Σκύλος στα ελληνικά πλοία


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Ταξιδεψαμε στα Χανιά και πάλι πίσω
με το Blue Horizon και τα πραγματα ειναι ακριβως όπως τα είπατε.
Απο τα λίγα πλοία που το προσωπικο είναι τόσο "εξοικειωμένο¨με τα ζωα.
Οι σκυλιέρες μια χαρα ήτανε,
αν και δεν χρησιμοποιήσαμε, αφου και στο κατάστρωμα ήμασταν μια χαρα!
Ειχαμε για συνταξιδιώτες πολλους σκύλους, μεταξυ αυτων, ένας μόλοσσος (τουλάχιστον ως προς το μεγεθος), ένα king charles cavalier spaniel

Περα απο ελαχιστα γαυγισματα το ταξιδι κύλησε πολύ ήρεμα.
Ελαχιστοι ιδιωκτητες προτιμησαν τις σκυλιέρες αντι του καταστρώματος.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Να σας πω κι εγώ για το πρόσφατο ταξίδι μου στα Χανιά. Πήγα με Λατώ και γύρισα με Ελυρος (και τα δυο της ΑΝΕΚ). Είχα κλεισει καμπίνα (ολόκληρη), αλλα δεν υπάρχει δυνατότητα καμπινας που να επιτρέπει κατοικίδια (οπως αναφέρθηκε για άλλες εταιρίες/διαδρομές). Οταν μπαίνεις σου λένε οτι ο σκύλος απαγορεύεται δια ροπάλου και στα δυο καράβια να πατήσει το πόδι του σε χαλί. Δε μπορείς ούτε το κλειδι της καμπίνας να πάρεις με το σκύλο μαζί. Στο Λατώ οι καμπίνες είναι στου διαόλου τη μάνα (ανεβαίνεις, κατεβαίνεις, ρωτάς και τελικά το βρίσκεις). Καθαρές τις βρήκα και ευρύχωρες. Αφησα λοιπον το σκύλο μέσα και (ξανανέβηκα, ξανακατεβηκα, ξαναρώτησα) και πήρα το κλειδί της καμπίνας. Αφού ταχτοποιήθηκα, πηγα να ξαναπάρω το σκύλο κι αρχισα να κόβω βόλτες αμέριμνα στο κατάστρωμα μαζί του (κανένα πρόβλημα επιτρέπεται και κανείς δεν έκανε κανένα κακό σχολιο). Ολως τυχαίως διάλεξα ο κατάστρωμα απ'εξω απο την καμπίνα μου..... Κάποια στιγμή που δεν εβλεπα πλήρωμα πουθενά, τσουπ, τον έχωσα στην καμπίνα, οπου και τη βγάλαμε ωραιότατα όλο το βράδι (δεν ξαναβγήκα). Την επόμενη το πρωί, βγήκαμε ωραιότατα απο μέσα (ναι, πάτησε στα χαλιά). Κανένας δεν ενδιαφερόταν πλέον. Μέχρι που σταμάτησα και στην καφετέρια για καφέ.

Πάνω κάτω τα ίδια και στο Ελυρος στο γυρισμό, μόνο που εκεί η επιχειρηση "sneaking into the cabin" ήταν πιο δύσκολη, γιατι έχει καμερες παντού, σε όλους τους διαδρόμους και έλεγα οτι θα με πάρουν χαμπάρι. Ασε που το πλοιο είναι σούπερ χλιδάτο και ντρέπεσαι να πατήσεις.

Προφανώς και στις δύο περιπτώσεις δεν άφησα ούτε ίχνος πίσω. Ο Γκογκόλ σχεδόν δεν ακούμπησε το πάτωμα, αφού είχε γενικά φρικάρει με το θέμα πλοίο και δεν το κούνησε απο μια πετσέτα (δικιά μας, όχι του πλοίου προφανώς) που του είχα στρώσει στο πάτωμα.

Πάντως και στα δύο πλοία, θα μπορούσα να τον έχω αφήσει στις σκυλιέρες. Δεν βρήκα οτι ήταν κακές οι συνθήκες (για σκύλο μαθημένο σε crate) για καλοκαίρι.... (ίσως για χειμώνα θα έκανε πολύ κρύο). Και φυσικά για όποιον είναι διατεθημένος να βολτάρει στο κατάστρωμα όλη νύχτα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εκεί. Επιτρέπονται και μάλιστα κάνεις και φίλους. :)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
στο highspeed 5(με δρομολόγιο Πειραιάς-Πάρος-Νάξος)-και σε όλα τα highspeed επιτρέπεται ο σκύλος στο κατάστρωμα υπο την επίβλεψη του ιδιοκτήτη με φίμωτρο και βιβλιάριο υγείας ή μόνος του στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο τον οποίο δεν έχω δε οπότε δεν υπόσχομαι τίποτα.Πάντως σε ένα απο τα 2 δρομολόγια που έκανα με το πλοίο μια κυρία και ένας πιτσιρικάς είχαν τα σκυλιά μαζί τους μέσα
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
στο highspeed 5(με δρομολόγιο Πειραιάς-Πάρος-Νάξος)-και σε όλα τα highspeed επιτρέπεται ο σκύλος στο κατάστρωμα υπο την επίβλεψη του ιδιοκτήτη με φίμωτρο και βιβλιάριο υγείας ή μόνος του στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο τον οποίο δεν έχω δε οπότε δεν υπόσχομαι τίποτα.Πάντως σε ένα απο τα 2 δρομολόγια που έκανα με το πλοίο μια κυρία και ένας πιτσιρικάς είχαν τα σκυλιά μαζί τους μέσα
Τι μεγέθους ήταν τα σκυλιά μέσα? Να διαχωρίζουμε αν είναι δυνατον, γιατι υπάρχει ακρως διαφορετική αντιμετώπιση για σκυλιά τσέπης σε σχέση με μεγαλύτερα. Επίσης, είδες σκύλο να φοράει φίμωτρο? !!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πραγματικά αυτό με εξοργίζει....
Οι ιδιοκτήτες μεγαλόσωμων είναι σε δεινή θέση σε σχέση με τα μικρόσωμα....
Αναγκάζονται να ανεβουν τελευταίοι, ανεξαρτήτως καιρού έξω κι άλλα τέτοια...και το τραγικότερο είναι να βλέπεις μεγαλόσωμα να κάθονται ήσυχα κι ωραία και τα μικρόσωμα να κάνουν χαμό.....να γαυγίζουν, να κατουράνε, να ενοχλούν τους τριγύρω....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Καλά μην το λέτε..
Εμείς ένα πλοιαράκι που πήραμε για να πάμε στα Στείρα περίπου ένα μισάωρο.., ήρθαν μας το είπαν ευγενικά.., τους γράψαμε..ξανά ήρθαν μας το ξανά είπαν ..τους ξανά γράψαμε.., κάτι ηλικιωμένες μας κοίταγαν με μισό μάτι..
Μετά έρχεται ένας φουσκωτός με μπλε στολή τύπου..ή θα βγείτε με το μαλακό ή θα σας βγάλω σηκωτούς..:eek::D:maria:
Eεε και με άπειρο γέλιο με όλη την φάση βγήκαμε έξω..και ξαφνικά συνειδητοποιούμε από άλλες πόρτες να βγαίνουν σκυλιά (κανισάκια, westie, ημίαιμα και ντόπερμαν) με ιδιοκτήτες σχεδόν σκασμένοι από τα γέλια με την κατάσταση..
Ήπιαμε όλοι μαζί το καφεδάκι μας και γελάγαμε με την ελληνική πραγματικότητα..
 


A+D

Active Member
1 Μαϊου 2010
26
1
Κι εγώ χτες που ταξίδεψα με τις ΜΙΝΟΑΝ -ΚΝΩΣΣΟΣ ΠΑΛΑΣ από Πειραιά- αναζήτησα το μέρος για τα σκυλιά, δεδομένου ότι κι εγώ σύντομα θα ταξιδέψω με το σκύλο μου. Το μέρος είναι όντως κτισμένο με μεγάλα κλουβιά. Ένας ιδιοκτήτης σκύλου που τον είδα να κάθεται παραπέρα με το σκυλί του, μου είπε ότι οι χώροι διαθέτουν και ειδικό σύστημα καθαρισμού. Οπότε μου φαίνεται εύκολο το ταξίδι με το σκύλο.
(απομένει να δω αν θα μου επιτρέψουν το ταξίδι με το ΚΤΕΛ- ξΈΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Λοιπόν γυρίσαμε και εμείς από Ρόδο..
Σκυλί με crate στην Hellenic see ways επιτρέπεται παντού.

Έχουν σκυλιέρες σε ειδικό δωματιάκι με αιρκοντίσιον, όχι εκτεθειμένες στο κατάστρωμα..αλλά σε ειδικό μέρος που φυσικά μπορούν να είναι κοντά και οι ιδιοκτήτες.
Επίσης μπήκαμε σε καμπίνα κανονικότατα χωρίς καν να κρυφτούμε ή να είμαστε μέσα στο crate.., αλλά οκ..ηταν αγκαλιά..
και γενικά εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα..


P.s. η Ρόδος είναι ένα πολύ φιλόζωο νησί..
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
πριν από πολλά χρόνια είχαμε πάει σε μία 'εκθεση σκύλων στα Χανιά και φύγαμε καμιά 1οο σκυλιά με ιδιοκτήτες με το ίδιο πλοίο
Το τι έγινε ήταν απίστευτο Τα μισά σκυλιά ήταν μέσα στα σαλόνια τα υπολοιπα βόλταραν στα καταστρώματα,κανείς δεν μας είπε τίποτα και το πιο αστείο ήταν όταν φτ'ασαμε στα Χανιά και άνοιξε η τεράστια πόρτα και άρχισαν να ξεχ'υνονται σκυλιά από παντού
Οι άνθρωποι που περίμεναν στο λιμάνι είχαν μείνει άφωνοι
 
  • Like
Reactions: Φλάφη


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Λοιπόν γυρίσαμε και εμείς από Ρόδο..
Σκυλί με crate στην Hellenic see ways επιτρέπεται παντού.

Έχουν σκυλιέρες σε ειδικό δωματιάκι με αιρκοντίσιον, όχι εκτεθειμένες στο κατάστρωμα..αλλά σε ειδικό μέρος που φυσικά μπορούν να είναι κοντά και οι ιδιοκτήτες.
Επίσης μπήκαμε σε καμπίνα κανονικότατα χωρίς καν να κρυφτούμε ή να είμαστε μέσα στο crate.., αλλά οκ..ηταν αγκαλιά..
και γενικά εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα..


P.s. η Ρόδος είναι ένα πολύ φιλόζωο νησί..
Χαίρομαι που το ακούω. Και στο Blue Star 1 έχει aircondition αλλά για να πω την αλήθεια δεν ήμουν σίγουρος οτι είναι σε λειτουργία. Προσωπικά προτιμώ να ταξιδεύω με το Blue Star 2. Δεν έχει aircondition αλλά τα κλουβιά είναι σε καλό σημείο και το προσωπικό ιδιαίτερα φιλικό.

Για τη φιλοζωία στη Ρόδο... χμμμ.... Παραδόξως για επαρχία, σε γενικές γραμμές είναι καλά τα πράγματα. Στη διαμαρτυρία κατά των δηλητηριάσεων, στο Δημαρχείο, ξαφνιάστηκα ευχάριστα απο την προσέλευση και την ηλικιακή σύνθεση των παρευρισκομένων. Δυστυχώς δε λείπουν τα άσχημα... Αλλά υπάρχουν ξενοδοχεία, μπαρ, καφέ, εστιατόρια που μπορείς να πας άνετα με το σκύλο σου χωρίς να σε στραβοκοιτάξει κανείς.

πριν από πολλά χρόνια είχαμε πάει σε μία 'εκθεση σκύλων στα Χανιά και φύγαμε καμιά 1οο σκυλιά με ιδιοκτήτες με το ίδιο πλοίο
Το τι έγινε ήταν απίστευτο Τα μισά σκυλιά ήταν μέσα στα σαλόνια τα υπολοιπα βόλταραν στα καταστρώματα,κανείς δεν μας είπε τίποτα και το πιο αστείο ήταν όταν φτ'ασαμε στα Χανιά και άνοιξε η τεράστια πόρτα και άρχισαν να ξεχ'υνονται σκυλιά από παντού
Οι άνθρωποι που περίμεναν στο λιμάνι είχαν μείνει άφωνοι
Οοοοοο, αυτό πραγματικά θα ήθελα να το δω... Πολύ καλό!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αλλά υπάρχουν ξενοδοχεία, μπαρ, καφέ, εστιατόρια που μπορείς να πας άνετα με το σκύλο σου χωρίς να σε στραβοκοιτάξει κανείς.
Σίγουρα δεν λείπουν τα άσχημα..
Αλλά πας παντού με το σκυλί σου και δεν σε στραβοκοιτανε.., εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση που σε κέντρο που δίνει πληροφορίες για τους τουρίστες είχε αφίσα για να υιοθετήσεις ένα αδέσποτο..

Γενικά (όχι στα ξενοδοχεία.. είχα λίγο πρόβλημα εκεί..) είναι ένα αρκετά pet friendly νησί..
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Τι μεγέθους ήταν τα σκυλιά μέσα? Να διαχωρίζουμε αν είναι δυνατον, γιατι υπάρχει ακρως διαφορετική αντιμετώπιση για σκυλιά τσέπης σε σχέση με μεγαλύτερα. Επίσης, είδες σκύλο να φοράει φίμωτρο? !!
συγνώμη τώρα είδα το θέμα,ήταν ένα μικρό και ένα μικρομεσαίο (13 κιλά το πολύ) , στο site πάντως της εταιρίας δεν αναφέρει τίποτα για μέγεθος
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Μάλλον κατόπιν εορτής... Στο blue star 1 άλλαξαν οι θέσεις των κλωβών και είναι πλέον στο ίδιο σημείο με το ΙΙ. Το προσωπικό παραμένει φιλικό προς τα ζώα.
 


madicta

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
130
0
Να ρωτήσω βρε παιδιά, με το βιβλιάτριο τι γίνεται στο πλοίο;;;;;

(Χίλια συγνώμη αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση αλλά δεν άντεξα να τα βάλω με 12 σελίδες ποστς)

Συγκεκριμένα, μόλις έκλεισα με το τηλεφωνικό κέντρο των Μινωικών, όπου η κοπέλα πολύ παραξενεμένη που τη ρώτησα αν απαιτείται βιβλιάριο ή δήλωση ότι ταξιδεύω με το σκυλί, μου απάντησε όχι, ούτε το ένα χρειάζεται ούτε το άλλο. Απλά θα εμφανιστώ με το σκυλί και κανένα πρόβλημα.

Αν έχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα με τις Μινωικές για Κρήτη με το σκυλάκι του, μπορεί να μου το επιβεβαιώσει;; Η Πίσσα δεν έχει ακόμα βιβλιάριο (μη με ρωτάτε γιατί το αμέλησα, δε μου το θύμησε και ο γιατρός, δεν το σκέφτηκα και εγώ και βρίσκομαι τώρα να ψάχνομαι στο παραπέντε) και θέλω να είμαι σίγουρη ότι δε θα είναι πρόβλημα.
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Συγνώμη για την απορία άντε εσύ το αμέλησες, ο γιατρός που γράφει τα εμβόλια?
Κοίτα το βιβλιάριο πρέπει να το έχεις μαζί σου σε κάθε ταξίδι, όχι απαραίτητα για το καράβι αλλά για παντού.
Πες τον γιατρό να στο κάνει δεν είναι πάνω απο 10 λεπτά δουλεία νομίζω.
 




madicta

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
130
0
Συγνώμη για την απορία άντε εσύ το αμέλησες, ο γιατρός που γράφει τα εμβόλια?
Κοίτα το βιβλιάριο πρέπει να το έχεις μαζί σου σε κάθε ταξίδι, όχι απαραίτητα για το καράβι αλλά για παντού.
Πες τον γιατρό να στο κάνει δεν είναι πάνω απο 10 λεπτά δουλεία νομίζω.
Δεν έχουμε κάνει τα εμβόλια, γιατί δεν είναι υγιής η μικρή. Έχει ερλίχια και κάνουμε θεραπεία. Ο γιατρός μου είπε ότι τα εμβόλια σε ασθενή οργανισμό μπορεί να τον ξεκάνουν....
 


Sarl

New Member
30 Μαϊου 2011
2
0
Θέλω να ταξιδέψω με το Νησος Μυκονος για Ικαρια.
Στην καμπίνα απαγορεύεται ο σκύλος (είναι 20 κιλα) , σκέφτομαι ομως να πάρω καμπίνα κ να τον βάλω στα κρυφά.

Εχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Θέλω να ταξιδέψω με το Νησος Μυκονος για Ικαρια.
Στην καμπίνα απαγορεύεται ο σκύλος (είναι 20 κιλα) , σκέφτομαι ομως να πάρω καμπίνα κ να τον βάλω στα κρυφά.

Εχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ?
Δεν θα στο συμβούλευα...να τον βάλεις κρυφά στην καμπίνα, έτσι και σε πάρουν είδηση θα βγεις και εσύ έξω..γιατί να έχεις φασαρίες ?. προτίμησε υπνόσακκο και κατάστρωμα να έχεις τον σκύλο μαζί σου. Περίπου 8-9 ώρες ταξίδι είναι θα το αντέξεις ..:) Τι σκύλος είναι ? αν είναι μικρός τον δέχονται στο μποξ στο σαλόνι από ότι γνωρίζω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3