Συζήτηση / βοήθεια για συνταγή BARF ..




Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Καλημέρα παιδιά επανέρχομαι με νέες απορίες ..


1. Οσο αφορά τα λάδια
βρήκα στα βιολογικά Λινέλαιο, Μουρουνέλαιο, Ηλιέλαιο
αλλά δεν βρήκα Σολωμέλαιο (είχαν μόνο σε κάψουλες).. μπορώ να δίνω μόνο τα 3 ποιο πάνω λάδια ??


2. Ποιο μέρος του ζώου είναι ο πράσινος πατσάς ??? ζήτησα σήμερα και δεν ξέρανε !! πως μπορώ να το εξηγήσω ??


3. Δίνει κάποιος κοτζι μπέρης ?? που βοηθάνε και με τι συχνότητα ??


4. Η μικρή δεν τρώει με καμιά δύναμη φρέσκο ψαράκι .. αντε το πολύ πολύ να φάει σαρδέλες σε ηλιέλαιο σε κονσέρβα .. τι να κάνω ?? πώς αναπληρώνω το ψάρι ?? να δίνω μόνο κονσέρβες ??


5. Κάθε πόσο δίνετε εσείς (λινόσπορο, βρόμη, καρύδα) ??


6. Και τέλος πόσο σημαντικό είναι το αυγό στην διατροφή, και κάθε πόσο δίνετε ?? (έχω την εντύπωση πως είτε το αυγό είτε το τσόφλι την πειράζουν και κάνει εμετό)

Σας ευχαριστώ παρα παρα πολύ :) :) :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
1) To Σολομαιλαιο δινω σε καψουλες και δινω αυτο. Σιγουρα μπορεις να δωσεις και μονο ενα η 2 ειδη λαδιου για καποια χρονια διαστηματα

2)Ειναι ενα απο τα στομαχια του μοσχαριου η του προβατου/κατσικιου. Και επειδη ειναι ακαθαριστος ειναι πρασινος ( μαυρος). Ο λευκος πατσας που πουλειται συνηθος ειναι ακριβος το ιδιο- απλα καθαρισμενος και αχρηστος για τα σκυλια. Εχουν αφαιρεθει ολα τα θρεπτικα και οφελειμα.
Δεν τον βρισκεις σε οποοδηποτε κρεοπολειο. Και στην βαρβακειο ακομα το εχουν σε ορισμενα μαγαζια μονο.

3) δεν δινω

4)Οι δικες μου δεν θελουν παρα πολυ το ωμο ψαρι και 2 κανουν και εμετο. αλλα τους αρεσει βραστο η τηγανιτο. Και ετσι τους το δινω μαγειρεμενο.Συνυθος γαυρο- οταν φτιαχνω για μας, κανω και κανα κιλο παραπανω για τα κοριτσια.

5) Καρυδα καθε 2-3 μηνες για 2-3 εβδωμαδες καθεμερινα συστηματικα. Αναμεσα που και που- κανα 2 φορες την εβδωμαδα
Λινοσπορο και βρομη δεν δινω καθολου.

6) το αυγω ειναι πολυτιμο στην διατροφη- αλλα εαν κανει εμετο- αστο!
Δεν πειραζει και να μην φαει. Οι δικες μου συχαινονται το ωμο αυγο και δεν δινω. Φτιαχων ομελετα που και που και αυτην την τρωνε καπος πιο καλα.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
FrenchieFan είσαι σούπερ.. Ειλικρινά δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω...

Για το θέμα αμπουλας σολωμελαιο εμένα η μικρή ειναι 6 κιλά, πώς να υπολογίζω τις αμπουλες??

Και κάτι ακόμα διάβασα για μηλοξυδο.. Που βοηθάει και κάθε πόσο??

Και τέλος γιαούρτι και cottage cheese κάθε πόσο δίνουμε και που βοηθάει?
 


leonthesniki

New Member
9 Δεκεμβρίου 2015
1
0
32
Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος, και νέος κάτοχος μιας υπέροχης σκυλίτσας που κάποιος σκέφτηκε να πετάξει στα σκουπίδια το καλοκαίρι...Τέλος πάντων,στο ζουμί! Επειδή έχω καταλήξει στο ότι με την ξηρά τροφή δεν βγάζεις άκρη, γιατί από τις σχετικά οικονομικές οι απόψεις διίστανται και μέχρι να τις δοκιμάσεις όλες θα πρέπει να πάρεις άλλο σκύλο,και από την άλλη οι πιο ακριβές ε είναι πολύ ακριβές για την τσέπη μου αποφάσισα να εξετάσω το ενδεχόμενο της barf! Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σημεία στα οποία μπορώ να προμηθευτώ σε χαμηλές τιμές τα υλικά που θα χρειαζόμουν στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης μιας και είμαι τελείως άσχετος...
Επίσης επειδή έχω διαβάσει αρκετά πράγματα σχετικά με υλικά...φαντάζομαι πως όλα αυτά πρέπει να γίνουν κιμάς μαζί με τα κόκκαλα κλπ και μετά να ανακατευτούν ώστε να έχουμε ένα μείγμα,σωστά? Σας ευχαριστώ
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
FrenchieFan είσαι σούπερ.. Ειλικρινά δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω...

Για το θέμα αμπουλας σολωμελαιο εμένα η μικρή ειναι 6 κιλά, πώς να υπολογίζω τις αμπουλες??

Και κάτι ακόμα διάβασα για μηλοξυδο.. Που βοηθάει και κάθε πόσο??

Και τέλος γιαούρτι και cottage cheese κάθε πόσο δίνουμε και που βοηθάει?
Εγω δινω μια καψουλα στην καθε μια απο το σολομελαιο. Επειδη σε σκυλια με το μεγεθος του δικου σου δινουμε ενα κουταλακι του γλυκου περιπου, ειναι οκ μια καψουλα.


Για το μηλοξυδο διαβασε εδω http://www.allaboutdog.gr/apple-cider-natural-dog-health/

Τα γαλακτοκομικα ειναι θρεπτικα, περιεχουν αρκετο ασβεστη και πρωτεινες.
Εγω δινω 1-3 φορες την εβδωμαδα κατι. Συνηθος ανθοτυρι!
Οι δικες μου λατρευουν να το φανε για πρωινο. Καθονται γυρο μου και μοιραζω ενα κιλο σε 7 σκυλια.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Επίσης επειδή έχω διαβάσει αρκετά πράγματα σχετικά με υλικά...φαντάζομαι πως όλα αυτά πρέπει να γίνουν κιμάς μαζί με τα κόκκαλα κλπ και μετά να ανακατευτούν ώστε να έχουμε ένα μείγμα,σωστά? Σας ευχαριστώ
Εγω δεν δινω κιμα! Απλα κοβο τα κρεατα σε κομματια σε μεγεθος κεμπαπ= εαν μπορουσα θα τα αφηνα πιο μεγαλα. Εχουν δοντια!! Μπορουν να κοβουν μεχρι και κοκκαλα ανετα.
Στην πρωτη μου γαλλιδα εδινα ολοκληρα κεφαλακια/ πλαταρια. Τα κουβαλουσε σε ενα πατακι και καθοταν εκει και τα ετρωγε με την ησυχια της. Μπορει να εκανε και μιση ωρα!
Τωρα με 7 δεν γινεται αυτο!

Οταν τα φαι ειναι πολυ νιανια δεν το θελουν οι δικες μου- κιμα δεν τρωνε!
 








Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά
Επανέρχομαι με νέες απορίες :)

1. Το αυγό πώς είναι καλύτερα να το δίνουμε στην barf? Ωμο ή βραστό?

2. Στον χασαπη που πάω έχει βγάλει προσφορά μπουτι και ζαμπουλες κοτόπουλο.. Αν τις πάρω και τις δώσω ετσι μαζί με πετσα Και κόκαλο υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα η μικρή?

3. Έχει δώσει κάνεις μέλι? Βοηθάει κάπου?
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αν και οτα λεμε μπαρφ ενοουμε ωμη διατροφη,,,,,,,,,, ειμαι στην αντιπερα οχθη,,,,,, αυγο ωμο..?? υπαρχουν μικροβια παντου στις τροφες,,, οποτε βραστο...μελι κανει αλλα πολυ μικρη ποσοτητα,,, μισο κουταλακι του γλυκου το ανωτερο,,, αν και βλεπω μικροσωμη αρα λιγοτερο και απο μισο κουταλακι μελι,,, καποια κοκκαλα σκοτωνουν τα σκυλια,,,, και καποιες ωμες τροφες εχουν μικροβια,,,, οταν λεμε μπαρφ ενοειται οτι πρωτα μπαινουν σε καταψυκτη με πολυ βαθεια καταψυξη να σκοτωσουν ολα τα μικροβια,,, οτιδηποτε αλλο ειναι πειραματα και τζογος απεναντι στο σκυλο σου,,,, αν εχεις ακουστα τη σαλμονελα και χιλια μυρια αλλα... υπαρχουν και αδεσποτα που τρωνε πεταμενα ωμα κρεατα και ζουνε μια χαρα,,, το θεμα ειναι,,,,, το ρισκαρεις..??
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Οι ζαμπουλες τι ειναι; :)

Όσο για το αυγό, όσο έδινα ξηρά συμπλήρωνα που και που με αυγό ή λάδι (στις μερες που υπήρχε έντονη σωματική άσκηση) και το έδινα παντα ωμό. Πήγαινε σε ολο το πιάτο και έτρωγε και την ξηρά σε χρονο dt, δε ξερω αν ηταν σωστό βεβαια.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυγα ωμα- αλλα παντα μαζι ασπαδι/κροκος, επειδη στο ασπραδι υπαρχει Avidin που εμποδιζει την αφομοπιοση της Βιοτινης που εμπεριεχεται στον Κροκο και ειναι πολυτιμο.
Εαν θες να δωσεις ασπραδια- καντα ομελετα η βραστο.

Εγω με το κοκκαλο απο το μπουτι κοτοπουλο εχω θεμα. Εγω δηλαδη, οχι τα σκυλια μου!
Δινω τα παντα απο το κοτοπουλο, εκτος απο το μεγαλο κοκκαλο του μπουτιου.

Μελι δεν χρειαζεται! Αμα θες, μπορεις να δωσεις Γυρη, που εχει και καποιες οφελειμες ιδιοτητες.
 
  • Like
Reactions: vas and takisft


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Παιδιά δίνει κάποιος από εσάς τα πιο κάτω κόκκαλα??

Πάνω γράφει κόκαλο χοιρινό από προσουτο...

Έδωσα χθες στην μικρή και ξετρελάθηκε, όλο το βράδυ δεν το άφησε σε ήσυχια

Αλλά σήμερα το πρωί στην βόλτα μου έκανε 2 φορές κίτρινη διαρροια...

Τι γίνεται με αυτά τα κοκκαλα ξέρει κανείς??
 

Attachments



vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Είχα παρει μια φορα αλλα μου φαίνεται πως κατι ειχα διαβάσει και το πέταξα πριν το δώσω. Πάντως αυτο δεν εχει σχέση με barf, αν θέλεις να δώσεις κόκαλα ζήτησε απο τον χασάπη σου.
 
  • Like
Reactions: Aslan and LaCat


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
αν το εφαγε ολοκληρο και σου εκανε διαρροια ειναι λογικο... Το σκυλακι ειναι μικροσωμο. είναι μεγάλη ποσοτητα επεξεργασμένης λιχουδιάς μονομιάς.
Τετοια μαρκα της έχω δωσει και εγώ, δεν ειχε προβλημα (ομως ποτέ με τη μια ολοκληρο, γιατι επηρεάζεται το γαστρεντερικό της. όλα με μετρο.)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πολύ μεγάλη προσοχή με αυτά τα κόκκαλα.
Δεν είναι σπάνιο να μην τα "αντεχει" ο οργανισμός του σκύλου. Και να πω και την αλήθεια, εγώ αν εβλεπα για χοιρινό κλπ θα φοβόμουν διπλά και τρίδιπλα. Απείρως πιο εύκολο να προμηθευτείς κόκκαλο από το χασάπη σου!
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
οκ αλλα εγώ το δίνω μόνο για παιχνίδι
για να μασουλάει και να περνάει η ώρα!!

οταν λέτε να μην το δίνω ολόκληρο, πώς να το κόψω ??? (με ένα κόκκαλο η μικρή μπορεί να μασουλάει 3-4 μέρες)

στον χασάπη τι κόκαλα να ζητήσω για τέτοιο σκοπό !! ?? εννοώ μασούλημα και παιχνίδι και να διαρκεί καιρό ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3