Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
On the positive side, neutering male dogs
• eliminates the small risk (probably <1%) of dying from testicular cancer
• reduces the risk of non-cancerous prostate disorders
• reduces the risk of perianal fistulas
• may possibly reduce the risk of diabetes (data inconclusive)

On the negative side, neutering male dogs
• if done before 1 year of age, significantly increases the risk of osteosarcoma (bone cancer); this is a common cancer in medium/large and larger breeds with a poor prognosis.
• increases the risk of cardiac hemangiosarcoma by a factor of 1.6
• triples the risk of hypothyroidism
• increases the risk of progressive geriatric cognitive impairment
• triples the risk of obesity, a common health problem in dogs with many associated health problems
• quadruples the small risk (<0.6%) of prostate cancer
• doubles the small risk (<1%) of urinary tract cancers
• increases the risk of orthopedic disorders
• increases the risk of adverse reactions to vaccinations

Πηγή
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Πολυ καλο ποστ αυτο.
Μπραβο Λενιο γτ υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει συγχηση γυρω απο αυτο το θεμα.
Δν βαζεις και του θυληκου τα υπερ και τα κατα?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Για τα θηλυκά σκυλιά

On the positive side, spaying female dogs
• if done before 2.5 years of age, greatly reduces the risk of mammary tumors, the most common
malignant tumors in female dogs
• nearly eliminates the risk of pyometra, which otherwise would affect about 23% of intact female
dogs; pyometra kills about 1% of intact female dogs
• reduces the risk of perianal fistulas
• removes the very small risk (0.5%) from uterine, cervical, and ovarian tumors


On the negative side, spaying female dogs
• if done before 1 year of age, significantly increases the risk of osteosarcoma (bone cancer); this is a
common cancer in larger breeds with a poor prognosis
• increases the risk of splenic hemangiosarcoma by a factor of 2.2 and cardiac hemangiosarcoma by
a factor of >5; this is a common cancer and major cause of death in some breeds
• triples the risk of hypothyroidism
• increases the risk of obesity by a factor of 1.6-2, a common health problem in dogs with many
associated health problems
• causes urinary “spay incontinence” in 4-20% of female dogs
• increases the risk of persistent or recurring urinary tract infections by a factor of 3-4
• increases the risk of recessed vulva, vaginal dermatitis, and vaginitis, especially for female dogs
spayed before puberty
• doubles the small risk (<1%) of urinary tract tumors
• increases the risk of orthopedic disorders
• increases the risk of adverse reactions to vaccinations
 


souaxili

Well-Known Member
8 Απριλίου 2009
94
0
Ηρακλειο Κρητης
δηλαδη ρα αρνητικα ειναι πιο πολλα για τα αρσενικα σκυλια...κι εγω σκεφτομουν να τον στειρωσω αλλα τωρα μπηκα σε σκεψεις...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ όταν το διάβασα είπα "καλά που δεν τον στείρωσα". Ξέρω γω τι να σου πω... εύκολη απόφαση δεν είναι πάντως. Εκτός κι αν συντρέχει σοβαρός λόγος...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σημαντικό είναι βέβαια να διαβάσουμε ολόκληρο το άρθρο, και κάθε άρθρο και να μην περιοριζόμαστε σε τέτοιου τύπου λίστες, γιατί το διπλασιάζω τον σχετικό κίνδυνο ή μειώνω τον σχετικό κινδυνο έχει άμεση σχέση η σημασία τους με το πόσο ήταν αυτός ο δείκτης προηγουμένως...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω παντως ενστκτοδως και μονο δεν θα εκανα ποτε μια τετοια επεμβαση,ετσι απλα και χωρις καν ερευνα η σκεψη.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ενα μεγαλο αρνητικο ειναι οτι δεν μπορεις να "επανορθωσεις". Να στειρωσεις ομως μπορεις παντα. Ειναι ενας λογος που εχω καθυστερησει την στειρωση και των δυο δικων μου.
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Γενικά ειμαι της άποψης να μη παραμβαίνουμε στη φύση. Συνήθως δεν βγαίνει σε καλο! Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σας.... Πριν 8 μήνες έχασα το γατόνι μου απο καρκίνο λόγο της επέμβασης. Ήταν μια απόφασή μου μετά τη προτροπή του κτηνίατρου. Μετά από αυτό είμαι πολύ σκεπτική σε όσο αναφορά στις παραφύση ενέργειες.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κρίμα για το γατόνι σου....
Έτσι από περιέργεια, ποιος καρκίνος ήταν και πως ήταν αποτέλεσμα της στείρωσης;
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Παιδια οκ ολα αυτα.Αλλα θηλυκο σκυλι που δεν ζευγαρωνει ή θα ταλαιπωρειται απο ψευδοκυησεις ή θα παθει πυομητρα καποια στιγμη .
Οχι 100% σιγουρο αλλα σε μεγαλο ποσοστο.
Δηλαδη τι θα κανουμε? Θα αρχισουμε να ζευγαρωνουμε τα σκυλια μας για να μην τα στειρωσουμε? Το θεωρω αδικο αφου δεν θα ζευγαρωνει να περναει οιστρους και οτι συνεπαγεται με αυτους.

Ειναι παρεμβαση στην φυση, αλλα αυτο το κανουμε απο τοτε που βαλαμε λουρι στο σκυλι.
 
  • Like
Reactions: luvmydog


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Το ιστορικό της γενικά ήταν πολύ κακό και μια ολόκληρη ιστορία.....
Ο γιατρός μου ήταν Αθηνα αλλά εκείνη τη περίοδο ήμουν Ξάνθη.
Η Κίρκη είχε τις ορέξεις της, οι οποίες της έφεραν πυρετό, δεν έτρωγε, νιαούριζε και γενικά όλη την ημέρα ήταν με σηκωμένα τα οπίσθιά της :)
Τι να κάνω σκεφτόμουν, αποφάσισα να πάω στον κτηνίατρο στη Ξάνθη. Εκ των υστέρων έμαθα τι καπνό φουμάρει. Φιλοχρήματος κι όχι φιλόζωος!!! Ο κύριος χωρίς δεύτερο λόγο μου έδοσε κάτι χάπια για να της περάσει. Θυμάμαι σαν τώρα να λέει < είναι για το καλό της, να μη ταλαιπωρήτε το ζώο>. Μετά από ένα μικρό διάστημα περίπου εβδομάδας είχε αιμορραγία. Πυομήτρα!
Τα τελευταία χρόνια της ζωής της τα πέρασε με τους γονείς μου. Και νομίζω τα έζησε βασιλικά :) ο πατέρας μου έλιωνε όποτε την έβλεπε και της μιλούσε συνέχεια. Βλέπετε η Κίρκη είχε κάτι δικό μου.... και τους έλειπε!
Πολλά δεν γνωρίζω, όποτε πήγαινα και την έβλεπα όλο και αδυνάτιζε. Η μητέρα μου δεν μου έλεγε τίποτα. Ακόμα και μετά την ευθανασία. Το έμαθα μετά από 1 μήνα απο τον αδερφό μου.Κι αυτό συναίβει πριν 8 μήνες. Το μόνο που μου είπε είναι οτι ήταν πολύ χάλια και αιμοραγούσε από παντού. Δεν ρώτησα παραπάνω για συναισθηματικούς λόγους. Τους έχει πειράξει πολύ.
Ακόμα δεν έχω ανέβει, αλλά με τη πρώτη ευκαιρία θα πάω να βρω το γιατρό που τη φρόντησε, για να ρωτήσω λεπτομέριες. Ειναι στο πλάνο μου. Αν ενδιαφέρεστε θα σας ενημερώσω με όλες τις λεπτομέριες.
 


cgri1976

Well-Known Member
οντως πραγματικα δεν ξερεις τι να κανεις κυριως με τα θηλυκα.... ποτε δεν ξερεις αν ο γιατρος το λεει για να σπυ παρει τα χρηματα ή για να γλυτωσει το σκυλι σου απο τυχον προβληματα...και εμενα η δικια μου ειχε και ακομα εχει καποια προβληματακια με τον οιστρο της(εχω αναφερει σε αλλο τοπικ) και δεν ξερω τι να κανω....να περιμενω ή να της κανω στειρωση???μεγαλο δίλημμα....
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
μια απο τα ιδια κ γω!μεχρι σημερα κ γω ημουν σιγουρη οτι μολις τελιωσουμε με τον πρωτο οιστρο φυγαμε για στειρωση.....μετα απο ολα αυτα που διαωασα στο forum πραγματικα εχω προβληματιστει κ μαλιστα πολυ!
 


cgri1976

Well-Known Member
ναι αλλα αυτη η "αναμονη" μπορει να στοιχησει την ζωη του σκυλου μας....δεν υπαρχει καποιος κτηνιατρος-επιστημονας-ΑΝΘΡΩΠΟΣ να μας συμβουλεψει αναλογα με το προβλημα που εχει ο καθενας???? το να δωσω χρηματα για το σκυλι μου δεν τιθεται σκεψη ουτα καν, αλλα το να δωσω χρηματα σε καποιον κτηνιατρο-επιστημονα-αναισθητο-φιλοχρηματο κτλ κτλ , ναι δεν θελω..
αυτα ειχα να πω...
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
οι λογοι που κανουμε ορχεκτομη

στειρωση
αλλαγη συμπεριφορας
νεοπλασματα του όρχι
σοβαρος τραυματισμος του ορχι ή του οσχέου
επιμονη ορχιτιδα επιδιδυμιτιδα
καλοηθης υπερπλασια του προστατη
πυωδης προστατιτιδα
πριστατικες κυστεις
αδενωμα των ηπατοειδων ή περιπρωκτικων αδενων
περινεικη κηλη
ουρηθροστομια στην περιοχη του οσχεου
 


mousoudi

Active Member
9 Ιανουαρίου 2010
28
0
Χμμ... Υπέρ και κατά... Εγώ έχω ήδη αποφασίσει υπέρ της στείρωσης, η Άμη θα την κάνει την ερχόμενη βδομάδα. Αλλά ρε παιδιά, όσοι ξέρετε από στειρώσεις, 200 ευρώ θεωρείται φυσιολογική τιμή?? Περίμενα λιγότερα..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν έχω ιδέα πόσο στοιχίζει, αλλά γιατί περίμενες λιγότερο;
Με ποιο σκεπτικό;
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Αλλά ρε παιδιά, όσοι ξέρετε από στειρώσεις, 200 ευρώ θεωρείται φυσιολογική τιμή?? Περίμενα λιγότερα..
Πιστευω πως ειναι φυσιολογικη τιμη. Ειδικα η στειρωση στα θηλυκα ειναι πιο ακριβη απο αυτη των αρσενικων γιατι η επεμβαση ειναι πολυ πιο πολυπλοκη.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ναι αλλα αυτη η "αναμονη" μπορει να στοιχησει την ζωη του σκυλου μας....δεν υπαρχει καποιος κτηνιατρος-επιστημονας-ΑΝΘΡΩΠΟΣ να μας συμβουλεψει αναλογα με το προβλημα που εχει ο καθενας???? το να δωσω χρηματα για το σκυλι μου δεν τιθεται σκεψη ουτα καν, αλλα το να δωσω χρηματα σε καποιον κτηνιατρο-επιστημονα-αναισθητο-φιλοχρηματο κτλ κτλ , ναι δεν θελω..
αυτα ειχα να πω...
Πάντως αν ακόμα δεν έχεις κτηνίατρο που να εμπιστεύεσαι, έχεις πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απο το αν πρεπει να κανεις ή όχι στείρωση! :)
Βρες επειγόντως κάποιον. Υπάρχουν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π