Στείρωση: πότε και πως


raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Η στείρωση πριν τον πρώτο οιστρο έχει αποδεδειγμένα περισσότερες πιθανότητες εμφάνισης ακρατειας ούρων. Καλύτερα μεταξύ πρώτου και δεύτερου. Και φυσικά προσοχή στην ποιότητα της αναισθησίας. Πάντα εισπνευστικη. Και πάντα καλή αναλγησία για να μην υποφέρει το ζώο μετά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Και φυσικά προσοχή στην ποιότητα της αναισθησίας. Πάντα εισπνευστικη.
Aυτό που λες έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να γίνει ξεχωριστό θέμα, όπου να περιγραφεί η εισπνευστική έναντι της "κλασικής", πλεονεκτήματα κλπ.
 






m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Πολλά έχω ακούσει για την αναλγησία μετά, ότι καλύτερα να αποφέυγεται για να καταλαβαίνει το ζώο μέχρι πόσο δραστηριο μπορεί να είναι και να μην κάνει "κατσικιές", ισχύει;
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ Η ΣΤΕΙΡΩΣΗ..περισσότερα ΟΧΙ μέσω πμ γιατί οι mods βλέπουν αν θέλουν τα πάντα οπως και oi admins....ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΣΤΕΙΡΩΣΗ !! Χάνονται αμέτρητα σκυλιά απο ανεπάρκειες νεφρών, καρδιά και φυσικά έχουμε πολλές ''αλλιώσεις'' στο χαρακτήρα του σκύλου κατόπιν στείρωσης!!

Ένα παράδειγμα απλά και μόνο για να ''μεταφέρω'' το τί γινεται στο σκυλο...Σκεφτείτε πως θα νιώθατε αν είσασταν υγιής και σας στειρώνανε και πως θα νιώθατε όταν ξυπνάγατε απ την νάρκωση ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΝΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ...Αυτό γίνεται στην ψυχολογία του σκύλου στη μετέπειτα ζωή του...ΓΙα τα θεματα υγείας???? όχι από εδώ ΕΝΝΟΕΤΑΙ.... ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΗ...Οι γιατροί δεν αποκαλύπτουν πολλά γιατί στείρωση=150-200 ευρώπουλα για να τα χάσουν και αυτά τι θα γινόταν ε???? !! όπως και για τους εμβολιασμούς, αλλά, άλλο θέμα αυτο.......όποιος θέλει μέσω πμ αλλά ΟΧΙ για ανάλυση μέσω πμ !!! Αλλού ναι..... !!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ...ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΗ !!! Υπάρχουν τρομεροί λόγοι και αιτίες και ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ Α Σ Χ Ε Τ Ο Υ Σ ...Έχετε να κάνετε με τα σκυλιά ΣΑΣ !!!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Κίμωνα, σε παρακαλώ πάρα πολύ, στείλε όσα πμ θέλεις και όπου θέλεις.
Ασε όμως το θέμα να κυλήσει ήσυχο, για όποιον τον ενδιαφέρει, αν δεν έχεις τουλάχιστον κάτι σοβαρό να πεις. Από το επόμενο κιόλας ποστ σου, τέτοιου ύφους θα αρχίσω να διαγράφω. Σε ενημερώνω εγκαίρως.
 




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Κίμωνα, σε παρακαλώ πάρα πολύ, στείλε όσα πμ θέλεις και όπου θέλεις.
Ασε όμως το θέμα να κυλήσει ήσυχο, για όποιον τον ενδιαφέρει, αν δεν έχεις τουλάχιστον κάτι σοβαρό να πεις. Από το επόμενο κιόλας ποστ σου, τέτοιου ύφους θα αρχίσω να διαγράφω. Σε ενημερώνω εγκαίρως.

Έχω να πω ΠΟΛΛΑ ΣΟΒΑΡΑ τα οποία ουτε και ξέρεις ούτε και φαντάζεσαι και ούτε προς το παρόν γνωρίζεις , αν θες θα μπορούσες να μάθεις ...Αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΗΣΕΙΣ !! οπότε για να λέω ΟΧΙ στη στειρωση κάτι τρέχει !! αλλά οκ..εδώ δεν έχω να στείλω ΤΙΠΟΤΑ και να ''χαλασω'' το θέμα!!
keep on παραπληροφορing !!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Έχω φίλη μου που "στειρώθηκε", δηλαδή της αφαιρέσαν τη μήτρα μετά από κάποια επιπλοκή και ζει κανονικά.

Μια χαρά είναι η ψυχολογία της, όπως και η ψυχολογιά και των δύο θηλυκών που [είχα και] έχω που επίσης είναι/ήταν στειρωμένες.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ Η ΣΤΕΙΡΩΣΗ..περισσότερα ΟΧΙ μέσω πμ γιατί οι mods βλέπουν αν θέλουν τα πάντα οπως και oi admins....ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΣΤΕΙΡΩΣΗ !! Χάνονται αμέτρητα σκυλιά απο ανεπάρκειες νεφρών, καρδιά και φυσικά έχουμε πολλές ''αλλιώσεις'' στο χαρακτήρα του σκύλου κατόπιν στείρωσης!!

Ένα παράδειγμα απλά και μόνο για να ''μεταφέρω'' το τί γινεται στο σκυλο...Σκεφτείτε πως θα νιώθατε αν είσασταν υγιής και σας στειρώνανε και πως θα νιώθατε όταν ξυπνάγατε απ την νάρκωση ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΝΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ...Αυτό γίνεται στην ψυχολογία του σκύλου στη μετέπειτα ζωή του...ΓΙα τα θεματα υγείας???? όχι από εδώ ΕΝΝΟΕΤΑΙ.... ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΗ...Οι γιατροί δεν αποκαλύπτουν πολλά γιατί στείρωση=150-200 ευρώπουλα για να τα χάσουν και αυτά τι θα γινόταν ε???? !! όπως και για τους εμβολιασμούς, αλλά, άλλο θέμα αυτο.......όποιος θέλει μέσω πμ αλλά ΟΧΙ για ανάλυση μέσω πμ !!! Αλλού ναι..... !!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ...ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΗ !!! Υπάρχουν τρομεροί λόγοι και αιτίες και ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ Α Σ Χ Ε Τ Ο Υ Σ ...Έχετε να κάνετε με τα σκυλιά ΣΑΣ !!!

Σαχλαμαρες. 16 ετων θηλυκο στειρωμενο απο τα 2 του κι αρσενικο 11 ετων στειρωμενο απο 10 μηνων. Σκυλια φιλης μου και τα 2 και καμια μα καμια σχεση με οσα λες.

Στα δικα μας τωρα. Αρσενικο στειρωμενο απο ενος ετους τωρα 8,5 χρονων και μια χαρα αν εξαιρεσεις τα αρθριτικα και μην μου πεις οτι φταιει η στειρωση που αρχισε να κουτσαινει. Ο αλλος θα στειρωθει οσωνουπω. Ο γιατρος μας δεν ειναι ο τυπος που του λειπουν τα 120-200 ευρω που λες. Ποτε δεν μας φερθηκε ετσι.

ΚΑΙ μην συγκρινεις ανθρωπους με σκυλια για το πως νιωθουν. Αλλα οντα με διαφορετικη βιολογια και τελειως διαφορετικη ψυχοσυνθεση.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Χάνονται αμέτρητα σκυλιά απο ανεπάρκειες νεφρών, καρδιά και φυσικά έχουμε πολλές ''αλλιώσεις'' στο χαρακτήρα του σκύλου κατόπιν στείρωσης!!
Περισσότερα χάνονται από πυομήτρα παρά από νεφρική ανεπάρκεια. Μάλλον δεν έχεις ανάλογη εμπειρία και σου εύχομαι να μην αποκτήσεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
... ''αλλιώσεις'' στο χαρακτήρα του σκύλου κατόπιν στείρωσης!!
Όσο για αυτό έχω να μιλήσω με προσωπική εμπειρία για 2 σκύλες που στειρώθηκαν ταυτόχρονα:

- H μία, παλαβή ήταν και παλαβή παρέμεινε. Δεν άλλαξε τίποτα απολύτως.
- Η δεύτερη σκύλα, ενώ δεν είχε σωματικά σημάδια ψευδοκύησης, συνήθως μετά από οίστρο έπεφτε το κέφι της και γινόταν πιο "βαρύ" σκυλί από πλευράς συμπεριφοράς. Μετά τη στείρωση μου προέκυψε πιο ναζιάρα, χαρούμενη, παιχνιδιάρα. Ίσως επειδή δεν περνά τις "ψυδοκυητικές" φάσεις που περνούσε πριν.

Όσον αφορά το βάρος τους, δεν άλλαξε ούτε στο γραμμάριο. Βεβαίως είχα το νου μου και προληπτικά μείωσα λίγο τις μερίδες τους αλλά όχι τραγικά - όσο τις μειώνω και το καλοκαίρι λόγω πιο περιορισμένης κίνησης.

Όσον αφορά το πως νιώθουμε μετά τη νάρκωση οι άνθρωποι: είμαστε ζαβλακωμένοι για λίγο και μετά συνερχόμαστε κανονικά. Το ίδιο ισχύει και για τους σκύλους φαντάζομαι.

Αν θέλεις μπορείς να τεκμηριώσεις το γιατί υπάρχουν λόγοι κατά της στείρωσης. Εδώ - όχι σε πμ - δεν υπάρχει λόγος εχεμύθειας διότι είναι ένα θέμα που μας αφορά όλους.
 


raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Υπάρχουν δύο τάσεις ως προς την επιλογή του χρόνου διενέργειας ωοθηκυστερεκτομής στο σκύλο.

Η πρώτη τάση είναι να στειρώνονται οι σκύλοι πριν τον πρώτο οίστρο.
Το βασικό πλεονέκτημα είναι ότι έτσι ουσιαστικά μηδενίζονται οι πιθανότητες ανάπτυξης νεοπλασμάτων του μαστου (πιθανότητα <0,5%). Μετά τον πρώτο οίστρο η πιθανότητα αυξάνεται στο 8% και μετά τον δεύτερο οίστρο στο 26%.
(Προσοχή! Ο καρκίνος του μαστού έχει γονιδιακή βάση και οι ορμόνες του γεννητικού αποτελούν το έναυσμα για την εξέλιξη. Δεν έχουν όλα τα σκυλιά γονιδιακό υπόστρωμα για την ανάπτυξη νεοπλασμάτων στους μαστούς. Με άλλα λόγια δεν σημαίνει ότι ένα ζώο που δεν έχει στειρωθεί, θα αναπτύξει οπωσδήποτε νεόπλασμα στους μαστούς)
Η στείρωση πριν τον πρώτο οίστρο δεν επηρεάζει την ανάπτυξη των οστών και τη διάπλαση του σώματος του ζώου.

Τα μειονεκτήματα της ωστόσο είναι η αυξημένη συχνότητα παχυσαρκίας, ακράτειας ούρων και δερματοπαθειών λόγω μη φυσιολογικής ανάπτυξης της περιγεννητικής περιοχής.

Έτσι φτάνουμε στην άλλη τάση που είναι η διενέργεια ωοθηκυστερεκτομής απέσως μετά τον πρώτο οίστρο. Με τον τρόπο αυτό διατηρούμε σε χαμηλά ποσοστά την πιθανότητα ανάπτυξης νεοπλασμάτων στους μαστούς (που όπως είπαμε έχει και γονιδιακή βάση) και παράλληλα αποφεύγουμε τις επιπλοκές της στείρωσης σε άνοιβα ζώα.

Να σημειωθεί ότι ειδικά η ακράτεια ούρων μπορεί να αποτελέσει μεγάλο πρόβλημα (ειδικά για ζώα που ζουν σε διαμερίσματα) η οποία θα απαιτήσει την εφ όρου ζωής χορήγηση φαρμάκων ή ένα δεύτερο χειρουργείο (ανάρτηση του κόλπου).
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Μπερδεύτηκα εδώ η κτηνίατρος μας είπε πώς είναι καλύτερα πρίν την πρώτη περίοδο και όταν της είπα πώς μου έχουν πεί καλύτερα μετά την την πρώτη και δεύτερη λέει ανοησίες γιατί πρίν τον πρώτο μπορεί να μειώσει αρκετά προβλήματα υγείας που ίσως την ταλαιπωρήσουν.Ακόμα όμως σκέφτομαι αν αξίζει η θα της κάνω κακό πέρνοντας μία τέτοια απόφαση όπως η στείρωση.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
raul_vet ευχαριστούμε για την χρήσιμη ανάρτηση, να σε ρωτήσω κάτι όμως.
Αυτό με την ακράτεια ούρων είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά? και υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση γι`αυτό ή απλά έχει παρατηρηθεί χωρίς να ξέρουμε για ποιο λόγο συμβαίνει?
ευχαριστώ!
 


raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Πολλά έχω ακούσει για την αναλγησία μετά, ότι καλύτερα να αποφέυγεται για να καταλαβαίνει το ζώο μέχρι πόσο δραστηριο μπορεί να είναι και να μην κάνει "κατσικιές", ισχύει;
Αυτό δεν έχει καμία βάση. Ένα ζώο που πονάει τόσο ώστε να μην κινείται, βιώνει έντονο stress, ανανήπτει πιο αργα, παρουσιάζει καθυστερημένη επούλωση των τραυμάτων και μπορεί να παρατηρηθεί μειωμένη όρεξη/ ανορεξία και απώλεια βάρους.
Η σύγχρονη τάση είναι να γίνεται καλή αναλγησία κατά την ώρα του χειρουργείου (άσχετα με την αναισθησία) και μερικές μέρες μετά ανάλογα με τη φύση της επέμβασης και το ταμπεραμέντο του ασθενούς.
 


raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
raul_vet ευχαριστούμε για την χρήσιμη ανάρτηση, να σε ρωτήσω κάτι όμως.
Αυτό με την ακράτεια ούρων είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά? και υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση γι`αυτό ή απλά έχει παρατηρηθεί χωρίς να ξέρουμε για ποιο λόγο συμβαίνει?
ευχαριστώ!
Οφείλεται στην μη ωρίμανση του σφυκτήρα της ουρήθρας ο οποίος ατροφεί λόγω της μη έκθεσης στα οιστρογόνα. Εμφανίζεται σε 10-15% των σκύλων που στειρώνονται πριν τον πρώτο οίστρο.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Αν και δεν ειναι του θέματος θα αναφέρω μια παρενέργεια της στειρωσης, αρκετά σπάνια, που όμως μας έτυχε. Στείρωσα την Ραλλου μετά τον πρώτο οιστρο και πριν περίπου 2 χρόνια (μπορει και 2,5). Κατά την διάρκεια των 2 αυτών χρόνων το πιπί της έχει μικρύνει πάρα μα πάρα πολύ, με αποτέλεσμα να καλύπτεται εντελώς από το δερματακι από πίσω να μην αερίζεται σωστά να κατακρατά ούρα και να ταλαιπωρούμαστε συνεχώς με κολπίτιδες. Τώρα κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια μήπως και το συντηρήσουμε με κολπικές πλύσεις με μπεταντιν. Αν και πάλι εμφανιστεί πρόβλημα πάμε για χειρουργείο, ωστε να αφαιρεθεί κομάτι δέρματος απο πίσω και να μην καλύπτεται το πιπί της, χειρουργείο με αρκετά δύσκολη περίοδο επούλωσης λόγω του σημείου.
Εχω πάρει γνώμη από 2 κτηνιάτρους και οι 2 μου είπαν το ίδιο πράγμα. Δεν φταίει ο κτηνίατρος είναι θέμα οργανισμού του σκύλου που με την έλλειψη ορμονών μίκρυνε τόσο πολύ.
Σημειώνω οτι παρά το όλο θέμα δεν είμαι εναντίον της στείρωσης αλλά γενικά πάντα έχουν και τις παρενέργειες τους, σπάνιες μπορεί αλλά τις έχουν.
Επιπλέον να τονίσω οτι στη συμπεριφορά της ΔΕΝ άλλαξε απολύτως ΤΙΠΟΤΑ. Εχει τόση ενέργεια που την παώ για τρέξιμο 2 με 2.5 ώρες την ημέρα και αν μπορούσε θα επαιζε κι άλλο.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Η προηγούμενη σκυλιτσα μου στειρωθηκε μετα απο συνεχείς ψευδοκυησεις,απο τη μέρα που στειρωθηκε άλλαξε 100% η συμπεριφορα της(απο ένα ζωηρό σκυλι έγινε ένα νωχελικο πλάσμα),ήθελε να κοιμάται συνέχεια,έγινε επιθετική με τα αλλα σκυλια,πάχυνε πολυ ενω της είχαμε μειώσει το φαγητο και απέκτησε και νεφρικη ανεπάρκεια(σε σύντομο διάστημα).Επισης παρουσίασε και πρόβλημα με την καρδια της και επερνε Fortecor για την υπόλοιπη ζωη της!Στη σκυλιτσα που έχω τώρα αν δε παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα δε πρόκειται να κάνω στείρωση ειδικά με τα όσα έζησα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf