Συζήτηση / βοήθεια για συνταγή BARF ..






Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Οκ παιδιά ευχαριστώ...
Το μεγάλο μοσχαρισιο κόκαλο το δίνεται ετσι εσείς ή υπάρχει κάποια διαδικασία?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έτσι, χωρίς τίποτα. Απλά εγώ το δίνω στο μπαλκόνι γιατί το κάνει βόλτα και δεν θέλω ούτε να κάνει νταπ ντουπ στους από κάτω, ούτε κι η ιδέα ενός ωμού κόκκαλου να φέρνει βόλτες στο πάτωμα μέσα στο σπίτι με ενθουσιάζει. Για την δική σου που είναι μικρόσωμη, υποθέτω ότι κάνει κι ο μηρός από αρνί ή κατσίκι.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Αυτό φοβάμαι.. Ένα ωμο κόκαλο να παίρνει βόλτες.. Γιατί το μπαλκόνι μου, άστα
 




Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Παιδιά ερώτηση...
Ποιες τροφές δίνουμε σε σκύλο που κάνει barf οταν θέλουμε να βάλει έξτρα κιλά??

Θέλω να βάλει η μικρή έξτρα κιλά και λίπος αλλά δεν τα καταφέρνω

Αύξησα το κρατικό απο 160 γρ την μέρα σε 190 αλλά ακόμα δεν βάζει

Άρα τι τροφές βοηθούν στην αύξηση του βάρους??
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Παιδιά στο προηγούμενο ποστ θέλω να προσθέσω οτι κιλά εννοώ το σωματικό βάρος..
Η μικρή είναι 6,5 κιλά και θέλω να την πάρω κοντά στα 8 κιλά...
Κάνω κάτι λάθος και δεν βάζει?
 








Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Βασικά τώρα είναι πολύ κοκαλιαρα.. Και ο γιατρός μου είπε οτι με βάση κλίμακα 1-5, με το 1 να είναι το αδύνατη και 5 το χοντρή τώρα είμαστε στο 2...

Τι εννοείς λιπαρά κρέατα??

Και τέλος και κάτι άσχετο
Τελευταία μαδαει υπερβολικό τριχομα, μου το εκανε και πριν κανένα 1,5 μήνα, υποψιαστικα ότι αλλάζει τριχομα.
Αλλά με την barf δεν θα έπρεπε η απώλεια να είναι ελάχιστη?
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Καλημέρα παιδιά επανέρχομαι με νέες απορίες ..


1. Οσο αφορά τα λάδια
βρήκα στα βιολογικά Λινέλαιο, Μουρουνέλαιο, Ηλιέλαιο
αλλά δεν βρήκα Σολωμέλαιο (είχαν μόνο σε κάψουλες).. μπορώ να δίνω μόνο τα 3 ποιο πάνω λάδια ??


2. Ποιο μέρος του ζώου είναι ο πράσινος πατσάς ??? ζήτησα σήμερα και δεν ξέρανε !! πως μπορώ να το εξηγήσω ??


3. Δίνει κάποιος κοτζι μπέρης ?? που βοηθάνε και με τι συχνότητα ??


4. Η μικρή δεν τρώει με καμιά δύναμη φρέσκο ψαράκι .. αντε το πολύ πολύ να φάει σαρδέλες σε ηλιέλαιο σε κονσέρβα .. τι να κάνω ?? πώς αναπληρώνω το ψάρι ?? να δίνω μόνο κονσέρβες ??


5. Κάθε πόσο δίνετε εσείς (λινόσπορο, βρόμη, καρύδα) ??


6. Και τέλος πόσο σημαντικό είναι το αυγό στην διατροφή, και κάθε πόσο δίνετε ?? (έχω την εντύπωση πως είτε το αυγό είτε το τσόφλι την πειράζουν και κάνει εμετό)

Σας ευχαριστώ παρα παρα πολύ :) :) :)
Λινέλαιο, Μουρουνέλαιο, Ηλιέλαιο, Σολωμέλαιο, κοτζι μπέρης (σαν αλβανικό επίθετο μου ήρθε :giggle: ), σαρδέλες σε ηλιέλαιο σε κονσέρβα ( :confused: θα τινάξει πέταλα ο σκυλάκος), λινόσπορο, βρόμη, καρύδα... πάρτου ξηρά τελικά ( με χιούμορ το γράφω :D ) έχω διαβάσει και για σιτέλαιο που ανασταίνει και νεκρούς :giggle: μην πέσεις στην παγίδα που ότι διαβάζεις κάνει καλό.. πολλά από αυτά τα λάδια αν δεν διατηρηθούν σωστά ή έχουν διάφορα θέματα στον τρόπο παραγωγής η διάφορα άλλα φάρμακα, κ.α, αντί για καλό θα γίνουν ''τοξικά'' ή θα ''ζορίζουν'' το σκύλο σου..
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Εδώ που είναι και 200γρ ελαφρύτερη φαίνεται μια χαρά
http://www.dogforum.gr/community/threads/Σωστά-κιλά-για-σκύλο.31006/


Πες του κτηνίατρου ότι και πυρηνική έκρηξη να γίνει, δεν θα του δώσεις ξηρά, οπότε να μην σε πρήζει ότι είναι αδύνατη
Χαχαχα το ξέρει :p
Και για αυτό τον λόγο έφυγα από τον παλιό μου κτηνίατρο, και πήγα σε αυτόν που αποδέχεται την barf!!

Όταν λέτε λιπαρά κρέατα ποια εννοείται??

Και τέλος πόσο ακόμα μου συστήνεται να αυξήσω την τροφή?
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Oσο αφορά την τρίχα, μην τρέφεις αυταπάτες οτι ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διατροφή η συμπλήρωμα θα διακόψει τη φυσιολογική πορεία της τρίχας.
Η τρίχα που είναι να πέσει για φυσιολογικούς λόγους θα πέσει, μακάρι να του δώσεις να πιεί κι εκχύλισμα τίμιου ξύλου..

Εκεί που βοηθάει μια καλή διατροφή (όπως η barf), είναι οτι διακόπτει το πέσιμο της τρίχας που οφείλεται σε κακή διατροφή ή μη επαρκή διατροφή.

Οπότε και τρίχωμα θα αλλάξει 2 φορές το χρόνο κι ανάλογα τη φυλή θα χάνει πολλές οι λιγότερες τρίχες τον υπόλοιπο καιρό.

Σου μιλώ ως πονεμένος πατέρας λαμπραντόρ. :)
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Χεχεχε ευχαριστώ πονεμενε πατέρα λαμπρατορ :p λογικά θα αλλάζει τριχομα, γιατι πιο παλιά δεν έπεφτε σχεδόν καθόλου...

Τελικά τα λιπαρά κρέατα ποια είναι?
 




Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Παιδιά κάτι άσχετο.. Ποσο καιρό διαρκεί η διαδικασία αλλαγής της τριχας?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3