Σπιτάκι σκύλου για μπαλκόνι. Θεσσαλονίκη.


rastaman1990

New Member
21 Μαϊου 2014
4
0
33
Καλησπέρα. Γνωρίζετε μήπως που μπορώ να απευθυνθώ για μεταχειρισμένο σπιτάκι για σκύλο μεσαίου μεγέθους? Το κουτάβι είναι ημίαιμο retriever και θα γίνει περίπου 20-25 κιλά. Θα προτιμούσα κάτι σε ξύλινο για πιο υγιεινό αλλα συζητάω και οτιδήποτε άλλο. Το θέμα είναι ότι τα έτοιμα σκυλόσπιτα κοστίζουν το ελάχιστο 150 euro για τέτοιο μέγεθος και είναι κάπως δύσκολο να προσθέσουμε κι άλλο ένα τέτοιο έξοδο. Ευχαριστώ
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
37
αν πιανουν τα χέρια σου τα DIY ειναι πολυ καλή λύση κ οικονομικότατα!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
για μπαλκόνι όταν λες; Το να μένει ο σκύλος στο μπαλκόνι να ξέρεις είναι παράνομο βάσει Ν. 4039/2012. Και δεν καταλαβαίνω και το λόγο που θες να βάλεις τον σκύλο σου στο μπαλκόνι..Εκτός κι αν κάτι μου διαφεύγει..
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Η πιο φτηνη λυση ειναι να το φτιαξεις μονος σου. αγοραζεις σε ενα επιπλοποιει τα ξυλα στις διαστασεις που θες και οπως θα δεις στο σχεδιαγραμμα και ξεκινας συναρμολογηση.
http://whatcanidoathome.blogspot.gr/2010/11/blog-post.html

Ελπιζω το σπιτακι να ειναι για τις ωρες που δουλευεις και ο σκυλος μενει στο μπαλκονι μονος του,και θες απλα αν τον προστατεψεις απο ηλιο και βροχη, διοτι η μονιμη παραμονη του σκυλου σε μπαλκονι θεωρειται αδικημα ως προς την ευζωια του ζωου και διωκεται ποινικα.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ελπιζω το σπιτακι να ειναι για τις ωρες που δουλευεις και ο σκυλος μενει στο μπαλκονι μονος του,και θες απλα αν τον προστατεψεις απο ηλιο και βροχη, διοτι η μονιμη παραμονη του σκυλου σε μπαλκονι θεωρειται αδικημα ως προς την ευζωια του ζωου και διωκεται ποινικα.
Και αυτό είναι παράνομο, το να δουλεύεις και να αφήνεις τον σκύλο μόνο του στο μπαλκόνι!
Η μόνιμη παραμονή δεν είναι μόνο να βρίσκεται ο σκύλος 24ωρες/ωρο στο μπαλκόνι!
Το να φεύγεις πχ στην δουλειά και να αφήνεις μια ζωή στο μπαλκόνι μόνο του χωρίς καμία επίβλεψη και με τόσα ερεθίσματα τριγύρω είναι εγκληματική αμέλεια!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Και αυτό είναι παράνομο, το να δουλεύεις και να αφήνεις τον σκύλο μόνο του στο μπαλκόνι!
Η μόνιμη παραμονή δεν είναι μόνο να βρίσκεται ο σκύλος 24ωρες/ωρο στο μπαλκόνι!
Το να φεύγεις πχ στην δουλειά και να αφήνεις μια ζωή στο μπαλκόνι μόνο του χωρίς καμία επίβλεψη και με τόσα ερεθίσματα τριγύρω είναι εγκληματική αμέλεια!
Όταν δουλεύαμε αφήναμε το σκυλί μας σε ένα δωμάτιο με μόνιμα ανοιχτή μπαλκονόπορτα. Στο μπαλκόνι είχε και την πάνα της για να μη χρειάζεται να κρατιέται τόσες ώρες. Συνήθως έπαιρνε κάποιο παιχνίδι της, ξάπλωνε στο μπαλκόνι και αγνάντευε. Όταν την έβρισκέ ο ήλιος έμπαινε μέσα και κοιμόταν. Αν είναι καλά προστατευμένο δεν βλέπω κάτι μεμπτό στο να περνάει κάποιες ώρες στο μπαλκόνι.
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Ποτέ όταν λείπουμε δεν αφήνουμε το σκυλί στο μπαλκόνι !Μπορούμε να πάρουμε όρκο ότι δεν θα συμβεί κάτι απρόοπτο?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ποτέ όταν λείπουμε δεν αφήνουμε το σκυλί στο μπαλκόνι !Μπορούμε να πάρουμε όρκο ότι δεν θα συμβεί κάτι απρόοπτο?
βρε kanarini, όταν λες απρόοπτο, τι σκέφτεσαι? Δώσε κανένα παράδειγμα.
Μιλάμε είχαμε προστατευτικά στα κάγγελα, αποκλείεται να πέσει και αποκλείεται να ρίξει κάποιος φόλα. Το σκυλί μου δεν γαυγιζε οπότε δεν ενοχλούσε κανέναν.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δύο "απρόοπτα" σκέφτομαι εγώ, και δεν αφήνω τον μικρό στο μπαλκόνι, όταν λείπω:

α] Το 'χει πανεύκολο, να σηκώνει το πόδι, και να κατουράει τους αποκάτω. Και μιλάμε για λίμνες, που μόνο τοίχος, τις σταματάει. Κανένα άλλο προστατευτικό. Και δεν έχει καμμία σημασία, ότι μπορεί να έχει βγει νωρίτερα για κατούρημα. Δεν είναι θέμα ανάγκης του.

β] Εξίσου πανεύκολο το 'χει, να μην κλείνει καθόλου το στόμα του, σε ότι περνάει. Οτι μα ότι περνάει. Για όσες ώρες κι αν χρειαστεί.
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Όταν δουλεύαμε αφήναμε το σκυλί μας σε ένα δωμάτιο με μόνιμα ανοιχτή μπαλκονόπορτα. Στο μπαλκόνι είχε και την πάνα της για να μη χρειάζεται να κρατιέται τόσες ώρες. Συνήθως έπαιρνε κάποιο παιχνίδι της, ξάπλωνε στο μπαλκόνι και αγνάντευε. Όταν την έβρισκέ ο ήλιος έμπαινε μέσα και κοιμόταν. Αν είναι καλά προστατευμένο δεν βλέπω κάτι μεμπτό στο να περνάει κάποιες ώρες στο μπαλκόνι.
Κι εμείς αυτό κάνουμε με την Ίρις. Δεν γαβγίζει, κάνει ηλιοθεραπεία, κυνηγάει μύγες (το αγαπημένο της), παίζει με το μπαλάκι και το κονγκ της και κοιμάται στο χαλάκι που της βγάζω έξω κάθε πρωί. Στα κάγκελα έχουμε προστατευτικό πλέγμα. Το μόνο πρόβλημα που είχαμε μια - δυό φορές ήταν όταν το κουνελάκι της γειτόνισσας μας επισκέφθηκε ακάλεστο. Εκεί έπαθαν ένα σοκ, το κουνελάκι, η Ίρις και η γειτόνισσα.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Δύο "απρόοπτα" σκέφτομαι εγώ, και δεν αφήνω τον μικρό στο μπαλκόνι, όταν λείπω:

α] Το 'χει πανεύκολο, να σηκώνει το πόδι, και να κατουράει τους αποκάτω. Και μιλάμε για λίμνες, που μόνο τοίχος, τις σταματάει. Κανένα άλλο προστατευτικό. Και δεν έχει καμμία σημασία, ότι μπορεί να έχει βγει νωρίτερα για κατούρημα. Δεν είναι θέμα ανάγκης του.

β] Εξίσου πανεύκολο το 'χει, να μην κλείνει καθόλου το στόμα του, σε ότι περνάει. Οτι μα ότι περνάει. Για όσες ώρες κι αν χρειαστεί.
Κάθε φορά που διαβάζω τα πόστς σου για το Μαρκουλη, νιώθω τυχερή που το παιδί μου ,αν και βγήκε πολύ ζωηρό, τουλάχιστον δεν εχει το διάολο μέσα του:LOL::ROFLMAO::LOL::ROFLMAO::LOL:
Εγω το μπαλκόνι το εχω αποκλείσει εξ αρχής , δεν θέλω να εχει περιττά ερεθίσματα και αναστάτωση, θέλω να κοιμάται όσο λείπουμε και αυτό συμβαίνει σχεδόν πάντα;)
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
βρε kanarini, όταν λες απρόοπτο, τι σκέφτεσαι? Δώσε κανένα παράδειγμα.
Μιλάμε είχαμε προστατευτικά στα κάγγελα, αποκλείεται να πέσει και αποκλείεται να ρίξει κάποιος φόλα. Το σκυλί μου δεν γαυγιζε οπότε δεν ενοχλούσε κανέναν.
Δεν ξέρω ίσως το κρίνω απ το σημείο που μένω εγώ..Γωνιακό διαμέρισμα και στις 2 πλευρές του μπαλκονιού πολυκατοικίες και μπαλκόνια στα 2-3 μέτρα..Ούτε η δικιά μου γαυγίζει αλλά δεν αποκλείω να πετάξουν τίποτα να φάει στο μπαλκόνι.Τόσοι σκατάνθρωποι υπάρχουν ,δεν χρειάζεται να ενοχλεί το σκυλί,δεν έχεις καταλάβει για τι μούρλα μιλάμε?
 


rastaman1990

New Member
21 Μαϊου 2014
4
0
33
Giannis_Rottie ευχαριστώ πολύ για το link η αλήθεια είναι ότι αυτό το σχεδιο το είχα δει και μόνος μου και σκεφτόμουν κάτι για diy. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το σκυλάκι μας είναι ένα ημίαιμο retriever που θα γίνει περίπου 20 κιλά και έχω αμφιβολίες για το αν θα χωράει. Και επειδή πολύ συζήτηση έχει γίνει για το κατα πόσο κάνει να είναι ένα σκυλάκι στο μπαλκόνι προφανώς και το σπιτάκι θα είναι για όταν λείπουμε από το σπίτι. Η μπαλκονόπορτα θα είναι ανοιχτή αλλά και θα έχει πρόσβαση σε άνα δωμάτιο αλλά το θεωρώ και άσχημο να είναι περιορισμένο στους τέσσερεις τοίχους. Επίσης από ότι έχω διαβάσει ένα σκυλάκι θέλει και αυτό τον προσωπικό του χώρο και προτιμώ αυτός ν είναι ένα σπιτάκι παρά κάτω από ένα τραπέζι για παράδειγμα. Όσον αφορά τη φόλα και τα περιττά ερεθίσματα νομίζω οτι αυτά το προβλήμαα θα υπάρχουν και για ένα σκυλάκι που ζει σε αυλή (κάτι που θεωρώ και το σωστότερο). Η αλήθεια είναι ότι είμαι καινούριος ιδιοκτήτης οπότε αν κάπου είμαι λάθος δέχομαι συμβουλές. :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Η αλήθεια είναι ότι είμαι καινούριος ιδιοκτήτης οπότε αν κάπου είμαι λάθος δέχομαι συμβουλές. :)
Εμένα μου φαίνεται, σαν να τις διαλέγεις τις συμβουλές, που δέχεσαι :rolleyes:
 




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Δεν καταλαβαίνω καθόλου. Αφού ο σκύλος θα έχει ανοιχτή την μπαλκονόπορτα, δηλαδή ολόκληρο δωμάτιο δικό του αμα θέλει, τί σκοπό εξυπηρετεί το σκυλόσπιτο στο μπαλκόνι; o_O
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Εμενα με ενδιαφερει το σκυλι να ειναι κ να μεγαλωνει σωστα κ φυσικα να μην ενοχλει τα γειτονια..το που θα μενει,απο την στιγμη που οι συνθηκες ειναι οκ,δεν με ενδιαφερει.πιστευω οτι ωρες ωρες ψαχνουμε το δεντρο κ χανουμε το δασος...
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf