Σκυλιά στα αεροπλάνα




17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
Αν πας με την Aegean είναι πολύ τυπικοί. Έχω πάει με αυτήν τουλάχιστον 5 φορές και άλλες τόσες με άλλες εταιρείες. Όταν δήλωνα το σκυλί για καμπίνα ΠΑΝΤΑ με ρωτούσαν πόσα κιλά είναι και επίσης στο check in ΠΑΝΤΑ ζύγιζαν το τσαντάκι με το σκυλί. Αν δεν βιάζεσαι όμως και δεν σε πειράζει να χάσεις την πτήση, δοκίμασε το...
Αν δεν το δεχτουν για καμπινα,ελπιζω να υπαρχει θεση κατω για να μη χασουμε τη πτηση. Εσυ που ταξιδευεις καμπινα με τσαντακι,μπορεις να μου πεις αν πρεπει να πληρει τις διαστσεις και το υφασματινο,δηλ 50*40*25?
 


17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
Αν πας με την Aegean είναι πολύ τυπικοί. Έχω πάει με αυτήν τουλάχιστον 5 φορές και άλλες τόσες με άλλες εταιρείες. Όταν δήλωνα το σκυλί για καμπίνα ΠΑΝΤΑ με ρωτούσαν πόσα κιλά είναι και επίσης στο check in ΠΑΝΤΑ ζύγιζαν το τσαντάκι με το σκυλί. Αν δεν βιάζεσαι όμως και δεν σε πειράζει να χάσεις την πτήση, δοκίμασε το...
Αν δεν το δεχτουν για καμπινα,ελπιζω να υπαρχει θεση κατω για να μη χασουμε τη πτηση. Εσυ που ταξιδευεις καμπινα με τσαντακι,μπορεις να μου πεις αν πρεπει να πληρει τις διαστσεις και το υφασματινο,δηλ55*40*23 ?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αν δεν το δεχτουν για καμπινα,ελπιζω να υπαρχει θεση κατω για να μη χασουμε τη πτηση. Εσυ που ταξιδευεις καμπινα με τσαντακι,μπορεις να μου πεις αν πρεπει να πληρει τις διαστσεις και το υφασματινο,δηλ 50*40*25?
το τσαντάκι μου είναι λίγα εκατοστά μεγαλύτερο αλλά ποτέ δεν το μετράμε παρά μόνο ζυγίζουν. Απλά μη σου υπερβαίνει πολύ το ύψος γιατί δεν θα χωρέσει κάτω από το κάθισμα.
 


17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
το τσαντάκι μου είναι λίγα εκατοστά μεγαλύτερο αλλά ποτέ δεν το μετράμε παρά μόνο ζυγίζουν. Απλά μη σου υπερβαίνει πολύ το ύψος γιατί δεν θα χωρέσει κάτω από το κάθισμα.
Eνταξει ευχαριστω παρα πολυ ολους !!
 
  • Like
Reactions: mareco


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Σταματήστε να λέτε στον κόσμο βλακείες. Εγώ ταξιδεύω πάντα με βαλίτσα στην καμπίνα άνω του ορίου και των προδιαγραφών.
Με καμιά τέτοια πτήση να υποθέσω ....από κάνα δευτερότριτο αεροδρόμιο από το Μπουρούντι ....

 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τον οκτοβριο που πεταξα τελευταια φορα, γνωρισα μια κοπελλα που ειχε σκυλο στης αποσκευες και καθομασταν μαζι.
Σαφος ειχε δικο της Box που ειχε φροντιζει μα μαθει απο πιο νορις ο σκυλος.
Δεν τον δινεις μαζι με τις βαλιτσες, αλλα σε ενα αλλο "γισε"- για "ειδικες αποσκευες" ( στο ελ΄-Βενιζελος ειναι καπου στην μεση).
Τον εδωσε κανα 45αλεπτο πριν την επιβαση στο αεροπλανο ( δηλαδη τον κρατουσε οσο το δυνατον πιο πολυ ωρα κοντα της. ετσι της ειχαν πει καιολας, οταν εκανε το τσεκ ιν).
Απο κει τον παρελαβε ενας υπαλληλος με ενα καροτσακι και τον πηγε "χειροκινητα" παραπισω. Οταν ειμασταν στο gate και περιμεναμε την επιβαση, ειδαμε τον σκυλο με το κλουβι του επανω σε ενα απο αυτα τα φορτιγακια= ο οδηγος ειχε κατεβει και του μιλουσε, οταν επιασε βροχη, πηρε εναν μουσαμα και σκεπασε και το box. Μετα μπηκαμε και εμεις- και δεν ειχαμε ξανα οπτικη- να δουμε τι εγινε στην συνεχεια.
Οταν φτασαμε γερμανια (Duesseldorf)-πηγαμε στον ιμαντα για την παραλαβη αποσκευων- και εκει περιμενε ηδη ο σκυλος, τον οποιο τον ειχαν φερει με ενα αυτοκινητακι ( κατι σαν golfcar) και για παραδοθει στην κοπελλα, επρεπε να δειξει τα χαρτια, οτι ειναι οντος δικος της!

Σε δικο μου παλιοτερο ταξιδι με δικο μου σκυλο εγινε περιπου με τον ιδιο τροπο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
...αλλά σαν καλός γύπας θέλω να σου πω το καλωσηρθες στο φόρουμ που όλοι παραλείψανε :p
Ασε μας κουκλίτσε μου!

Καλώς ήρθατε στο φόρουμ κα.Μπύρου.
Στο ερώτημά σας...κροκόδειλο θα βγάλουν.
Αλλά συγχρόνως θα είναι και ημίαιμος.
Κοπράκι όπως λέμε :)
 




Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Τον οκτοβριο που πεταξα τελευταια φορα, γνωρισα μια κοπελλα που ειχε σκυλο στης αποσκευες και καθομασταν μαζι.
Σαφος ειχε δικο της Box που ειχε φροντιζει μα μαθει απο πιο νορις ο σκυλος.
Δεν τον δινεις μαζι με τις βαλιτσες, αλλα σε ενα αλλο "γισε"- για "ειδικες αποσκευες" ( στο ελ΄-Βενιζελος ειναι καπου στην μεση).
Τον εδωσε κανα 45αλεπτο πριν την επιβαση στο αεροπλανο ( δηλαδη τον κρατουσε οσο το δυνατον πιο πολυ ωρα κοντα της. ετσι της ειχαν πει καιολας, οταν εκανε το τσεκ ιν).
Απο κει τον παρελαβε ενας υπαλληλος με ενα καροτσακι και τον πηγε "χειροκινητα" παραπισω. Οταν ειμασταν στο gate και περιμεναμε την επιβαση, ειδαμε τον σκυλο με το κλουβι του επανω σε ενα απο αυτα τα φορτιγακια= ο οδηγος ειχε κατεβει και του μιλουσε, οταν επιασε βροχη, πηρε εναν μουσαμα και σκεπασε και το box. Μετα μπηκαμε και εμεις- και δεν ειχαμε ξανα οπτικη- να δουμε τι εγινε στην συνεχεια.
Οταν φτασαμε γερμανια (Duesseldorf)-πηγαμε στον ιμαντα για την παραλαβη αποσκευων- και εκει περιμενε ηδη ο σκυλος, τον οποιο τον ειχαν φερει με ενα αυτοκινητακι ( κατι σαν golfcar) και για παραδοθει στην κοπελλα, επρεπε να δειξει τα χαρτια, οτι ειναι οντος δικος της!

Σε δικο μου παλιοτερο ταξιδι με δικο μου σκυλο εγινε περιπου με τον ιδιο τροπο.
ήσουν τυχερή, μεταχειρηστικαν σκυλο σου όπως του αρμοζε και όχι σαν απλή βαλίτσα όπως κάναν δικό μου τότε δυστυχώς.
Προς αποκατάσταση της αλήθειας έψαξα στο σαιτ της Aegean και όντως τώρα πλέον πρέπει να φέρεις το δικό σου box.
Οπότε άκυρο αυτό που έγραψα ότι προμηθεύεσαι από εκεί και μόνο...
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Oταν λες στα ορια των 8 κιλων τι ενοοεις? Επειδη εμενα ειναι 8 και κατι και δε θελω να τον βαλω με τις αποσκευες :(
Είναι μεγάλο ρίσκο ν πας σε φάση αν και. Τ προηγούμενο σκυλάκι που είχα ταξίδευε πάντα μαζί μου μ πάνινη τσάντα στη καμπίνα. Μία φορά έκανα τ λάθος ν τ ταίσω επειδή ταξιδεύαμε αργά τ απόγευμα η ζυγαριά έδειξε λίγο παραπάνω κ μου αρνήθηκε η υπάλληλος επιβίβαση. Τότε μ λυπήθηκε ο υπεύθυνος Η αεροπορική ήταν ξένη κ τ περιστατικό εξωτερικό
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Και αν δεν στο δεχτούν? Τι θα κάνεις? Εάν ο σκυλος σου είναι άνω του ορίου η λύση είναι μια: να πάει με τις αποσκευές.

Αλλά πες ότι καταφέρνεις να την αδυνατισεις και έτσι να την πάρεις πάνω, από όσο γνωρίζω το σκυλί δεν επιτρέπεται να βγει από τη τσάντα. Όποτε ποιο το νοημα, εάν έχει δε τόσο μεγάλο πρόβλημα να μένει μακριά σου πιθανόν να ενοχληθούν και οι άλλοι επιβάτες από τα κλαμματα της μικρής σου.
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
εχω ταξιδεψει δύο φορές με τη σκύλα μου με αεροπλάνο-15 κιλά (και τις δύο φορές που την πήραν στις αποσκευές έκλαιγα σαν την τρελή και με κοίταγαν οι υπάλληλοι σε φάση ''τρελή είναι αυτή?'')
1) Την πρώτη φορά μου τη ζύγισαν κανονικά και την πήραν στις αποσκευές.
2) Τη δεύτερη φορά επειδή γινόταν πανικός στο αεροδρόμιο, ο υπάλληλος χωρίς να τη ζυγίσει, απλά με ρώτησε πόσα κιλά είναι και μου έβγαλε το εισιτήριο.

Προσωπικά σε συμβουλεύω να είσαι τυπική για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.
Όταν κλείνεις το δικό σου εισιτήριο πρέπει να κλείνεις θέση και για το σκύλο, ώστε να γνωρίζουν ότι θα υπάρχει ζώο. Δεν δέχονται όλα τα αεροπλάνα ζώα. Με aegean θα πετάξεις?
 
  • Like
Reactions: mareco


17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
εχω ταξιδεψει δύο φορές με τη σκύλα μου με αεροπλάνο-15 κιλά (και τις δύο φορές που την πήραν στις αποσκευές έκλαιγα σαν την τρελή και με κοίταγαν οι υπάλληλοι σε φάση ''τρελή είναι αυτή?'')
1) Την πρώτη φορά μου τη ζύγισαν κανονικά και την πήραν στις αποσκευές.
2) Τη δεύτερη φορά επειδή γινόταν πανικός στο αεροδρόμιο, ο υπάλληλος χωρίς να τη ζυγίσει, απλά με ρώτησε πόσα κιλά είναι και μου έβγαλε το εισιτήριο.

Προσωπικά σε συμβουλεύω να είσαι τυπική για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.
Όταν κλείνεις το δικό σου εισιτήριο πρέπει να κλείνεις θέση και για το σκύλο, ώστε να γνωρίζουν ότι θα υπάρχει ζώο. Δεν δέχονται όλα τα αεροπλάνα ζώα. Με aegean θα πετάξεις?
Nai του εκλεισα ηδη θεση στις αποσκευες απλα αναρωτιομουν αν μπορω να προσπαθησω για καμπινα και να του αλλαξω θεση εφοσον η υφασματινη τσαντα δεν ζυγιζει και πολυ
 


17 Ιανουαρίου 2017
16
2
27
Και αν δεν στο δεχτούν? Τι θα κάνεις? Εάν ο σκυλος σου είναι άνω του ορίου η λύση είναι μια: να πάει με τις αποσκευές.

Αλλά πες ότι καταφέρνεις να την αδυνατισεις και έτσι να την πάρεις πάνω, από όσο γνωρίζω το σκυλί δεν επιτρέπεται να βγει από τη τσάντα. Όποτε ποιο το νοημα, εάν έχει δε τόσο μεγάλο πρόβλημα να μένει μακριά σου πιθανόν να ενοχληθούν και οι άλλοι επιβάτες από τα κλαμματα της μικρής σου.
Οταν ειναι κοντα μου δεν κλεει.απλα δε θελω να τον βαλω μονο του κατω σε κλουβι και να εχω αυτο ολο το αγχος αφου υπαρχει μια περιπτωση να ερθει πανω μαζι μου .Αν γινει το οτιδηποτε, θα εχω κλουβι εξω να περιμενει και θα τον παρω αποσκευες
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Πριν ταξιδέψετε πρέπει οπωσδήποτε να του κάνεις εκμάθηση κλουβιού. Η δικιά μου παρόλο που από μωρό την έβαζα σε κλουβί, στο αεροπλάνο τα κανε πάνω της:confused:. Βέβαια εμένα είναι και σχίζα :love:
 


kasia

Member
9 Δεκεμβρίου 2017
6
1
42
καλησπερα !!! ηθελα να ρωτησω αν εχει ταξιδεψει καποιος προσφατα με την aegean με σκυλο στην καμπινα. Εχω ενα σκυλο shih tzu που ειναι 8,5 κιλα και θελω να ταξιδεψει μαζι μου στην καμπινα.Επισης λογω ρατσας δεν μπορει να ταξιδεψει στις αποσκευες ( βραχυκεφαλο) .Ξερει καποιος αν τα ζυγιζουν στο αεροδρομιο και ποσο αυστηροι ειναι σε τετοιες περιπτωσεις?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
καλησπερα !!! ηθελα να ρωτησω αν εχει ταξιδεψει καποιος προσφατα με την aegean με σκυλο στην καμπινα. Εχω ενα σκυλο shih tzu που ειναι 8,5 κιλα και θελω να ταξιδεψει μαζι μου στην καμπινα.Επισης λογω ρατσας δεν μπορει να ταξιδεψει στις αποσκευες ( βραχυκεφαλο) .Ξερει καποιος αν τα ζυγιζουν στο αεροδρομιο και ποσο αυστηροι ειναι σε τετοιες περιπτωσεις?
Εγώ πηγαίνω πολύ συχνά με σκυλιά και δυστυχώς πάντα τα ζυγίζουν μαζί με το τσαντάκι, οπότε εσείς θα πάτε τουλάχιστον στα 9 κιλά. Φοβάμαι ότι δεν θα σας πάρουν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3