Στειρωση!


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
34
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!

Οπως διαβασατε καποιοι πριν 2 περιπου βδομαδες εκανα στειρωση στη μικρη μου! Ολα πηγαν καλα μεχρι χθες που παρατηρησα οτι η τομη βγαζει υγρα και εχει πρηστει λιγο το σημειο γυρω γυρω, εσωτερικα(αν δεν το πιασεις δεν το βλεπεις εξωτερικα)... Μιλησα φυσικα με τον κτηνιατρο και μου ειπε οτι συμβαινει μερικες φορες και να μην ανησυχω αρχικα αλλα να βαζω λιγο betandine και να το παρακολουθω.

Εχει συναντησει κανεις κατι παρομοιο???
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μερικες φορες μετα τη στειρωση μπορει να παθουν μετεγχειρητικη κοιλη αν δεν προσεχεις λιγο τον πρωτο καιρο και πηδαει σαν κατσικι. Στη δικια σου μπορει να χαλαρωσε, να ανοιξε λιγο η τομη. Αν ειναι μονο αυτο δεν ειναι τιποτα οντως.
 




MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
34
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Την προσεχα και την προσεχω πολυ ολο αυτο τον καιρο να μην κανει κατσικιες... Αλλα εχω αγχωθει λιγο... Δεν μου δειχνει να την ενοχλει παντως ουτε οταν την αγγιζω για να βαλω betadine ουτε γενικα στη συμπεριφορα της βλεπω κατι...
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Το κόκκινο αίμα είναι;; Σαν πολύ ανοιχτή μου φαίνεται,δεν ξέρω και πως ήταν πριν...Γιατί δεν σου έκανε απορροφίσιμα ράματα; Μήπως τη δαγκώνει;
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεν ρωτας το γιατρο σου μηπως θελει καμια συμπληρωματικη αντιβιωση?

κολλαρο elisabet σου εδωσε?
Για ποιον λογο? Σε οσα σκυλια εχω δει δεν εχουν δωσει σε κανενα μετα τη στειρωση.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
σε οσα χειρουργεια ΔΕΝ κανουν ενδοδερμικη ραφη (πλαστικη ραφη κοινως) - πραγμα που δεν θα επρεπε να συμβαινει βαση της εξελιξης της χειρουργικης..... (καλοι χειρουργοι δεν ραβουν πια οπως ραβουμε το αρνι το πασχα....) θα πρεπει να βαζουμε κολλαρο ελισαβετ.
Επειδή τα ραματα εξεχουν και ο σκυλος /γατα επειδει το ξυνει/δαγκωνει κτλ τα σχιζει και μετα εχεις μια ανοιχτη κοιλιτσα....
βεβαια καποιοι ιδιοκτητες δεν το βαζουν (εχω τσακωθει με πολλους) γιατι ενοχλειται. βεβαια μετα λενε μακαρι να το βαζαμε απο την αρχη.... αλλα τοτε ειναι αργα.
υπαρχουν καοι οι βλακες κτηνιατροι (λιγοι θελω να πιστευω) που μπορει να ξεχασουν να το πουν.
παντως η ενδοδερμικη ραφη ειναι πιο ακριβη ( παραπανω και διαφορετικο ραμμα) αλλα δεν αφηνει σημαδι και ουτε εχεις να σκας με κολλαρα. οπως και στον ανθρωπο με λιγα λογια...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
off topic. Οταν λογω καποιων δερματικων προβληματων που ειχε η Λαρα σε βρεφικη ηλικια χρειαστηκε να της βαλω το ελισαβετ επαθε σοκ. Δεν εκανε βημα και καθοταν με το κεφαλι σκυμενο κατω ετσι ωστε το κολλαρο να ακουμπαει στο πατωμα και να μην φαινεται το κεφαλι της. Ηταν σαν να αναδυεται ενας σκυλος μεσα απο εναν κωνο. Για βολτα ουτε κουβεντα. Τελικα δεν το συνηθισε ποτε οσο και να το προσπαθησαμε και ετσι της το εβγαλα.
 




MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
34
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Το κόκκινο αίμα είναι;; Σαν πολύ ανοιχτή μου φαίνεται,δεν ξέρω και πως ήταν πριν...Γιατί δεν σου έκανε απορροφίσιμα ράματα; Μήπως τη δαγκώνει;
Ναι αιμα ειναι αλλα δεν τρεχει, μονο υγρο εβγαζε σαν πυον... Οσο για τα ραμματα δεν ξερω... Παντως φοραει και κολαρο ελισαβετ οποτε αποκλειεται να το γλυφει... Μονο με τα ποδια δεν ξερω αν το εξυσε αλλα την παρακολουθω συνεχεια εκτος απο την ωρα που κοιμαμαι... Παντως μου ειπε οτι μπορει να το εξυσε καποια στιγμη και να μην την πηρα χαμπαρι.

Αντιβιωση πινουμε και μου εδωσε μαζι με το betadine να της βαζω και σπρευ αντιβιοτικο...
 






mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
το υγρό που βγαίνει πρέπει να βγει...να έχεις το νου σου στο γρομπαλάκι όπως σου έγραψαν μπορεί να είναι κοίλη.
μπορείς να καθαρίζεις λίγο το σημείο με "οξιγενε" πριν βάλλεις betadine το οποιο εγώ δεν το πολυσυμπαθώ γιατί τους προκαλεί φαγούρα.
ποσο καιρό παίρνει αντιβίωση η μικρή?
μπρεί να έχει αρπάξει κάνα μικροβιακή και γι αυτό να έχει πρηστεί το σημείο.
το γλύφει?? αν ναι θέλει όπως και δήποτε κολάρο όπως σου είπαν και οι άλλοι!!!!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
σε οσα χειρουργεια ΔΕΝ κανουν ενδοδερμικη ραφη (πλαστικη ραφη κοινως) - πραγμα που δεν θα επρεπε να συμβαινει βαση της εξελιξης της χειρουργικης..... (καλοι χειρουργοι δεν ραβουν πια οπως ραβουμε το αρνι το πασχα....) θα πρεπει να βαζουμε κολλαρο ελισαβετ.
Επειδή τα ραματα εξεχουν και ο σκυλος /γατα επειδει το ξυνει/δαγκωνει κτλ τα σχιζει και μετα εχεις μια ανοιχτη κοιλιτσα....
βεβαια καποιοι ιδιοκτητες δεν το βαζουν (εχω τσακωθει με πολλους) γιατι ενοχλειται. βεβαια μετα λενε μακαρι να το βαζαμε απο την αρχη.... αλλα τοτε ειναι αργα.
υπαρχουν καοι οι βλακες κτηνιατροι (λιγοι θελω να πιστευω) που μπορει να ξεχασουν να το πουν.
παντως η ενδοδερμικη ραφη ειναι πιο ακριβη ( παραπανω και διαφορετικο ραμμα) αλλα δεν αφηνει σημαδι και ουτε εχεις να σκας με κολλαρα. οπως και στον ανθρωπο με λιγα λογια...
δυστυχώς δεν είναι λίγοι... είμαι παθούσα
 
  • Like
Reactions: Shelly




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
αυτό το σπρέυ που λες δεν το έχω χρησιμοποιήσει όχι ανεξάρτητα το λέω...
απλά από παρόμοια εμπειρία με στείρωση και πληγή που δεν έκλεινε ο γιατρός με συμβούλεψε να το καθαρίζω με "οξιγενε"...
ναι θα την τσούξει
αλλα δεν μου είπες ποσο καιρό πήρε η παίρνει αντιβίωση???
κάνατε ένα κύκλο και της ξαναέδωσε η παίρνει συνεχόμενα 2 εβδομάδες τώρα?
ο γιατρός την έχει δει ξανά? εγώ θα την ξαναπήγαινα όπως και δήποτε να την δει!
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
34
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
6 ημερες πηρε και τωρα απο χθες δινουμε παλι. Οχι δεν την εχει δει απο χθες που ειδα το πρηξιμο μου ειπε αυτα που σας ειπα και θα ερθει αυριο να τη δει. Δυστυχως δεν μπορω να οδηγησω εγω ακομα τοσο μακρια μιας και ειμαι νεα οποτε θα ερθει εκεινος αυριο! Η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει αρκετα αλλα δεν με εχει απογοητευσει ποτε και τον εμπιστευομαι!
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
τοπικα αντιβιψτικα χρησιμοποιουνται σπανια πια ( παρολο που ενα 80% τα χρησιμοποιει)
. επισης τοπιη αντιβιψση δεν αζουμε σε μολυσμενες πληγες. γιατι δεν αφηνουν τα μακροφαγα (αμυντικος μηχανισμος) να δρασει. αρα κανουμε κακο.
αν παιρνει χαπια (συστηματικη αντιβ) δεν χρειαζεται καν το τοπικο αντιβιοτικο.
δωσε της την αντιβιωση . και κανε ζεστα ( ΟΧΙ ΚΑΥΤΑ.!!! αλλα ΧΛΙΑΡΑ) επιθεματα. πανακι στο χλιαρο νερο--> το στραγγιζεις καλα---> και το βαζεις εκατεροθεν της ραφης. ΟΧΙ πανω. δεξια και αριστερα. ασε αποσταση κανενα εκατοστο απο την ραφη. αστο καποιοα λεπτα (5 λεπτα και πανω) την καθε φορα. οσο πιο πολυ μπορεις τοσο πιο συχνα την μερα. καντο μεχρι να δεις οτι περασε τελειως. δεν φανταζεσαι ποσο πολυ βοηθαει.
και αν θες να το καθαρισεις παρε φυσιολογικο ορο απο ενα φαρμακιο και μια 10ml συριγγα. και ριξε λιγο ορο . και σκουπισε το με γαζουλες. αλλα μην το πιεςσεις. σαν χαδι.
αυτα. αν και με αυτα δεν περασει τοτε θες 2πλη αντιβιψση. ελπιζω να μην σπασουν τα ραμματα ομως
good luck