Σκύλος στα ελληνικά πλοία


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ανοίγω καινούριο θέμα, για να συγκεντρώσουμε τις πληροφορίες που υπάρχουν διασκορπισμένες στο φορουμ σχετικά με τις συνθήκες μεταφοράς σκύλων στα ελληνικά καράβια, μιας κι ερχεται καλοκαίρι.

Επειδή η κατάσταση αλλάζει άρδην παρακαλώ αναφέρετε δρομολόγιο, εταιρία και αν θυμάστε και πιο συγκεκριμένο πλοίο. Επίσης ας περιοριστούμε σε σχετικά προσφατες εμπειρίες, γιατι αλλάζουν τα πράγματα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ας το ξεκινήσω εγώ λοιπον:

ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΣ (ΠΟΡΟΣ, ΥΔΡΑ, ΣΠΕΤΣΕΣ) (Hellenic Seaways.....).

Στα flying dolphin, δεν έχει κλούβες, οπότε πρεπει να δεθεί ο σκύλος έξω... παρά που απαγορεύεται να ειναι οι επιβάτες έξω, κανουν εξαίρεση και μπορεις να κάτσεις μαζί του, οπότε ΟΚ. Την τελευταία φορά που είχε πολύ κόσμο, μου έκαναν φασαρία (οτι και καλά χάρη μου κανουν....). Τα μικρά σκυλιά επιτρέπονται και μέσα στην καμπίνα (στη ζούλα).

Στο Flying Cat I έχει κάτι κλούβες τις κακιάς ώρας, σε απροστάτευτο απο τον αέρα μέρος, που είναι τόσο παλιές που και να σπρώξει ο σκύλος λίγο ανοιγει η κλούβα....... Αναγκάστηκα να τον δέσω στο κάγκελο, αλλά δεν δέχονταν σε καμία περίπτωση να μ'άφησουν να κάτσω μαζί του έξω, οπότε περάσαμε ένα ταξίδι δράμα.

Στο Flying Cat II, δεν έχω μπει αλλα ρωτησα και έχει λεει καλύτερες σκυλιέρες και μάλιστα σε πιο προστατευμένο μέρος.... Πάλι δε μπορεις να κάτσεις με το σκύλο εξω.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
High Speed: Οι σκυλιέρες στο ανοιχτό μέρος του πλοίου, πάνω από τη μπουκαπόρτα. Εκτός από εκτεθειμένες στον αέρα είναι εκτεθειμένες και στη θάλασσα, καθώς κατά τη διάρκεια του ταξιδιού λόγω της ταχύτητας του πλοίου σηκώνονται νερά. Μετά από μία φορά που ταξιδέψαμε και πήραμε το σκυλί κυριολεκτικά μούσκεμα δεν έχω ξαναταξιδέψει, οπότε δεν έχει τύχει να δω αν δέχονται μέσα τα μικρόσωμα.

Blue Star Paros, Naxos, Ithaki: Σκυλιέρες στο γκαράζ, όπου παραδόξως δεν έχει υπερβολική ζέστη (έχω τσεκάρει επανειλημένα). 8 μεγάλα κλουβιά (πάντα χρησιμοποιούμε ένα και για τα δύο σκυλιά) και ένα πολύ μεγάλο (έχει τύχει να δω μέσα σκύλαρο τύπου ελληνικού ποιμενικού να βολτάρει με άνεση) με πάτωμα κόντρα πλακέ. Συνήθως πάνω από αυτά έχει και δυο – τρία μικρότερα κλουβιά, για μικρόσωμα, αλλά αυτά σχεδόν πάντα είναι άδεια. Συνήθως τα καθαρίζουν ανάμεσα στα δρομολόγια (πλύσιμο με λάστιχο, μη φανταστείτε τίποτα extreme) οπότε παίζει να τα βρείτε μούσκεμα. Βοηθάει να έχει κανείς διαθέσιμο ένα ρολό χαρτί κουζίνας για αυτή την περίπτωση. Καλό είναι επίσης να έχει κανείς δικό του λουκέτο γιατί οι κλειδαριές των κλουβιών δε δουλεύουν πάντα.
Εκτός από τις σκυλιέρες τα σκυλιά ταξιδεύουν χωρίς πρόβλημα στο κατάστρωμα παρέα με τα αφεντικά τους και τα μικρόσωμα σε όλους τους χώρους ανεξαιρέτως. Συνήθως στην αρχή τα έχουν σε τσάντες μεταφοράς αλλά μετά όλοι «ξεθαρεύουν» και τα βγάζουν.

Πρέβελη της ΑΝΕΚ: Σκυλιέρες στο τελευταίο κατάστρωμα, προσβάσιμες μόνο από το εσωτερικό του πλοίου (βάζεις δηλαδή τα σκυλιά μέσα από το γκαράζ, ανεβαίνεις τρία επίπεδα εσωτερικά και διασχίζεις διαδρόμους, σαλόνια, σκάλες όλα στρωμένα μοκέτα)!!!!!!!! Είναι 12-14 κλουβιά, αρκετά άνετα (πάλι και τα δύο σκυλιά χωράνε άνετα σε ένα), τοποθετημένα αντικριστά, δημιουργούν δηλαδή ένα διάδρομο ο οποίος είναι σκεπασμένος με στέγαστρο. Το θετικό είναι ότι τα κλουβιά είναι κλειστά από όλες τις πλευρές και μόνο η μπροστινή πλευρά που είναι η πόρτα είναι από μεταλλικό πλέγμα, οπότε τα ζώα δεν είναι ιδιαίτερα εκτεθειμένα στον αέρα αλλά ούτε και στον ήλιο. Το άλλο θετικό είναι ότι στο τελευταίο κατάστρωμα που είναι τα κλουβιά δεν έχει καθόλου κόσμο (ακόμα και ντάλα καλοκαίρι που ταξιδέψαμε πέρυσι) οπότε τα βγάζαμε και τρέχανε κατά διαστήματα. Το αρνητικό είναι ότι ακριβώς επειδή είναι μακριά από οπουδήποτε στο πλοίο δεν τα καθαρίζουν και ιδιαίτερα συχνά οπότε πρέπει να παίξεις λίγο τζόκερ για να βρεις κανένα σε αξιοπρεπή κατάσταση.
Εκτός κλουβιού επίσης ταξιδεύουν στο κατάστρωμα.

Edit: Από τις σκυλιέρες στα BlueStar



[ame="http://www.youtube.com/watch?v=p2UOhlTHmNw"]http://www.youtube.com/watch?v=p2UOhlTHmNw[/ame]


D)
 
Last edited:




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Ας το ξεκινήσω εγώ λοιπον:

ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΣ (ΠΟΡΟΣ, ΥΔΡΑ, ΣΠΕΤΣΕΣ) (Hellenic Seaways.....).

Στα flying dolphin, δεν έχει κλούβες, οπότε πρεπει να δεθεί ο σκύλος έξω... παρά που απαγορεύεται να ειναι οι επιβάτες έξω, κανουν εξαίρεση και μπορεις να κάτσεις μαζί του, οπότε ΟΚ. Την τελευταία φορά που είχε πολύ κόσμο, μου έκαναν φασαρία (οτι και καλά χάρη μου κανουν....). Τα μικρά σκυλιά επιτρέπονται και μέσα στην καμπίνα (στη ζούλα).

Στο Flying Cat I έχει κάτι κλούβες τις κακιάς ώρας, σε απροστάτευτο απο τον αέρα μέρος, που είναι τόσο παλιές που και να σπρώξει ο σκύλος λίγο ανοιγει η κλούβα....... Αναγκάστηκα να τον δέσω στο κάγκελο, αλλά δεν δέχονταν σε καμία περίπτωση να μ'άφησουν να κάτσω μαζί του έξω, οπότε περάσαμε ένα ταξίδι δράμα.

Στο Flying Cat II, δεν έχω μπει αλλα ρωτησα και έχει λεει καλύτερες σκυλιέρες και μάλιστα σε πιο προστατευμένο μέρος.... Πάλι δε μπορεις να κάτσεις με το σκύλο εξω.
αυτά είναι τα γρήγορα πλοία για αυτά τα νησιά ε; Υπάρχουν κ τα κλασικά, αργά, φαντάζομαι που μπορείς να είσαι στο κατάστρωμα μαζί με τον σκύλο, σωστά;
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παραθέτω και πληροφορίες από άλλα νήματα, για να τις έχουμε συγκεντρωμένες.

ΕΛΥΡΟΣ ΑΝΕΚ (Χανιά)

Εγώ ταξίδευα με τον Έλυρο, τον "Αυτοκράτορα του Αιγαίου" παρακαλώ, που ήταν ανακαινισμένο πλοίο και ιδιαίτερα καθαρό.

Εκτός από τις "σκυλιέρες" βέβαια, που ήταν από σίδερο και έξω στο κατάστρωμα, φάτσα στον αγέρα. Ήταν και μόνο 5-6 (ενώ το πλοίο ΠΕΛΩΡΙΟ) και τα άμοιρα τα σκυλάκια που ταξίδευαν εκεί, έτρεμαν από το κρύο μισή ώρα πριν ξεκινήσει το πλοίο (9 το βράδυ). Δεν μπορούσαν να βάλουν ένα κόντρα πλακέ για να μην μπάζει;;;

Με εμένα δεν ήξεραν τι να κάνουν, γιατί ο σκύλος μου δεν χώραγε στη σκυλιέρα. ΕΥΤΥΧΩΣ γιατί θα είχαμε κι άλλον καβγά (σιγά μην τον έβαζε εκεί μέσα). Τους είπα να βγάλω το crate από το αμάξι και να τον έχω εκεί, "ΜΑ ΠΟΥ ;" με ρώτησε ο ύπαρχος, λες και είχα λιοντάρι! "ΟΠΟΥ θέλετε!" του είπα.... μετά από σκέψη μου είπε πως μπορώ να τον αφήσω στο αυτοκίνητο.

ΠΟΛΥ επικίνδυνο αυτό παιδιά, για υπερθερμία -μην το κάνετε εκτός αν είναι χειμώνας.
Εγώ το έκανα με πολύ γκρίνια και απαίτηση α) να είναι το αμάξι σε μέρος με καθαρό αέρα, με χώρο γύρω του να βγάζω τον σκύλο να περπατάει και β) να μπορώ να κατεβαίνω όποτε θέλω να τον βλέπω αν είναι καλά και να του δίνω νερό.

Το β) λόγο κανονισμού ασφάλειας γινόνταν με συνοδό κάθε φορά!

Ευτυχώς το Τσιόρνι αποδείχτηκε ιδιαίτερα ταξιδιάρικο και ήταν απολύτως ήρεμο και χαρούμενο για το ταξίδι. Δεν είναι όμως όλοι οι σκύλοι έτσι -φαντάζεστε να μου ΕΤΡΩΓΕ το αμάξι (έστω τα καθίσματα);

Ο "αυτοκράτορας" δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ προετοιμασμένος να δεχτεί σκύλους. Τους επιτρέπουν μόνο στις λίγες ΑΘΛΙΕΣ σκυλιέρες (παιδιά δεν παλεύεται το κρύο εκεί πάνω, και πάνω σε σιδερένιο κλουβί!) και μάλιστα δεν μοιάζει κανείς να ενδιαφέρεται στο ΕΛΑΧΙΣΤΟ για το θέμα.

Εγώ έφερα φίμωτρο και crate και ΠΑΛΙ ο σκύλος μου στο αμάξι ταξίδεψε (μην σκοτώσει κανένα παιδί, ποτέ δεν ξέρεις)...

Το καλοκαίρι τι κάνουν; Αν είναι πάνω από 7 σκύλοι; Τα αφήνουν στο κατάστρωμα;
Ξέρει κανείς;

Σε παλαιότερο ταξίδι για Χανιά επέτρεπαν παντού σκύλους (εκτός από τις καμπίνες και το εστιατόριο πρώτης θέσης). Στο Βενιζέλος αν θυμάμαι καλά, το είχα κάνει με το Σνάουτσερ Γίγας μου. Έχω ακούσει και σε κάποια πλοία να τα βάζουν και στις καμπίνες (ίσως να ήταν μύθος όμως αυτό).

Από το κακό στο χειρότερο πάμε;;;

Ξέρει κανείς;
Οι Μινοϊκές γραμμές είναι καλύτερες με τα ζώα;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Για τις ΜΙΝΟΪΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ (ποιό πλοίο?)

πολυ καλυτερες,βεβαια τα κλουβια και εκει ειναι σιδερενια,αλλα τα εχουν φτιαξει ετσι ωστε να μην τα χτυπαει ο αερας,εχει ειδικο δοχειο με αμμο για να κανουν την αναγκη τους,και αν θελεις να τον αφησεις λιγο ελευθερο(με λουρι παντα)εχει πολυ απλα και δεν ανεβαινουν και πολυ εκει πανω,εγω οπως ειπα ταξιδευω συνεχεια με ΜΙΝΟΑΝ και ποτε δεν μου δημιουργησαν προβλημα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΓΙΑ ΜΙΝΟΪΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΚ (θυμάστε για που και ποια πλοία?)

Ναι η Minoan (για Ιταλία που ξέρω) είναι καλύτερα έχει τις σκυλιέρες μεγάλες - καινούριες πίσω από την γέφυρα άμμο για τουαλέτα - απολυμαίνει με υπογραφή και ώρα απολύμανσης παρακαλώ ... και σκυλιά περιφέρονται στο κατάστρωμα γενικά χωρίς πρόβλημα ... εκτός και αν έχεις με κανέναν κολημμένο οπότε το λύνεις μόνος σου με συνοπτικές διαδικασίες :D :D

Το καλοκαίρι η ΑΝΕΚ ... όποιον πάρει ο χάρος ... εμείς ταίζαμε - ποτίζαμε βγάζαμε βόλτα 8 rott με συνοδό (ο οποίος μόλις είδε τί έπαιζε άλλαξε 13 χρώματα και περίμενε στην κορυφή μιάς σκάλας επί 2 ώρες :p :p ) .... και το αστείο είναι ότι αν δηλώσεις Camping on Board μένεις στο γκαράζ καιβγάζεις τον σκύλο μέχρι και ελεύθερο (είδα να γίνεται από ξένους) ενώ αν έχεις κατάστρωμα ή καμπίνα πρέπει να πάς στην ρεσεψιόν να φωνάξεις τον υπεύθυνο για την πόρτα :paja1: :)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Να ρωτησω κατι; στην κρατηση του εισητηριου αναφεραται οτι θα εχετε μαζι σας σκυλο; και αν ναι τι σας ειπαν ;
Στα ταξίδια εσωτερικού δεν υπάρχει λόγος, έτσι κι αλλιώς το σκυλί ταξιδεύει χωρίς εισητήριο (αυτό μόνο μας έλειπε)!

Για το εξωτερικό νομίζω πρέπει να το αναφέρεις
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΠΑΤΡΑ ΓΙΑ ΙΤΑΛΙΑ (εταιρία??)

Οταν εμεις πηγαμε ιταλια με Φερρυ απο Πατρα, την πηραμε μαζι στην καμπινα μας. Επισιμα απαγορευοταν- αλλα αμα δεν σε δει κανεις.....

Μας ειχαν παει τοτε μαζι με τον σκυλο στην καμπινα και εκει μας ελεγε ο τυπος " εχουμε και σκυλιερες στον πανω οροφο και αν θελετε μπορειτε να κλεισετε τον σκυλο σας εκει και να παρετε και ενα λουκετο απο την Rezeption για να τον κλειδοσετε" ΅"Ευχαριστουμε- αλλα δεν θα παρουμε- παρε 10 ευρω και δεν μας ειδες". Τελος της συζητησης!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
SUPERFAST

Στην Superfast υπάρχουν καμπίνες (εμείς είχαμε εξωτερική τετράκλινη - αν και 2 άτομα) όπου επιτρέπεται ο σκύλος με το αντίτιμο των 50 Ευρώ (ήδη βέβαια έχεις πληρώσει πιο ακριβά την καμπίνα γιατί είναι εξωτερική).

Τώρα όσον αφορά τα πλοία για δρομολόγια εσωτερικού, ή το βάζεις σε σκυλιέρα με κίνδυνο το σκυλί να πλαντάξει από τη ζέστη, από τον αέρα, να ακάσει από το κακό του κλπ. ή κάνεις το εξής, που κάναμε και εμείς φέτος σε δρομολόγιο Πειραιάς-Αστυπάλαια-Αμοργός-Πειραιάς:
Μπαίνεις νωρίς στο καράβι και καβαντζώνεις σημείο που δεν το δέρνει ο αέρας (για τον ήλιο δεν είσαι ποτέ σίγουρος), στρώνεις κάτω αφρολεξάκι και αράζεις! (μπουφάν αντιανεμικό κλπ.). Επίσης έχεις και το κλουβί μαζί για να μπορέσει ο κοπρίτης να την πέσει μέσα και να κοιμηθεί (είναι δικό του) κάποια στιγμή.
Φέτος, στην επιστροφή μας προς Πειραιά, επειδή έκανε πολύ ζέστη, τον έχωσα στο κλουβί και κάθισα μέσα (πάτωμα) με το airconticion. Απλά τον έβγαζα ανά δίωρο για να ξεπιαστεί.
Επίσης έχεις μαζί σακίδιο με πιατάκι νερού (από φαγητό έφαγε ολίγον chicken nuggets από Goodys στο πλοίο για να μην τον πειράξει το ταξίδι!), χαρτί από ρολό κουζίνας (αν κατουρήσει στη ζούλα να ...καθαρίσεις).
Το Πειραιάς-Αστυπάλαια ήταν ταξίδι από 17.00 έως τις 3.00 το πρωί! (όταν φτάσαμε ήμαστε σαν μπαγιάτικα μύδια!)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
SUPERFAST

οι καμπίνες που βάζουν σκυλιά είναι συγκεκριμένες.

αυτό σημαίνει ότι η ένας ή δύο ή τρείς πληρώνεις ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ καμπίνα + τα 50 ευρώ του σκύλου.

στην συγκεκριμένη εταιρεία πληρώνεις ΚΑΙ τις σκυλιέρες.

20 ευρώ.

η διαφορά με τις άλλες εταιρείες είναι ότι

βρίσκοντε σε δωμάτιο κλειστό ΚΑΙ κλιματιζόμενο πίσω απο την γέφυρα του πλοίου ΚΑΙ ΟΧΙ ανεμοδαρμένες και ηλιοφωτισμένες στο πίσω μέρος του.

είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ

είναι πεντακάθαρες και απολυμασμένες (υπάρχει μέσα χαρτί με το όνομα αυτού που το απολύμανε + ώρα + υπογραφή)

για τους δύσπιστους υπάρχει μέσα υγρό απολύμανσης το οποίο και μπορείς να χρησιμοποιήσης.

υπάρχει νερό με μάνικα για να πλύνεις κάτι εαν θες + νιπτήρας για να πλυθείς εσύ

πιστεύω όλα αυτά το κάνουν τουλάχιστον ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ -ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΜΙΝΟΪΚΕΣ/ΑΝΕΚ

Επειδή συχνά πυκνά χρησιμοποιώ καράβι για να κάνω το ταξίδι Ηράκλειο-Πειραιά με σκύλο (λόγω εκθέσεων ή και άλλων υποχρεώσεων) μπορώ να πώ με σιγουριά ότι στην συγκεκριμένη γραμμή τις καλύτερες εγκαταστάσεις για σκύλους τις έχουν μακράν οι Μινωικές. Καταρχήν είναι κλειστό δωματιο με εξαερισμό-κλιματισμό, τα κλουβιά ειναι πάντα καθαρα, έχει παροχή νερου αν θέλεις και εσυ να το πλύνεις και δεν είναι εκτεθιμένα στον καθένα που θέλει να σπάσει πλάκα με τον δικό σου σκύλο ! Για τις ΑΝΕΚ δεν το συζητάω καν :evil: :evil: :evil: Είναι έξω εκτεθημένα στον αερα και σε ότι αυτό συνεπάγεται συν΄το γεγονός ότι μου έχει τύχει σε καράβι τους, οι υποτιθέμενες "σκυλιέρες" να ειναι κατι ξύλινα σπιτάκια με ένα πλέγμα οικοδομής ( :!: :!: :!: ) για πόρτα, ενιαίο για όλα τα σπιτάκια που ήταν στην σειρά και το οποίο πλέγμα "ασφάλιζε" με ένα σιδερένιο σκουπόξυλο :!: :!: το οποίο φυσικά μόλις ο σκύλος το έσπρωχνε, έπεφτε κάτω :!: :!:
Μόλις το αντίκρυσα αυτό το θέαμα, ρώτησα αν έχουν άλλες εγκαταστάσεις για τους σκύλους και εκείνοι μου απάντησαν ότι "Γιατί αυτές δεν σας κανουν ??" Τους εξήγησα ότι προσωπικά ούτε το πτώμα απο το σκύλο μου δεν θα έβαζα εκει μέσα και στην συνέχεια προτίμησα να ανοιξω τα δικά μου crate που ευτυχώς τα έιχα μαζί μου. ΑΑΑ και να μην ξεχασω να σας πω ότι στην συνεχεια έκανα και χαρτί παραπόνων προς την εταιρεία για τις εγκαταστάσεις τους αλλά απάντηση ΠΟΤΕ δεν πήρα .
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
SUPERFAST ΓΙΑ ΝΑΞΟ.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Τώρα είμαι ακόμα πιο τσαντισμένη!!!! Για Νάξο ταξιδεύω με πλοία της ίδιας εταιρείας, όπου στις σκυλιέρες επικρατεί η κατάσταση που περιέγραψα νωρίτερα (συν ότι τα κλουβιά είναι μέσα στο γκαράζ όπου η ατμόσφαιρα είναι εντελώς αποπνικτική).....
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
HIGHSPEED

Το καλοκαιρι ταξιδεψαμε με Highspeed και τα πραγματα ηταν παραλογα. Τα κλουβια ηταν σε ενα μικρο καταστρωμα που τα τρωει ο ηλιος, ο αερας και σπρευ απο το νερο. Μερος να καθησεις και εσυ καπου δεν υπηρχε. Στο πηγαινε την εβγαλα στο πατωμα στο καταστρωμα, κατω απο τον ηλιο!

Οταν γυρνουσαμε ομως συνειδητοποιησαμε οτι το καταστρωμα των VIP (!!!!!) θεσεων ειχε και κλουβια, και σκια και καθησματα. Οποτε πηγαμε φορτσα και αερατοι πανω και ας τολμουσανε να μας ελεγαν τιποτα. Δηλαδη επρεπε να πληρωσω VIP εισητηριο για να ΚΑΤΣΩ με τον σκυλο μου εξω στο καταστρωμα?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΛΕΡΟΣ ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ (εταιρία??)

Μεταφορικό: Ανθή Μαρίνα
Δρομολόγιο: Πειραιά - Λέρο....
Χρόνος: Πέρσι τον Ιούνιο
Σκηνικό:....
Εχω κλείσει καμπίνα με τον άντρα μου για να πάμε Λέρο.. το μπισκοτάκι μας (αυτοκίνητο είναι.. αλλά σαν μπισκοτάκι μοιάζει) τίγκα σε κούτες, βαλίτσες, ενισχυτής και 2 κλουβάκια με τα κτήνη τους.. (γατούλες επίσημα).
Μπαίνουμε στο καράβι και μας λένε με περισπούδαστο ύφος.. "Τα ζωάκια πρέπει να μπούνε στα κλουβιά του καραβιού"
"να μπούνε λέμε και εμείς"... "που είναι?"..
η απάντηση του ένστολου κυρίου "θα ανεβήτε τις σκάλες, θα κάνετε αριστερά και μετά δεξιά στην πόρτα που θα δείτε... θα τα βρείτε μπροστά σας"
ξεκινάμε και εμείς να βρούμε τα κλουβιά που θα μπαίνανε τα κτήνη μιας και είχε ξεκινήσει ήδη η χορωδία σε νιάου φα σολ λα απο την Ακρόπολη που ξεκινήσαμε και είχαμε ήδη ξεσηκωσει τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που μας συναντούσανε στα φανάρια....
Ανεβαίνουμε λοιπόν την σκάλα, κάνουμε αριστερά και μετά δεξιά... καμιά πόρτα... κοιτάμε αριστερά... πάλι καμιά πόρτα...
"δεν μπορεί" λέμε "κάτι δεν κάναμε σωστά", ξανά πίσω..
Ανεβήκαμε με τον σωστό τρόπο αρκετές φορές, βρήκαμε τις σωστικές βάρκες, βρήκαμε τα δωμάτια των ναυτικών.... τα κλουβιά δεν βρήκαμε...

απο δω πήγαμε απο κει πήγαμε... Ευρηκα!!!! (τα βρήκαμε δηλαδή)
Σοκ!..... (αηδιάσαμε δηλαδή)... δίπλα απο τα φουγάρα (καλά τα λέω?), μέσα στην βρώμα, χωρίς αλυσίδες και χωρίς λουκέτα...

Για να μην σας ταλαιπωρω όπως ταλαιπωρήθηκα εγώ και τα κτήνη μου... τα πήρα στην καμπίνα και κοιμηθήκανε για 12 ώρες μια χαρά στην πάνω κουκέτα παρακαλώ...
Τώρα θα μου πείτε... επιτρέπεται ζώων σε κουκέτα που κοιμούνται ανθρώποι???? και να κοιμούνται κιόλας????
απάντηση δεν δίνω γιατί θα βρίσω... σχετικά με το ποιός είναι ποιο καθαρός...
αυτοί που δεν έχουν ζώα και είναι..... (γκουχ γκουχ)ή τα ζώα μας?????

.
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
αυτά είναι τα γρήγορα πλοία για αυτά τα νησιά ε; Υπάρχουν κ τα κλασικά, αργά, φαντάζομαι που μπορείς να είσαι στο κατάστρωμα μαζί με τον σκύλο, σωστά;
Δυστυχώς για Υδρα το κόψανε το αργό, οπότε ειναι μονοπώλιο πλεον η Hellenic Seaways με τα γρήγορα ( απο την οποία εχω τις χειρότερες εντυπώσεις, ασχετα από το σκύλο). Μεγάλο θέμα το γιατί κόψανε το αργό, και πολλά προβληματα, γιατί εκτός απο το οικονομικό θέμα (ηταν κατα πολύ φτηνότερο!), τα γρήγορα τα κόβουν μόλις έχει λίγο αέρα και κάθε τρεις και λίγο είναι αποκλεισμένο το νησί.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
@sofiaklv Ρωταω γιατι εαν πας απο τα γραφια τους και τους πεις πως εχεις σκυλο μαζι σου και να το σημειωσουν οταν βγαλεις το εισητηριο και σε ενημερωσουν σε ποιες περιοχες επιτρεπεται το σκυλι ! Δν μπορει κανεις να σου πει τιποτα !