα μιας και γνωρίζαμε ότι το συγκεκριμένο μέγεθος περνάει. Περιμενοντας στο αεροδρόμιο να Επιβιβαστουμε έρχονται οι υπεύθυνοι και μας ζητάνε Να ελέγξουν το μέγεθος και τα κιλά όλων των βαλιτσων μας. 7 ατομα=7 βαλίτσες. Μας άρχισαν τα μα μου αλλά εγώ γνώριζα ότι το μέγεθος και τα κιλά ήταν όλα εντάξει οπότε μετά από λίγο που προσπάθησαν να μας εξηγήσουν ότι οι βαλίτσες μας δεν μπαίνουν στην καμπίνα, παίρνουν τον σύζυγο παραδίπλα, υπογράφουν κάτι χαρτιά και ξαφνικά μας λέει, να πάμε όλοι τις βαλίτσες μας για να κατέβουν στο χώρο αποσκευών. Όταν αργότερα ρώτησα τον σύζυγο τι είπε ο υπεύθυνος μου απάντησε ότι λίγο της οικονομικής κρίσης, ο κόσμος ολοένα και περισσότερο παίρνει τις βαλίτσες του στη καμπίνα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει χώρος. Γι'αυτό το λόγο ή ψάχνουν να δουν ποιος είναι έστω καιλίγο εκτως ορίου ή ζητάνε από το κόσμο να του πάρουν δωρεάν τις αποσκευές. Όποτε πιστεύω πως μάλλον αυτό το μισό κιλό θα μπορούσε είναι η αφορμή να σου πούνε ότι η μικρή δεν επιτρέπεται να ανέβει στο αεροπλάνο. Όποτε ακολούθα τις συμβουλές των αλλων μελλων για να αρχισει η μικρή να συνηθίζει το box της.

Υγ. Μόλις ρώτησα τον σύζυγο και μου είπε ότι συνέχεια γίνονται τέτοια περιστατικά,με σκυλια, στο αεροδρόμιο και σχεδόν ποτέ δεν κάνουν τα στραβά μάτια.
 






17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
Απλα αν υπαρχει η πιθανοτητα αξιζει να δοκιμασω !! Πιστευω ολο το θεμα ειναι ποιον θα βρεις μπροστα σου εκει γιατι και με βαλιτσες μου ετυχε να εχω 4 κιλα παραπανω και να μην μου πουν τιποτα και αλλη φορα για 1 κιλο ολοκληρο θεμα..
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Απλα αν υπαρχει η πιθανοτητα αξιζει να δοκιμασω !! Πιστευω ολο το θεμα ειναι ποιον θα βρεις μπροστα σου εκει γιατι και με βαλιτσες μου ετυχε να εχω 4 κιλα παραπανω και να μην μου πουν τιποτα και αλλη φορα για 1 κιλο ολοκληρο θεμα..
Αν πας με την Aegean είναι πολύ τυπικοί. Έχω πάει με αυτήν τουλάχιστον 5 φορές και άλλες τόσες με άλλες εταιρείες. Όταν δήλωνα το σκυλί για καμπίνα ΠΑΝΤΑ με ρωτούσαν πόσα κιλά είναι και επίσης στο check in ΠΑΝΤΑ ζύγιζαν το τσαντάκι με το σκυλί. Αν δεν βιάζεσαι όμως και δεν σε πειράζει να χάσεις την πτήση, δοκίμασε το...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf