Σπασμοί help


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
Έχω ένα beagle δυόμιση χρονών.Κάποιες φορές όταν κοιμάται κάνει σπασμούς με τους οποίους ξυπνάει και προσπαθεί να περπατήσει αλλά δεν μπορεί να στηριχτεί στα πόδια του.Το σώμα του κάνει σπασμούς και τα πόδια του γλιστράνε με αποτέλεσμα να κοπανιέται χωρίς έλεγχο.Δείχνει να έχει επικοινωνία καθώς έρχεται προς εμένα.Πήγα σε κτηνιάτρους αλλά δεν πήρα ξεκάθαρες απαντήσεις.Δεν υπάρχει απώλεια ούρων,ούτε αφροί,ούτε σάλια για να δικαιολογούν ισχυρά κρούσματα επιληψίας.Μπορεί κάποιος να εκφράσει συμπεράσματα?
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
θυμασαι ενα βιντεο που εχει κυκλοφορησει πολυ με σκυλακι που στον υπνο του κανει οτι τρεχει και ξυπναει και πεφτει πανω σε τοιχους κτλ? ειχα δει στο animal planet οτι υπνοβατει σε βαρια μορφη αλλα δεν ειναι κατι καθολου σοβαρο. νομιζω οτι μαλλον και το δικο σου κατι τετοιο εχει... συμβαινει αυτο και στα σκυλια!
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Θα πρότεινα να ψάξεις για κάποιον πιο εξειδικευμένο κτηνίατρο, που να μπορεί να κοιτάξει πέρα από την επιληψία. Μπορεί πχ να έχει πρόβλημα στην παρεγκεφαλίδα ή κάτι άλλο πιο βαρύ ή πιο ελαφρύ. Θα πρότεινα να συνεχίσεις να ψάχνεσαι με κτηνιατρους, ή να ρωτήσεις για κάποιον ειδικό που θα σου βρει λύση στο πρόβλημα. Ακτινογραφίες έχουν βγει? Μαγνητική? Γενικά να μην εμπιστευτείς κτηνίατρο που σου δίνει στο περίπου απαντήσεις "με το μάτι"...

Καλή επιτυχία στο μπιγκλόνι. *agapoylas*
 


19 Μαρτίου 2012
5
0
ΒΟΛΟΣ
Καλημέρα! Εγω στο παρελθόν αντιμετώπισαν προβλήματα επιληψιας σε ένα Γκριφον Τεριε , που δυστυχώς το έχασα . Εάν θέλεις μπορείς να επικοινωνήσεις με τον γιατρό μου στη Σοφια , τον εμπιστεύομαι απόλυτα και πιστεύω ότι αν τον είχα γνωρίσει η Cookie μου ίσως ζούσε! Λέγεται Dr Pindev , στείλε του ένα email στο
[email protected] με το ιστορικό του μπιγκλ σου ! Εύχομαι να πανε όλα καλα . Είναι εξαιρετικός επιστήμονας και αγαπάει απίστευτα τα ζώα!
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Έχω ένα beagle δυόμιση χρονών.Κάποιες φορές όταν κοιμάται κάνει σπασμούς με τους οποίους ξυπνάει και προσπαθεί να περπατήσει αλλά δεν μπορεί να στηριχτεί στα πόδια του.Το σώμα του κάνει σπασμούς και τα πόδια του γλιστράνε με αποτέλεσμα να κοπανιέται χωρίς έλεγχο.Δείχνει να έχει επικοινωνία καθώς έρχεται προς εμένα.Πήγα σε κτηνιάτρους αλλά δεν πήρα ξεκάθαρες απαντήσεις.Δεν υπάρχει απώλεια ούρων,ούτε αφροί,ούτε σάλια για να δικαιολογούν ισχυρά κρούσματα επιληψίας.Μπορεί κάποιος να εκφράσει συμπεράσματα?
Μίλησες με τον εκτροφέα σου για αυτό το πρόβλημα ?
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
Αυτό συμβαίνει περίπου μια φορά στο 2μηνο.
Δεν έχουμε κάνει ούτε μαγνητικές ούτε ακτινογραφίες.Ισως θα πρέπει.Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας,θα συνεχίσω να το ψάχνω!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Υπάρχει περίπτωση να είναι υπογλυκαιμικό σόκ?
Υπάρχει. Η σκύλος μου ο ένας είναι επιληπτικός και ο γιατρός μετά από χρόνια που κανείς δεν μου το είχε πει αυτό, με συμβούλευσε να έχω από το φαρμακείο την συσκευούλα την ειδική και την ώρα της κρίσης να της πάρω λίγο αίμα και να κάνω τεστ. Η διάγνωση δεν μπορεί να γίνει με εξέταση αίματος παρά μόνο την ώρα της κρίσης.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Υπάρχει. Η σκύλος μου ο ένας είναι επιληπτικός και ο γιατρός μετά από χρόνια που κανείς δεν μου το είχε πει αυτό, με συμβούλευσε να έχω από το φαρμακείο την συσκευούλα την ειδική και την ώρα της κρίσης να της πάρω λίγο αίμα και να κάνω τεστ. Η διάγνωση δεν μπορεί να γίνει με εξέταση αίματος παρά μόνο την ώρα της κρίσης.
Μιλάς σοβαρά? Ποιό σκυλί έχει τέτοιο θέμα?:(
Η Λούση?:-(
 
Last edited:


MaRκΟ.ς

New Member
27 Μαρτίου 2012
1
0
(Το προφίλ του rigo ανηκει σ ένα φίλο και το χρησιμοποίησα ,είδα όμως ότι υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες στο φόρουμ και δημιούργησα ένα δικό μου προφίλ.)
Μία επικρατέστερη διάγνωση μεταξύ κτηνιάτρων ήταν αυτή του στομαχικού προβλήματος και της δυσπεψίας. (Το Beagle -και κυρίως ο Μάρκος- είναι ο βασιλιάς της λαιμαργίας..κατά καιρούς καταβροχθίζει χαρτιά,πλαστικά,ξύλα και ότι βρεθεί στο δρόμο του.)
Όλα όμως αυτά που μου λέτε δεν τέθηκαν απορίες κάποιου γιατρού.Ίσως πρέπει εγώ η ίδια να επιμέινω για εξετάσεις..
Ευχαριστώ και πάλι!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πρόσεχε τι καταπίνει. Εμείς κάναμε ολόκληρη εγχείρηση για να βγάλουμε 3 κάλτσες που είχαν σφηνώσει στο στομάχι. Κοντέψαμε να τον χάσουμε.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981