Σπάσιμο δοντιού-αποκάλυψη πολφου


Sharp1

Member
9 Νοεμβρίου 2015
11
1
39
γεια σας,
Το σκυλί(11 μηνών) μου έπειτα από ένα ατύχημα που είχε έσπασε έναν κυνοδοντα.το πρόβλημα είναι οτι εχει αποκαλυφθεί ο πολφος του δοντιού.πηρα τρεις γνώμες από κτηνιάτρους.και οι τρεις επέμεναν να μην το αφήσω έτσι και να του κάνω η εξαγωγή η σφράγισμα γιατί αργά η γρήγορα το δόντι θα χαλαςει εντελώς.το θέμα είναι πως το σκυλί δείχνει πολύ καλα είναι ζωηρό και δεν φαίνεται να το ενοχλεί.επισης δεν θα ήθελα να το υποβάλω στην διαδικασία της ολικής αναισθησίας αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο.εχει κανείς ανάλογη εμπειρία η γνώση πάνω στο θέμα?

Σας ευχαριστώ
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κοίτα, ανάλογη εμπειρία δεν έχω αλλά λογικά μιλώντας κάποια στιγμή θα τον πονέσει το δόντι και τότε θα την κάνει τη γενική αναισθησία θέλοντας και μη. Εσύ πχ αν σου έσπαγε δόντι δεν θα πήγαινες οδοντίατρο; Το ίδιο χρειάζεται κι αυτό...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Πήρες την γνώμη 3 κτηνιάτρων η οποία συναινεί στην ίδια αντιμετώπιση... τι δεν καταλαβαίνεις; Δεν τους εμπιστεύεσαι; Εάν όχι πάρε και τέταρτη γνώμη...
Προφανώς και ο σκύλος είναι μιά χαρά τώρα αλλά αυτό θα ισχύει μέχρι να χαλάσει το δόντι και να αρχίσει να κάνει φλεγμονές κλπ... Εγώ στην θέση σου θα του έκανα σφράγισμα και όχι αφαίρεση όσο πιό γρήγορα μπορούσα με την λογική του "γιατί να αφαιρεθεί το δόντι εφόσον μπορεί να σφραγιστεί και να είναι μιά χαρά".
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3