Στείρωση σε τριποδάκι. Η γνώμη σας;


starlet

Member
21 Ιανουαρίου 2011
5
0
Εχω ενα τριποδακι (μεγαλη ιστορια) αρσενικο γκριφον κανις 2 ετων και ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με την στειρωση.Παρα το προβλημα του(γι'αυτον καθολου),ειναι υπερκινητικος ,υπερδραστηριος,τρελλοκομειο γενικα!Παρολο που εχω μεγαλο κηπο και ειναι ελευθερος ,προτιμα να κανει τα τσισα του εδω κ εκει σαν να σταμπαρει πολλα μερη,κυριως στις πορτες της αυλης και ολες τις γλαστρες.
Μου λενε πως το κανει για να προσελκυει θηλυκιες που μπορει να περασουν απ'εξω,κι οτι καλυτερα να τον στειρωσω.Να συμπληρωσω οτι δεν εχει ζευγαρωσει ακομη,τουλαχιστον απο οταν ηταν 8 μηνων που τον βρηκα,πριν δεν ξερω.Ποια η γνωμη σας?Καλο θα ηταν να ζευγαρωσει πρωτα?Μηπως να μην του προσθεσω αλλη μια στεναχωρια?τι λετε?
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Η έλλειψη ενος ποδιου δεν εμποδιζει σε τιποτα τον σκυλο να εχει ολες τις συνηθειες που προκυπτουν απο το ενστικτο της αναπαραγωγης. Καλο ειναι να τον στειρωσεις και περα απο το προβλημα μαρκαρισματος που εχεις, γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος ο συγκεκριμενος σκυλος να εχει απογονους. Δεν υπαρχει κανενας λογος επισης να εχει ζευγαρωσει πριν στειρωθει. Μετα τη στειρωση θα ειναι ο ιδιος σκυλος που ηξερες και αγαπας. Να προσεχεις μονο να μην παρει βαρος και καταπονουνται περισσοτερα τα ποδια του.
 


starlet

Member
21 Ιανουαρίου 2011
5
0
Aυτο με το βαρος δεν το ειχα σκεφτει.Αν και το μπροστα ποδαρακι εχει δυναμωσει παρα πολυ.Αλλα μηπως δεν χρειαζεται να τον υποβαλλω σε αυτην την δοκιμασια αν δεν συντρεχουν λογοι υγειας μονο και μονο επειδη πιτσιλαει παντου?
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
Απο τη στιγμή που είναι υπερδραστηριος δε θα πάρει βάρος αλλα θα πρέπει να το προσεχείς αν τον στειρωσεις.αν απλά Πιτσιλαει δεν υπάρχει πρόβλημα αν όμως θες να τον ζευγαρωσεις η μπορεί να μπει καμία θηλυκια στο κήπο κ να γίνει το κακό θέλει οπωσδήποτε στηρωση.....δε φταει σε τίποτα η σκυλα της γειτόνισσας να μείνει έγκυος καταλαθος....η κ αν αφήσει αδέσποτο......θα είναι τρομερό δικό σου λάθος κ θα βοηθήσεις στη παραγωγή κ άλλων αδέσποτων ....ίσα ίσα που αν ζευγαρωσει μόνο χειρότερος θα μπορει να γίνει στο χαρακτήρα παρα καλύτερος...
 
Last edited:


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Η προσωπικη μου γνωμη στο θεμα της στειρωσης ειναι οτι πρεπει να γινεται στις περιπτωσεις που:
-δεν μπορουμε 100% να ειμαστε σιγουροι οτι καθ'ολη τη διαρκεια της ζωης του σκυλου μας δεν θα συμβει πραξη ζευγαρωματος εστω και χωρις να το θελουμε (μιλω για σκυλους που δεν προοριζονται για εκτροφη)
-θα διορθωθουν ή περιοριστουν προβληματα που πηγαζουν απο το εντσικτο της αναπαραγωγης (περιπλανηση, μαρκαρισμα, επιθετικοτητα προς αλλους αρσενικους, καβαλημα, οιστρος και αιματα, ψευδοκυηση κλπ κλπ) και ενοχλουν ειτε τον σκυλο ειτε τον γονεα και το περιβαλλον του σκυλου.

Εγω δεν θα στειρωνα "απροβληματιστο"σκυλο αν ειχα τον πληρη ελεγχο και ημουν βεβαία ότι δεν θα επιτρεψω αναπαραγωγη. Στις περιπτωσεις του θηλυκου ο ελεγχος ειναι πιο ευκολος γιατι ειναι συγκεκριμενες μερες τον χρονο ο οιστρος. Για ενα αρσενικο σκυλο πρεπει να μην εφησυχαζεις ποτε και αν σου αρεσουν οι βολτες χωρις λουρι παντα μπορει να σου ξεφυγει και να συμβει το μοιραιο.
Για να μην εχεις αυτο το "αγχος" λοιπον ειτε εχεις θηλυκο ειτε αρσενικο, στειρωνεις και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Να σημειωσω οτι με τη στειρωση μπορει να αποφευχθουν και καποια προβληματα υγειας. ειναι και αυτος ενας σημαντικος παραγοντας προς την αποφαση.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εμένα είναι ένα χρόνο στειρωμένος σχεδόν και την βρίσκει ατελείωτα και να μαρκάρει και να καβαλάει θηλυκά σε οίστρο(και με κανονική επαφή με τα όλα της)
μην τον στειρώνεις -μην τον ζευγαρώσεις
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
γι'αυτο το λογο ειπα στις περιπτωσεις που... αλλα το αν θα διορθωθει ή περιοριστει το "προβλημα", κρινεται μονο εκ του αποτελεσματος δυστυχως.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Δεν διάβασα τα υπόλοιπα πόστ-είπα την γνώμη μου μόνο-τα αρσενικά δεν υπάρχει λόγος να στειρώνονται-ελέγχονται εύκολα.
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
Συμφωνώ κοκονι απλά λέει ότι το έχει σε αυλή.....πόσες περιπτώσεις έχουμε ακούσει που χάθηκαν σκυλιά γιατί μυρισαν οιστρο κ έχουν πήδηξει φραχτες κ δε ξαναβρεθηλαν κ ολας;εγω θεωρώ ότι δε χρειάζεται να στειρωνονται τα αρσενικά που είναι μέσα στο σπιτι διαμέρισμα κτλ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Το ότι του λείπει ένα πόδι, δεν παίζει απολύτως κανέναν ρόλο. Αν θέλεις, διάβασε προηγούμενες συζητήσεις και πάρε τις αποφάσεις σου:
Να του κάνω στείρωση; Πριν ή μετά το
Θέμα:Στείρωση
Στείρωση αρσενικού σκύλου
Στείρωση στα αρσενικά;
Σοβαρός προβληματισμός για στείρωση!
Στείρωση ή Ζευγάρωμα...;;
Στείρωση σε αρσενικό σκύλο
στειρωση...

Αυτές και πολλές ακόμη...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν χρειάζεται στείρωση-επίβλεψη (και παρέα να υποψιαστώ? ) χρειάζεται
 


starlet

Member
21 Ιανουαρίου 2011
5
0
Eυχαριστω για τις απαντησεις.Το σκυλακι ειναι σε αυλη.Βολτες βγαινει μονο με το λουρακι του και οι θηλυκιες της περιοχης ειναι στειρωμενες.Οποτε το θεμα της αναπαραγωγης ειναι απιθανο.Αν ζευγαρωσει θα ειναι μονο κατοπιν συννενοησεως με το αφεντικο της θηλυκιας και το οτι ειναι τριποδος δεν τον εμποδιζει σε τιποτα σε σχεση με τα αλλα σκυλακια.Αγαπη και επιβλεψη εχει παρα πολυ οποτε κλεινω προς τη μη στειρωση για την ωρα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
...Να συμπληρωσω οτι δεν εχει ζευγαρωσει ακομη,τουλαχιστον απο οταν ηταν 8 μηνων που τον βρηκα,πριν δεν ξερω.Ποια η γνωμη σας?Καλο θα ηταν να ζευγαρωσει πρωτα?Μηπως να μην του προσθεσω αλλη μια στεναχωρια?τι λετε?
...Αν ζευγαρωσει θα ειναι μονο κατοπιν συννενοησεως με το αφεντικο της θηλυκιας....
Κοντοστέκομαι λίγο σ'αυτές τις δύο φράσεις σου, γιατί μου δημιουργούν την αίσθηση, ότι το ζευγάρωμα είναι κάτι που σου περνάει από το μυαλό. Ελπίζω να κάνω λάθος...
 


starlet

Member
21 Ιανουαρίου 2011
5
0
Ειχε δειξει το ενδιαφερον της για ζευγαρωμα μια κυρια που βγαζει βολτα εξω απο το σπιτι ενα θηλυκο αντιστοιχο το πασχα που μας περασε.Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κατι κακο αυτο και γιατι να μην μου περναει απο το μυαλο!?!
Δεν υπαρχει περιπτωση να αφηνα κανενα κουταβακι στο ελεος!Ημαρτον!Δυο σκυλια εχω και αν σου περιγραψω τις καταστασεις που εχω περασει με αυτα ,ψυχολογικα και οικονομικα,θα καταλαβεις!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Δεν υπαρχει περιπτωση να αφηνα κανενα κουταβακι στο ελεος!Ημαρτον!
Επειδή όμως υπάρχουν πολλά σκυλάκια στο έλεος ποιος ο λόγος να γεννηθούν και άλλα??? Να ένας λόγος! (Από τους πολλούς λόγους)
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν είμαι από αυτούς που λυσσάνε να στειρώνονται τα δεσποζόμενα ημίαιμα..αρκεί να το ελέγχεις και να μην θέλεις να το ζευγαρώσεις..
Τα αποτελέσματα από την στείρωση σε θέματα συμπροφοράς είναι αμφιβόλου αποτελέσματος..και πολλοί κτηνίατροι κατά χωρίς να συντρέχει πρόβλημα υγείας..
Διάβασε τα λινκ που σου έδωσε η Μαρέκο και θα βρεις πολλές πληροφορίες..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95