Συζήτηση για καλαζάρ


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Γεια σε όλους, έχω παρακολουθήσει κάποιες συζητήσεις σας κι εύχομαι όλα τα σκυλάκια σας κι εσείς φυσικά να είστε πάντα καλά. :)

Σας γράφω χωρίς καμία πρόθεση να δημιουργήσω αντιπαραθέσεις ή άσχημα συναισθήματα παρά μόνο με ένα παράπονο προς τους γιατρούς γενικά και τους κτηνιάτρους δευτερευόντως. Πέρασα πριν κάποια χρόνια μια σοβαρή ασθένεια και είδα πόσο λιτοί και λακωνικοί είναι οι γιατροί στς εξηγήσεις τους. Από τη μια το καταλαβαίνω γιατί δε βοηθάει τον ασθενή ίσως να ξέρει την πλήρη κατάσταση του προβλήματός του αλλά κι από την άλλη οι μισές κουβέντες, οι ελλιπείς, δημιουργούν ανησυχία σε περιπτώσεις που μπορεί να μη χρειάζεται. Την ίδια πίκρα παίρνω τώρα στη δύσκολη κατάσταση που ανακάλυψα προχτές οτι το σκυλάκι μου έχει καλαζάρ. Ξεκινήσαμε θεραπεία και προσεύχομαι για το καλύτερο. Είμαι ψυχολογικό ράκος χωρίς υπερβολή. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός του μηνύματός μου.

Έχοντας λοιπόν μηδενική γνώση για αυτή την ασθένεια μπήκα στο ίντερνετ πανικόβλητη να διαβάσω όσα ο κατά τα άλλα ικανότατος κτηνίατρός μου δεν μου είπε όχι λόγω κακίας ή απαξίωσης αλλά πολύ απλά γιατί δεν έχει το χρόνο να μου απαντήσει σε όλες μου τις απορίες. Στα λίγα που έμαθα από το γιατρό είναι οτι "πια σπάνια κάποιο ζώο να μην ανταποκριθεί στη θεραπεία, λόγω του οτι είναι μεγάλος ο τίτλος ίσως χρειαστεί περισσότερες από μία θεραπείες". Διάβασα άρθρα και σχόλια και ποστ σε φόρουμ και τα όσα μπορείτε να φανταστείτε σχεδόν χωρίς σταματημό από τη λύσσα μου να μάθω την αλήθεια τόσες μέρες στο ίντερνετ. Αυτά που κατάλαβα με συνδυαστικό τρόπο είναι οτι υπάρχουν δύο θεραπείες, αυτή με τις ενέσεις + το χαπάκι και αυτή με το σιρόπι + το χάπι. Για το σιρόπι που είναι λιγότερο κακό για τα νεφρά από όσο αυτό με τις ενέσεις η γιατρός μού είπε οτι δεν το βρίσκει αποτελεσματικό, οτι "της έχουν τύχει περιπτώσεις να πάρουν το φάρμακο σιρόπι και να μη γίνει τίποτα ώστε αναγκάστηκαν να κάνουν και το φάρμακο με τις ενέσεις με αποτέλεσμα να πληρώσουν διπλά και φυσικά να ταλαιπωρηθεί και το ζώο".

Η απάντηση που δε βρήκα πουθενά είναι στην εξής ερώτηση: έστω οτι το ζώο κάνει τη θεραπεία και δε νοσήσει ξανά. Αυτό σημαίνει οτι ο αναμενόμενος χρόνος ζωής του επιστρέφει σε αυτόν που θα ήταν πριν νοσήσει ή σημαίνει οτι η αρρώστεια αυτή "κόβει" χρόνια από τη ζωή του άσχετα αν το ξεπεράσει ή όχι; Έχω διαβάσει για ποσοστά καλών αποτελεσμάτων (μην τα πω εδώ, δεν έχει νόημα), αλλά ο όρος "θα πάει καλά εφόσον διαγνωστεί έγκαιρα και το φάρμακο δεν επηρεάσει τα νεφρά" που ακούω συνέχεια τι ακριβώς σημαίνει; Για πόσο καιρό θα πάει καλά; Η γιατρός χτες μού είπε αυτό που σας είπα πιο πάνω "συνήθως τα σκυλιά ανταποκρίνονται θετικά στη θεραπεία, σπάνια κάποιο σκυλί να μην ανταποκριθεί". Μετά ο άλλος γιατρός μού είπε "δε θα εξαλειφθεί ποτέ, συνήθως σε 2-3 χρόνια αυτά τα σκυλιά νοσούν ξανά".

Ξέρω οτι σε καμία ασθένεια δεν υπάρχουν ακριβή ποσοστά και δεν περιμένω κάτι τέτοιο. Σίγουρα εξαρτάται από τον κάθε άνθρωπο ή ζώο. Θα ήθελα όμως να ξέρω πού βαδίζω. Εφόσον το ενέσιμο φάρμακο έχει δοκιμαστεί πολλά χρόνια από όσο διάβασα, δεν υπάρχει μια στατιστική που να λέει πώς έχει εξελιχθεί σε Χ αριθμό σκυλιών και πόσα χρόνια έζησαν μετά τη θεραπεία;

Χίλια συγγνώμη για τη γκρίνια, συγχωρέστε με, είμαι στο κατώτατο σημείο που μπορώ να φτάσω ψυχολογικά και έχω περάσει κάμποσα. Μισώ τον εαυτό μου που δεν την προφύλαξα αρκετά και το έπαθε αυτό. Προσπαθώ τώρα να τη βοηθήσω κάνοντας ό,τι μου λέει ο γιατρός και θα κάνω όσα χρειαστούν. Αν μπορούν κάποιοι να μου δώσουν κάποιες απαντήσεις θα το εκτιμούσα, όπως και αν έχει το οτι το μοιράστηκα μαζί σας με βοηθά.

Σας ευχαριστώ, ο Θεός να σας έχει καλά.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλημερα!
Πρωτα απ'ολα ψυχραιμια:)

Δωσε αν θελεις λιγα στοιχεια για το σκυλακι σου.
Οι βιοχημικες του ειναι καλες?
Τι τιτλο εχει?
 
  • Like
Reactions: Iguanna and vek


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Μη μισείς τον εαυτό σου όσο και να την προφύλασσες μπορεί να το πάθαινε. Έχω φίλο μου που το σκυλάκι του το λέει παιδί, και το έχει σαν παιδί. Του έκανε το εμβόλιο για το καλαζάρ και του φορούσε αμπούλες και κολλάρα για σκνίπα και ο σκύλος του νοσεί. Είναι λίγο λαχείο το θέμα καλαζάρ. Αν ζεις σε περιοχή με πολλές σκνίπες μπορεί να την πατήσεις άνετα. Ηρέμησε λοιπόν και δώσε περισσότερα στοιχεία.
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Το κορίτσι μου είναι 1 έτους. Την πήρα αδέσποτη 5 μηνών, ζούσε ως τότε στους δρόμους με τα αδελφάκια της και ήμουν τόσο χαρούμενη όταν την πήρα, έλεγα οτι είναι τυχερή και την έσωσα και θα είναι καλά κι όμως δεν την προστατευσα αρκετά και το έπαθε αυτό το σκυλί μου, νιώθω τρομερές τύψεις. Έχει 1/3200 το οποίο είναι πάρα πολύ αλλά οι βιοχημικές άψογες μόνο με λίγη αναιμία. Δεύτερη μέρα σήμερα που κάναμε την ένεση, θα την πηγαίνω καθε μέρα για 30 μέρες να μου την κάνει ο γιατρός που δόξα τω Θεώ φαίνεται πολύ καλός άνθρωπος. Προσπαθώ να γελάω για να μη με βλέπει να κλαίω και στεναχωριέται. Από διάθεση τα πρωινά θέλει να ξεκουράζεται αλλά το απόγευμα πάμε βολτούλα, παίζουμε, τρέχουμε, μέχρι το βράδυ αν παίζεις μαζί της δε λέει όχι. Επίσης και φαγητό τρώει κανονικά. Αυτό που ακούω είναι "αν δεν επηρεάσει νεφρά και δεν ξανανοσήσει θα γίνει καλά" κι αναρωτιέμαι, την πήρα από το δρόμο χαρίζοντάς της, όπως κάπου είχα διαβάσει, μια δεκαετία ζωής. Με αυτό που έγινε πόσα χρόνια της έκοψα; Συγγνώμη είμαι πολύ χάλια, χίλια συγγνώμη που γράφω έτσι.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Από την πολύ περιορισμένη προσωπική μου εμπειρία (δεν είμαι κτηνίατρος, απλά ό,τι έχω δει από σκυλιά δικά μας και φίλων) ή το σκυλί θα γίνει καλά και θα ζήσει κανονικά, ή θα ξέρεις μεσα σε μικρό χρονικό διάστημα (μήνες, όχι χρόνια) ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά. Παίζουν ρόλο πολλά πράγματα, από το πόσο νωρίς το εντόπισες μέχρι το πόσο γερός (και νέος σε ηλικία) είναι ο σκύλος. Το αν δεν πάει καλά, δεν σου ξεφεύγει, δεν μιλάμε για κάτι που μπορεί να κρυφτεί δυστυχώς και η συνηθισμένη επιλογή που έχω δει είναι η ευθανασία για να μην υποφέρει άλλο το ζώο σε αυτές τις περιπτώσεις.
Πάντως για να μην πανικοβάλλεσαι, μεγάλωσα σε περιοχή με πολλές σκνίπες και το καλαζάρ ήταν κάτι αναμενόμενο, δεν υπήρξε σκύλος στην περιοχή όπου μεγάλωσα που να μην έπαθε τουλάχιστον μία φορά καλαζάρ. Η συντριπτική πλειοψηφία, ανέρρωσαν πλήρως, δεν μιλάμε για 50-50.
 
  • Like
Reactions: Iguanna




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Σου ειπε ο κτηνιατρος οτι θα πρεπει να τσεκαρετε συχνα τα νεφρα γιατι το glucantim ειναι νεφροτοξικο?

Στον τιτλο δεν θα εδινα και μεγαλη σημασια.
Σκυλια με πολυ μικροτερο τιτλο ειναι στα πατωματα..

Με ρεγουλα το παιχνιδι.

Περαστικα ευχομαι!
 
  • Like
Reactions: Estranged and vek


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Σου ειπε ο κτηνιατρος οτι θα πρεπει να τσεκαρετε συχνα τα νεφρα γιατι το glucantim ειναι νεφροτοξικο?

Στον τιτλο δεν θα εδινα και μεγαλη σημασια.
Σκυλια με πολυ μικροτερο τιτλο ειναι στα πατωματα..

Με ρεγουλα το παιχνιδι.

Περαστικα ευχομαι!
Ναι στις 15 και στις 30 μέρες θα κάνουμε βιοχημικές πάλι να δούμε πώς πάει.

Με ρέγουλα το παιχνίδι εννοείτε οτι μπορεί να την κουράζει και να μην το καταλαβαίνει;

Σας ευχαριστώ πολύ.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εμεις καναμε καθε εβδομαδα αλλα οτι πει ο γιατρος σου.

Καλο ειναι να μην κουραζεται αυτη την περιοδο,θα εχετε ολο το χρονο για παιχνιδι αργοτερα!

Ειναι πολυ σημαντικο να συνελθεις εσυ για να μπορεσεις να την βοηθησεις.
 
  • Like
Reactions: Iguanna


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Δεν ήξερα οτι καλό είναι να μην κουράζεται, θεωρούσα οτι τη βοηθάει να είναι σε καλή διάθεση παίζοντας μαζί μας. Σας ευχαριστώ, θα το εφαρμόσω.

Προσπαθώ να συνέλθω, μου κάθεται σαν βάρος στο στομάχι. Όσο περνάν οι μέρες και συνηθίσουμε τα πήγαινε έλα στο γιατρό και πάνε όλα καλά, θα συνέρχομαι λίγο κι εγώ.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ολα θα πανε καλα θα δεις!

Βαλε μας και φωτο να θαυμασουμε το σκυλακι σου:)
 
  • Like
Reactions: byroncity


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Μακάρι Παναγία μου. Μακάρι. Ευχαριστώ.

Αυτό είναι το κορίτσι μου.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Ευχομαι ολα να πανε καλα για το σκυλακι σου!
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο το καλαζαρ με τα δικα μου σκυλια ευτυχως, αλλα απο γνωστους με σκυλια και απο το ιντερνετ οπου διαβαζω αγγελιες για αδεσποτακια που νοσησαν και μετα δινονται για υιοθεσια, δεν ειδα κανενα να εφυγε απο αυτο.
Ειναι πολυ σοβαρη ασθενεια γενικα, αλλα πλεον αντιμετωπιζεται, ποσο μαλλον στο δικο σου που ειναι και μικρο σε ηλικια και το ανακαλυψες και νωρις.
Παλια ηταν δυσκολα, οπου απαξ και νοσουσε το ζωο το εκλαιγες.
Παντως προσπαθησε να ηρεμησεις, να χαλαρωσεις πρωτα απο ολα εσυ η ιδια γιατι διαφορετικα δεν θα μπορεσεις να βοηθησεις το ζωακι σου.
Και εγω προσφατα περασα μια πολυ ασχημη περιπετεια με τον δικο μου, και ακομα την περναω, και στην αρχη ημουνα ρακος, αλλα μετα προσπαθησα να συνελθω γιατι ειδα πως δεν με εβγαζε πουθενα η χαλια ψυχολογια.
Πρεπει πρωτα απο ολα εμεις να ειμαστε δυνατοι για να τα βοηθησουμε, γιατι μονο εμας εχουν.
Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο, αλλα δεν γινεται διαφορετικα.
Να σκεφτεσαι θετικα, και ειμαι σιγουρη πως σε λιγο καιρο ολο αυτο θα ειναι μια κακη αναμνηση.
 
  • Like
Reactions: Iguanna


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Ευχομαι ολα να πανε καλα για το σκυλακι σου!
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο το καλαζαρ με τα δικα μου σκυλια ευτυχως, αλλα απο γνωστους με σκυλια και απο το ιντερνετ οπου διαβαζω αγγελιες για αδεσποτακια που νοσησαν και μετα δινονται για υιοθεσια, δεν ειδα κανενα να εφυγε απο αυτο.
Ειναι πολυ σοβαρη ασθενεια γενικα, αλλα πλεον αντιμετωπιζεται, ποσο μαλλον στο δικο σου που ειναι και μικρο σε ηλικια και το ανακαλυψες και νωρις.
Παλια ηταν δυσκολα, οπου απαξ και νοσουσε το ζωο το εκλαιγες.
Παντως προσπαθησε να ηρεμησεις, να χαλαρωσεις πρωτα απο ολα εσυ η ιδια γιατι διαφορετικα δεν θα μπορεσεις να βοηθησεις το ζωακι σου.
Και εγω προσφατα περασα μια πολυ ασχημη περιπετεια με τον δικο μου, και ακομα την περναω, και στην αρχη ημουνα ρακος, αλλα μετα προσπαθησα να συνελθω γιατι ειδα πως δεν με εβγαζε πουθενα η χαλια ψυχολογια.
Πρεπει πρωτα απο ολα εμεις να ειμαστε δυνατοι για να τα βοηθησουμε, γιατι μονο εμας εχουν.
Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο, αλλα δεν γινεται διαφορετικα.
Να σκεφτεσαι θετικα, και ειμαι σιγουρη πως σε λιγο καιρο ολο αυτο θα ειναι μια κακη αναμνηση.
Περαστικά για το σκυλάκι σας. Είναι τρομερό γιατί μόνο εμάς έχουν και περιμένουν να τα σώσουμε. Μακάρι να πάνε όλα κατ' ευχήν. Έχασα πριν κάποιους μήνες το προηγούμενο σκυλάκι μου στα 14,5 του, έκανα ό,τι μπορούσα και πέρασε καλά μαζί μας από 9 μηνών που το πήρα από μια γριά που το είχε σε μια αυλή και το κλώτσαγε. Γι' αυτό το λόγο, επειδή είναι τόσο νωπό, έχω τόσο λίγη αντοχή για κάτι τέτοιο. Ξέρω όμως οτι το σκυλί μου ΤΩΡΑ με χρειάζεται και προσπαθώ να ανασκουμπωθώ.

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.
 




byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Απλα να τονισω φανταζομαι οτι σου το ειπε και ο κτηνιατρος βεβαια, να της βαζεις και σιτρονελα καθε βραδυ, οπου απωθει την σκνιπα. Οχι για την σκυλιτσα σου αφου πλεον νοσει, αλλα για την προστασια των αλλων τετραποδων:)
Και παλι ευχομαι να πανε ολα καλα και λυπαμαι για την προηγουμενη απωλεια σου.:cry:
 
  • Like
Reactions: Iguanna


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Κουκλιτσα ειναι:love:

Ε γραψε μας και κατι για την συμβιωση σας.
Μένουμε σε διαμέρισμα με μεγάλο μπαλκόνι οι 3 μας με τον φίλο μου. Είμαστε η μαμά κι ο μπαμπάς. :p Είναι πολύ παιχνιδιάρα, υπάκουη, καλή και γκρινιάρα. Με τη μαμά πάει βόλτες και για καφέ (ω ναι, της αρέσει πολύ, η μαμά διαβάζει κι αυτή κουτσομπολεύει γύρω της), με τον μπαμπά παίζουν σαν τρελοί. Σχεδιάζαμε να φύγουμε και διακοπές αλλά εννοείται θα μείνω να κάνουμε τις ενέσεις και να είμαι κοντά στο γιατρό αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι στην πορεία. Είμαστε πολύ αγαπημένες, τη λατρεύω, επειδή είμαι άνεργη είμαι όλη μέρα σχεδόν σπίτι μαζί της. Μακάρι όλα να πάνε καλά.
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Απλα να τονισω φανταζομαι οτι σου το ειπε και ο κτηνιατρος βεβαια, να της βαζεις και σιτρονελα καθε βραδυ, οπου απωθει την σκνιπα. Οχι για την σκυλιτσα σου αφου πλεον νοσει, αλλα για την προστασια των αλλων τετραποδων:)
Και παλι ευχομαι να πανε ολα καλα και λυπαμαι για την προηγουμενη απωλεια σου.:cry:
Όχι δε μου το είχε πει ο γιατρός, θα το ψάξω, ευχαριστώ. Ευχαριστώ για τις ευχές σας.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Όχι δε μου το είχε πει ο γιατρός, θα το ψάξω, ευχαριστώ. Ευχαριστώ για τις ευχές σας.
Για την προστασία καταρχήν τη δική σου, και βάζεις και ό,τι αντικουνουπικό βρεις εσύ. Το καλαζάρ μεταδίδεται σε άνθρωπο, για αυτό και τυπικά αν δηλωθεί το ζώο με καλαζάρ ο νόμος προβλέπει θανάτωση (μην πανικοβάλλεσαι, κανείς δεν το κάνει). Αν έχεις μικρά παιδιά, γέρους ή άτομα με εξασθενημένο ανοσοποιητικό στο σπίτι, ρώτησε ένα γιατρό αν πρέπει να πάρεις κάποια παραπάνω μέτρα. Και φυσικά μίλα με τον γιατρό σου αν είσαι η ίδια ακόμη άρρωστη. Αν και σπάνιο, το καλαζάρ στους ανθρώπους είναι εξαιρεικά βαριά ασθένεια.
 
  • Like
Reactions: Iguanna


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Για την προστασία καταρχήν τη δική σου, και βάζεις και ό,τι αντικουνουπικό βρεις εσύ. Το καλαζάρ μεταδίδεται σε άνθρωπο, για αυτό και τυπικά αν δηλωθεί το ζώο με καλαζάρ ο νόμος προβλέπει θανάτωση (μην πανικοβάλλεσαι, κανείς δεν το κάνει). Αν έχεις μικρά παιδιά, γέρους ή άτομα με εξασθενημένο ανοσοποιητικό στο σπίτι, ρώτησε ένα γιατρό αν πρέπει να πάρεις κάποια παραπάνω μέτρα. Και φυσικά μίλα με τον γιατρό σου αν είσαι η ίδια ακόμη άρρωστη. Αν και σπάνιο, το καλαζάρ στους ανθρώπους είναι εξαιρεικά βαριά ασθένεια.
Νομιζω πως δεν ειναι η ιδια σκνιπα που τσιμπαει ανθρωπο και σκυλο.
Μπορει να κανω και λαθος βεβαια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3