Σκυλιά στα πάρκα? <Ναι> επιτρέπονται!




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πω-πω, καλέ είστε πολύ ακριβοί με τα πρόστιμα εκεί κάτω. Εδώ στο Illinois το πρόστιμο είναι 75 δολλάρια και επιπλέον ο δήμαρχος μας δίνει τσάμπα σακούλες στα δυο σκυλόπαρκα που έχει. Άσε που μας έχει και μεγάλες πλαστικές λεκάνες για να πλατσανάει το Μουφ-Μουφ όταν του τη δίνει και λάστιχο για να το περιλούζω για να το σουλουπώσω μέχρι να μπει στο αυτοκίνητο. Αυτά βεβαίως το καλοκαίρι διότι αυτή τη στιγμή έχει -23 βα8μούς Κελσίου και άγριο χιόνι.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
εδώ στο Ingolstadt (Γερμανία) δεν έχω ιδέα πόσο είναι το πρόστιμο, αλλά έτσι κ αλλιώς μάζευα πάντα τα περιττώματα της Λώρα από το Γαλάτσι που έμενα κ από τα πάρκα που πηγαίναμε, δεν θα τα μάζευα εδώ, που όλοι σέβονται τόσο το περιβάλλον; Το 98% κυκλοφορούν με σακουλάκια πάνω στους οδηγούς των σκύλων τους (το 2% το αφήνω απ' έξω μια κ πάντα υπάρχουν κ οι... τσέπες!! :p )

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τα σκυλιά σε δημόσια πάρκα, αεροδρόμιο, τράπεζες, μετρό κ εμπορικά κέντρα. Εδώ επιτρέπεται παντού η διέλευσή τους, εκτός από καταστήματα με τρόφιμα...
Έτσι, πάμε παντού μαζί, στην τράπεζα, για ψώνια, στο πάρκο... παντού κ εννοείται ότι τα περιττώματα συλλέγονται άμεσα.

Στη Χαλκίδα πήρα τη Σίσσυ (κανίς της μαμάς του αρραβωνιαστικού μου) κ πήγαμε στην τράπεζα... Δεν μπορείτε να φανταστείτε πώς έκανε ο κόσμος (μιλάμε για κουτάβι 4ων μηνών τώρα). Αφηνίασε! πολύ ήρεμα λοιπόν ζήτησα να μου δείξουν τον 'νόμο' που απαγορεύει την είσοδο των σκυλιών στην τράπεζα κ φυσικά με άφησαν στην ησυχία μου. Το ίδιο έκανα κ στο hondos center.
Πού να έπαιρνα κ τη λώρα που είναι μεγαλόσωμη δηλ...!! Κ στο Ελ. Βενιζέλος, εννοείται την είχα δίπλα μου κ την έβαλα στο κλουβί μόνο όταν ήμασταν έτοιμοι για επιβίβαση.

Απλά γενικά οι ιδιοκτήτες σκύλων δεν σέβονται τόσο την υγιεινή των άλλων ή απλά βαριούνται κ δεν ασχολούνται με τα περιττώματα, με συνέπεια να γεμίζουμε παντού σκ@τ@ (με το συμπάθιο κιόλας). Ε, τί φταίει κ η κυρία που πάει το παιδάκι της στο πάρκο να παίξει ποδόσφαιρο κ γυρνάει με περιττώματα στα ρούχα του κ.λ.π.
Πρέπει όλοι να σεβόμαστε τους γύρω μας.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Υπαρχουν και αρκετοι ιδιοκτητες που απλα δεν ξερουν τα δικαιωματα τους η τα γνωριζουν διαστρεβλωμενα.Αυτο με τα παρκα δεν το γνωριζα :(.Δηλαδη αν σε ενα παρκο γραφει '' απαγορευονται οι σκυλοι'' εχουμε δικαιωμα να πηγαινουμε τα σκυλια μας?Και αν η διαταξη αυτη εχει ψηφιστει σε ενα διοικητικο συμβουλιο?Εχει ισχυ?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Υπαρχουν και αρκετοι ιδιοκτητες που απλα δεν ξερουν τα δικαιωματα τους η τα γνωριζουν διαστρεβλωμενα.Αυτο με τα παρκα δεν το γνωριζα :(.Δηλαδη αν σε ενα παρκο γραφει '' απαγορευονται οι σκυλοι'' εχουμε δικαιωμα να πηγαινουμε τα σκυλια μας?Και αν η διαταξη αυτη εχει ψηφιστει σε ενα διοικητικο συμβουλιο?Εχει ισχυ?
Μπορεί ένα συμβούλιο, ένας Δήμος, μια πολυκατοικία, ο οποιοσδήποτε τέλος πάντων, να καταργεί τους νόμους?

όχι βέβαια!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλα σε δημόσιους χώρους, αλλά σε μαγαζιά (πχ εμπορικά κέντρα και τράπεζες που αναφέρατε); δεν έχει δικαίωμα ο άλλος να σου πει απαπαγορεύω τους σκύλους στην περιουσία μου;
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τα μαγαζιά, είναι δημόσιοι χώροι.
Γι αυτό, εφ όσον απαγορευτεί το κάπνισμα, δεν μπορεί ο καθάνας να εφαρμόσει την δικιά του πολιτική, όπως για παράδειγμα μπορεί κάποιος να κάνει στο σπίτι του.
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
καλα, ας μην ειμαστε και υπερβολικοι...ποιος ο λογος να βαζουμε τα σκυλια μας μεσα σε καταστηματα?? στην ελλαδα βρισκομαστε! παρκα και ευτυχισμενοι να ειμαστε!!! περα απο την πλακα ομως πολλοι ειναι αυτοι που ειτε τα φοβουνται, ειτε τα σιχαινονται, ειτε ειτε ειτε...οποτε εχει καθε δικαιωμα καποιος να μην τα θελει στο χωρο του...
 


Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
217
0
πολλοι ειναι αυτοι που ειτε τα φοβουνται, ειτε τα σιχαινονται, ειτε ειτε ειτε...οποτε εχει καθε δικαιωμα καποιος να μην τα θελει στο χωρο του...
Έχεις ενα δικιο αλλά πολλές φορές έχω σκεφτεί οτι αν ήταν κι εδώ αυτονόητο όπως στο εξωτερικό οτι οι σκύλοι θα είναι μαζί παντού και στα καταστήματα και σε όλους τους χώρους, αυτοί που θα τα φοβούνταν θα ήταν πολύ λιγότεροι και ίσως και τα σκυλιά πιο κοινωνικοποιημένα..
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
ίσως και τα σκυλιά πιο κοινωνικοποιημένα..
δεν νομιζω οτι γινεται να ειναι πιο κοινωνικοιποιημενα... η ειναι η δεν ειναι...
και δεν νομιζω οτι ο λογος που πολλα σκυλια δεν ειναι κοινωνικοποιημενα ειναι αυτος...γενικα στο εξωτερικο υπαρχουν πολλα πλεονεκτηματα για τους ιδιοκτητες σκυλιων, σ' αντιθεση με την ελλαδα που ουτε καν γνωριζουν οι περισσοτεροι οτι τα ζωα εχουν και δικαιωματα...ειναι εντελως διαφορετικη νοοτροπια...πολλοι δεν θελουν ουτε καν να τα βλεπουν, να περνανε απο διπλα τους οταν τα βγαζουμε βολτα, για φαντασου να βαλεις ενα γ.π σε καταστημα ρουχων!!!! υστερια!!! αντε σκυλακι τσεπης (επειδη ειναι και χαριωμενο και τοσο δα τι να σου κανει) και πολυ ειναι!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
εγώ νομίζω ότι η κοινωνικοποίηση έχει άμεση σχέση με την κλωτσιά που έχει φάει ο κάθε σκύλος από τον α ή β μ@@@κα....

και μην το λες αυτό για τα τσέπης..... καμιά φορά μπορεί να σου κάνουν μεγάλη ζημιά! αντίθετα κάποια μεγάλα ανέχονται πολύ περισσότερα....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Χμμμμμ.....δεν ξέρω αν συμφωνώ. Το Μουφ-Μουφ μου το έχουνε σίγουρα δείρει και παρατήσει, είναι όμως πολύ κοινωνικοποιημένο και αγαπάει τους πάντες εκτός από καράφλες με τατουάζ πάνω σε μηχανάκια! Αν φοράνε κιόλας πέτσινα παθαίνει υστερία. Είναι πολύ συγκεκριμένη η αντιπάθειά του διότι αυτοί που μισεί πρέπει οπωσδήποτε να έχουν όλα τα ως άνω "στραβά". Τον αδελφό μου όμως που φοράει πέτσινα και είναι ελαφρώς καραφός τον πάει πολύ. Δεν έχει όμως τατουάζ και μηχανάκι....

Συμφωνώ κατά τ' άλλα περί των μικρών καταστρεπτικών σκύλων.
 




Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Εμείς χθες τον πήγαμε στα fridays (διαφήμιση?:confused:),μέσα στην τσάντα του κ δεν έβγαλε άχνα ο καημενούλης.Εβγαζε το κεφάλι του από την τσάντα τα πρώτα 15' κ μετά 'ξεράθηκε' μέχρι να φύγουμε:D
 




Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Σωστά :D:D
Για να το σώσω(όσο γίνεται:D)θα πω ότι το πέρασα στα 'κρυφά' κ όταν το είδε η σερβιτόρα φρόντισε να μου επισημάνει ότι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ(έπρεπε να φέρω 2-3 αδέσποτα που είχα υπόψιν:D)αλλά θα έκανε τα στραβά μάτια.:p
Οκ,τώρα???
 




Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
1,5 κιλό σκυλί,τί πρόβλημα να δημιουργήσει??
Από τη στιγμή κιόλας που μόλις δει ότι το θέμα δεν έχει ενδιαφέρον(κ ας μιλάμε για άκρως δελεαστικές μυρωδιές:rolleyes:),χώνεται στην τσάντα κ κοιμάται του καλού καιρού..:D
Οχι πως δε μας κάρφωσε στους σερβιτόρους κ ερχότανε όλοι να δούνε 'τι κρυβει η τσάντα' αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..δυσφήμισης αυτή τη φορά:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Χαχαχαχαχα.. εχω παει σε γνωστο χαρμπουκεραδικο!!:maria::D:Dμαζι με τον μικρο..
Τον εχω και εγω σε ενα τυπου μαρσιπο..ειναι και 8 κιλα ο δικος μου..
Ερχεται η σερβιτορα και τι μου λεει?
Το σκυλι εχει νερακι?
οχι λεω..και του φερνει ενα μπολακι απο αυτα που βαζει τις πατατες μεσα νερο για να πιει πανω στο τρεπεζι και ο μικρος στα ποδια μου!!εεετσι λεω..!!!!αυτα ειναι!!!:D:D:maria::maria:

Αυτο βεβαια σε ενα πανω στην εθνικη ,τεραστιο..και ωρα με 0 κοσμο!!
 
Last edited:


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Αυτά είναι,ακριβώς!!!Εγώ τον έχω σε μια τσάντα για σκυλιά,από αυτές που βγάζουν το κεφάλι από τη μια μεριά:D
Ο δικός μου,ούτε νερό ζητάει εκείνη την ώρα,ούτε τον ενδιαφέρει τι τρώω,του αρκεί που είμαι δίπλα του:D
Στα καφέ τον βγάζω από την τσάντα κ την πέφτει στους καναπέδες/καρέκλες,σα ψεύτικο είναι δλδ,οι περισσότεροι δε το βλέπουν καν:eek:
Αντε να δω στο μέλλον τι θα συναντήσω..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3