Στείρωση: πότε και πως




raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Μήπως θα έπρεπε σε αυτό το θέμα να μιλήσουμε και για τον προεγχειρητικο έλεγχο ??
Εξαρτάται από τον κτηνίατρο τι εξετάσεις θα επιλέξει, αλλά και από το ζώο (ηλικία, περιοχή διαβίωσης κλπ).

Προσωπικά σε νεαρά (6 μηνών- 7 ετών) και κλινικά υγιή ζώα προτείνω μια πλήρη γενική αίματος (αιματοκτρίτη, αιμοσφαιρίνη, λευκά, ερυθρά, αιμοπετάλια), βασικές βιοχημικές παραμέτρους (γλυκόζη, ουρία, κρεατινίνη, τρανσαμινάσες, αλκαλική φωσφατάση, αλβουμίνη και ολικές πρωτεΐνες), Ερλιχίωση και Λεϊσμανίωση.
Αν αναφέρονται κρούσματα Διροφιλαρίασης στην περιοχή που ζει το ζώο ή αν έχει ταξιδέψει τους θερινούς μήνες σε τέτοια περιοχή θα έκανα και έλεγχο για Διροφιλαρίαση.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
raul_vet
Επειδή ...τό 'χεις :) όποτε έχεις χρόνο, αν μπορείς άνοιξε ένα ξεχωριστό θέμα για την εισπνευστική νάρκωση μιας και είναι "φλέγον" θέμα.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Εξαρτάται από τον κτηνίατρο τι εξετάσεις θα επιλέξει, αλλά και από το ζώο (ηλικία, περιοχή διαβίωσης κλπ). Προσωπικά σε νεαρά (6 μηνών- 7 ετών) και κλινικά υγιή ζώα προτείνω μια πλήρη γενική αίματος (αιματοκτρίτη, αιμοσφαιρίνη, λευκά, ερυθρά, αιμοπετάλια), βασικές βιοχημικές παραμέτρους (γλυκόζη, ουρία, κρεατινίνη, τρανσαμινάσες, αλκαλική φωσφατάση, αλβουμίνη και ολικές πρωτεΐνες), Ερλιχίωση και Λεϊσμανίωση. Αν αναφέρονται κρούσματα Διροφιλαρίασης στην περιοχή που ζει το ζώο ή αν έχει ταξιδέψει τους θερινούς μήνες σε τέτοια περιοχή θα έκανα και έλεγχο για Διροφιλαρίαση.
Τι θα πρέπει να μας ανησυχήσει και να μην προχωρήσουμε σε στείρωση;
 


raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Τι θα πρέπει να μας ανησυχήσει και να μην προχωρήσουμε σε στείρωση;
Αν ο σκύλος βρεθεί θετικός σε λοιμώδες (Ερλιχίωση, Λεϊσμανίωση, Διροφιλαρίαση) θα πρέπει να γίνει η κατάλληλη θεραπεία πριν κάνουμε στείρωση.

(αν ωστόσο πρέπει να τον στειρώσουμε λόγω πυομήτρας, πάμε να του σώσουμε τη ζωή δηλαδή, τότε το χειρουργείο πρέπει να γίνει το συντομότερο)
Πιθανή ανωμαλία στις υπόλοιπες εξετάσεις πρέπει να διερευνηθεί και να γίνει η κατάλληλη θεραπεία πριν την στείρωση.

Π.χ. μια αναιμία, χαμηλά αιμοπετάλια, ψηλά λευκά, ζάχαρο, μια ψηλή κρεατινίνη, όλα αυτά πρέπει να ψαχτούν πριν πάμε για στείρωση
εκτός αν είναι πυομήτρα οπότε πάμε για να του σώσουμε τη ζωή.

Βέβαια σε μια πυομήτρα θα αλλάξει το αναισθητικό πρωτόκολλο και πιθανόν να χρειαστούν και επιπλέον θεραπείες π.χ μια πυομήτρα με αναιμία μικρή χειρουργείται άμεσα, ενώ σε σοβαρή αναιμία πρέπει να προηγηθεί μετάγγιση αίματος.

Καταλαβαίνετε ότι είναι πολλές οι περιπτώσεις και δεν μπορούν να αναλυθούν η καθεμία ξεχωριστά

raul_vet
Επειδή ...τό 'χεις :) όποτε έχεις χρόνο, αν μπορείς άνοιξε ένα ξεχωριστό θέμα για την εισπνευστική νάρκωση μιας και είναι "φλέγον" θέμα.
Το υπόσχομαι κάποια στιγμή να γράψω αν και είναι πολύ πλατύ και εξειδικευμένο θέμα.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εγώ είχα διαβάσει πως αν η στείρωση γίνει σε πολύ μικρή ηλικία
(στην αμερική την κάνουν και πολύ κάτω τον 6 μηνών σε μωρά κουτάβια)
η ψυχοσύνθεση του σκύλου μένει πάντα σε μια προεφηβική κατάσταση
και στην ουσία δεν ωριμάζει ποτε.
επίσης το ίδιο συμβαίνει και με τα εξωτερικά χαρακτηριστικά...ισχύει κάτι τέτοιο?
γιατρέ δεν πήρα κάποια απάντηση σε αυτό.
όταν βρείς λίγο χρόνο αν μπορείς απάντησε και σε εμενα.

ευχαριστώ
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Αν έχω καταλάβει καλά η στείρωση έχει κάνει καλό σύμφωνα με την πλειοψηφία εδώ, στους θηλυκούς σκύλους!!!
Για τους αρσενικούς δε βλέπω την ίδια θέρμη...
Σκεφτόμουν κι εγώ να τον στειρώσω αλλά τελικά δε θα το κάνω για διάφορους λόγους.
Κατανοώ το να στειρώσεις ένα σκυλί που έχει πρόβλημα αλλά το να στειρώσεις ένα ζώο για να μην αποχτήσει πρόβλημα είναι λίγο... κάπως!!!
Σα να λέμε αν έχω κληρονομικότητα καρκίνου του μαστού, να βγάλω τα στήθη μου από τώρα (αφού δεν πρόκειται να τεκνοποιήσω πχ) για να μην αρρωστήσω...:confused: έχει λογική τελικά?
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Παρα πολυ χρησιμες πληροφοριες! Ευχαριστουμε πολυ για το θεμα!

Ειχα 2 θηλυκα που στειρωθηκαν και δεν υπηρξε απολυτως ΚΑΜΙΑ αλλαγη στη συμπεριφορα τους οπως και κανενα απολυτως προβλημα στην υγεια τους!

Κιμωνα κατα τη γνωμη μου δεν πεταμε ενα ΟΧΙ και εξαφανιζομαστε, μπορεις να πεις αυτα που γνωριζεις και υποστηριζεις και απο κει και περα ο καθενας θα κανει τις επιλογες του... Δεν νομιζω κανενας να προσπαθει να επιβαλει τη γνωμη του εδω μεσα εκτος απο μερικα θεματα που εχουν και απολυτο δικιο να το κανουν. Ολοι λεμε γνωμες και αποψεις ο καθενας απο κει και περα αποφασιζει τι ειναι καλυτερο για το σκυλο του. Οποτε μπορεις απλα να εκφρασεις τις αντιρησεις σου χωρις να δημιουργουνται εντασεις! Και παλι κατα τη γνωμη μου και παντα φιλικα.

raul_vet Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να ανοιξεις ενα θεμα να μας πεις τα ηδη των ναρκωσεων και τις διαφορες τους. Ευχαριστουμε.
ΔΕΝ εξαφανίστηκα, έχω και μια δουλειά με κυλιώμενο ωράριο (by the way) αλλά προς το παρόν ΔΕΝ θέλω να πάρω θέση εδώ -αυτή τη χρονική στιγμή- .
Κατόπιν αναλυτικής και επιστημονικης τεκμηρίωσης του doc θα κάνω κάποιες ερωτήσεις μιας και είναι αυτός ο πλέον αρμόδιος !!!!!! :) :) :).....Πάντως διαβάζοντας τη ΦΙΛΗ ΜΟΥ Μucca φίλε-φίλη ΜΑΝΟΥ έκει πάνω θέλω να ρωτήσω - διατυπωσω και μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ........Μιλάμε για ΠΟΛΛΑ παρεμφερή συμβάντα ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΤΕΙΡΩΜΕΝΑ σκυλιά και κάποτε σε δικό μου (σαφώς και ΔΕΝ παίρνω ΜΟΝΟ το δικό μου ή της φίλης Mucca ώς απόλυτο παράδειγμα ή σαν δείγμα)........... !!! Μετά το γιατρό όμως γιατί έχει ειδικότητα-ειδήκευση και ιδιότητα στο θέμα !!!! :) :)....

Μετά θα αναφερθούμε στα των...ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΩΝ και όχι μονο......Έχουμε να κάνουμε με πολύπλοκoτητα οργανισμών και φυσικά στις ημίαιμες φυλές οι ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ είναι πολύ πιο ''ελαφιές'' έως και μηδαμινές...Άλλου παπά ευαγγέλιο οι καθαρόαιμες φυλές διότι εκτός από κληρονομικές παθήσεις γενεαλογικής γραμμής αίματος υπάρχουν και κληρονομικές παθήσεις της φυλής....................

Επίσης οι γιατροί ΔΕΝ μπορούν και ΔΕΝ γνωρίζουν απόλυτα ΚΑΘΕ καθαρόαιμη φυλή τι κληρονομικές παθήσεις και ΓΕΝΕΤΙΚΕΣ ''ευαισθησίες'' έχει , άρα ΔΕΝ μπορέι να γνωρίζει τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην υγεία του ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥ σκύλου μία τέτοια επέμβαση! Υπάρχουν φυλές που είναι υπερβολλικά ευαίσθητες ! Γι αυτό θα πρέπει να είναι ΠΟΛΥ πιο ΨΑΓΜΕΝΟΙ και ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ οι ιδιοκτήτες που κατέχουν μία συγκεκριμένη φυλή !! Οι κτηνίατροι παγκοσμίως συνεργάζονται με τους εκτροφείς σκύλων για να μπορούν να παρατηρούν και να κάνουν καλύτερη διάγνωση στις διάφορες φυλές σκύλων !! ΟΧΙ ΣΤΗΝ ''ΤΣΟΥΒΑΛΟΠΟΙΗΣΗ'' ακόμα και στις στειρώσεις !!!

Μετά την ανάλυση του γιατρού όμως !!! :)
 
Last edited:


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Αν έχω καταλάβει καλά η στείρωση έχει κάνει καλό σύμφωνα με την πλειοψηφία εδώ, στους θηλυκούς σκύλους!!!
Για τους αρσενικούς δε βλέπω την ίδια θέρμη...
Σκεφτόμουν κι εγώ να τον στειρώσω αλλά τελικά δε θα το κάνω για διάφορους λόγους.
Κατανοώ το να στειρώσεις ένα σκυλί που έχει πρόβλημα αλλά το να στειρώσεις ένα ζώο για να μην αποχτήσει πρόβλημα είναι λίγο... κάπως!!!
Σα να λέμε αν έχω κληρονομικότητα καρκίνου του μαστού, να βγάλω τα στήθη μου από τώρα (αφού δεν πρόκειται να τεκνοποιήσω πχ) για να μην αρρωστήσω...:confused: έχει λογική τελικά?
Καλά το πας ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ..............;) ;) :D...

Η κτηνιατρική επιστήμη βασικά ασχολείται:
α) Mε την υγεία των ζώων, δηλαδή την πρόληψη και θεραπεία των ασθενειών που οφείλονται σε μικρόβια, ιούς, παράσιτα, τοξίνες, δηλητηριώδεις ουσίες κλπ..................

β) Με την εκτροφή και αναπαραγωγή των ζώων με σκοπό την παραγωγή ζωοκομικών προιόντων ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΡΕΑΣ, το ΓΑΛΑ, ΤΑ ΑΒΓΑ και άλλα....

γ) Μελετά την υγιεινή και την τεχνολογία παραγωγής των τροφίμων ζωικής προέλευσης όπως το κρέας και τα κρεατοσκευάσματα (πχ αλλαντικά), το γάλα και τα γαλακτομομικά προιόντα (πχ τυρια), τα ψάρια κλπ κλπ κλπ και ΚΑτ επέκταση ασχολείται με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ των προιόντων ζωικής προέλευσης και την προστασία της Δημόσια Υγείας...


Oι κτηνίατροι στην Ελλάδα ΒΑΣΙΚΑ εκπαιδεύονται σε βοοειδή και ΧΟΙΡΟΥΣ, αιγοπρόβατα, πτηνα και ψάρια.....Σε ζώα συντροφιάς (σκύλο, γάτα, ωδικά πτηνα και...ΑΓΡΙΑ ΖΩΑ...Αλλά η βασική μελέτη και εκπαίδευση είναι στα ζώα παραγωγής όπως : βοοειδή - χοίρους - αιγοπρόβατα ! Δηλαδή απλά, αυτά που τρώμε !! Η περαιτέρω εξειδίκευση στο σκύλο και τη γάτα είναι στο χέρι του κάθε κτηνιάτρου στο να μελετήσει παραπάνω και να προοδεύσει τις γνώσεις του..στα συγκεκριμένα κατοικίδια !!!

Κατόπιν γιατρού όμως!!! :) :)......
 
Last edited:


raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
γιατρέ δεν πήρα κάποια απάντηση σε αυτό.
όταν βρείς λίγο χρόνο αν μπορείς απάντησε και σε εμενα.

ευχαριστώ
δεν έχω υπ όψιν μου κάποια μελέτη που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Αν βρω κάτι θα επανέλθω.

Μετά την ανάλυση του γιατρού όμως !!! :)
Πιστεύω ότι έχω καταθέσει ότι περισσότερο μπορούσα (τηρουμένων των αναλογιών).
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Θα ηθελα να ρωτησω κατι...

Εχω 1 μικροσωμο σκυλο αρσενικο που δεν ειναι στειρωμενος.Αν καποια στιγμη υιοθετησω 1 θυληκο επισης μικροσωμο θα πρεπει να στειρωθει η να ειναι ηδη στειρωμενο σωστα?Με την προυποθεση να συμβιωνουν μαζι.

Ο αρσενικος θα ασχολειται-παιζει με το θυληκο που θα ειναι στειρωμενο,θα ασχολειται λιγο η θα αδιαφορει εντελως?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Θα ηθελα να ρωτησω κατι...

Εχω 1 μικροσωμο σκυλο αρσενικο που δεν ειναι στειρωμενος.Αν καποια στιγμη υιοθετησω 1 θυληκο επισης μικροσωμο θα πρεπει να στειρωθει η να ειναι ηδη στειρωμενο σωστα?Με την προυποθεση να συμβιωνουν μαζι.

Ο αρσενικος θα ασχολειται-παιζει με το θυληκο που θα ειναι στειρωμενο,θα ασχολειται λιγο η θα αδιαφορει εντελως?
Δεν έχει σημασία - μια χαρά παίζουν. Εγώ έχω 2 στειρωμένες και με τον κολλητό τους (αστείρωτος) το κάνουν το διαμέρισμα λες και πέρασε τυφώνας από το παιχνίδι.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Οι δικοί μου κανονίσανε να της κάνουνε στείρωση με τη γιατρό λογικά την επόμενη εβδομάδα,αυτή λέει πως άμα δεν της έχει έρθει η πρώτη περίοδος ακόμα καλύτερα(8 μηνών)πέρα απο αυτά που λένε στο Ίντερνετ.μπορεί να έχουνε χίλιο συζητήσει τα μέλη γενικά για την στείρωση αλλά είναι πολύ σημαντικό και έτσι ρωτάω ξανά πέρα απο την ηλικία που πρέπει αξίζει η στείρωση;σπίτι το έχουνε δεί κάπως ώστε μην την βρεί στο μέλλον κάποια κακιά αρρώστια ώστε να ζεί πολλά χρόνια αλλα εγώ την λυπάμαι την κακομοίρα πέρα απο την δύσκολη μέρα που θα τραβήξει θα χάσει και κάτι απο τη φύση της.δεν θα το καταλάβει αργότερα και πώς θα νιώθει;εγώ θεωρώ καλύτερα να την αφήσουμε έτσι και μην την ζευγαρώωσω αλλά λένε πως αυτό θα δημιουργήσει άλλα θέματα.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Οι δικοί μου κανονίσανε να της κάνουνε στείρωση με τη γιατρό λογικά την επόμενη εβδομάδα,αυτή λέει πως άμα δεν της έχει έρθει η πρώτη περίοδος ακόμα καλύτερα(8 μηνών)πέρα απο αυτά που λένε στο Ίντερνετ.μπορεί να έχουνε χίλιο συζητήσει τα μέλη γενικά για την στείρωση αλλά είναι πολύ σημαντικό και έτσι ρωτάω ξανά πέρα απο την ηλικία που πρέπει αξίζει η στείρωση;σπίτι το έχουνε δεί κάπως ώστε μην την βρεί στο μέλλον κάποια κακιά αρρώστια ώστε να ζεί πολλά χρόνια αλλα εγώ την λυπάμαι την κακομοίρα πέρα απο την δύσκολη μέρα που θα τραβήξει θα χάσει και κάτι απο τη φύση της.δεν θα το καταλάβει αργότερα και πώς θα νιώθει;εγώ θεωρώ καλύτερα να την αφήσουμε έτσι και μην την ζευγαρώωσω αλλά λένε πως αυτό θα δημιουργήσει άλλα θέματα.
Κοίτα μπορεί να μην την στειρώσεις και να είναι μια χαρά μέχρι τα βαθιά γεράματα!!
Απλά στα χρόνια έχουν δει μεγάλα ποσοστά στα θηλυκα σε ψευδοκύηση,πυόμητρες!Επίσης πολλά θηλυκά περνάνε άσχημους οίστρους,αλλά και πάλι δε είναι κανόνας!
Δε θέλω να σου ναι πήγαινε ή όχι μη πας αυτό θα το αποφασήσεις εσύ,όπως και εγώ όταν ήμουν στη θέση σου διάβαζα πολύ καιρό και μετά προχώρησα!
Εμένα δε έχει κανένα πρόβλημα,ποτέ δε εμφάνησε μετά την στείρωση τίποτα,είναι σχεδόν 3!
Και εγώ ξέρω ότι καλύτερο είναι μεταξύ 1ου και 2ου οιστρου,δηλαδή τελειώνοντας ο πρώτος!
Εμένα έτσι με συμβουλεψε η γιατρός μου.
Το καλό για εμένα είναι ότι δε θες να την ζευγαρώσεις....:)
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Ετσι όμως που λένε όλοι πώς άμα την αφήσουν αστείρωτη γιατί δεν συμφωνούν και άμα ακόμα δεν ζευγαρώσει μπορεί να της προκαλέσει πρόβλημα,κάνει λογικά πολλούς να σκέφτονται το θέμα γέννας.γενικά στο φόρουμ έχω παρατηρήσει πώς λίγοι έχουνε κάνει στείρωση στα σκυλιά τους και μας κοροϊδεύουν πως δεν θα τα ζευγαρώσουν και προφανώς θα το κάνουν.τώρα για την περίπτωση μας δεν θέλω αλλά αφού η πλειοψηφία του σπιτιού είναι θετικοί κάτι τέτοιο θα γίνει,βέβαια η απάντηση σου πώς και εσύ έκανες με βοήθησε αρκετά πώς δεν είμαι ο μόνος.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν στειρώση το σκύλο τους και όχι μόνο μέσα στο φορυμ!
Κοίτα ακόμα και ένα σκυλί που θα ζευγαρώσει μπορεί να δημιουργηθεί στο μέλλον πρόβλημα.
Εγώ τα σκέφτηκα πολύ και αφού δε είχα καμία σκέψη για ζευγάρωμα,στο πρώτο(και μοναδικό)οίστρο την είδα πως ήταν:είχε πολύ αίμα,είχε χάσει την ορεξή της(λογικό),μετά είχαμε το άνχος για ψευδοκύηση.Μάζευα παιχνίδια,λιγότερο φαγητό,μεγαλύτερη άσκηση...άσε το ανχος μην τυχόν και ζευγαρώση καταλάθος από τα αρσενικά που μας ακολουθούσαν.Τις κρίσημες μέρες ούτε που βγήκαμε βόλτα!!
Ολα αυτά δε είναι τραγικά βέβαια,αλλά Αμα έκανε καμιά πυόμητρα που δε φαίνεται?
Τα σκεφτηκα 1,2,3 θετικά αρνητικά και αποφάσησα και την έκανα!
Δε το έχω μετανιώσει,γιάυτό και σου έγραψα πρέπει να το αποφασίσεις εσύ!
Λένε αλλάζει συμπεριφορά,τίποτα ίδιο τρελή είναι,καλόκαρδη με όλους και όλα...δε έχει αλλάξει τίποτα στο σκυλί πριν και μετά!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Τι είναι η ψευδόκυηση και η πυόμητρα;λογικά θα της κάνω αλλά πρίν την πρώτη περίοδο δεν ξέρω αλλά η κτηνίατρος έτσι λέει πώς πρέπει.ακόμα το σκυλί δεν θα καταλάβει πώς κάτι δεν πάει καλά και θα μας κρατάει μούτρα η είναι υπερβολικό αυτό;
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Βρε Kickass τι είναι αυτά που λες? Θα σας κρατάει μούτρα το σκυλί!!! χαχαχαχα
Προσωπικά το βρίσκω περιττό βάσανο να κρατάει κάποιος το θηλυκό σκυλί του αστείρωτο, όταν δεν πρόκειται να το ζευγαρώσει.
Υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα βέβαια, μερικά θηλυκά ούτε που το καταλαβαίνεις όταν έχουν οίστρο, το τσιουάουα που είχαν οι γονείς μου πριν, έζησε 17+ χρόνια αστείρωτη και χωρίς να ζευγαρώσει. Δεν θα το καταλαβαίναμε ότι είναι σε οίστρο αν δε βλέπαμε τις σταγονίτσες αίμα εδώ κι εκεί.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Την πέμπτη πάμε για στείρωση με έχει φάει μία αγωνία αυτές τις μέρες και νιώθω τύψεις έτσι έχω ρίξει τις ευθύνες πάνω στους δικούς μου και εκεί που πιό πρίν ήμουν θετικός τώρα δεν το βλέπω καλά(άν έμενα μόνος πιστεύω θα το κρατούσα χωρίς και απλά δεν θα το ζευγάρωνα με ότι γινότανε η θα το έκανα στην πρώτη περίοδο έτσι να την νιώσει να δεί πώς είναι ρε παιδί μ).Απο την μία έχει θετικά αλλά απο την άλλη νιώθω πώς της στερούμε κάτι απο την φύση της και φοβάμαι μήν αλλάξει ο χαρακτήρας της η να είναι λυπημένη(αν και χλωμό όπως λένε όλοι).Όπως έχω γράψει πρίν την πρώτη περίοδο θα την κάνουμε,ενημερωτικά πείτε μου κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξω μετά την στείρωση και δώστε μου δύναμη!;)
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf