Στειρωση!


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
λογικο δεν ειναι; χειρουργημενη ειναι.
μην πανικοβαλλεσαι. δεν προσφερεις τιποτα. να εισαι σε επικοινωνια με τον γιατρο της.
Ευχαριστω πολύ..
 
  • Like
Reactions: spyv


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλημέρα σας.θελω να σας ρωτήσω εάν είναι φυσιολογικό που από την Πέμπτη το βράδυ Στης 9 που την έφερα σπίτι μέχρι και σήμερα δεν έχει κάνει ακόμα κ@κ@!!φυσικα δεν έχει φάει και πολύ.την τροφή της ούτε να την δει εχθές έφαγε πολύ λίγο έχει φάει κάποιες λιχουδιές και λίγο από την κονσέρβα που μας έδωσαν.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλημέρα να ρωτήσω κάτι;από την Πέμπτη το βράδυ που την έφερα σπίτι μέχρι και σήμερα δεν έχει κάνει ακόμα κ@κ@ όχι πως έχει φάει και κανονικά προχθές μια λιχουδιά πολύ λίγο από την κονσέρβα της το ίδιο εχθές το πρωί μέχρι το μεσημέρι και το βράδυ έφαγε λίγο από την τροφή της,τώρα το πρωί δυο-τρεις λιχουδιές και νερό.ειναι φυσιολογικό η να πάρω τηλέφωνο κτηνίατρο;;
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
@mariatheo Tον πήρες; Τι εγινε;
Όχι δεν πήρα τηλέφωνο.περιμενω από εμπειρίες σας να μου πείτε για να δω αν είναι φυσιολογικό η όχι.το Καλό είναι ότι πριν άνοιξα την πόρτα και βγήκαμε στην αυλή και κάναμε αρκετά πέρα δώθε έξω.πιστευω πως αν ξανά βγούμε πάλι για λίγο έξω ίσως να κάνει τα κακά της.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Για να μην λέω συνέχεια τα ίδια πράγματα.με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η γνώμη από τα μέλη του φόρουμ σε πολλά πράγματα που αφορούν τα ζώα μας,από προσωπικές τους εμπειριες παρά του κάθε κτηνιάτρου,που από ότι καταλαβαίνω διαβάζοντας διαφορά το 80% δεν ξέρουν τι τους γίνεται,δεν έχουν εμπειρίες από ζώα απλά διάλεξαν αυτή την ειδικότητα για χ ψ λόγους...τέλος παντον εμπιστεύομαι ΕΣΑΣ αν μπορείτε μου απαντάτε..
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Προσωπικά , όχι δεν μου εχει ξανατυχει σκύλα (από τις 3 που εχω φιλοξενίσει μετα από χειρουργείο ) να αργήσει τόσο πολύ να πάρει τα πάνω της. Αλλα στην περίπτωσή μου κιόλας αν δεν επαιρνα εγω τον κτηνίατρο τηλ να τον ενημερώσω θα με καλούσε εκεινος. Επιμένω να τον πάρεις ενα τηλ , ειναι ο μοναδικός που εχει πραγματική εικόνα του ζώου.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Το τελευταίο σου ποστ είναι εντελώς λάθος! Βρες ένα γιατρό που να εμπιστεύεσαι, πάρε συστάσεις για κάποιους που θεωρούνται καλοί, κάνε την ερευνά σου και πορεύσου με την επιλογή που θεωρείς καλύτερη. Δεν είναι δυνατό, ούτε υπεύθυνο να ψάχνεις γνωματεύσεις-διαγνώσεις από μέλη ενός φόρουμ, όσο έμπειρα κι αν είναι, ο καθένας μπορεί να σου πει το μακρύ του και το κοντό του. Μην αχρηστεύεις έναν ολόκληρο κλάδο επειδή ίσως δεν έχεις βρει κάποιον αξιόπιστο γιατρό ακόμα. Καλή σας ανάρρωση!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ένα μάτσο άγνωστοι είμαστε... Όσες γνώμες και να παίρνουμε από άλλους σκυλαδες εδώ, ο κτηνίατρος έχει πάντα τον πρώτο λόγο. Οι εμπειρίες των άλλων μελών μπορούν να μας βοηθήσουν να βρούμε καλύτερο κτηνίατρο ή να δούμε πότε χρειάζεται μια δεύτερη γνώμη (ή και τρίτη και τέταρτη). Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορείς να στηριχθείς σε τηλεδιάγνωση είτε από μέλος είτε από κτηνίατρο είτε από δεν ξέρω τι...
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Προσωπικά , όχι δεν μου εχει ξανατυχει σκύλα (από τις 3 που εχω φιλοξενίσει μετα από χειρουργείο ) να αργήσει τόσο πολύ να πάρει τα πάνω της. Αλλα στην περίπτωσή μου κιόλας αν δεν επαιρνα εγω τον κτηνίατρο τηλ να τον ενημερώσω θα με καλούσε εκεινος. Επιμένω να τον πάρεις ενα τηλ , ειναι ο μοναδικός που εχει πραγματική εικόνα του ζώου.
Συμφωνώ και σε ευχαριστω.να ενημερώσω ότι έχει πάρει τα απάνω της όρθια είναι βγήκαμε και έξω απλά δεν έχει κάνει ακόμα την ανάγκη της.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ένα μάτσο άγνωστοι είμαστε... Όσες γνώμες και να παίρνουμε από άλλους σκυλαδες εδώ, ο κτηνίατρος έχει πάντα τον πρώτο λόγο. Οι εμπειρίες των άλλων μελών μπορούν να μας βοηθήσουν να βρούμε καλύτερο κτηνίατρο ή να δούμε πότε χρειάζεται μια δεύτερη γνώμη (ή και τρίτη και τέταρτη). Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορείς να στηριχθείς σε τηλεδιάγνωση είτε από μέλος είτε από κτηνίατρο είτε από δεν ξέρω τι...
Σωστά θεωρώ ότι αυτό που ζητάω είναι κάτι απλό γιατρό ρώτησα.και εκτός αυτού την γνώμη σας που δεν είναι αποκλειστικά η ίδια από όλους.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Το τελευταίο σου ποστ είναι εντελώς λάθος! Βρες ένα γιατρό που να εμπιστεύεσαι, πάρε συστάσεις για κάποιους που θεωρούνται καλοί, κάνε την ερευνά σου και πορεύσου με την επιλογή που θεωρείς καλύτερη. Δεν είναι δυνατό, ούτε υπεύθυνο να ψάχνεις γνωματεύσεις-διαγνώσεις από μέλη ενός φόρουμ, όσο έμπειρα κι αν είναι, ο καθένας μπορεί να σου πει το μακρύ του και το κοντό του. Μην αχρηστεύεις έναν ολόκληρο κλάδο επειδή ίσως δεν έχεις βρει κάποιον αξιόπιστο γιατρό ακόμα. Καλή σας ανάρρωση!
Έχω καλό γιατρό και μου είπε όλα καλά μην ανησυχείς..πειράζει τόσο που ρωτάω να μάθω για κάτι τόσο απλό εσάς από της εμπειρίες σας;;;;;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Οχι, καθόλου. Απλώς και γω πιστευω ότι είναι κατι που πρέπει να ξερει ο κτηνιατρος. Ειναι γενικά μιζερη με το φαγητό της; Εχετε βγει μεγαλη βόλτα;
Σημερα ειναι η τρίτη μερα μετα την επέμβαση;
 
  • Like
Reactions: Orilis


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Έχω καλό γιατρό και μου είπε όλα καλά μην ανησυχείς..πειράζει τόσο που ρωτάω να μάθω για κάτι τόσο απλό εσάς από της εμπειρίες σας;;;;;
Δεν είναι καθόλου κακό να ρωτάς, αρκεί να μην αγχώνεσαι περισσότερο. Καλό δεν είναι να λες ότι εμπιστεύεσαι περισσότερο το φόρουμ από τους κτηνιάτρους, βασίζοντάς το στην άποψη ότι το 80% δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Είναι λίγο ακραία και επιπόλαιη αυτή η θέση, γιαυτό σου απάντησα έτσι.
Εσύ δεν είπες ότι της δώσατε κονσέρβα για τώρα; Μήπως εκτός από το σοκ του χειρουργείου, παίζει ρόλο και αυτή η αλλαγή για τη δυσκοιλιότητα που εμφάνισε; Εγώ πχ θα ρωτούσα το γιατρό και αυτό, καθώς και το πόσο καιρό μπορεί να μείνει το μικρό δυσκοίλιο χωρίς να του δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα; Η τι μπορείς να δώσεις συμπληρωματικά για να βοηθηθεί αν κριθεί απαραίτητο. Γενικώς, να ρωτάς τα πάντα στο γιατρό σου, μην κολώνεις, ακόμα και αυτό που σου φαίνεται εντελώς γελοίο, ποτέ δεν ξέρεις...
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Οχι, καθόλου. Απλώς και γω πιστευω ότι είναι κατι που πρέπει να ξερει ο κτηνιατρος. Ειναι γενικά μιζερη με το φαγητό της; Εχετε βγει μεγαλη βόλτα;
Σημερα ειναι η τρίτη μερα μετα την επέμβαση;
Γενικά δεν είναι καθόλου μίζερη τρώει το φαγητό της μέσα σε ένα λεπτό.μετα το χειρουργείο όπου σήμερα είναι η Τρίτη μέρα δεν ήθελε την τροφή της ούτε την κονσέρβα,έφαγε μερικές λιχουδιές και πολύ νερό.εχθες έφαγε λίγο ξηρά τροφή λίγο κοτόπουλο με ρύζι που της έφτιαξα και δυο λιχουδιές.μεγαλη βόλτα δεν έχουμε βγει,εδώ γύρω γύρω στην αυλή που είναι αρκετά μεγάλη...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αφού έχει πάρει τα πάνω της, λουράκι και ήρεμη βόλτα στα γύρω τετράγωνα. Κάποια σκυλιά αφοδευουν μακρυά από το σπίτι τους, στα σύνορα της "περιοχής" τους. Εξαρτάται κι από το σκύλο. Δεν έχεις να χάσει κάτι.
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Αφού έχει πάρει τα πάνω της, λουράκι και ήρεμη βόλτα στα γύρω τετράγωνα. Κάποια σκυλιά αφοδευουν μακρυά από το σπίτι τους, στα σύνορα της "περιοχής" τους. Εξαρτάται κι από το σκύλο. Δεν έχεις να χάσει κάτι.
Αυτο θα κάνω σε λίγο θα βγούμε βόλτα γιατί και γενικά πριν το χειρουργείο δεν τα έκανε ποτέ έξω εδώ στην αυλή.ευχαριστω πολύ...θα πάρω και τηλέφωνο τώρα να μηλισω με τον κτινιατρο
 
  • Like
Reactions: ioanna a and Orilis


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Καλή ανάρρωση καταρχήν!
Μου χει και μένα στη στείρωση να μην έχει κάνει κακά για 3 μέρες και να ανησυχώ. Μάλιστα ρωτούσα τον κτηνίατρο μήπως πρέπει να της κάνω κλύσμα. Μου είχε πεις πως όχι - τελικά η Κάρλα μου έκανε τη χάρη .,..να τα κάνει την 4η αν θυμάμαι καλά μέρα.
Λογικό είναι πάντως να μην μπορεί να αφοδεύσει γιατί πονάει η περιοχή εκείνη.
Θα σου έλεγα να μην ταίζεις ρύζι, διότι είναι "συσφικτικό" και δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την κατάσταση. Κοτόπουλο μπορείς να δώσεις αλλά να μην είναι στεγνό στήθος γιατί και πάλι "στεγνώνει" και δυσκολεύει. Δώσε άλλα μέρη μαζί και με πέτσες. Η ακόμη καλύτερα, δώσε κονσέρβα (όχι ξηρά) που έτσι κι αλλιώς κάνει πιο "νιανιά κακά" για να την διευκολύνει.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλή ανάρρωση καταρχήν!
Μου χει και μένα στη στείρωση να μην έχει κάνει κακά για 3 μέρες και να ανησυχώ. Μάλιστα ρωτούσα τον κτηνίατρο μήπως πρέπει να της κάνω κλύσμα. Μου είχε πεις πως όχι - τελικά η Κάρλα μου έκανε τη χάρη .,..να τα κάνει την 4η αν θυμάμαι καλά μέρα.
Λογικό είναι πάντως να μην μπορεί να αφοδεύσει γιατί πονάει η περιοχή εκείνη.
Θα σου έλεγα να μην ταίζεις ρύζι, διότι είναι "συσφικτικό" και δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την κατάσταση. Κοτόπουλο μπορείς να δώσεις αλλά να μην είναι στεγνό στήθος γιατί και πάλι "στεγνώνει" και δυσκολεύει. Δώσε άλλα μέρη μαζί και με πέτσες. Η ακόμη καλύτερα, δώσε κονσέρβα (όχι ξηρά) που έτσι κι αλλιώς κάνει πιο "νιανιά κακά" για να την διευκολύνει.
Ευχαριστω πολύ για όλα.καναμε μεγάλη βόλτα ξεθαρεψε θα έλεγα ανέβα κατέβα πεζοδρόμια αλλά όλα καλά.εκανε και κακά Άι όλα σούπερ...και πάλι ευχαριστω πολυ