Συζήτηση για καλαζάρ


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας. Σκέφτομαι όμως ότι αν αρχισω να αμφισβητώ τον γιατρό θα χαθώ και θα τρελαθώ. Εξάλλου εκείνος ειδε τις εξετάσεις του σκυλιού, μου ειπε ότι είναι άψογες εκτός απο λίγη αναιμία (είναι και πολύ νέο το σκυλί) και συνυπολογισε προφανώς όλα αυτά και ζήτησε επανεξέταση σε 15 μέρες. Θεωρείτε ότι είναι σωστό να του δείξω ότι τον αμφισβητώ τη στιγμή που προσπαθεί να βοηθήσει το σκυλί μου; Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δε θέλω να μπω στη διαδικασία να συγκρίνω καλύτερες ή χειρότερες καταστάσεις. Θα εμπιστευτώ τον γιατρο γιατι αλλιώς πάω για φούντο πραγματικά σας λέω. Σας το λέω έτσι γιατι η ψυχολογική μου κατάσταση δεν είναι καλή και να γεμιζω με αμφιβολίες εναντίον του γιατρού δε με βοηθάει τη στιγμή που προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου για να βοηθησω το σκυλί μου. Ευχαριστώ και πάλι.
Καταλαβαινω τι λες και εχεις εν μερει δικιο, ωστοσο για εμενα δεν υπαρχει σωστο και λαθος σε τετοιες καταστασεις. Μην το βλεπεις δηλαδη πως προσπαθει να σωσει το σκυλι σου και αχ τον καημενο κριμα να τον αμφισβητησεις.
Εσυ θα κοιταξεις το καλυτερο για το σκυλακι σου, και οχι τον κτηνιατρο.
Εγω να σου πω πως με το προβλημα του δικου μου, τον πηγα σε τρεις.
Και αφου και οι τρεις συνφωνησαν μεταξυ τους, τοτε ησυχασα.
Φυσικα δεν σου λεω να κανεις το ιδιο, απλα επειδη το μελος vrmode εγραψε πως εχει εμπειρια απο καλαζαρ με δικο της σκυλι αλλα και γνωστου της και της φανηκε ρισκο το μια φορα στις 15 ημερες, ισως θα μπορουσες να παρεις και μια δευτερη γνωμη.
Βεβαια αν υπαρχει διαφωνια πχ μεταξυ των δυο κτηνιατρων εκει οντως ειναι μπερδεμα.
Αλλα ισως ειναι ενα ρισκο που πρεπει να παρεις, γιατι και οι γιατροι πολλες φορες κανουν λαθος εκτιμησεις η απλα δεν το κατεχουν τοσο το αθλημα;)
Αν παλι εχεις τυφλη εμπιστοσυνη σε αυτον τον γιατρο που εχεις τωρα, η πηγαινες και το προηγουμενο σκυλακι σου εκει και εισαι ευχαριστημενη οκ.:)
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Καλημέρα σας. Τρίτη μέρα ενέσεων σήμερα. Το σκυλί φαίνεται αδύναμο τις περισσότερες ώρες αλλά αυτό το είχε και πριν τη θεραπεία γι' αυτό και την πήγα εξαρχής στο γιατρό μαζί με την πυτιρίδα που είχε. Ρώτησα το γιατρό αν μπορώ να τη βοηθήσω με κάποια διατροφή, μού είπε οτι υπάρχει διατροφή για καλαζάρ αλλά ακριβή, τα 12-13 κιλά στα 70 ευρώ περίπου. Η δική της τροφή (tonus κοτόπουλο) κάνει 30 οπότε είπα ας γίνει κι αυτό, την παράγγειλα. Ρώτησα επίσης για το αν χρειάζεται πιο νωρίς από 15 μέρες η εξέταση αίματος και μου είπε οτι εφόσον το σκυλί α) τρώει, β) δεν πίνει πολύ νερό, γ) δεν κάνει πολλά ούρα και δ) γενικά είναι πολύ χάλια , δεν χρειάζεται πιο πριν εξέταση αίματος. Εξάλλου είπε τη βλέπει κάθε μέρα κι αν παραστεί τέτοια ανάγκη θα του το πω και θα το αποφασίσουμε εκείνη τη μέρα. Με ικανοποίησε η απάντησή του γιατί δείχνει οτι δεν έχει το μυαλό του στο πώς θα μου πάρει κι άλλα λεφτά (ίσα ίσα μού είπε οτι προσπαθεί να με "σώσει" από κάποια έξοδα επειδή είμαι άνεργη αλλά του είπα οτι θα κόψω από αλλού για να δώσω για το σκυλί). Θεωρώ οτι και με την ειδική διατροφή κάνω ό,τι καλύτερο πια για το σκυλί μου. Στη βόλτα είναι ζωηρή, το απόγευμα θέλει παιχνίδια αλλά τη σταματάω λίγο όπως μου είπε η φίλη εδώ. Δε βλέπω κάποια ανησυχητική διαφορά από πριν την έναρξη της θεραπείας. Στεναχωριέμαι όταν τη βλέπω αδύναμη αλλά ευελπιστώ σύντομα να περάσουν αυτά τα συμπτώματα.
 




Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Καλημερα.
Ποια τροφη σου προτεινε?
Δε μου είπε ονομα, όταν την πάρω θα σας πω. Θυμάμαι το προηγούμενο σκυλάκι μου έτρωγε ειδική τροφή της royal canin για το συκώτι που είχε θέμα, υποθέτω θα είναι κατι τέτοιο.
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Άσχετο αλλά σκέφτομαι οτι είναι τρομερά κακό το οτι είναι τόσο δύσκολο να εμπιστευτούμε έναν κτηνίατρο. Θα έπρεπε να υπάρχει μια λίστα με όλους τους κτηνίατρους και αν κάποιος αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυτόν να το γράψει ώστε αν γίνει πολλές φορές να μπει σε black list - κάτι σαν τον Τειρεσία ας πούμε. Με πειράζει το οτι επειδή είναι ζώο έχει ο καθένας το "ελεύθερο" να αδιαφορήσει ή να κάνει μοιραία λάθη χωρίς να βρεθεί υπόλογος ποτέ. Όπως υπάρχει ο Συνήγορος του Πολίτη που βοηθάει τον κόσμο για θέματα με υπηρεσίες δημοσίου (με πολύ καλά αποτελέσματα να προσθέσω) έτσι θα έπρεπε να υπάρχει μια υπηρεσία που οι πολιτες θα μπορούν να καταγγέλουν κτηνιάτρους που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους και να υφίστανται συνέπειες. Δεν έχει σχέση με τίποτα όλο αυτό το παραλήρημα και συγχωρέστε με αν έχω κάνει το θρεντ αυτό άτυπο ημερολόγιο.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Άσχετο αλλά σκέφτομαι οτι είναι τρομερά κακό το οτι είναι τόσο δύσκολο να εμπιστευτούμε έναν κτηνίατρο. Θα έπρεπε να υπάρχει μια λίστα με όλους τους κτηνίατρους και αν κάποιος αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυτόν να το γράψει ώστε αν γίνει πολλές φορές να μπει σε black list - κάτι σαν τον Τειρεσία ας πούμε. Με πειράζει το οτι επειδή είναι ζώο έχει ο καθένας το "ελεύθερο" να αδιαφορήσει ή να κάνει μοιραία λάθη χωρίς να βρεθεί υπόλογος ποτέ. Όπως υπάρχει ο Συνήγορος του Πολίτη που βοηθάει τον κόσμο για θέματα με υπηρεσίες δημοσίου (με πολύ καλά αποτελέσματα να προσθέσω) έτσι θα έπρεπε να υπάρχει μια υπηρεσία που οι πολιτες θα μπορούν να καταγγέλουν κτηνιάτρους που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους και να υφίστανται συνέπειες. Δεν έχει σχέση με τίποτα όλο αυτό το παραλήρημα και συγχωρέστε με αν έχω κάνει το θρεντ αυτό άτυπο ημερολόγιο.
Είτε κτηνίατρος, είτε γιατρός, υπάρχουν καλοί, κακοί, έξυπνοι, λιγότερο ικανοί, με πτυχίο από πανεπιστήμιο της προκοπής, με πτυχίο ουσιαστικα αγορασμένο, με εμπειρία ή μη, που θέλουν καταρχήν να σε κλέψουν κλπ κλπ. Μπορείς να ελέγξεις τα τυπικά (π.χ. το πτυχίο από το γαλλόφωνο πανεπιστήμιο της ρουμανίας δι αλληλογραφίας), να δεις αν κάτι σου χτυπάει πολύ άσχημα (στη συμπεριφορά, στις εξηγήσεις κλπ) αλλά από εκεί και πέρα, γιατί να μην εμπιστευτείς το γιατρό που επέλεξες; Ο κάθε ένας, εδώ, στη γειτονιά κλπ, έχει μια γνώμη, από το σκύλο σου μέχρι τι φάρμακα να πάρεις εσύ. Αν είναι να σε κάνουν όλα αυτά να αμφισβητείς το γιατρό και την κρίση σου, πάει το σκυλί και η ψυχική σου υγεία...
 
  • Like
Reactions: mareco and Iguanna


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Τέταρτη μέρα σήμερα της θεραπείας, το κορίτσι μου (μην το γρουσουζέψω) το βλέπω καλά, κεφάτο και ορεξάτο. Δεν ξέρω αν εκείνη ξεκίνησε να είναι καλά και ακολούθησα κι εγώ ή το ανάποδο. Μάλλον της κάνει πολύ καλό να με βλέπει με καλή διάθεση. Έχει συνηθίσει και την επίσκεψη στο γιατρό, κάνει βόλτα με το αμάξι που της αρέσει και πήγαμε και για καφέ. Μακάρι να πάνε όλα καλά.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Άσχετο αλλά σκέφτομαι οτι είναι τρομερά κακό το οτι είναι τόσο δύσκολο να εμπιστευτούμε έναν κτηνίατρο. Θα έπρεπε να υπάρχει μια λίστα με όλους τους κτηνίατρους και αν κάποιος αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυτόν να το γράψει ώστε αν γίνει πολλές φορές να μπει σε black list - κάτι σαν τον Τειρεσία ας πούμε. Με πειράζει το οτι επειδή είναι ζώο έχει ο καθένας το "ελεύθερο" να αδιαφορήσει ή να κάνει μοιραία λάθη χωρίς να βρεθεί υπόλογος ποτέ. Όπως υπάρχει ο Συνήγορος του Πολίτη που βοηθάει τον κόσμο για θέματα με υπηρεσίες δημοσίου (με πολύ καλά αποτελέσματα να προσθέσω) έτσι θα έπρεπε να υπάρχει μια υπηρεσία που οι πολιτες θα μπορούν να καταγγέλουν κτηνιάτρους που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους και να υφίστανται συνέπειες. Δεν έχει σχέση με τίποτα όλο αυτό το παραλήρημα και συγχωρέστε με αν έχω κάνει το θρεντ αυτό άτυπο ημερολόγιο.
Μαλλον θα ηταν πολυυυυ μεγαλη η λιστα αυτη!! Συμπερασμα δικο μου ( σε 30 χρονια με δικους μου σκυλους) ειναι, οτι απο 10 κτηνιατρους- οι 9 ειναι για τα μπαζα!

Ολα καλα θα πανε!!
Σκυλος φιλης μου διαγωστηκε στα 3 του με καλάζαρ και πεθανε στα 13 - την στιγμη που το προσδοκιμο ζωης στα γαλλικα μπουλντογκ ειναι στα 12.
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Μαλλον θα ηταν πολυυυυ μεγαλη η λιστα αυτη!! Συμπερασμα δικο μου ( σε 30 χρονια με δικους μου σκυλους) ειναι, οτι απο 10 κτηνιατρους- οι 9 ειναι για τα μπαζα!

Ολα καλα θα πανε!!
Σκυλος φιλης μου διαγωστηκε στα 3 του με καλάζαρ και πεθανε στα 13 - την στιγμη που το προσδοκιμο ζωης στα γαλλικα μπουλντογκ ειναι στα 12.
Αν όμως υπήρχε αυτή η λίστα θα ήταν μάλλον μικρότερη με τον καιρό. Ο φόβος (της δυσφήμισης) φυλάει τα έρμα. Το ότι είναι γιατροί για ζώα δεν τους δίνει το δικαίωμα να φέρονται όπως όπως ούτε να κυνηγανε μόνο το χρημα.

Εννοείτε ότι το σκυλάκι πέθανε απο αυτή την αρρωστεια ή απο άλλο αίτιο; Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εννοείτε ότι το σκυλάκι πέθανε απο αυτή την αρρωστεια ή απο άλλο αίτιο; Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.
Απο εγκεφαλικο πεθανε τελικα, που επαθε λογο ηλικιας~! 13 ειναι πολυ σεβαστη ηλικια για γαλλικο!
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Απο εγκεφαλικο πεθανε τελικα, που επαθε λογο ηλικιας~! 13 ειναι πολυ σεβαστη ηλικια για γαλλικο!
Πολύ λυπάμαι για το σκυλάκι. Σίγουρα θα έζησε μια καλή ζωή!

7η μέρα της ένεσης σήμερα, η διάθεσή της είναι καλή, τρώει, παίζει, πάει βολτούλα. Συνεχίζουμε...
 
  • Like
Reactions: stamatia


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Σας είχα πει να σας πω ποια τροφή πήρα για το κορίτσι μου.


Είναι 10 κιλά και κάνει 97 ευρώ. Αφού είναι 16 κιλά θα τρώει 160 γραμμάρια την ημέρα. Θα φτάσει δηλαδή για 2 μήνες περίπου. Χαλάλι της τα λεφτά.

10η μέρα σήμερα. Είναι καλά, καλοδιάθετη, τρώει, πάει βολτούλες, παίζει. Αυτό που είχε τις πρώτες μέρες σαν αρθριτικά δεν το έχει πια. Είναι ο κανονικός εαυτός της.

Συνεχίζουμε...
 
  • Like
Reactions: yasemin


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Πολυ χαιρομαι για το κοριτσι σου:)

Μωρε μπραβο η affinity....μια εταιρεια με πολυ μετριες τροφες,φτιαχνει αυτη,κοτσαρει και το leishmaniasis πανω και πουλιεται για χρυσαφι!

Αλλα και πανω απο 30 ευρω διαφορα πχ απο Ιταλια?:confused:
 
  • Like
Reactions: Iguanna


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Αν σκεφτείτε οτι το royal canine που έπαιρνα για το προηγούμενο σκυλάκι μου για το συκώτι του ήταν 1,5 κιλό κι έκανε 20-22 ευρώ αυτό εδώ μια χαρά συμφέρει. Δε με πειράζει καθόλου, χαλάλι της. Θα κόψω δικά μου έξοδα να βοηθηθεί στη θεραπεία της.
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν εχει κρεας:LOL:
Μωρέ καμία από αυτές τις κτηνιατρικές δεν έχει αλλά τι επικαλείται ο κατασκευαστής ότι είναι "ιδανικό για καλαζάρ" άραγε?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3