Σπιτική Σκυλοκατασκήνωση


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική


Η Σπιτική Σκυλοκατασκήνωση είναι ο δικός μου τρόπος φιλοξενίας σε σκυλιά που οι ιδιοκτήτες τους λόγο δουλειάς, διακοπών, υποχρεώσεων, κ.α. πρέπει να αφήσουν κάπου (για λίγες ή πολλές μέρες) τα αγαπημένα τους σκυλιά σε καλά και έμπειρα χέρια χωρίς να χρειαστεί να χάσουν τα σκυλιά την ανθρώπινη επαφή, την σπιτική θαλπωρή και την καλή σκυλίσια συντροφιά. Τα οφέλη της Σπιτικής Κατασκήνωσης είναι ότι το σκυλί σας θα βρίσκετε στο ίδιο μου το σπίτι με όλα τα μέλη της οικογένειας μου, κάτι που θα βοηθήσει στο να προσαρμοστεί και να χαλαρώσει πολύ ποιο εύκολα από το να κλειστεί σε κάποιο κλουβί/χώρο μόνο του.

Επίσης το σκυλί σας θα παίρνει μέρος σε όλες μου τις καθημερινές βόλτες, εκδρομές, κ.α. (αν το επιθυμείτε) που θα το βοηθήσει να κοινωνικοποιηθεί ακόμη καλύτερα και να μάθει σωστούς και καλούς τρόπους από τα δικά μου σκυλιά που θα βρίσκονται συνέχεια μαζί του για να παίξουν, να κοιμηθούν, να φάνε, κ.α. και δεν θα χρειάζεστε να φοβάστε για άλλα άγνωστα σκυλιά, διότι φιλοξενώ μόνο 1 σκυλί κάθε φορά και ποτέ 2 και άνω ταυτόχρονα (εκτός αν π.χ. 2 σκυλιά είναι του ίδιου ιδιοκτήτη ή γνωρίζονται οπότε μπορούν να φιλοξενηθούν μαζί).

Αν ποτέ λοιπόν χρειαστεί να φύγετε διακοπές, δουλειά, κλπ χωρίς τον τετράποδο φίλο σας και θέλετε να τον/την αφήσετε σε καλά χέρια δεν έχετε παρά να επικοινωνήσετε μαζί μου.

Ορίστε και μερικά βίντεο απο τα σκυλάκια που έχω φιλοξενήσει:

[video=youtube;k0KQUBlakbY]http://www.youtube.com/watch?v=k0KQUBlakbY[/video]

[video=youtube;kl_fzb9IXV0]http://www.youtube.com/watch?v=kl_fzb9IXV0[/video]

[video=youtube;__xrr_CDE_Q]http://www.youtube.com/watch?v=__xrr_CDE_Q[/video]

[video=youtube;0z7JbwmxBQU]http://www.youtube.com/watch?v=0z7JbwmxBQU[/video]
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
γεια σου νταρκ με τα ωραια σου,
για την διαφημιση τα ξεχναμε ολα.
τι αλλο θα δουν τα ματια μου.
φιλικα παντα.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
γεια σου νταρκ με τα ωραια σου,
για την διαφημιση τα ξεχναμε ολα.
τι αλλο θα δουν τα ματια μου.
φιλικα παντα.
Αν θέλετε την σβήνετε, δεν ήμουν σίγουρος αν επιτρεπόταν ή όχι. Έτσι και αλλιώς με παρότρυναν άτομα να την βάλω, δεν το είχα σκοπό.
Φιλικά πάντα προς όλους.
 








kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ωραία ιδέα πάντως!

αυτό όλο γίνεται σε "φιλικό" επίπεδο ή δίνεις και κάποιες εγγυήσεις (ας πούμε) σχετικά με τυχών ατύχημα/ δραπέτευση /ασθένεια /πρόκληση φθορών σε ξένη περιουσία κλπ ?
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
ωραία ιδέα πάντως!

αυτό όλο γίνεται σε "φιλικό" επίπεδο ή δίνεις και κάποιες εγγυήσεις (ας πούμε) σχετικά με τυχών ατύχημα/ δραπέτευση /ασθένεια /πρόκληση φθορών σε ξένη περιουσία κλπ ?
Μιας και πρόκειτε για "δουλειά" δεν είναι κάτι "φιλικό" αλλά εντελός επαγγελματικό, άρα είμαι υπεύθηνος για την καλή σωματική και ψυχική υγεία των σκυλιών που φιλοξενώ.

Ο ιδιοκτήτης έχει την σιγουριά και την εγκύηση απο εμένα ότι το σκυλί δεν θα πάθει ΤΙΠΟΤΑ κακό, αντιθέτος θα περάσεις ωραία τις μέρες του/της μαζί μας.

Ατύχημα: Τι ατύχημα δηλαδή; Να πέσει ένα έπιπλο πάνω του (κάτι που δεν πρόκειτε ποτε να γίνει); ή να πηδήξει το σκυλί απο το μπαλκόνι; Πριν αναλάβω να φιλοξενήσω ένα σκυλί αναλαμβάνω να μάθω τα πάντα για το σκυλί απο τον ιδιοκτήτη ώστε να αποφεύγονται όλα τα τυχόν ατυχήματα, ζημιές, κλπ.

Δραπέτευση:
Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνει γιατί είναι αδύνατον.

Ασθένεια:
Αν το σκυλί είναι απόλυτα υγιές (γίνετε έλεγχος βιβλιαρίου πριν αφεθεί νέο σκυλί υπο την προστασία μου) δεν νομίζω να αρωστήσει απο τα σκυλιά μου που είναι επίσης υγιές, αλλά για οτιδήποτε επείγον περιστατικό υγείας έχω έμπιστου κτηνίατρου τηλέφωνω (που είναι δίπλα στο σπίτι μας) για άμεση βοήθεια 24/7.

Πρόκληση φθωρών:
Αν εννοείς να μου προκαλέσει το ξένο σκυλί φθορές στο σπίτι μου, αυτό είναι δικό μου θέμα. Αν δηλαδή τύχει να μου διαλύσει κάτι το σκυλί που άφησα εκτεθημένο ενώ ήξερα ότι το σκυλί έχει τάσεις καταστροφικές δεν θα φταίει κανείς άλλος παρα εγώ, δεν θα πάω να ζητάω τα ρέστα απο τον ιδιοκτήτη. Αν εννοείς όμως να προκαλέσω εγώ ζημιά (σωματική ή ψυχική) στο σκυλί δεν θα το απαντήσω γιατί δεν είμαι τέτοιο άτομο που να βαράει, κακομεταχειρίζετε, ξυλοκοπάει σκυλιά.
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εμένα πάντως δε μου ακούγεται καλό το ότι "είμαι επαγγελματίας και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να συμβεί απολύτως τίποτα".... εγώ αυτό δεν το λέω ούτε για τον εαυτό μου.... ούτε και έχω τέτοια απαίτηση απ'αυτόν στον οποίο αφήνω το σκυλί μου (είτε είναι φίλος, είτε επαγγελματίας). Απλά και μόνο γιατί ξέρω οτι δεν υπάρχει περίπτωση να μου εγγυηθεί κανείς κάτι τέτοιο.

Πχ μπορεί:
Να σε τρακάρει αυτοκίνητο όπως οδηγείς για την παραλιούλα οπου θα κάνεις μπανιο τα σκυλιά. Να πέσει τούβλο απο την διπλανή πολυκατοικία την ώρα που τα βγάζεις βόλτα. Να σας την πέσει επιθετικός σκύλος που λόγω βλακείας του ιδιοκτήτη κυκλοφορεί ελεύθερος στο πάρκο Τρίτση την ώρα που βγάζεις βόλτα τα σκυλιά. και ούτω καθεξής....

Αυτό που θα προτιμούσα ν'ακούσω (και θα θεωρούσα οτι αυτός που μου το λέει αντιλαμβάνεται τι λέει) είναι οτι οι συνθήκες είναι οι τάδε, με το σκυλί σου θα κάνω τις χ δραστηριότητες (με όλα τα ρίσκα που συμπεριλαμβάνει η κάθε μια απ'αυτες) και θα το προσέχω σα να'ναι δικό μου και ακόμα παραπάνω. Αυτά θα μπορούσα να πω κι εγώ η ίδια σ'οποιον μου εμπιστευτεί το σκυλί του για φιλοξενία. Οχι οτι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να υπάρξει ατύχημα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ισως εχει φουσκωτη πισινα!ντιο,υπαρχει περιπτωση να ριξεις ακυρο σε φιλοξενια?αν καποιο σκυλι ειναι καπως ας πουμε,τσαμπουκας,η εχεις προβλεψει κατι για τετοιες περιπτωσεις?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πρόκληση φθορών σε ξένη περιουσία είπα .... πως να εννοούσα εσύ φθορά στον σκύλο??????????

επαγγελματικό λοιπόν

να επισημάνω ότι δεν γνωρίζω τι ισχύει νομοθετικά
ούτε τι ισχύει με άλλες πανσιόν
αλλά οι εγγυήσεις που δίνεις είναι φιλικού επιπέδου και όχι επαγγελματικού κατα την ταπεινή μου γνώμη (βέβαια αυτές μπορεί να είναι αρκετές για πολλούς :) )

δεν θα επεκταθώ σε παραδείγματα γιατί δεν είναι καθόλου ευχάριστο αλλά ας πούμε ότι στις παιδικές κατασκηνώσεις που αφήνουμε τα παιδιά μας υπάρχει συμβόλαιο ασφαλιστήριο που καλύπτει για διάφορους κινδύνους

περι υγείας το βιβλιάριο πάντως δεν λέει τίποτα.υπάρχουν και μη θανατηφόρες ασθένειες που είναι μεταδοτικές και που δεν φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού και που μπορεί το προηγούμενο σκυλί να μεταδώσει στα δικά σου και αυτά στο επόμενο
ή να στο πώ και αλλιώς
μπορεί το σκυλί που θα σου φέρουν να είναι ήδη ασθενές αλλά στην φάση της επώασης και να εκδηλωθεί με ορατά συμπτώματα μία ημέρα αφού το πάρουν πίσω οι δικοί του-εκεί πως εξασφαλίζεσαι ότι δεν θα σου ζητάνε και τα ρέστα ;)
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν όχι ,κακώς.

αλλά τουλάχιστον δεν δηλώνουν ότι θα βγάζουν τον σκύλο βόλτα εκτός εγκαταστάσεών τους και εκδρομούλες κιόλας αν θέλουμε...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για να καταλάβετε
ξέρω τουλάχιστον τρείς ανθρώπους που άφησαν τον σκύλο τους σε εκπαιδευτή για εκπαίδευση και δεν τον ξαναπήραν γιατί "δραπέτευσε"
και τους είπαν πηγαίντε στο τάδε πέτσοπ και πάρτε ότι σκύλο θέλετε !!!!!!!!!!!!!!

γιαυτό ρωτάω τέτοιου τύπου ερωτήσεις-όπως θα ρώταγα και αν πήγαινα σε πανσιόν να αφήσω τον σκύλο μου
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
πρόκληση φθορών σε ξένη περιουσία είπα .... πως να εννοούσα εσύ φθορά στον σκύλο??????????

επαγγελματικό λοιπόν

να επισημάνω ότι δεν γνωρίζω τι ισχύει νομοθετικά
ούτε τι ισχύει με άλλες πανσιόν
αλλά οι εγγυήσεις που δίνεις είναι φιλικού επιπέδου και όχι επαγγελματικού κατα την ταπεινή μου γνώμη (βέβαια αυτές μπορεί να είναι αρκετές για πολλούς :) )

δεν θα επεκταθώ σε παραδείγματα γιατί δεν είναι καθόλου ευχάριστο αλλά ας πούμε ότι στις παιδικές κατασκηνώσεις που αφήνουμε τα παιδιά μας υπάρχει συμβόλαιο ασφαλιστήριο που καλύπτει για διάφορους κινδύνους

περι υγείας το βιβλιάριο πάντως δεν λέει τίποτα.υπάρχουν και μη θανατηφόρες ασθένειες που είναι μεταδοτικές και που δεν φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού και που μπορεί το προηγούμενο σκυλί να μεταδώσει στα δικά σου και αυτά στο επόμενο
ή να στο πώ και αλλιώς
μπορεί το σκυλί που θα σου φέρουν να είναι ήδη ασθενές αλλά στην φάση της επώασης και να εκδηλωθεί με ορατά συμπτώματα μία ημέρα αφού το πάρουν πίσω οι δικοί του-εκεί πως εξασφαλίζεσαι ότι δεν θα σου ζητάνε και τα ρέστα ;)
Μιας και ανέφερες τις παιδικές κατασκηνώσεις να αναφέρω ότι το ίδιο ισχύει νομίζω και στις πανσιόν. Η φιλοξενία είναι απλή φιλοξενεία και απλά προσέχει ο υπεύθηνος το σκυλί να μην πάθει κάτι, (ανάλογα με το πόσο γνωρίζεις κάποιον ή την επιχείρηση του τόσο ποιο πολύ νιώθεις ασφάλεια να εμπιστευτείς το σκυλί σου ή παιδί σου κάπου).

Στις κατασκηνώσεις, αν το παιδί πέσει, χτυπήσει γιατί έπεζε ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλλευ, κλπ, έχουν γιατρούς να το δούνε (έχω πάει κατασκήνωση και έχω υπάρξει και ομαδάρχης και ξέρω) και ποτέ κανένας γονέας δεν ζήτησε τα "ρέστα" γιατί το παιδί χτύπησε ενώ έπαιζε, παιδί είναι, θα παίξει και ατυχήματα συμβαίνουν, το θέμα είναι να μπορεί ο υπεύθηνος να το αντιμετωπίσει και όχι να το αφήσει στην μοίρα του, αυτό δεν είναι το συμαντικό για όλους μας ή κάνω λάθος;

Άρα όπως (σωστά μάλλον) το λες δεν υπάρχουν "γραπτές" εγκυήσεις πουθενά στα μέρη κατασκηνώσεων & πανσιόν γιατί αν είναι το παιδί ή το σκυλί να είναι "φυλακισμένο" στον χώρο φιλοξενίας 24/7 για να μην πάθει τίποτα, τότε ποιος ο λόγος να αφήσεις εκεί το παιδί/σκυλί;
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
αν όχι ,κακώς.

αλλά τουλάχιστον δεν δηλώνουν ότι θα βγάζουν τον σκύλο βόλτα εκτός εγκαταστάσεών τους και εκδρομούλες κιόλας αν θέλουμε...
Μου αρέσει που βρίσκεις κακό το ότι το σκυλί που θα φιλοξενείται αντί να είναι κλεισμένο 24/7 σε ένα κλουβί θα έχει την δυνατότητα να πάει την καθημερινή του βόλτα.

για να καταλάβετε
ξέρω τουλάχιστον τρείς ανθρώπους που άφησαν τον σκύλο τους σε εκπαιδευτή για εκπαίδευση και δεν τον ξαναπήραν γιατί "δραπέτευσε"
και τους είπαν πηγαίντε στο τάδε πέτσοπ και πάρτε ότι σκύλο θέλετε !!!!!!!!!!!!!!

γιαυτό ρωτάω τέτοιου τύπου ερωτήσεις-όπως θα ρώταγα και αν πήγαινα σε πανσιόν να αφήσω τον σκύλο μου
Συγκρίνεις 2 διαφορετικά πράγματα. Άλλο αφήνω τον σκήλο μου σε εκπαιδευτή (εκπαιδευτήριο με μάντρες κλειστές ή ανοιχτές κλπ κλπ) και άλλο αφήνω το σκυλί μου σε ένα σπίτι που δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δυνατότητα/περίπτωση για να δραπετεύσει. Και αν φοβάσαι ότι ίσως το σκυλί δραπετεύσει στην βόλτα του να σου πω ότι έχω αναλάβει για εκπαίδευση και φιλοξενεία φοβικά, επιθετικά και νορμάλ σκυλιά και ότι και αν κάνανε, με δάγκωσαν, με τράβηξαν, κλπ δεν άφησα λεπτο το λουρί (το οποίο ήταν πάντα καλά δεμένο και χοντρό ώστε να μην μπωρούν να το φάνε και να φύγουν) για να μπωρέσουν να ξεφύγουν.

Άρα θα σε παρακαλέσω, μιας και δεν με ξέρεις τόσο καλά ούτε εμένα, ούτε την δουλειά μου να μην με συγκρίνεις αν δεν με μάθεις πρώτα.

Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κοιτα φιλε μου,απο την στιγμη που επελεξες να κανεις τετοιου ειδους δημοσιευση,ειναι λογικο να υπαρξουν καποια ερωτηματα.οποτε απλα δεξου τα κ απαντησε.κ στην τελικη που να σε ξερει αυτος η εγω?μια φορα γινεται η στραβη.το να σε γνωρισω δε λεει κ κατι.πρεπει να φανεις σωστος επαγγελματιας για να με κερδισεις.σωστα?

παρολα αυτα,να πω με την σειρα μου ,οτι θα μου αρεζε πιο πολυ να αφησω τον σκυλο μου σε καποιο μερος σαν το δικο σου,παρα καπου αλλου.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
κοιτα φιλε μου,απο την στιγμη που επελεξες να κανεις τετοιου ειδους δημοσιευση,ειναι λογικο να υπαρξουν καποια ερωτηματα.οποτε απλα δεξου τα κ απαντησε.κ στην τελικη που να σε ξερει αυτος η εγω?μια φορα γινεται η στραβη.το να σε γνωρισω δε λεει κ κατι.πρεπει να φανεις σωστος επαγγελματιας για να με κερδισεις.σωστα?
Πολύ σωστά, και για αυτό απαντάω κιόλας. Είμαι ανοιχτός για ερωτήσεις, αλλά δεν βρίσκω (εγω) σωστώ να γίνονται συγκρίσεις που δεν έχουν το ίδιο αντικείμενο (για αυτό έκανα και την παράκληση στον αγαπητό kokoni). Nothing more, nothing less.
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το αν θα σου φύγει ο σκύλος απο το λουρί, δεν έχει απαραίτητα να κάνει με το λουρί, ούτε και με το αν το κρατάς γερά. Το λέω έχοντας την οικτρή εμπειρία του Γκογκόλ ο οποίος είχε βγει και απ'το απλό κολάρο και απ'το σαμαράκι στη μέση του δρόμου (τη μία κόντεψε να σκοτωθεί) πριν βρώ τη λύση στο πάνινο πνιχτάκι. Δεν ακούγεται και πολύ καλα η διαβεβαίωση οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ο σκύλος να δραπετεύσει, είδικα οταν υπόσχεσαι βόλτες κι εκδρομές. (προσωπικά δεν τα βρίσκω κακά αυτά.... απλά η απόλυτη διαβεβαίωση με χαλάει!)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
λυπάμαι αν δεν μπορείς να αξιοποιήσεις προς όφελός σου τις ερωτήσεις μου

δεν σε σύγκρινα

και είπα ότι ρωτάω όπως θα ρώταγα σε οποιαδήποτε πανσιόν θα πήγαινα να αφήσω τον σκύλο μου
ειδικά αν μου έλεγαν ότι θα το πηγαίνουν και βόλτες σε ανοιχτούς δημόσιους χώρους ...και εκδρομούλες αν ήθελα....

αν είχα πάρει τηλέφωνο ως πελάτης και απαντούσες έτσι ,δεν θα με είχες κερδίσει με τίποτα.
κι αυτό πιστεύω πως είναι σχόλιο που ένας επαγγελματίας θα αξιοποιούσε και δεν θα το έπαιρνε άσχημα όπως υποψιάζομαι ότι θα γίνει

παρακαλώ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf