Σκύλος...σωματοφύλακας;;!!


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά! Έχει κανα δυο-τρεις εβδομάδες που εδώ στη γειτονιά που βγαίνω με τον μικρό και συγκεκριμένα στο πάρκο απέναντι από το σπίτι μου συναντάω μια κυρία με ένα Γερμανικό Ποιμενικό! Την πρώτη φορά που το συναντήσαμε, ο Ερμής ήθελε να πάει κοντά του όπως πάντα, οπότε ρωτάω την κυρία "Μπορώ να τον φέρω κοντά;" (ρωτάω πάντα τους ιδιοκτήτες αν μπορώ να το πάω κοντά). Μου λέει "ναι, φερτον" τον πάω κι εγώ κοντά και με το που πλησιάζει ο μικρός, δαιμονίζεται ο άλλος και αρχίζει να γρυλίζει, να δείχνει δόντια και να του τρέχουν τα σάλια προσπαθώντας να ορμήξει. Μου λέει η άλλη "αχ να παίξει θέλει ο δικός μου" της λέω "δεν νομίζω" και τραβάω φυσικά τον Ερμή. Μου λέει μετά "ο δικός μου είναι εκπαιδευμένος σωματοφύλακας και για αυτό ότι πλησιάζει κοντά κάνει να του ορμήξει. Ο γιος μου τον έχει εκπαιδεύσει, του γιου μου ειναι". Ρε παιδιά, κάθε φορά, μα κάθε φορά που συναντιόμαστε μόνο που περνάμε από δίπλα, εκείνο τραβάει την κυρία σαν λυσσασμένος να μας φάει. Το ίδιο κάνει και σε άλλους σκυλο-ιδιοκτήτες και στα σκυλιά τους εδώ που έχω μιλήσει. Η απορία μου τώρα είναι......έτσι είναι τα σκυλιά που έχουν εκπαιδευτεί για σωματοφύλακες;
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εσύ τι λες έτσι να είναι τα εκπαιδευμένα για σωματοφύλακες?? Και ορμάνε σε ότι σκυλί πλησιάσει, όχι σε απειλή για να προστατεύσουν τον άνθρωπο??
Και η άλλη ενώ το ήξερε, σας είπε να πάτε κοντά??? ΚΑΙ την εκπαίδευση την έχει κάνει μόνος του ο γιος της???
 
  • Like
Reactions: filefi


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάντως πολύ φοβάμαι ότι θα της φύγει από τα χέρια καμιά μέρα και θα έχουμε ντράβαλα!! Σήμερα πάλι τη συνάντησα (εννοείται ο σκύλος λύσσαξε πάλι) και μου είπε ότι προχθές δεν μπόρεσε να τον κρατήσει και την έριξε και άρχισε να την σέρνει..!!!!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Αυτο το "να παιξει θελει" εδω μου καθεται!!!!!!!
Εννοειται και ο σκυλος σωματοφυλακαςπου εχει κανει σοβαρη εκπαιδευση δεν κανει σαν λυσσασμενο.
Εγω αυτο το λεω "λαθος κοινωνικοποιηση".
Παντως και η καημενη η κυρια τι φταιει? το πηρε ο γιος και τωρα πρεπει να τον βγαζει εκεινη βολτα,βασικα να την βγαζει βολτα....Δεν νομιζω και για εκεινη να ειναι οτι καλυτερο.
Παντως να της μιλησετε γιατι μια φορα θα γινει το κακο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εγώ πάντως πολύ φοβάμαι ότι θα της φύγει από τα χέρια καμιά μέρα και θα έχουμε ντράβαλα!! Σήμερα πάλι τη συνάντησα (εννοείται ο σκύλος λύσσαξε πάλι) και μου είπε ότι προχθές δεν μπόρεσε να τον κρατήσει και την έριξε και άρχισε να την σέρνει..!!!!
χαχαχαχα, μπορει να την σερνει και γδερνει στα πατωματα ΑΛΛΑ δεν θα της επιτεθει κανενας!!! Απιστευτος σωματοφυλακας!
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Αυτο το "να παιξει θελει" εδω μου καθεται!!!!!!!
Εννοειται και ο σκυλος σωματοφυλακαςπου εχει κανει σοβαρη εκπαιδευση δεν κανει σαν λυσσασμενο.
Εγω αυτο το λεω "λαθος κοινωνικοποιηση".
Παντως και η καημενη η κυρια τι φταιει? το πηρε ο γιος και τωρα πρεπει να τον βγαζει εκεινη βολτα,βασικα να την βγαζει βολτα....Δεν νομιζω και για εκεινη να ειναι οτι καλυτερο.
Παντως να της μιλησετε γιατι μια φορα θα γινει το κακο.
Αχ ναι ναι ναι!! Θελω πολύ να της μιλήσω πραγματικά! Αλλά τι να της πώ και με ποιον τρόπο; Και δεν ξέρω πόσα ξέρει για τα σκυλιά και εάν θα συνενοηθούμε ή θα καταλήξουμε να μαλώνουμε!! Όπως επίσης σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μιλήσω και σε όσους βγάζουν στο πάρκο λυτά τα σκυλιά τους βόλτα (ο ένας μάλιστα το είχε χάσει και το έψαχνε 1 βδομάδα την άλλη φορά). Τρέχουν σε όποιο σκυλί περάσει -για να παίξουν βέβαια- αλλά κάποια στιγμή θα γίνει το κακό.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Αχ ναι ναι ναι!! Θελω πολύ να της μιλήσω πραγματικά! Αλλά τι να της πώ και με ποιον τρόπο; Και δεν ξέρω πόσα ξέρει για τα σκυλιά και εάν θα συνενοηθούμε ή θα καταλήξουμε να μαλώνουμε!! Όπως επίσης σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μιλήσω και σε όσους βγάζουν στο πάρκο λυτά τα σκυλιά τους βόλτα (ο ένας μάλιστα το είχε χάσει και το έψαχνε 1 βδομάδα την άλλη φορά). Τρέχουν σε όποιο σκυλί περάσει -για να παίξουν βέβαια- αλλά κάποια στιγμή θα γίνει το κακό.
Κοιτα επειδη οπως φαινεται δεν εχουν ιδεα απο σκυλια αν ξεκινησεις φωναζοντας τοτε απλα θα χασεις το δικιο σου.
Δυστυχως δυσκολα θα βγαλεις ακρη.
Νομιζω η λυση ειναι να παρεις ενα ντογκο ατζερντινο και να μην φοβασαι τιποτα χαχα πλακα κανω :p
Αν η κυρια παιρνει απο λογια εξηγησε της την κατσασταση πως εχει και το ποσο επικυνδινο ειναι σε περιπτωση που της φυγει ο σκυλος και κανει καποια "ζημια".
Δηλαδη γυρνα της το αλλιως...οτι αν ο σκυλος φυγει απο το λουρι και δαγκωσει μετα θα γινει καταγγελια και το σκυλι θα το κοιμησουν και εκεινοι θα τρεχουν οικογενειακως..
Μπας και ταρακουνηθει.
Οσο για τους αλλους που τα αφηνουν ελευθερα χωρις να ειναι εκπαιδευμενα , αν σε πλησιασει το σκυλι τους πες με εντονο υφος "αν δεν μπορειτε να το ελεγξετε μην το αφηνετε ελευεθερο γιατι εγω θελω να κανω ησυχη τη βολτα μου".
 


filefi

Well-Known Member
21 Ιουνίου 2015
99
198
46
Καβαλα
Δύσκολες καταστάσεις!Βέβαια, ειδικά για όσους έχουν λυτά τα σκυλιά τους, έχεις με το μέρος σου τον νόμο, αλλά και πάλι, υπάρχουν άνθρωποι που θα τους εξηγήσεις και θα καταλάβουν, και άλλοι που μπορεί να λειτουργήσουν έως και εκδικητικά απέναντί σας.
Η άποψη μου είναι να κάνεις μια ήρεμη κουβέντα μαζί τους, αλλά αν δεις να "στηλώνουν", καλύτερα προστάτεψε τον εαυτό σου και τον σκύλο σου, κάνοντας βόλτα λίγο παρακάτω ή πηγαίνοντας άλλες ώρες στο πάρκο.Και ψάξε για ανθρώπους που έχουν τις ίδιες αντιλήψεις με εσένα.Μπορεί να οργανώσετε και κανένα ωραίο παρεάκι έτσι.
 
  • Like
Reactions: Aslan and mairoula


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Εγώ δε θα έμπαινα καν σε διαδικασία να προσπαθήσω να εξηγήσω τους κινδύνους γιατί οι περισσότεροι δεν παίρνουν από λόγια... Το βλέπω από φίλους και γνωστούς που κάνουν διάφορες βλακείες όπως να μη βγάζουν τα σκυλιά βόλτα, να τα αφήνουν λυτά ενώ δεν είναι εκπαιδευμένα ή ακόμα και να τα χτυπάνε συστηματικά... Πλήρης απογοήτευση... Τσαντίζονται κιόλας, πόσο μάλλον ένας άγνωστος... Οπότε θα συμφωνήσω με την filefi... Καλύτερα να κοιτάξεις να προστατεύσεις τον εαυτό σου και το σκυλάκι σου.
 
  • Like
Reactions: Elrandir and Aslan


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Σκύλος που θέλει να παίξει δεν δείχνει δόντια, ούλα, σάλια ή γρυλλίζει και γενικότερα δεν κάνει σαν τον Γκοτζίλα.

Επίτρεψέ μου να σου μεταφράσω αυτά που είπε η κυρία γιατί είναι λογικό να μπερδεύτηκες.

"Ο υιος μου είναι μακάκας και βαυκαλίζεται πιστεύοντας οτι είναι εκπαιδευτής.Ως εκ τούτου, έκανε το σκυλί σαν τα μούτρα του και τώρα αναγκαζόμαστε να παραγγείλουμε ειδικό αυτοκινούμενο κουβούκλιο και τον βγάζουμε βόλτα σαν τον Πάπα."

Νομίζω οτι τώρα μπήκαν τα πράγματα στη σωστή τους βάση. :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ δε θα έμπαινα καν σε διαδικασία να προσπαθήσω να εξηγήσω τους κινδύνους γιατί οι περισσότεροι δεν παίρνουν από λόγια... Το βλέπω από φίλους και γνωστούς που κάνουν διάφορες βλακείες όπως να μη βγάζουν τα σκυλιά βόλτα, να τα αφήνουν λυτά ενώ δεν είναι εκπαιδευμένα ή ακόμα και να τα χτυπάνε συστηματικά... Πλήρης απογοήτευση... Τσαντίζονται κιόλας, πόσο μάλλον ένας άγνωστος... Οπότε θα συμφωνήσω με την filefi... Καλύτερα να κοιτάξεις να προστατεύσεις τον εαυτό σου και το σκυλάκι σου.
Σε αυτό θα διαφωνήσω!
Δεν είναι όλοι εγωιστές ξεροκέφαλοι που αρνούνται να δουν το λάθος. Κάποιοι απλά δεν ξέρουν ή "ακουσαν" κατι... πχ η κυρία αυτή εχει το σκυλι του γιου της, έτσι της έχει πει εκείνος... έτσι λέει.
Το να ενημερώσουμε τον άλλο για το λάθος του δεν ειναι κακό, αντιθέτως! Έστω και ένας από όσους ενημερώνουμε να προβληματιστεί -δεν λέω καν να πειστεί- είναι μεγάλο κέρδος!

Ούτε εμείς τα γνωρίζουμε όλα και σίγουρα δεν θέλουμε να βρεθούμε προ τετελεσμένου για να τα μάθουμε!
 


powerdog

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
53
14
68
και ο δικος μου αν ερθει αλλος σκυλος διπλα υπαρχει θεμα η θα παιξουν η θα εχουμε μπελα μεγαλο ! ειδικα με πιτμπουλοειδη που απο λαθος του ιδιοκτητη τσιγκλουσαν το σκυλο μου και μονο για παιχνιδι δεν το εφερναν διπλα και ειχε αγριεψει ο δικος μου , λεγαν να δουν τι θα κανουν αν τα φερναμε κοντα και τα δικα τους ηταν ετοιμα για καυγα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3