Συζήτηση για καλαζάρ


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Ο γιατρός μού είχε πει από την αρχή οτι το ζυλαπούρ το δίνουν με διαλείμματα, δηλαδή 6 μήνες, μετά μια διακοπή, μετά ξανά κλπ. Δε θέλω να μπω σε panic mode και να αμφισβητώ το γιατρό γιατί εκείνος ξέρει το σκυλί και θέλω να πιστεύω οτι κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί για να κάνει το καλύτερο για κείνη. Το κάθε σκυλί είναι διαφορετικό, το σκαρί του, η ηλικία του, ο τρόπος ζωής του κλπ.
 
  • Like
Reactions: panagiotag


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι το zylapour θα το παιρνει εφ ορου ζωης. Οτι δεν θα το σταματησειποτε( εκτως αν οι τιτλοι κατεβουν στο 1/100-1/200).
Δεν ξερω τι να πω.. ο καθε γιατρος λεει τα δικα του[/QUOTE]
 
  • Like
Reactions: panagiotag


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
@panagiotag
Εμείς ξεκινήσαμε με τίτλους 1/100
Έπαιρνε zylapour αρχικά για 1 εβδομάδα τον μήνα (πρωί-βράδυ), πέσανε στο 1/50 κ συνεχίζουμε μέχρι να μηδενιστούν
Τώρα τον χειμώνα παίρνει 3 μέρες τον μήνα
Με δεδομένα την ηλικία του (σχεδόν 11 χρονών)
κ το zylapour που μεταβολίζεται στα νεφρά
διαλέξαμε τροφή χαμηλή σε πρωτεΐνη

https://www.earthbornholisticpetfood.com/intl/dog-food-formulas/holistic/ocean-fusion
 
  • Like
Reactions: panagiotag


panagiotag

Member
24 Απριλίου 2016
8
21
31
Ναύπλιο
@Noa ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια. Με μια γρηγορη ματια που εριξα φαινεται πολυ καλη! Θα ψαξω αυριο απο που μπορω να την προμηθευτω! :)
 
  • Like
Reactions: Noa


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
@Noa ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια. Με μια γρηγορη ματια που εριξα φαινεται πολυ καλη! Θα ψαξω αυριο απο που μπορω να την προμηθευτω! :)
Πληροφοριακά
Tο μεγάλο είναι 12 κιλά στα 75€
To μικρό 2,5 κιλά 25 €
 
  • Like
Reactions: panagiotag






panagiotag

Member
24 Απριλίου 2016
8
21
31
Ναύπλιο
Καλημερα! Χθες πηγα την μικρη μου για τις 6μηνες αιματολογικες και ολα ηταν μια χαρα! Τα νεφρα της και το συκωτι της πολυ καλα!!! Τωρα περιμενουμε να βγουν τα αποτελεσματα των τιτλων για να εχουμε μια πληρη εικονα!!!! :):)
 


panagiotag

Member
24 Απριλίου 2016
8
21
31
Ναύπλιο
Καλημερα! Με μια μικρη καθυστερηση ειπα να σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα των εξετασεων. Οι τιτλοι επεσαν απο το 1/800 στο 1/400! Ειμαι τοσο χαρουμενη που το κοριτσακι μου παει καλυτερα!! Μακαρι να ειναι παντα ετσι! Καναμε και την στειρωση και τωρα αναρρωνουμε!! Την επομενη τριτη θα παμε να της κοψουν τα ραματα και μετα μπαινουμε σιγα σιγα στους ρυθμους μας παλι!:):):)
 


thodogrp

New Member
18 Δεκεμβρίου 2011
4
0
καλημερα σας ειμαι και εγω παθων με λεισμανια υπαρχει καποιος απο ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ που να μπορει να μου δωσει 3,5ml μιλτεφοραν χρειαζομαι 63,5ml και δυστηχως ειναι ειδη πολλα τα λεφτα του να το πληρωσω απλως δεν μπωρο να αγορασω πιο μεγαλο να το πληρωσω οχι τζαμπα ευχαριστω πολυ!
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα σας! Σήμερα το πρωί πήγαμε στην κτηνίατρο για το εμβόλιο του Καλαζάρ . Πήρε αίμα κ έκανε μια εξέταση η όποια διήρκησε 20 λεπτά . Κ μου είπε ότι δεν έχει . Την ρώτησα να μου δείξει τους τίτλους κτλ όπως έχω διαβάσει , αλλά μου είπε ότι αν αυτή η εξέταση έβγαινε θετική θα προχωρούσαμε στην επόμενη για τίτλους . Ισχύει ; Επίσης του έκανε την πρώτη δόση εμβολίου του Καλαζάρ .
Ξέρω ότι κακώς ρωτάω κατόπιν εορτής αλλά δεν κατάλαβα ότι στην εξέταση που έκανε δεν θα πάρω τίτλους .
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλησπέρα σας! Σήμερα το πρωί πήγαμε στην κτηνίατρο για το εμβόλιο του Καλαζάρ . Πήρε αίμα κ έκανε μια εξέταση η όποια διήρκησε 20 λεπτά . Κ μου είπε ότι δεν έχει . Την ρώτησα να μου δείξει τους τίτλους κτλ όπως έχω διαβάσει , αλλά μου είπε ότι αν αυτή η εξέταση έβγαινε θετική θα προχωρούσαμε στην επόμενη για τίτλους . Ισχύει ; Επίσης του έκανε την πρώτη δόση εμβολίου του Καλαζάρ .
Ξέρω ότι κακώς ρωτάω κατόπιν εορτής αλλά δεν κατάλαβα ότι στην εξέταση που έκανε δεν θα πάρω τίτλους .
Έκανε το snap test της εταιρείας που βγάζει και το εμβόλιο, δεν δείχνουν τίτλους τα snap tests, τώρα καλώς κακώς το έκανες, αυτό που όμως οφείλεις να ξέρεις έιναι ότι μετά το εμβόλιο κάποια σκυλιά βγαίνουν θετικά χωρίς να νοσούν, από το εμβόλιο και μόνο, αν κάνεις άλλο τέστ και όχι της εταιρείας αυτής. Πολύπλοκο δηλαδή, γιαυτό και το απέφυγα. Άσε που ξέρω άτομο που έχει κάνει το εμβόλιο και ο σκύλος του παλεύει χρόνια με το καλαζάρ.
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Προτείνουμε να αποφεύγεται το snap test γιατί σε περίπτωση θετικής απάντησης θα πρεπει να ξανακάνεις αιμοληψία για εξεταση για τον τιτλο. Άρα και οικονομικά θα πλήρωνες κάτι ουσιαστικά επί 2 και ταλαιπωρείς το σκύλο.

Εφόσον ο σκύλος ηταν αρνητικός δεν θα ειχε και τιτλο.
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Έκανε το snap test της εταιρείας που βγάζει και το εμβόλιο, δεν δείχνουν τίτλους τα snap tests, τώρα καλώς κακώς το έκανες, αυτό που όμως οφείλεις να ξέρεις έιναι ότι μετά το εμβόλιο κάποια σκυλιά βγαίνουν θετικά χωρίς να νοσούν, από το εμβόλιο και μόνο, αν κάνεις άλλο τέστ και όχι της εταιρείας αυτής. Πολύπλοκο δηλαδή, γιαυτό και το απέφυγα. Άσε που ξέρω άτομο που έχει κάνει το εμβόλιο και ο σκύλος του παλεύει χρόνια με το καλαζάρ.
Αυτό δεν μου το είπε η κτηνιατρός . Ότι μπορεί να βγει θετικός σε άλλες εξετάσεις . Δλδ η εταιρία αυτή έχει μόνο snap tests , όχι κανονικά με τίτλους κτλ ;
Αν δεν έχει ίσως να είναι πρόβλημα , να μην έχω σαφή εικόνα από άλλα τεστ .
 
Last edited:


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Προτείνουμε να αποφεύγεται το snap test γιατί σε περίπτωση θετικής απάντησης θα πρεπει να ξανακάνεις αιμοληψία για εξεταση για τον τιτλο. Άρα και οικονομικά θα πλήρωνες κάτι ουσιαστικά επί 2 και ταλαιπωρείς το σκύλο.

Εφόσον ο σκύλος ηταν αρνητικός δεν θα ειχε και τιτλο.
Του είχε πάρει ήδη αίμα για βιοχημικές συκώτι κτλ όποτε φαντάζομαι δεν θα ήταν πρόβλημα αν είναι θετικό να κάνει μια επιπλέον εξέταση .
Εμένα με "ενόχλησε" το γεγονός ότι δεν μου το εξήγησε εξ αρχής ότι είναι διαφορετική αυτή η εξέταση που έκανε . Κ προβληματίζομαι κ για την εγκυρότητα της εξέτασης . Θα ένιωθα πιο ασφαλής αν είχα τίτλους .
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγώ φέτος για πρώτη φορά έκανα τα snap tests στα δικά μου (πάντα έκανα τίτλους).
Όπως μου εξήγησε ο ιατρός μας, όταν βγαίνουν θετικά είναι σίγουρο ότι υπάρχουν αντισώματα και τότε χρειάζεται να μετρηθεί ο τίτλος. όταν δε βγαίνει αρνητικό τότε κατά 95% το ζώο δεν νοσεί.
Το θεωρεί αρκετά αξιόπιστο επειδή βέβαια κάνει και αιματολογικές, βιοχημικές και εξετάσει τα σκυλιά οπότε αν νοσούσαν θα φαινόταν και από την κλινική τους εικόνα.
Ο ιατρός δεν μου συνιστά το εμβόλιο αλλά μου πρότεινε να παίρνουν leisguard και θα το κάνουμε τρίτη χρονιά τώρα. Το δίνω τον Μάρτιο και τον Ιούλιο. Το θεωρώ πολύ καλό - μια φορά η Barbie είχε 1/100 και η Χαρά 1/50, τους έδωσα το leisguard για ένα μήνα και μετά από 2 μήνες που ξανακάναμε την εξέταση οι τίτλοι μηδενίστηκαν.
 


mapa

New Member
5 Φεβρουαρίου 2018
1
0
35
Εμείς κάναμε ένα τεστ εκείνη την ώρα που βγήκε θετικό. Στείλαμε για αναλυτικές σε ένα εργαστήριο και τελικά βγήκε αρνητικός. Ο γιατρός μου είπε ότι το πρώτο τεστ ήταν λάθος και του έκανε το εμβόλιο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf