Σκύλος στα ελληνικά πλοία


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Δεν θα στο συμβούλευα...να τον βάλεις κρυφά στην καμπίνα, έτσι και σε πάρουν είδηση θα βγεις και εσύ έξω..γιατί να έχεις φασαρίες ?. προτίμησε υπνόσακκο και κατάστρωμα να έχεις τον σκύλο μαζί σου. Περίπου 8-9 ώρες ταξίδι είναι θα το αντέξεις ..:) Τι σκύλος είναι ? αν είναι μικρός τον δέχονται στο μποξ στο σαλόνι από ότι γνωρίζω.
Εμένα που θα είναι μικρούλι πως θα αντέξει τόσες ώρες στο μποξ; Είναι κάτι που με απασχολεί από τώρα
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
καλησπέρα κ από μένα. Εκ πείρας επειδή εργαζόμουν στο ΕΛΥΡΟΣ της ΑΝΕΚ που κάνει το δρομολόγιο πειραιά-χανιά έχω να πώ πως οι σκυλιέρες είναι ΠΟΛΥ άνετες κ με επιλογή μικρού είτε μεγαλόσωμου σκύλου. Καθαρίζονται κάθε φόρα από το πλήρωμα για λόγους προστίμου! Είναι στο τελευταίο ντέκ πίσω απο τη γέφυρα! Υπάρχει αρκετός χώρος για να βγεί τ σκυλί, για να φτάσεις εκεί πας απο ένα ασανσέρ μέσα απ το γκαράζ που σε οδηγεί κατευθείαν εκεί! Το πλήρωμα κ ο κόσμος σε γενικές γραμμές δν εχει προβλημα!για ένα μεγάλο σκυλι θα συνιστούσα φούμωτρο επειδή ο κόσμος φοβάται κ για ν αποφύγετε τυχον γκρίνιες! Τα χαρτια απο τους εμβολιασμούς ν τα έχετε μαζί σας όλη την ώρα! Λιγη υπομονή 8 ωρίτσες ταξίδι είναι..
 


maraki22

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
84
0
Και εγώ με το Έλυρος για Χανιά θα ταξιδέψω το καλοκαίρι και έχω αγχωθεί πάρα πολύ!!Όταν λες σκυλιέρες εννοείς οτι πρέπει να το αφήσω εκεί σε όλο το ταξίδι;Γιατί θέλω να δω αν υπάρχει κάποιος χώρος που να μπορώ να είμαι και εγώ και το σκυλί χωρίς να δημιουργώ πρόβλημα...Θα έχω τη μικρή μαζί μου,τη Juanita, θα είναι γύρω στα 4-5 κιλάκια τότε max δεν είναι κανένα μεγάλο σκυλί.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Εμένα που θα είναι μικρούλι πως θα αντέξει τόσες ώρες στο μποξ; Είναι κάτι που με απασχολεί από τώρα
Εσύ δεν έχεις πρόβλημα...! Καταρχήν θα το έχεις μαζί σου στον κλειστό χώρο... από εμπειρία της κολλητής μου με το Yorkie δεν υπάρχει πρόβλημα αν το βγάζεις που και που στην αγκαλιά σου ακόμα και στους καναπέδες (μπορείς επίσης ευγενικά να ενημερώσεις τους υπόλοιπους που κάθονται στον ίδιο καναπέ ότι είναι πολύ μωρό και για λίγο θα το βγάλεις από το κουτί του. Άσε που με το που θα το δουν έτι κούτσικο θα πάθουν όλοι πλάκα...
Αν ξέρει να κάνει την ανάγκη του σε πάνα μπορείς να έχεις μία μαζί σου να βγαίνεις στο κατάστρωμα να κάνει την ανάγκη του και επιστρέφεις...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Και εγώ με το Έλυρος για Χανιά θα ταξιδέψω το καλοκαίρι και έχω αγχωθεί πάρα πολύ!!Όταν λες σκυλιέρες εννοείς οτι πρέπει να το αφήσω εκεί σε όλο το ταξίδι;Γιατί θέλω να δω αν υπάρχει κάποιος χώρος που να μπορώ να είμαι και εγώ και το σκυλί χωρίς να δημιουργώ πρόβλημα...Θα έχω τη μικρή μαζί μου,τη Juanita, θα είναι γύρω στα 4-5 κιλάκια τότε max δεν είναι κανένα μεγάλο σκυλί.
Κι' εμείς με το Έλυρος λέμε να πάμε τον Ιούλιο στα Χανιά. Θα ταξιδέψουμε ημερήσιο γιατί μας βλέπω στο κατάστρωμα.... μην ανησυχείς για τα 4-5 κιλάκια της μικρής σου.... σκέψου μόνο ότι εμείς θα έχουμε μαζί μας τρία γουέστι....:D
 


maraki22

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
84
0
Κι' εμείς με το Έλυρος λέμε να πάμε τον Ιούλιο στα Χανιά. Θα ταξιδέψουμε ημερήσιο γιατί μας βλέπω στο κατάστρωμα.... μην ανησυχείς για τα 4-5 κιλάκια της μικρής σου.... σκέψου μόνο ότι εμείς θα έχουμε μαζί μας τρία γουέστι....:D
Και εμείς ημερήσιο απ'όσο ξέρω.3 ;; Και ανησυχώ εγώ; χαχαχα!!Αυτό που με απασχολεί εμένα είναι αν μπορώ να την έχω μαζί μου κάπου και να μην τη βάλω στα κουτιά γιατί φοβάμαι μήπως τρομάξει εκεί δεν τα έχω δει ποτέ δεν ξέρω πως είναι και αν μπορώ να είμαι και εγώ κάπου εκεί κοντά...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Η στο κατάστρωμα με λουρί (όπου θα φροντίσεις τυχόν ακαθαρσίες ή σε box,όπου μπορείς να μπεις και μέσα.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Για τις σκυλιέρες του πλοίου δεν το συζητώ καν !!!!
Δεν εμπιστεύομαι ούτε την καθαριότητα τους, ούτε τις συνθήκες. Άσε που θα πρέπει να κατασκηνώσω έξω από την σκυλιέρα γιατί θα σηκώσουν τον κόσμο στο πόδι και τα δύο τα δικά μου.

Εσύ και με πιο μικρό σκυλί από τα δικά μας, καλά θα κάνεις να το βάλεις ή σε box ή σε τσάντα μεταφοράς, ή αγκαλίτσα....
 


maraki22

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
84
0
Για τις σκυλιέρες του πλοίου δεν το συζητώ καν !!!!
Δεν εμπιστεύομαι ούτε την καθαριότητα τους, ούτε τις συνθήκες. Άσε που θα πρέπει να κατασκηνώσω έξω από την σκυλιέρα γιατί θα σηκώσουν τον κόσμο στο πόδι και τα δύο τα δικά μου.

Εσύ και με πιο μικρό σκυλί από τα δικά μας, καλά θα κάνεις να το βάλεις ή σε box ή σε τσάντα μεταφοράς, ή αγκαλίτσα....
και εγώ κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου να την έχω στην τσάντα μεταφοράς μαζί μου στο κατάστρωμα και να τη βγάζω που και που να την έχω αγκαλιά για να μην είναι και τόσες ώρες κλεισμένη..ελπίζω απλά να μην υπάρχει πρόβλημα,μην πέσουμε σε κανένα παράξενο και με αναγκάσει να τη βάλω σε σκυλιέρα γιατί δεν θέλω...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Αν έχεις τσάντα μεταφοράς κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να την βάλεις σε σκυλιέρα....
Να σου πω ότι από το πρωϊ με αυτό το πράγμα ασχολούμαι? Γιατί το δικό μου το βλαστάρι το αρσενικό, δεν μπαίνει σε μποξ... έτσι και τον βάλω μέσα αρχίσει να ουρλιάζει λες και τον γδέρνουν....
Πάντως όσους ρώτησα, γιατί πήρα τηλέφωνο δύο φορές στην εταιρεία, μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο κατάστρωμα με το λουράκι, αρκεί να έχω μαζί τα βιβιάρια υγείας.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Αν έχεις τσάντα μεταφοράς κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να την βάλεις σε σκυλιέρα....
Να σου πω ότι από το πρωϊ με αυτό το πράγμα ασχολούμαι? Γιατί το δικό μου το βλαστάρι το αρσενικό, δεν μπαίνει σε μποξ... έτσι και τον βάλω μέσα αρχίσει να ουρλιάζει λες και τον γδέρνουν....
Πάντως όσους ρώτησα, γιατί πήρα τηλέφωνο δύο φορές στην εταιρεία, μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο κατάστρωμα με το λουράκι, αρκεί να έχω μαζί τα βιβιάρια υγείας.
σημαντικο! για να ειμαι ειλικρινης αυτο δεν το ειχα σκεφτει!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Στο κατάστρωμα με τα σκυλιά μαζί δεν υπάρχει κανένα θέμα...έχω ταξιδέψει σχεδόν παντού έτσι. Το μόνο ψιλοπρόβλημα είναι κατά τον Αύγουστο που τα καταστρώματα είναι τίγκα απο σκυλιά (λόγω μαζικής μετακίνησης ατόμων) αλλά και πάλι όλοι βολεύονται μεταξύ τους ;)
 


Dina1984

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
176
1
Με το Νήσος Χίος της Hellenic Seaways έχει ταξιδέψει ποτέ κανείς; Λέμε να πάμε προς Μυτιλήνη με τα 2 χαζοκόκερ. Για Ιταλία με Superfast είχαμε πάει πολύ καλά...ακόμα και στο σαλόνι μπήκαμε. Με την ΑΝΕΚ όμως...κρυφτό παίζαμε με τους υπαλλήλους για να είναι στην καμπίνα. Αίσχος..
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Kαλησπερα! Εντος ημερων θα κανω ταξιδι Ηρακλειο-Πειραιας πηρα τηλ.λοιπον στην ΜinoaΝ ρωτησα ποσο εχουν τν pet-καμπινα κ μου ειπαν 79€ (με τν καρτα ανεργιας π δια8ετω) αλλα επειδη λεει πρεπει να παρω ολη τν καμπινα το κοστος 8α φτασει στα 126€.
 


ruby32

New Member
17 Ιανουαρίου 2016
2
0
47
Οι μινωικές στην ιστοσελίδα τους γράφουν ότι “H παραμονή των κατοικίδιων επιτρέπεται στο εσωτερικό του πλοίου (εξαιρούνται οι χώροι εστίασης / σαλόνια), μόνο στα μικρότερα σε μέγεθος κατοικίδια, μόνο με συνοδεία του ιδιοκτήτη τους και εφόσον βρίσκονται στο ειδικό καλάθι / κλουβάκι τους, φέρουν φίμωτρο, αλυσίδα/λουρί. Σημειώνεται επίσης ότι , αν ζητηθεί από άλλο επιβάτη η απομάκρυνση του κατοικίδιου για λόγους υγείας, τότε θα πρέπει άμεσα να απομακρυνθεί το κατοικίδιο από το χώρο.”
Ταξιδεύω συχνά με Μινωικές με το σκυλάκι μου σε κλουβάκι αλλά πάντα κάθομαι στον τελευταίο όροφο έξω από τις αεροπορικές στον διάδρομο κάτω στο χαλί.
Πριν λίγες μέρες γυρνούσα από Πειραιά για Ηράκλειο με το KNOSSOS PALACE μαζί με το σκυλάκι μου, που είναι 6 κιλά το είχα όπως πρέπει μέσα στο κλουβάκι, ήταν ήσυχο και καθαρό .και αυτή την φορά επειδή δεν είχε κόσμο κάθισα στις αεροπορικές θέσεις Μετά από 5 λεπτά ήρθε ένας εργαζόμενος μαζί με έναν ανώτερό του και μου είπαν το σκυλάκι να το πάω έξω στα κλουβια. Τους απάντησα ότι είναι σε κλουβάκι και είναι ήσυχο και καθαρό. Και μου είπαν ότι το σκυλάκι θα πάει έξω και ότι αν θέλω να το έχω μαζί μου να πάω και εγώ έξω, στο χώρο των σκυλιών.
Την ίδια στιγμή έδιωξαν άλλη μια κοπέλα με σκυλάκι σε κλουβί.
Καλό θα είναι, για να μην ταλαιπωρούμαστε και εκνευριζόμαστε, να ισχύουν αυτά που γράφουν στην ιστοσελίδα τους και να μας ενημερώνουν σωστά όταν ρωτάμε στα γραφεία τους για τα κατοικίδια μας πριν ταξιδέψουμε.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Μετά από 5 λεπτά ήρθε ένας εργαζόμενος μαζί με έναν ανώτερό του και μου είπαν το σκυλάκι να το πάω έξω στα κλουβια. Τους απάντησα ότι είναι σε κλουβάκι και είναι ήσυχο και καθαρό. Και μου είπαν ότι το σκυλάκι θα πάει έξω και ότι αν θέλω να το έχω μαζί μου να πάω και εγώ έξω, στο χώρο των σκυλιών.
Την ίδια στιγμή έδιωξαν άλλη μια κοπέλα με σκυλάκι σε κλουβί.
αυτά παθαίνεις άμα μιλάς ελληνικά σε αυτή τη χώρα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αποκλείεται να έπαιξε αυτό?

Σημειώνεται επίσης ότι , αν ζητηθεί από άλλο επιβάτη η απομάκρυνση του κατοικίδιου για λόγους υγείας, τότε θα πρέπει άμεσα να απομακρυνθεί το κατοικίδιο από το χώρο.”
 
  • Like
Reactions: Orilis and vas


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Χωρίς να θέλω να ...αμφισβητήσω τα γραφόμενα του ruby μου κάνει εντύπωση το γεγονός!
Προσωπικά θεωρώ τις Μινωικές πολύ καλύτερες από άλλες εταιρίες σε θέματα ανεκτικότητας για τα σκυλιά!
Το καλοκαίρι με τη Bianca (αδιάθετη κιόλας ) ήμουν κατάστρωμα και κάποια στιγμή ήρθε η ώρα να πάω καμπίνα (είχαμε όλη τη καμπίνα, που όμως δεν ήταν για pet γιατι δεν είχα βρει ). Με βλέπει ο καπετάνιος και με ρωτάει που το πας το σκυλί , του απαντώ στην καμπίνα και τελειώνει η κουβέντα.
Αν είχε διάθεση να με ελέγξει (είχε το δικαίωμα να το κάνει) θα μου είχε ζητήσει το εισιτήριο για επιβεβαίωση. Δεν το έκανε. Θεωρώ ότι ...με άφησε...
Το δε πρωί που ξύπνησα και βγήκα από την καμπίνα, με είδε ο καμαρότος, μου έκανε παρατήρηση ότι η συγκεκριμένη καμπίνα δεν ήταν pet, αλλά μέχρι εκεί. Ούτε φωνές ούτε ένταση ούτε τίποτα!

Τώρα μπορεί κάποιος να πει ότι ήμουν... τυχερός...
Οκ δεκτό
Αλλά Ιανουάριο μήνα (δηλαδή χωρίς κόσμο το καράβι) να βγάλουν έξω άνθρωπο με 6 κιλών σκυλί σε κλουβί, μου ακούγεται....περίεργο!

Επίσης να πούμε ότι στις Μινωικές τα box επάνω είναι μακράν τα καλύτερα στην Ελλάδα! Άλλα καράβια έχουν box που και αρουραίο (ή κατσαρίδα) να έχεις για pet, δεν τον αφήνεις γιατι ...συχαίνεσαι !!!
 
  • Like
Reactions: Orilis


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Πάντως θα ήθελα απλά να πω ότι είναι μεγάλη βλακεία οι διαχωρισμοί "μικρόσωμος-μεγαλόσωμος σκύλος". Ότι δηλαδή τι? Ένα λαμπραντορ θα κατουρησει το χαλί του σαλονιού ενώ ενα γιορκι οχι ε? Αλλά κάπως πρέπει να τροφοδοτείται η αμορφωσιά σε σχέση με τη σχέση-ανθρώπου ζώου, που όσο πιο μεγάλο το θεωρεί και πιο επικίνδυνο
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Χωρίς να θέλω να ...αμφισβητήσω τα γραφόμενα του ruby μου κάνει εντύπωση το γεγονός!
Προσωπικά θεωρώ τις Μινωικές πολύ καλύτερες από άλλες εταιρίες σε θέματα ανεκτικότητας για τα σκυλιά!
Το καλοκαίρι με τη Bianca (αδιάθετη κιόλας ) ήμουν κατάστρωμα και κάποια στιγμή ήρθε η ώρα να πάω καμπίνα (είχαμε όλη τη καμπίνα, που όμως δεν ήταν για pet γιατι δεν είχα βρει ). Με βλέπει ο καπετάνιος και με ρωτάει που το πας το σκυλί , του απαντώ στην καμπίνα και τελειώνει η κουβέντα.
Αν είχε διάθεση να με ελέγξει (είχε το δικαίωμα να το κάνει) θα μου είχε ζητήσει το εισιτήριο για επιβεβαίωση. Δεν το έκανε. Θεωρώ ότι ...με άφησε...
Το δε πρωί που ξύπνησα και βγήκα από την καμπίνα, με είδε ο καμαρότος, μου έκανε παρατήρηση ότι η συγκεκριμένη καμπίνα δεν ήταν pet, αλλά μέχρι εκεί. Ούτε φωνές ούτε ένταση ούτε τίποτα!

Τώρα μπορεί κάποιος να πει ότι ήμουν... τυχερός...
Οκ δεκτό
Αλλά Ιανουάριο μήνα (δηλαδή χωρίς κόσμο το καράβι) να βγάλουν έξω άνθρωπο με 6 κιλών σκυλί σε κλουβί, μου ακούγεται....περίεργο!

Επίσης να πούμε ότι στις Μινωικές τα box επάνω είναι μακράν τα καλύτερα στην Ελλάδα! Άλλα καράβια έχουν box που και αρουραίο (ή κατσαρίδα) να έχεις για pet, δεν τον αφήνεις γιατι ...συχαίνεσαι !!!
άρα σε θέματα ανεκτικότητας μόνο ! :sick: γιατί παρακάτω λες οτι συχαίνεσαι ! :confused:
αυτό το μπορεί κάποιος να πει οτι ήμουν...τυχερός το βλέπω και στα ''πολιτικά'' καράβια πάαααρα πολύ συχνά σε διάφορους σκύλους είτε μικρών κυβικών είτε μεγάλων ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf