Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Σίγουρα μειώνονται οι ορμές Orilis.
Αν βγάλεις το σίγουρα και βάλεις συνήθως, θα συμφωνησουμε. Δεν είπα ότι δεν επηρεάζει κανένα, αλλά ότι ορισμένα δεν τα επηρεάζει.

Δηλαδή αν δεν τον είχαμε στειρωσει πόσες παραπάνω ορμες θα είχε?

Edit:
Το κάνουν μόνο με θηλυκά σε οίστρο;
O δικός μας, τουλάχιστον, ναι. Αφού είχε γίνει δείκτης οίστρου κάποια στιγμή.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@ghelly Έχεις δίκιο... Αν θέλουμε σωστά και "επιστημονικά" συμπεράσματα θέλει χρόνο και παρακολούθηση από ανθρώπους με γνώσεις. Με αυτή την έννοια κανείς ( ή ελάχιστοι να πούμε; ) ιδιοκτήτης δεν μπορεί να παρατηρήσει αλλαγές στην συμπεριφορά του σκύλου του και να τις αποδώσει στην στείρωση.

"Απλοϊκά" και σε γενικές γραμμές, οι αδέσποτοι σκύλοι που η συμπεριφορά τους δεν επηρεάζεται με τον ίδιο τρόπο και στον ίδιο βαθμό από τον άνθρωπο όπως του δεσποζόμενου, δείχνουν να προσαρμόζονται και να επανεντάσσονται δίχως προβλήματα (δεν παρουσιάζονται σημαντικές αλλαγές). Σημαντικό κιόλας είναι ότι η συμπεριφορά τους δεν μπαίνει κάτω από τον μεγεθυντικό και παραμορφωτικό φακό κανενός ιδιοκτήτη προς ερμηνεία.
Απλά το αναφέρω γιατί κάποιος "απειρος ή μέτριας εμπειρίας" παρατηρητής της συμπεριφοράς των άδεσποτων μπορεί ανα πάσα στιγμή με μεμονωμένες τετοιες παρατηρησεις να αρχίσει τα "στη φύση τα αδεσποτα σκυλία κάνουν ετσι και γιουβέτσι...ενώ εσείς στα σπιτια τα καταπιέζετε σε αλλες συμπεριφορές". Ακόμα και στην επανένταξη... οι συμπεριφορές ποικίλουν και προσαρμόζονται πάλι ανάλογα τον τόπο. Αλλιως πχ αντιδρουν σκυλιά που θα επανενταχθουν σε χώρο που πλέον κατελήφθη από αγέλη άλλων σκύλων κλπ (βεβαια βγαίνουμε εντελώς εκτος θέματος οποτε δεν συνεχίζω περαιτέρω.
 
  • Like
Reactions: canis


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Αν βγάλεις το σίγουρα και βάλεις συνήθως, θα συμφωνησουμε. Δεν είπα ότι δεν επηρεάζει κανένα, αλλά ότι ορισμένα δεν τα επηρεάζει.

Δηλαδή αν δεν τον είχαμε στειρωσει πόσες παραπάνω ορμες θα είχε?
Σίγουρα θα βοηθούσε αν είχε στειρωθεί πριν την σεξουαλική του ενηλικίωση :p
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Off-topic (?)...

Σίγουρα θα βοηθούσε αν είχε στειρωθεί πριν την σεξουαλική του ενηλικίωση :p
Πάντως, Μυρτώ μου, σκέφτομαι καμιά φορά ότι, όποτε και να στειρωθεί ο σκύλος...
Ο βασικότερος παράγοντας "μαλακώματος" των συμπεριφορών είναι ο (πανδαμάτωρ) ΧΡΟΝΟΣ!

Το βλέπω, ειδικότερα, στον δικό μου τον "Κατρούγκαλο", που έχει περάσει τα 4,5 χρόνια...
ΑΥΤΟ είναι (δε λέω, μαζί την "δια βίου μάθηση") που τον έχει κάνει πιο χαλαρό, σε όλες του τις "σκέψεις", "ιδέες" και αντιδράσεις...

Η στείρωση βοήθησε αρκετά τον δικό μου, περισσότερο σε οργανικά θέματα και λιγότερο στο θέμα των συμπεριφορών του...
 
  • Like
Reactions: Orilis and l.Kyveli


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Off-topic (?)...



Πάντως, Μυρτώ μου, σκέφτομαι καμιά φορά ότι, όποτε και να στειρωθεί ο σκύλος...
Ο βασικότερος παράγοντας "μαλακώματος" των συμπεριφορών είναι ο (πανδαμάτωρ) ΧΡΟΝΟΣ!

Το βλέπω, ειδικότερα, στον δικό μου τον "Κατρούγκαλο", που έχει περάσει τα 4,5 χρόνια...
ΑΥΤΟ είναι (δε λέω, μαζί την "δια βίου μάθηση") που τον έχει κάνει πιο χαλαρό, σε όλες του τις "σκέψεις", "ιδέες" και αντιδράσεις...

Η στείρωση βοήθησε αρκετά τον δικό μου, περισσότερο σε οργανικά θέματα και λιγότερο στο θέμα των συμπεριφορών του...
Τα έχω ανεχτεί όλα... αφρικανο κλπ.... αλλά να πεις το παιδι κατρουγκαλο... ε όχι!
Να ανακαλεσεις ΠΑΡΑΥΤΑ!


Και για on topic... τι ρίσκο μπορεί να έχει όμως η στείρωση του σκύλου πριν την πλήρη ανάπτυξη του... οταν αλλάζει ο "χαρτης" ορμονων του οργανισμού του;;;
 
  • Like
Reactions: Orilis and johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Τα έχω ανεχτεί όλα... αφρικανο κλπ.... αλλά να πεις το παιδι κατρουγκαλο... ε όχι!
Να ανακαλεσεις ΠΑΡΑΥΤΑ!

2) Και για on topic... τι ρίσκο μπορεί να έχει όμως η στείρωση του σκύλου πριν την πλήρη ανάπτυξη του... οταν αλλάζει ο "χαρτης" ορμονων του οργανισμού του;;;
1) Παρά ταύτα, ερωτώ: Πως ήθελες να τον λέω? "Ντούκου" (το χρυσό παπούτσι Ταγκανίκας, που ντριπλάρει αμυντικό και σε τηλεφωνικό θάλαμο)???
Το παρατσούκλι δεν το διάλεξα τυχαία... γιατί, παρότι έχει περάσει ο χρόνος (και αφήνει εμφανέστατα τα σημάδια πάνω του), δεν έχει "χαλαρώσει" και δεν έχει "βάλει μυαλό" ο συγκεκριμένος...

2) Εδώ, αντικρούονται οι απόψεις...
Εμείς, ας πούμε, ακολουθήσαμε το σενάριο να έχει φτάσει 2 χρονών και να έχει αναπτυχθεί λιγάκι (εγώ, μάλιστα, ελπίζοντας ότι θα ξεχαστεί το "θέμα":whistle: - αλλά, ξεχνιούνται αυτά?)...
Αποτέλεσμα: Οι συμπεριφορές είχαν παγιωθεί ΚΑΙ η ανάπτυξη του σώματος δεν είχε ολοκληρωθεί...;)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Από οπαδός του "κατά" πέρασα αναγκαστικά στο "υπερ". Μιλάω βέβαια για τα δικά μου σκυλιά, στα αδέσπωτα είμαι πάντα "ΥΠΕΡ".
Η Μπάρμπι όπως ξέρουν κάποιοι προοριζόταν για τη δική μας foundation bitch. Στην πορεία όμως παρουσίασε κάποιο πρόβλημα υγείας που την απέκλεισε από την εκτροφή. Όμως δεν ήθελα να την υποβάλλω σε μια επέμβαση αφου δεν παρουσίαζε κάποιο πρόβλημα στα γεννητικά όργανα και δεν υπήρχε κίνδυνος τυχαίου ζευγαρώματος. Όμως τα πράγματα άλλαξαν όταν έφτασε ο Μάρκο στο σπίτι μας. Για να μην παίζουμε κλέφτες και αστυνόμους όλο το χρόνο, όταν τα Χριστούγεννα η Μπάρμπι μας αναγκαστηκά υποβλήθηκε σε μια επέμβαση αφαίρεσης πέτρας ζήτησα και να τη στειρώσουν. Και δεν το μετανοιώνω καθόλου!!
Ούτε έβαλέ κιλά (ούτως ή άλλως είναι σε ειδική διαίτα λόγω πέτρας) ούτε άλλαξε χαρακτήρα - ίσως έγινε λίγο πιο παιχνιδιάρα, δηλαδή σαν να την αφαίρεσαν 4-5 χρόνια (αρχές Μαίου θα κλείσει τα 6).
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Εγώ πάλι έχω ορισμένα...ερωτήματα...

ΕΑΝ (λέω εάν) βγάλουμε από το κάδρο την αναπαραγωγή για τα αδέσποτα, και υπαρκτά θέματα υγείας, ποιος ο λόγος να υποβάλλεται ένα σκυλί σε στείρωση ?

Ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα για τη Bianca που ΔΕΝ είναι αδέσποτο.
Να τη στειρώσω γιατι ?
Γιατί ίσως αργότερα εμφανίσει καρκίνο?
Ποιος έχει να μου δείξει στατιστικά που να λένε ότι πχ 7 στα 10 μη στειρωμένα θηλυκά εμφάνισαν καρκίνο ή ότι 9 στα 10 στειρωμένα δεν εμφάνισαν?

Θα υποβάλλω το σκυλί σε μια επέμβαση με τον όποιο κίνδυνο, προκαλώντας πιθανή αλλαγή χαρακτήρα (άγνωστο εάν θα είναι προς το καλύτερο ή το χειρότερο? ) με σκοπό τι?
Να μην κάνει κουτάβια?
Ε άμα δεν θέλω, το σκυλί δεν θα κάνει κουτάβια!

Οκ καταλαβαίνω ότι οι μέρες αδιαθεσίας είναι ...δύσκολες για εμάς τους ιδιοκτήτες (και πολύ λιγότερο για το ίδιο το σκυλί ), ειδικά τώρα τον χειμώνα! Αλλά από εδώ μέχρι να την εγχείρηση ...υπάρχει...χάος !

Καλά για το θέμα στείρωση σε αρσενικά (που ΔΕΝ είναι αδέσποτα)...εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά !
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλά για το θέμα στείρωση σε αρσενικά (που ΔΕΝ είναι αδέσποτα)...εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά !
Η στείρωση ειναι αποφαση του ιδιοκτήτη. Δε στην επιβάλλει κανείς.
Εγω τον στείρωσα γιατι τον λυπήθηκα.
 
  • Like
Reactions: johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Εγώ πάλι έχω ορισμένα...ερωτήματα...

2) ΕΑΝ (λέω εάν) βγάλουμε από το κάδρο την αναπαραγωγή για τα αδέσποτα, και υπαρκτά θέματα υγείας, ποιος ο λόγος να υποβάλλεται ένα σκυλί σε στείρωση ? ...
1) Πολύ νομοτελειακά, όμως, ερωτήματα... που οφείλουμε να τα απαντάμε εγκαίρως, πριν προχωρήσουμε στη ζωή μας, με τους πιστούς μας συντρόφους...:p:D

2) ΕΑΝ, λοιπόν, υπήρχαν όλες αυτές οι προϋποθέσεις... θα ήμασταν σε ένα ΙΔΑΝΙΚΟ κόσμο...
Σε ένα κόσμο πιο ροζ, ακόμα και από το δικό μου "ροζ συννεφάκι"...
Σε ένα κόσμο, όπου μπροστά του, το μικρό σπίτι στο λειβάδι θα ήταν θρίλερ τρόμου...

Και, τότε, ναι... θα μπορούσαμε να αναζητάμε τις συγκεκριμένες απαντήσεις σε (πολλές, ομολογουμένως) επιστημονικές έρευνες... οι οποίες, έτσι κι αλλιώς, είναι αντικρουόμενες...:)
Κάτι σαν τις έρευνες και στατιστικές για το αν τείνουν να πάθουν συστροφή τα σκυλιά, αν τρώνε στο επίπεδο του εδάφους, ή στο υπερυψωμένο σκεύος...
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Η στείρωση ειναι αποφαση του ιδιοκτήτη. Δε στην επιβάλλει κανείς.
Εγω τον στείρωσα γιατι τον λυπήθηκα.
Μην παρεξηγηθώ... Δεν κατακρίνω....
Απλά ΔΕΝ καταλαβαίνω το γιατί....
Δεν είχα ποτέ αρσενικό οπότε ....
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
ΕΑΝ, λοιπόν, υπήρχαν όλες αυτές οι προϋποθέσεις... θα ήμασταν σε ένα ΙΔΑΝΙΚΟ κόσμο...
Αμάν με τον ιδανικό κόσμο και τον Κατρούγκαλο.... :p:p

Κάτι σαν τις έρευνες και στατιστικές για το αν τείνουν να πάθουν συστροφή τα σκυλιά, αν τρώνε στο επίπεδο του εδάφους, ή στο υπερυψωμένο σκεύος...
Εγώ το έχω υπερυψωμένο, δεν κάνω καλά?
 
  • Like
Reactions: johnk




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μην παρεξηγηθώ... Δεν κατακρίνω....
Απλά ΔΕΝ καταλαβαίνω το γιατί....
Δεν είχα ποτέ αρσενικό οπότε ....
γιατί οταν μύριζε οίστρο, τρελαινοταν. Δεν μιλαω για το ότι σταματούσε να ακούει, δεν ανταποκρινόταν στο καλεσμα, εκλαιγε και χτυπιόταν σαν κακόμοιρο. Αυτά λίγο πολύ ειναι ο μεσος όρος. Είναι επίσης ότι δεν ετρωγε, καβαλούσε εμένα ή αλλούς και όλα αυτά ξανα και ξανά χωρίς να υπάρχει ποτέ στο μελλον του η πιθανότητα ζευγαρώματος. Μπορεί αλλοι να μην το θεωρουν σημαντικό λόγο, εγω στεναχωριόμουν που τον εβλεπα έτσι.

Δεν μου ήταν καθόλου ευκολη απόφαση το καθυστερησα αλλωστε. Στειρώθηκε λίγο πριν γίνει 5 και όσοι με ξερουν εχουν υποφέρει με το πόσο τους τα ζάλισα με το 'Πειτε μου τι να κανω επιτέλους!!! ναι ή όχι!'
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εγώ παρακαλούσα κλαίγοντας γονυπετής, από 3 μηνών, να κάνουμε στείρωση και λοβοτομή μαζί. Ο γιατρός μας, αντιστεκόταν σθεναρά. Οταν με τα πολλά άσκησα βέτο στους 10 μήνες, δεν έβγαλε άχνα, γιατί ο προστάτης του, ήταν ήδη νταούλι!
Ooooχι...δεν είχα καμμία στιγμή, κανέναν απολύτως ενδοιασμό.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εγώ παρακαλούσα κλαίγοντας γονυπετής, από 3 μηνών, να κάνουμε στείρωση και λοβοτομή μαζί. Ο γιατρός μας, αντιστεκόταν σθεναρά. Οταν με τα πολλά άσκησα βέτο στους 10 μήνες, δεν έβγαλε άχνα, γιατί ο προστάτης του, ήταν ήδη νταούλι!
Ooooχι...δεν είχα καμμία στιγμή, κανέναν απολύτως ενδοιασμό.
Ο κτηνίατρος δεν ηθελε λόγω ηλικίας, φαντάζομαι. Η δική μου κτηνίατρος είχε δοκιμάσει καθε πιθανή μεθοδο πειθούς. Της ειχα ακυρωσει το ραντεβού 3 ή 4 φορές. Ειλικρινα, σωστό ή λαθος χαιρομαι που δεν εχω να παρω την απόφαση πια! :oops:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ο κτηνίατρος δεν ηθελε λόγω ηλικίας, φαντάζομαι.
Οχι, ούτε καν.
Τα μπαλάκια του παιδιουυυυυυυυυυύ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Δεν σκέφτηκα να του τον αφήσω εκεί καμμιά βδομάδα, να του τα κόψει, χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς καν νάρκωση!
 






kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ν αλλαξουμε κτηνιατρους. Η δική μου με εβριζε ότι η στείρωση ειναι δειγμα πολιτισμού και δεν περιμενε τετοια σταση απο μενα. Την ειχα απογοητευσει.
Δεν ξέρω για τον mareco εσύ όμως καλά θα κάνεις να αλλάξεις...
Άκου δείγμα πολιτισμού!!!
Ε ρε Κατρούγκαλος που της χρειάζεται ...
Και λίγο Φίλης....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3