Σπιτάκι σκύλου για μπαλκόνι. Θεσσαλονίκη.


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Κι εμείς αυτό κάνουμε με την Ίρις. Δεν γαβγίζει, κάνει ηλιοθεραπεία, κυνηγάει μύγες (το αγαπημένο της), παίζει με το μπαλάκι και το κονγκ της και κοιμάται στο χαλάκι που της βγάζω έξω κάθε πρωί. Στα κάγκελα έχουμε προστατευτικό πλέγμα. Το μόνο πρόβλημα που είχαμε μια - δυό φορές ήταν όταν το κουνελάκι της γειτόνισσας μας επισκέφθηκε ακάλεστο. Εκεί έπαθαν ένα σοκ, το κουνελάκι, η Ίρις και η γειτόνισσα.
απο εδω εμπνευστηκε και ο ποιητης το...αχ κουνελακι κουνελακι ξυλο που θα το φας...
 




girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Και αυτό είναι παράνομο, το να δουλεύεις και να αφήνεις τον σκύλο μόνο του στο μπαλκόνι!
Η μόνιμη παραμονή δεν είναι μόνο να βρίσκεται ο σκύλος 24ωρες/ωρο στο μπαλκόνι!
Το να φεύγεις πχ στην δουλειά και να αφήνεις μια ζωή στο μπαλκόνι μόνο του χωρίς καμία επίβλεψη και με τόσα ερεθίσματα τριγύρω είναι εγκληματική αμέλεια!
Αν τον εχεις μονο του αλλα μεσα στο σπιτι επιτρεπεται απο το νομο? Και μιλαω για τις ωρες που εργαζεται ο ιδιοκτητης.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.509
749
Ξεσσαλονικη!!!
Απαγορευεται.το σκυλι πρεπει να το εχεις παντα μαζι σου.εχω εναν φιλο γιατρο κ το εχει μαζι στις επεμβασεις ανοικτης καρδιας...ανοιγει κ η καρδια του σκυλου με το αιματακι!

Εχω εναν αλλο,χασαπης στο επαγγελμα...κ αυτος μαζι με τον σκυλο!! :p
 




D

Deleted member 14614

Guest
Εντάξει ρε παιδιά, αν το σκυλί έχει πάντα πρόσβαση μέσα στο σπίτι και δεν ενοχλεί με γαβγίσματα, κλπ. ποιο το κακό στο σπιτάκι? Κι εγώ του έχω ένα, άσχετα αν δεν το χρησιμοποιεί ποτέ.

Αν τον εχεις μονο του αλλα μεσα στο σπιτι επιτρεπεται απο το νομο? Και μιλαω για τις ωρες που εργαζεται ο ιδιοκτητης.
Ναι, φυσικά.
 
  • Like
Reactions: Kotzak


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
περιορισμενο απο το υπολοιπο σπιτι σε ενα δωματιο και με ανοιχτη την μπαλκονοπορτα, δεν υπαρχει προβλημα δηλαδη....??
 


Moneypenny

Member
30 Μαϊου 2014
18
14
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά! Με αφορμή αυτό το θέμα θέλω να σας ρωτήσω κάτι.
Τώρα που καλοκαίριασε, σχεδόν σε όλες τις πολυκατοικίες αφήνουμε σε ανάκλιση τις μπαλκονόπορτες για να κοιμηθούμε. Εδώ και καιρό έχω παρατηρήσει στη γειτονιά ότι υπάρχει ένας που αφήνει όλο το βράδυ το σκυλί του στο μπαλκόνι και αυτό δε σταματά να γαβγίζει. Ο δρόμος είναι πολυσύχναστος και τα ερεθίσματα πολλά για το ζωάκι. Δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω ποιο μπαλκόνι είναι - στο περίπου μόνο, ακολουθώντας τον ήχο - γιατί είναι πιο ψηλά από μένα στην απέναντι μεριά του δρόμου και οι πολυκατοικίες πολλές. Κάνω υπομονή εδώ και πολύ καιρό αλλά θα ήθελα να κοιμάμαι και το βράδυ. Τι μπορώ να κάνω; Αν καλέσω την αστυνομία, υπάρχει περίπτωση να την πληρώσει το ζωντανό, πχ, να του το πάρουν;
 


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Αν γίνει καταγγελία για διατάραξη κοινής ησυχίας (κοινώς αν τους πάρεις και πεις ο σκύλος του γαβγίζει) είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αρχικά θα γίνει απλά μία σύσταση. Αν γίνει καταγγελία για εγκατάλειψη (ή όπως αλλιώς λέγεται) τότε μόνο πάει αλλού το θέμα.
 




girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Ευχαριστώ για την απάντηση, girgi. Τι εννοείς πάει αλλού το πράμα; Τι είναι προτιμότερο από τα δύο, δλδ;
Εννοώ ότι αν κάνεις καταγγελία για κακομεταχείρηση κατοικιδίου τότε μπορούν να του το πάρουν αλλά είναι πολλά που πρέπει να ζυγίσεις πριν γίνει αυτό. Να εντοπίσεις που είναι το σκυλί, αν όντως το βράδυ το κλείνουν έξω στο μπαλκόνι και δεν έχει πρόσβαση στο υπόλοιπο σπίτι, αν είναι χοντροκέφαλος ο ιδιοκτήτης και δεν αλλάζει γνώμη ή απλά είναι αδαής και με μία δική σου προτροπή τον βάζει μέσα. Αν αυτά, και άλλα που μπορεί να μην έχω σκεφτεί, υποδεικνύουν κακοποίηση ζώου (με τη μορφή κλειδώματος στο μπαλκόνι) τότε η καταγγελία είναι μονόδρομος. Αλλά στις πόλεις είναι πιο διαλλακτικοί οι ιδιοκτήτες ζώων οπότε νομίζω ότι το πολύ πολύ να φτάσεις σε μια κουβέντα μαζί του.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εννοώ ότι αν κάνεις καταγγελία για κακομεταχείρηση κατοικιδίου τότε μπορούν να του το πάρουν αλλά είναι πολλά που πρέπει να ζυγίσεις πριν γίνει αυτό. Να εντοπίσεις που είναι το σκυλί, αν όντως το βράδυ το κλείνουν έξω στο μπαλκόνι και δεν έχει πρόσβαση στο υπόλοιπο σπίτι, αν είναι χοντροκέφαλος ο ιδιοκτήτης και δεν αλλάζει γνώμη ή απλά είναι αδαής και με μία δική σου προτροπή τον βάζει μέσα. Αν αυτά, και άλλα που μπορεί να μην έχω σκεφτεί, υποδεικνύουν κακοποίηση ζώου (με τη μορφή κλειδώματος στο μπαλκόνι) τότε η καταγγελία είναι μονόδρομος. Αλλά στις πόλεις είναι πιο διαλλακτικοί οι ιδιοκτήτες ζώων οπότε νομίζω ότι το πολύ πολύ να φτάσεις σε μια κουβέντα μαζί του.
Και το κυριότερο... οκ το πηραν το σκυλι... ΠΟΎ θα πάει? πού θα φιλοξενηθει ο σκύλος?
 








Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Όλα είναι ανάλογα, δεν υπάρχει σαφής απάντηση, να σου πει κάποιος "ναι δεν θα υπάρχει πρόβλημα".
Μου έχει πέσει κουτάβι από τον 2ο όροφο από μπαλκόνι με πλέγμα, ευτυχώς δεν του στοίχισε τη ζωή του, δεν του έμεινε καν μόνιμο πρόβλημα, από καθαρή τύχη (ήμουν στο δρόμο από κάτω οπότε φ'υγαμε καρφί για τον κτηνίατρο).
Αν το σκυλί δεν ενοχλεί με γαυγίσματα κλπ και αν έχεις κάνει το μπαλκόνι σου όσο πιο ασφαλές και ευχάριστο γίνεται, θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα να μένει εκεί κάποιες ώρες τη μέρα.
 


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Δε γνωρίζω για τι μπαλκόνι μιλάμε απλά αν ασχολείσαι με φυτά/λουλούδια κτλ δες το λίγο το θέμα από άποψη αν φτάνει να τα μασουλήσει αν προσελκύουν μέλισσες ή άλλα έντομα κτλ. Το Samoyed που έχω στην εικόνα profile έχει πρόσβαση στο μπαλκόνι αυτό όλη τη μέρα( την ανοίγει μόνη της) ώστε να κάνει την ανάγκη της αν θέλει πέρα από τις βόλτες της ή να κόψει κίνηση και το ίδιο ισχύει και τις ελάχιστες ώρες που ίσως μείνει μόνη της μέσα στη βδομάδα.Το πλέγμα όμως βγήκε αφού μεγάλωσε. Τώρα το θέμα του αν γαβγίζει όταν λείπεις το βλέπεις στην πορεία. Ρώτα και κανένα διπλανό σου στην οικοδομή να μάθεις αν κλαψουρίζει ή αν γενικότερα δημιουργεί θέμα όσο είναι μόνο. Κατά προτίμηση κάποιον άλλο με σκυλί ώστε να είσαι σίγουρος ότι λέει αλήθεια :)
 


D

Deleted member 14614

Guest
περιορισμενο απο το υπολοιπο σπιτι σε ενα δωματιο και με ανοιχτη την μπαλκονοπορτα, δεν υπαρχει προβλημα δηλαδη....??
Επειδή λογικά για εμένα πάει αυτό, προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον είναι ασφαλισμένο το μπαλκόνι και η κλειστή πόρτα του δωματίου αφορά λίγες ώρες, τότε δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. ;)
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Δεν ξερω για σενα αλλα εμενα αφορα σιγουρα.. E="rick, post: 776846, member: 14614"]Επειδή λογικά για εμένα πάει αυτό, προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον είναι ασφαλισμένο το μπαλκόνι και η κλειστή πόρτα του δωματίου αφορά λίγες ώρες, τότε δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. ;)[/QUOTE]
Αφορα