Συζήτηση / βοήθεια για συνταγή BARF ..


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Καλημέρα παιδιά για κάποιο λόγο αυτό το θέμα εχει κλειδώσει

http://www.dogforum.gr/community/threads/barf-Τι-ταϊζουμε-και-τι-όχι.313/page-102

για αυτό το λόγο ανοίγω καινούργιο ...
μετά από 3 μήνες στην BARF και αφού βρήκα και κτηνίατρο στην Κύπρο που την αποδέχεται σαν διατροφή, θα γράψω την συνταγή μου και τους πρόβληματισμούς μου γιατί νομίζω χρειάζομαι κάπου βοήθεια ...

Η συνταγή βασίζεται για περίοδο 15 ημερών δηλαδή 30 γεύματα …
όταν την ξεκίνησα η Ναλα ήταν 6 κιλά και 300 γραμμάρια (τώρα είναι 5,900 … με προβληματίζει πολύ που έχασε κιλά) αλλά έβγαλα τις αναλογίες για 7 κιλά σκύλο και το 3% του σωματικού βάρους …
δίνω ημερήσια 220γρ φαγητό χωρισμένο σε 2 γεύματα (110γρ *2)

Το κοτόπουλο το παίρνω σωστό από τον κρεοπώλη και το κάνω εγώ κιμά, αφαιρώ όλο το λίπος, αλλά στο μείγμα προσθέτω έξτρα ( 4-5 λαιμούς, 2 φτερούγες, άλλα μικρά κόκαλα που θα βγάλω από το ξεκοκάλισμα, τα εντόσθια και το συκωτάκι του κοτόπουλου) όλα αυτά αλέθονται μαζί και μετά γίνονται κιμάς …. Αυτά όλα γίνονται ένα μείγμα χωρίζονται σε σακουλάκια (μερίδες) των 80-85γρ και μπαίνουν στην κατάψυξη …

Το σαλατικό είναι ένα δεύτερο μείγμα που βάζω μέσα
Πάντα: Μήλο, Μαρούλι, μπρόκολο, καρότο, αγγούρι,
όταν έχω βάζω και: αχλάδι, μαϊντανό, σπανάκι, γλυκοπατάτα, χόρτα εποχής …
αυτά γίνονται άλλο μείγμα όλα μαζί φρούτα και λαχανικά και τα χωρίζω πάλι σε μερίδες των 30-35γρ, και παγώνονται και αυτά

Μερικές φορές συνήθως δίνω και συμπληρώματα όπως λιναρόσπορο αλεσμένο για (ω3), ινδική καρύδα αλεσμένη (για ενδοπαράσιτα) και ένα κουταλάκι βρόμη (για το ανοσοποιητικό σύστιμα) από λάδια δίνω ηλιέλαιο, ελαιόλαδο, μουρουνέλαιο …

Μια στο τόσο δίνω και λίγο γιαούρτι ή κάποιο φρούτο που τρώω εγώ εκείνη την στιγμή όπως μανταρίνι ή μπανάνα …

Τα γεύματα πάνε ως εξής

30 γεύματα …

2 γεύματα αρνί κιμάς ή σουβλάκι (χωρίς σαλατικό με ένα κουταλάκι λαδι)(110-115 γρ)
2 γεύματα συκωτάκι κότας (110-115γρ)
13 γεύματα κοτόπουλο κιμά 80-85 γρ + 1 σωστό λαιμό κοτόπουλο περίπου 30γρ (μαζί με λάδι χωρίς σαλατικό)
13 γεύματα κοτόπουλο κιμάς 80-85γρ + 30-35γρ σαλατικό (πάντα με λάδι, μπορεί και συμπληρώματα)

*** κανονικά έπρεπε να δίνω και 2 γεύματα ψάρι (γαυρο, σαρδέλα κτλ αλλά δεν τα τρώει και πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε εδώ)

*** το αυγό πόσο απαραίτητο είναι στην διατροφή ??? (αποφεύγω να δώσω γιατι 2 φορές που έδωσα, κάνει εμετό και δεν ξέρω αν φταίει το τσόφλι ή το αυγό

*** που είναι ελλιπής η διατροφή ??

*** γιατί χάνει κιλά αντί να βάζει ???
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αν εχει χασει βαρος αυξησε της την ποσοτητα , το καθε σκυλι ειναι διαφορετικο όπως και οι ανθρωποι τα ποσοστα ειναι ενας μπουσουλας και απο εκει και περα μειωνουμε και αυξανουμε αναλογα με τις αναγκες του σκυλου.
Τωρα εγω δεν θα εδινα τα φρουτα μαζι με τα λαχανικα τα δινω χωρια σαν απογευματινο , οπως δινω και μεγαλυτερη ποικιλία κρεατων. Αρνι , μοσχαρι, γαλοπουλα , κοτοπουλο και εσυ με τοσο μικρες ποσοτητες θα μπορεις να παιξεις και με κουνελι. Στην μπαρφ το μυστικο ειναι η ποικιλία, έτσι εισαι σιγοουρος οτι τρωει σωστα .
Εγω εχω καταληξει σε μια διατροφη που μπορει να εχει σαν βαση το κοτοπουλο αλλα δεν ξεπερναει τα 15 με 18 γευματα τον μηνα τα υπολοιπα ειναι αρνι , μοσχαρι, γαλοπουλα και στην γριά μου κουνελι .
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
οκ θα δοκιμάσω να αυξήσω την δοσολογία στα 130γρ (260 ημερησίως) να δουμε τι γίνετε ..

2-3 ερωτήσεις

1. το αρνί τι διαφορά έχει από το μοσχάρι ???
2. το κουνέλι πως το δίνετε εσείς γιατί το φοβάμαι που έχει μικρά μικρά κοκαλάκια !!! το ξεκοκαλίζετε ή έτσι ???
3. ο γιατρός μου είπε να δίνω και λίγα κόκαλα από sparerimbs (φαντάζομαι εννοεί αρνίσια) τι λέτε για αυτό ???
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
το αρνι με το μοσχαρι δεν εχουν σχεση σαν κρεας , το μοσχαρι αν και το φοβάμαι για υπερηλικα σκυλια η για σκυλια με ψιλοθεμα στα νεφρα εχει την ταυρινη που εινια απαραιτητη φγια την καλη λειτουργία της καρδιας , έτσι το δινω 4 φορες τον μηνα.
Το αρνι που ειναι εξαιρετικο για τους σκυλους 4-6 φορες τον μηνα.
Το κουνελι ειναι μια εξαιρετικη επιλογη αλλα εινια πανακριβο και ευτυχως για εμενα τα δυο μου σκυλια δεν το τρωνε και ετσι το τρωει μονο η μεγαλη.
Εγω ειμαι πολυ φοβιτσιαρα με τα κοκκαλα (ο καθενας εχει τις αδυναμιες του χαχαχα) και μονο κοτοπουλο τους δινω ολοκληρο τα υπολοιπα τα περναω απο την μηχανη του κιμα εχω παρει μια μεγαλη . Αλλα οι πιο πολλοι γνωστοι μου τα δινουν με τα κόκαλα ολα .
Αν μπορουσα να σηκωσω το οικονομικο βαρος (εχω 3 χρειαζομαι 3,5 κιλα τροφη την ημερα) θα εδινα 2 φορες αρνι την εβδομαδα 1 μοσχαρι 1 κουνελι 1 γαλοπουλα και 2 κοτοπουλο και 2 φορες τον μηνα ψαρι.
Ετσι θα ειχα 4 φορες λευκο κρεας και 3 κοκκινο.
Στα κοκκαλα πολυ καλα ειναι οι ουρες απο μοσχαρι η αρνι , ο λαιμος απο το αρνι , και τα στηθοπλευρα.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Μην με βγάλεις τρελό αλλά εγώ μέχρι τώρα νόμιζα οτι Αρνι και μοσχάρι είναι το ίδιο πράγμα...

Θα δω τι μπορώ να κάνω με κουνέλι..

Σαν διατροφή πώς σου φαίνεται?? Λείπει κάτι?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και τα δύο είναι μικρά σε ηλικία. Το ένα κάνει μπεεε ενώ το άλλο κάνει μμμμμουυυ. Ακόμα και το αρνί με το κατσίκι είναι διαφορετικά, και σαν ζώα και σαν κρέας. Το καθένα έχει άλλα να προσφέρει. Κουνέλι θα έδινα με κόκκαλα. (Αν γλιτωνε την κατσαρόλα για ιδιαν χρήση).

Οκ, έχει χάσει κιλά, αλλά αν δεν είχες ζυγαριά, φαίνεται πιο αδύνατη; Μήπως τις περισσεύε λίγο βάρος κι ήρθε τώρα στα σωστά; Αν όντως φαίνεται να αδυνατιζει προβληματικά, αύξησε την ποσότητα, αλλά τσέκαρε πιο πριν αν η μείωση του βάρους ήταν κάτι θετικό για την υγεία της μικρής ή κάτι αρνητικό, προσπαθώντας να αφήσεις στην άκρη το δικό σου γούστο.
 
  • Like
Reactions: vek


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το λιπος γιατι το αφαιρεις?
Ειναι πηγη ενεργειας για τα σκυλια και ειδικα σε αδυνατο σκυλο θα εδινα αρκετο.
Παλια, οταν χρειαστηκε να παχυνω μια σκυλα μου, εδινα ακομα και λιγο βουτιρο γαλακτος η σκονη λιπος για να αυξησω το ποσοστο του λιπαρου.
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Μην με βγάλεις τρελό αλλά εγώ μέχρι τώρα νόμιζα οτι Αρνι και μοσχάρι είναι το ίδιο πράγμα...

Θα δω τι μπορώ να κάνω με κουνέλι..

Σαν διατροφή πώς σου φαίνεται?? Λείπει κάτι?
Θα σου πω παλι τι δινω εγω, εγω στην διατροφη τους εχω 15% λαχανικα απο τα οποια το 50%τουλαχιστων ειναι πρασινα και τα υπολοιπα ειναι καροτο, γλυκοπατατα, κιτρινη κολοκυθα (ποτε το ενα ποτε το αλλο ) και καποιες φορες παντζαρι.
Μεσα στα γευματα κοτοπουλου βαζω συκωτι 5% και στην γαλοπουλα το ιδιο και στο αρνι-μοσχαρι 5%καρδια (η καρδια δεν ειναι εντοσθιο απλως δεν δινω εντοσθια μοσχαρισια-αρνισια για τον εχινόκοκκο) , αυγο σε καθε γευμα και γιαουρτι προβειο αλλο ενα 5 % και τα 2 μαζι και καθε μερα σησαμελαιο ή ηλιέλαιο καποιες φορες και ελαιολαδο και δινω τις μισες μερες πατσα πρασινο αρνισιο. (μπορεις να δωσεις και μοσχαρισιο) μερα παρα μερα ασχετα με το φαγητο τους συνηθως το απογευμα φρουτα (οτι φρουτα υπαρχουν στο σπιτι αλλα αρκετα ωριμα .
Εξτρα σκονες δεν δινω στον αρσενικο μονο κουρκουμα για τις αρθρώσεις του μην με ρωτησεις γιατι δεν δινω δεν ξερω, απλως το θεωρω του ματσ.
Αυτο που θελω να βαλω καποια στιγμη ειναι κεφιρ και νομιζω οτι τελειωσα ή ελπιζω να τελειωσα χαχαχ
Εχουν δικιο το λιπος να μην το βγαζεις ειναι πολυτιμο για τους σκυλους !
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Πήγαμε σήμερα για αναλύσεις και ηταν όλα καλά..

Τα ίδια μου είπε και ο γιατρός, οτι κακός αφαιρώ το λίπος και καλο είναι να το αφήνω..

Επίσης μου είπε να δίνω το πρωί 1κ.γ. Μουρουνελαιο και το βράδυ λιγο ελαιόλαδο... Για την τρίχα

Ακόμα μου είπε αν θέλω να δίνω cottage cheese το απόγευμα
Και μου είπε πώς θεωρεί υπερβολικό την ινδική καρύδα και τον Λιναροσπορο...

Και να αυξήσω την ημερήσια δοσολογία από 220 σε 260 γραμμάρια
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Νομίζω το μουρουνελαιο είναι για πεπερασμενο χρονικό διάστημα όμως (λόγω βιταμίνης Α; ). Ρώτα τον καλού κακού.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οντος με το μουρουνελαιο ειμαστε λιγο προσεκτικοι.
Μια υπερβιταμινοση εχει ιδιες ασχημες επιπτοσεις με μια υποβιταμινοση. Την στιγμη που δινεις εντοσθια ( συκωτι) και φρουτα/λαχανικα που περιεχουν b-Carotin ( που μπορει να μεταβολιστει απο τον οργανισμο σε Βιτ.Α) δεν χρειαζεται να το δινεις τακτικα.
Εγω πιο πολυ παντα προσεχω την ληψη της Βιτ.Ε και Ω3 και ετσι δινω Σολομελαιο και Λινελαιο αντι για ελαιολαδο ( δεν δινω καθολου). Και καπου καπου και ενα καλο σησαμελαιο.

Η καρυδα δεν ειναι υπερβολη- προστατευει τον οργανισμο απο παρασιτα- ασε που και οι δικοι μου την τρωνε και με πολυ ορεξη.
 
  • Like
Reactions: eja




Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Sea-mol γιατί να με μπαναρει?? Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα??
Υπάρχει μια διαφορά μένω Κύπρο και πολλά πράγματα που γράφετε εμείς δεν τα λέμε έτσι (όπως τον πατσά για παράδειγμα) και προσπαθώ να βρω μια άκρη...

Frenchie το λινελαιο το παίρνεις από βιολογικά?
 




Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Ghelly ξέρω τι εννοείς και που θέλεις να καταλήξεις.. Αν δεις η ερώτηση μου ηταν οτι πίστευα οτι αρνί και μοσχάρι είναι το ίδιο πράγμα από την άποψη κόκκινο κρέας για τον σκύλο...
Δεν εγραψα το αρνι το κατσικι και η αγελάδα ειναι ενα ζώο... (πολύ πιθανών όπως το έγραψα να βγήκε λάθος νόημα, και απολογουμε)
Αλλά αυτός δεν είναι λόγος για μπαν σε κάποιο που προσπαθεί να μάθει 5 πράγματα
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όχι δεν είπες ότι ειναι από άποψη διατροφικής ποιότητας το ίδιο, είπες κατά λέξη "εγώ μέχρι τώρα νόμιζα οτι Αρνι και μοσχάρι είναι το ίδιο πράγμα..." .
Δεν παίρνω θέση σχετικά με το αίτημα...
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf